Рак печінки: симптоми і лікування

Важке захворювання, яке нерідко призводить до смерті за нетривалий період часу – ракова пухлина печінки. Недуга розвивається по ряду причин і відрізняється специфічними симптомами. Якщо своєчасно діагностувати новоутворення і приступити до лікування, то є шанс позбавлення від патології.

Що таке рак печінки

Рак печінки – це пухлина злоякісного характеру, яка утворюється в жовчних протоках або частках органу. Хвороба складно вилікувати, тому що вона стрімко розвивається. Якщо вчасно визначити наявність недуги та приступити до терапії, то шансів значно більше зцілитися. У представників сильної статі пухлина зустрічається частіше.

Види

Онкологія класифікується за походженням:

 1. Первинний рак (гепатоцелюлярна карцинома). Онкологія вражає власні печінкові тканини. Як правило, ракові клітини виникають з клітин печінки, тканин проток для виведення жовчі (холангіокарцинома), судин, які підживлюють печінкові тканини (ангиосаркома), незрілих клітин органу (гепатобластома). На гепатоцелюлярний рак (ГЦР) припадає близько 3 відсотків усіх онкологічних хвороб печінки.
 2. Вторинний рак (метастатична карцинома печінки). Захворювання починається через проростання метастазів пухлин інших органів печінкові тканини. Даний тип онкології зустрічається дуже часто.

Види раку печінки в залежності від типу клітин, з яких він зароджується:

 1. Епітеліальний (холангиоцеллюлярный, гепатокарцинома, гепато-холангиоцеллюлярный).
 2. Не епітеліальний (гемангиоэндотелиома).
 3. Змішаний (гепатобластома, карциносаркома).

Рак печінки – причини

Існує чимало факторів-каталізаторів, які провокують злоякісну пухлину. Основні причини раку печінки:

 1. Цукровий діабет.
 2. Хронічні вірусні гепатити (рак печінки нерідко страждають люди з гепатитом В).
 3. Гемохроматоз (надмірне відкладення заліза в різних людських органах).
 4. Сифіліс.
 5. Зловживання алкоголем, куріння.
 6. Спадкова схильність до раку печінки.
 7. Цироз печінки.
 8. Афлатоксини (вживання продуктів з їх вмістом).
 9. Вплив канцерогенних речовин.
 10. Гепатоканцерогены (фактори навколишнього середовища, що негативно впливають на печінку і провокують хворобу).
 11. Паразитарні хвороби. Глисти, з-за яких виникає інтоксикація органу (печінкова двуустка, сибірський сосальщик і т. п.). Захворювання bilharzia.
 12. Онкологія печінки може бути викликана жовчнокам'яною хворобою.
 13. Вплив небезпечних хімічних речовин на організм (хлоровмісні пестициди, миш'як, хлоровані вуглеводні, полихлордифенилы, нітрозаміни).

Як швидко розвивається рак печінки

Найчастіше рак печінки розвивається швидко. Еволюція хвороби залежить від особливостей організму, виду недуги і способу життя хворої людини. Етап прогресування злоякісного утворення виставляють за системою TNM (Т – розміри пухлини, N – рівень ураження лімфатичних вузлів, M – наявність метастазів). Ступені розвитку раку печінки:

