Будова та функції епіфізу в людському мозку - вироблення гормонів, захворювання і лікування

В анатомії апарату головного мозку людини виділяється шишкоподібна залоза, або corpus pineale. Вона відноситься до ендокринної групі неврогенного типу, схожа на соснову шишку, звідки пішла її назва. Досі наукою точно не встановлено, за що відповідає епіфіз, але лікарі знають про його роль у виробленні деяких гормонів. Корисно ознайомитися з його будовою, функціями, її ймовірними хворобами та методами лікування.

Що таке епіфіз

Пинеальная заліза, або епіфіз, за формою нагадує шишку сосни, представляє собою невелике освіта в глибині головного мозку. Орган належить до типу внутрішньої секреції, що сприймає світло, що активізується при освітленості. Епіфіз розвивається з пози эпиталамуса, що знаходиться в задній частині переднього мозку. Цей орган є й у тварин, служить їм «третім оком» - розрізняє рівень освітленості, а не зорові образи.

Робота епіфіза у людини пов'язана з виробленням мелатоніну, установкою біологічних ритмів, визначенням періодичності сну і змін температури тіла. Шишкоподібна залоза складно влаштована анатомічно та фізіологічно, впливає на порушення добових ритмів тіла при перельотах, зниження синтезу мелатоніну, цукровий діабет, депресії, безсоння і онкологію.

Де знаходиться

Епіфіз розташовується під шкірою голови, всередині головного мозку. Шишкоподібна форма обумовлена імпульсом зростання мережі капілярів усередині залози, врастающих в сегменти по мірі зростання органу. Збільшуючись у розмірах за віком, епіфіз проникає в область середнього мозку і закріплюється в борозні між верхніми горбками його даху. Маса освіти становить не більше 0,2 м, довжина 15 мм, ширина залози не перевищує 10 міліметрів.

Будова

При дослідженні функцій і роботи залози необхідно знати будову епіфіза. Зовні шишкоподібне тіло огортає м'яка сполучнотканинна оболонка мозку, що з'єднуються між собою кровоносні судини. Складається воно із спеціалізованих клітин – пинеалоцитов і глиоцитов. При розвитку ембріона епіфіз з'являється на другому місяці у вигляді судинного сплетення, по мірі зростання його стінки товщають, стають видні дві частки, між якими розростаються судини, поступово зливаються в один шишковидный орган.

Гормони

В органі відбувається інтенсивний обмін білків, нуклеидов, ліпідів і фосфору. Додатково можна виділити гормони епіфіза: пептидні і біогенні аміни. Епіфіз виробляє:

 1. Серотонін – перетворюється в мелатонін всередині залози при недоліку світла. Служить «гормоном щастя», піднімає настрій, відповідає за психологічний стан людини, регулює судинний тонус.
 2. Мелатонін визначає ритмічність гонадотропних ефектів, включаючи менструальні цикли жінок. Він гальмує функцію статевих органів і стримує гормон росту виробляється гіпофіз. При видаленні епіфіза настає передчасне статеве дозрівання, посилення сперматогенезу і збільшення матки. Вироблення гормону посилюється в темряві.
 3. Норадреналін – «медіатор» неспання, виділяється при денному освітленні.
 4. Гістамін – захищає організм від впливу небажаних речовин.

Функції

Досі лікарі недостатньо вивчили функції епіфізу, однак приписують такі:

 • вироблення мелатоніну для синхронізації циркадних ритмів (сон-неспання);
 • вплив на імунітет;
 • стимуляція вироблення альдостерону за рахунок адреногломерулотропина;
 • гальмування надмірного виділення гормону росту;
 • підтримка тимчасового періоду статевого розвитку і поведінки;
 • гальмування розвитку пухлин;
 • тонка регуляція обміну речовин.

Активація

Шишкоподібна залоза активізується світлом. Поряд з нею при освітленні починає працювати гіпоталамус, відповідальний за спрагу, голод, сексуальне бажання та біологічний годинник старіння. При пробудженні епіфіза людина відчуває тиск біля основи мозку. Згідно індійським вчень, шишковидна заліза вважається потужним джерелом ефірної енергії прани, яка потрібна людині для потрапляння у свій внутрішній світ або сфери вищої свідомості.

Послідовники йоги практикують її активізацію з метою відкриття «третього ока». Для цього вони піднімають частоту вібрацій, що змушує шишковидну залозу працювати активніше. Третій очей, прихований всередині, допомагає бачити світ за межами фізичної оболонки, внетелесно подорожувати і пов'язувати фізичний світ з душею. Існують навчання з ясновидінню.

Шишкоподібна залоза «Третє око»

Якщо правильно розбудити третє око (сигнатурну клітку), то людина починає бачити більш яскраві, усвідомлені сновидіння, виходить в астрал і бачить з закритими очима. Щоб отримати це ядро езотеричного вміння, йоги радять дотримувати наступні правила по впливу на залозу:

 • усунути з раціону червоне м'ясо, газовані напої, штучні продукти харчування;
 • виключити продукти, що містять фтор;
 • вживати водорості, йод, цеоліт, женьшень, омега 3;
 • ввести в раціон кінзу, кавуни, сире какао, банани, мед, кокосове масло, насіння конопель, лимон, часник, яблучний оцет;
 • використовувати ароматичні олії лаванди, сандалу, ладану, сосни, лотоса, полину;
 • дивитися на сонце 15 хвилин відразу після сходу і на заході кожен день;
 • медитувати, повторювати звук «ом» для стимуляції шишкоподібної залози;
 • поміщати між бровами аметист, місячний камінь, сапфір, турмалін та інші відповідні мінерали (перевірити за спеціальною таблицею);
 • використовувати магніти для детоксикації.

Захворювання

Вчені виділяють такі захворювання епіфіза, які діагностуються у дітей і дорослих:

 • макрогенитосомия, або гіпофункція – раннє статеве та фізичне розвиток дітей;
 • гіперфункція – інтенсивна вироблення мелатоніну, гальмує роботу гіпофіза;
 • шишковидне пухлини: доброякісні пинеоцитомы і злоякісні пинеобластомы;
 • кистовидная трансформація;
 • запалення;
 • порушення кровопостачання – з-за підвищеного тиску, травм, тромбоутворення;
 • атрофія і деформація – відбувається паралельно з цирозом, лейкемія, цукровий діабет;
 • паразитарне поразка (дрібними паразитами);
 • порушення циркадних ритмів – тривале засинання, нічне безсоння, часте пробудження.

Звапніння шишкоподібної залози

Утворення скупчень нерозчиненого кальцію та його солей – це звапніння шишкоподібної залози. Цей процес у тканинах органу в 40 відсотках випадків припадає на вік до 20 років. Інакше це можна назвати кальцифікацією, яка проявляється в утворенні всередині шишкоподібної залози компактних відкладень менше сантиметра в діаметрі. При збільшенні розмірів звапніння лікарі вивчають його на предмет передування онкології.

Причиною появи патології шишкоподібної залози служать травми, операції, ішемія, хіміотерапія, недолік вироблення меланіну. Якщо не почати лікування вчасно, розвинеться розсіяний склероз і шизофренія, збільшиться ризик розвитку депресії, тривожності, нервового виснаження і патологій ШКТ. Для профілактики звапніння шишкоподібної залози рекомендується проходити обстеження і приймати в їжу водорості, ікру, яблучний оцет, моркву і морську капусту.

Кіста епіфіза

Трансформація, наслідком якої є кіста шишкоподібної залози головного мозку, починається в тканинах органу з-за блокування проток для виведення секрету або розвитку ехінококків і гельмінтів. Процес призводить до того, що утворюються порожнини, заповнені рідиною. Кіста не впливає на функціонування шишковидного тіла і протікає практично безсимптомно.

Здогадатися про кісті можна за скаргами на головні болі. Діагностується вона при МРТ. Мелкокистозные порожнини безпечні, поки вони не починають рости з-за незрозумілого поки лікарям впливу. При збільшенні вони можуть тиснути на ділянки мозку, блокувати струм спинномозкової рідини, висока ймовірність розвитку гідроцефалії. Лікування кісти в шишкоподібної залозі не проводиться: якщо вона велика, потрібне хірургічне видалення.

Пинеалома

Різновидом пухлини епіфіза є пинеалома-аденома, що вважається причиною розвитку патологій в організмі. Зовні шишкоподібне освіта являє собою сіро-червоний вузлик з рідиною всередині. Пинеалома може бути нешкідливою і злоякісної, розвивається з паренхимальных клітин залози. Доброякісна шишкоподібна пинеалома називається пинеоцитомой, онкологія – пинеобластомой. Перша протікає без симптомів, але може перерости в рак.