 1. Стадія I (T1N0M0). Ракове клітинне освіта може мати різні розміри. Пухлина одиночна, без позапечінкових метастазів. Початковий етап розвитку онкології майже не має зовнішніх ознак. Хворий може відчувати легкі неприємні відчуття в правій частині очеревини, слабкість, швидко втомлюватися.
 2. Стадія II (T2N0M0). Для цього етапу характерно проростання в кровоносну систему. Іноді діагностують відразу кілька пухлин (діаметром до 5 см). Злоякісні утворення без вираженої печінкової недостатності, поки не дають метастазів в лімфовузли та інші органи. Основні ознаки: нудота, блювота, ниючі хворобливі відчуття під ребрами праворуч.
 3. Стадія III:
  • стадія IIIA (T3N0M0): фіксується 2 і більше новоутворень, які можуть мати габарити більше 5 см в діаметрі, печінка стає щільніше, збільшується;
  • стадія IIIB (T1N1M0, T2N1M0, T3N1M0): ракова пухлина вражає органи, що знаходяться поруч;
  • ступінь ІІІС: ця підстадія фіксується тоді, коли рак поширюється на лімфатичну систему (вражаються і інші органи);
  • головні ознаки 3-го етапу захворювання: набряки нижніх кінцівок, жовтяниця, стабільне підвищення температури (37-39°С), зниження маси тіла, значне виснаження організму.
 4. Стадія IV (найважча):
  • стадія IVA – T4N(будь-яка)M0: лікар діагностує безліч злоякісних утворень, які поширюються на навколишні печінка органи, дають метастази в регіонарні лімфатичні вузли, кровоносну систему;
  • стадія IVB – T(будь-яка)N(будь-яка)M1: онкологія виражена множинними пухлинами різноманітних габаритів, вражає не лише сусідні органи, дає також віддалені метастази.

Чи лікується рак печінки

Багато хто цікавиться, чи можна вилікувати рак печінки? Як правило, хірургічне видалення печінкової пухлини, яке виконано на перших етапах захворювання, вважається найефективнішим (75-80% хворих живуть ще мінімум п'ять-шість років після втручання). Є можливість назавжди позбутися від злоякісних утворень, але для цього потрібно приймати до уваги всі фактори для благополучного прогнозу:

 • вік пацієнта;
 • стадію хвороби;
 • захворювання, які можуть проявлятися на його тлі.

Симптоми

На перших етапах онкологічної патології відсутня яскраво вираженна клінічна симптоматика. З цієї причини в більшості епізодів злоякісна пухлина діагностується надто пізно. Існують специфічні і неспецифічні ознаки раку печінки. Перші характерні для останніх стадій хвороби. Нижче розглянуті ранні і пізні симптоми пухлини.

Перші симптоми

Симптоми раку печінки на ранній стадії у жінок і чоловіків виглядають так:

 1. Нудота, різке зниження апетиту.
 2. Запори або діарея.
 3. Відчуття тяжкості в правому підребер'ї.
 4. Пожовтіння очних склер, шкірного покриву.
 5. Швидка стомлюваність. Сонливість, слабкість.
 6. Формування ущільнення під ребрами.
 7. Хворобливі відчуття, які віддають в лопатки, спину.
 8. Підвищення температури, лихоманка.
 9. Синдром Кушинга (порушення ендокринної системи).

Перед смертю

Коли ракова пухлина розростається практично по всьому органу і дає метастази у багато частин тіла, то діагностується остання стадія хвороби. Вона нерідко закінчується летальним результатом. Симптоми раку печінки перед смертю:

 1. Постійні сильні болі.
 2. Різка, значна втрата ваги. На цьому тлі починається повне виснаження, спостерігається постійна втомлюваність, часті запаморочення і втрати свідомості.
 3. Порушення роботи нервової системи, депресія, апатія.
 4. Асцит – виникнення великої кількості рідини в очеревині.
 5. Збільшення габаритів лімфатичних вузлів.
 6. Виникнення темних плям довгастої форми на шкірному покриві.
 7. Набряклість ніг.
 8. Внутрішнє кровотеча на тлі зростання злоякісної пухлини.

Діагностика

Найчастіше для виявлення онкології використовуються конкретні перевірені методики. Діагностику раку печінки виконують за допомогою наступних процедур:

 1. Пальпація (промацування, огляд вручну) і перкусія (простукування). Ці методи дають шанс позначити габарити, структуру травного органу.
 2. УЗД (ультразвукове дослідження) необхідно для визначення щільності, структури печінки.
 3. Аналізи крові, сечі дозволять дізнатися про кількість білірубіну та уробіліну. Якщо показники вище норми, то це найімовірніше говорить про наявність патології.
 4. КТ (комп'ютерна томографія) потрібна для підтвердження діагнозу.
 5. МРТ (магнітно-резонансна томографія) – ефективний, перевірений часом спосіб, за допомогою якого виявляють онкологію печінки.
 6. ПЕТ (позитронна емісійна томографія) – нова методика визначення онкологічних захворювань, з допомогою якої можна створити тривимірну модель всіх функціональних процесів, що відбуваються всередині людини.
 7. Тонкоголкова черезшкірна біопсія – дослідження тканин печінки на предмет прояви злоякісного утворення.
 8. Цитологічне дослідження – розпізнавання агресивних ракових клітин.