Якщо пинеалома онкологічна, то відбувається стрімке зростання пухлини, вона тисне на мозок, приводячи до втрати його функцій. Хворий відчуває сильні болі, втому, стрімко худне або повніє, втрачає рівновагу і координацію. Діагностуються пухлини шишкоподібної залози на МРТ, УЗД, при аналізі спинномозкової рідини. Лікування – хірургічне видалення, при необхідності додається хіміотерапія або променева дія.

Гіпофункція

Синдром Пелиции, або гіпофункція, полягає у передчасному статевому дозріванні. Вже до 10 років у хлопчиків і дівчаток підвищується вироблення статевих органів. Причиною виникнення гіпофункції залози стає порушення вироблення меланіну, що приводить до утворення кіст, сарком, тератом, інфекційних гранульом. Захворювання розвивається повільно, має симптоми сонливості, млявості, відставання в інтелектуальному розвитку.

Страждає нервова система дитини, він відчуває підвищений внутрішньочерепний тиск, біль, нудоту, порушення координації. Виявляється гіпофункція на МРТ, мрт, УЗД, гормональному аналізі крові. Лікування шишкоподібної залози залежить від причини: інфекція усувається антибіотиками, новоутворення – операцією. Після терапії фізіологія дітей приходить у норму.

Гіперфункція

Синдром Марбурга-Милку, або гіперфункція, виникає з-за пухлин клітин та надходження великої кількості мелатоніну в кров. При цьому відзначається затримка росту і статевого розвитку. При огляді видно недорозвиненість статевих органів, відсутність у 14-15 років сперматогенезу у хлопчиків і в 17 років менструацій у дівчаток. Іншими симптомами гіперфункції є дратівливість, сонливість, апатія, збій циклів сну.

Діагностується гіперфункція шишкоподібної залози на МРТ, за допомогою томографії, ЕЕГ, пневмоенцефалографії. Причина патології (кіста, пухлина, паразитарне вплив) усувається хірургічним шляхом, потім гормонотерапія призначається індивідуальною тривалістю в кожному конкретному випадку. При використанні правильно підібраних препаратів і дозування результат досягається за короткий термін.

Кіста у дитини

Розвиток трансформації у вигляді кісти у дитини відбувається через закоркованості проток шишкоподібної залози і ехінококозу. Перша причина виникає після зайвої вироблення мелатоніну, а друга – через попадання всередину тіла паразита і розвитку його в крові. Симптомами кісти шишкоподібної залози у дитини служать скарги на головний біль, що виникає без причин. Пізніше починають розвиватися збої в моториці, гідроцефалія (водянка), нечіткість зору, спотворення ходи.

Виявити кісту шишкоподібної залози можна за допомогою магнітно-резонансного сканування. Доброякісність підтверджується біопсією. Лікування проводиться хірургічним шляхом. Без втручання у дитини може початися скупчення цереброспінальної рідини в шлуночках головного мозку. Для профілактики виникнення захворювання рекомендується регулярно проводити антипаразитарні заходи, навчити дитину гігієни.

Лікування

Після діагностування захворювань лікарі призначають лікування. Популярними методами є хірургічна операція і хіміотерапія. Перша застосовується при усуненні кіст, доброякісних утворень, ехінококозу. Проводиться під анестезією, включає трепанацію черепа, відкачування зайвої рідини, висічення пухлини.

Злоякісні утворення вимагають хіміо - і променевої терапії. Остання застосовується при неможливості оперативного втручання – якщо спостерігається важкодоступна пухлина, тяжкий стан хворого, супутні захворювання. Променева терапія полягає в радіаційному опроміненні курсом кілька тижнів по п'ять сеансів в кожну. Перевагою методу лікування є неінвазивність, а недоліком – неможливість повністю знищити освіту.

Крім хіміотерапії (впливу речовин на кров) пацієнту з новоутворенням можуть призначити радіохірургію. Це сучасний інноваційний метод, суть якого полягає в дії на пухлину тонкого пучка радіації з різних сторін. Перевагою вважається нешкідливість, точність дії, можливість застосування при вагітності. При гіпо - або гіперфункції шишкоподібної залози призначають гормональну терапію з метою коригування фону і повернути його до нормального стану.

Відео: епіфіз

Епіфіз. Чому він так важливий для людини. ПІЗНАННЯ #1

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!