Рак печінки – лікування

Терапію злоякісних новоутворень лікарі призначають у відповідності з характером захворювання, його стадією, індивідуальними якостями людини. Народні методи теж використовуються, але тільки в якості додаткового, зміцнюючого ефекту. Лікування раку печінки у чоловіків і жінок проводиться за допомогою таких медичних методик:

 1. Хірургічна резекція (видалення) пухлини на ранніх термінах хвороби. Ефект частіше позитивний, коли первинна пухлина становить не більше 5 див.
 2. Трансплантація печінки. Здійснюється лише на 1 або 2 стадії. Спосіб обіцяє хороший прогноз, але вимагає серйозної операції і передбачає тривалий період реабілітації.
 3. Кріодеструкція (КД) – метод усунення ракових клітин наднизькими температурами, які індукуються аргоном і рідким азотом. Успішно застосовується для лікування первинного і вторинного видів раку печінки.
 4. Для неоперабельних пацієнтів використовують високоенергетичне рентгенівське опромінення. Зовнішня променева терапія – стереотаксична радіохірургія (установка Кібер-ніж), внутрішня – селективна радіаційна терапія (SIRT).
 5. Радиоэмболизация передбачає вплив на новоутворення мікрочастинками з полімерів або скла, які містять радіоактивні компоненти.
 6. Черезшкірне введення етанолу передбачає введення чистого спирту у ракове утворення. Він руйнує онкологію, тому що з її клітин виводиться рідина. Для ефективної терапії призначається до 6 уколів.
 7. Черезшкірне введення оцтової кислоти.

Ще при раку печінки використовується системна хіміотерапія. Існує три види цієї процедури:

 1. Хіміоемболізація – методика терапії для хворих, яким протипоказано оперативне втручання. Вона полягає в суміщенні місцевої хіміотерапії та емболізації.
 2. Хімічна радіочастотна абляція (РЧА) – додатковий метод видалення метастазів при раку печінки.
 3. Химиоинфузия – введення водного розчину за допомогою катетера.

Дієта

Щоб прискорити процес одужання, в цілях профілактики онкологічного захворювання коригують харчування. Потрібно знати, що можна їсти при раку печінки. Лікувальна дієта дуже важлива в процесі боротьби з хворобою, тому варто її дотримуватися. Кожен прийом їжі треба починати тільки з сирих продуктів, а після дозволено є термічно оброблені страви. Лікарі радять пити більше рідини і перейти на дробове меню (невеликі порції 6 разів на добу).

Харчування при раку печінки включає такі продукти:

 • кісломолочка (йогурт, кефір, кисле молоко);
 • неочищена олія соняшникова;
 • хліб з борошна грубого помелу;
 • молоко свіже;
 • крупи;
 • овочі, фрукти, зелень;
 • мюслі;
 • трав'яні, фруктові чаї;
 • свіжовичавлений сік овочів і фруктів, розбавлений водою.

Заборонені продукти дієти:

 • алкогольні напої;
 • смажене, копчене;
 • жирне м'ясо, риба;
 • гострі приправи;
 • солодощі;
 • кава, шоколад;
 • газовані напої;
 • консерви, мариновані продукти;
 • бобові;
 • горіхи.

Рак печінки – скільки живуть

Тривалість життя хворого на рак залежить від наступних моментів: габарити пухлини, кількість злоякісних утворень, наявність метастазів в печінці. Чоловік, жінка або дитина, у яких діагностують поодинокі онкологічні вузли, виживають в 50% випадків, подвійна пухлина дає сприятливий прогноз для 30% людей. Якщо у печінці поселяється більше 2 пухлин, то відсоток виживання знижується до 15-20. Скільки живуть з раком печінки двох останніх стадій? У таких випадках має місце швидке розростання метастазів, тому смерть може настати через кілька місяців.

Відео

Рак печінки

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!