Застуда в носі - причини виникнення, симптоми, медикаментозні і народні засоби лікування

Збудником цієї патології є вірус 1 типу. Понад 90% населення планети заражені ним, але симптоми патології проявляються тільки у 5% з них. Застуда в носі може вискочити у дорослого, дитину, часто виникає під час вагітності і обов'язково потребує лікування, щоб послабити симптоматику та уникнути рецидивів. Головною причиною, як правило, стає ослаблений імунітет, який не здатен більше стримувати вірус. Терапія передбачає комплексне лікування, яке включає місцевий і системний вплив.

Що таке застуда в носі

Це вірусна інфекція, яка проникає в організм людини і як симптомів викликає герпес на слизовій носа, губ, іноді утворюється на поверхні шкіри. Патогенні мікроорганізми швидко пристосовуються до мікрофлорі людини. Подразники переймаються у спинний мозок через по периферичному нерву через внутрішню оболонку, де імунний захист не працює. Потім агент проникає в генетичний апарат клітин і хворий стає прихованим носієм інфекції. Додатковими активаторами патології можуть виступати:

 • ГРЗ;
 • перегрів або переохолодження;
 • емоційне потрясіння;
 • гіповітаміноз.

Симптоми хвороби

Захворювання передається побутовим, повітряно-крапельним (дуже рідко), статевим шляхом. Застуда під носом стає наслідком евакуації вірусу при прогресуванні, що порушує структуру клітин живої системи. Утворюється запалення на місці вогнища, яке проявляться у вигляді скупчення пухирців із прозорим секретом. Супроводжується це прояв почуттям печіння, свербежу та дискомфорту. Після розтину бульбашок залишається виразка, яка покривається скоринкою.

Як правило, вражає застуда бічні опуклі поверхні носа, проекцію носогубного трикутника. Захворювання властивий такі ознаки і прояви:

 • головний біль;
 • припухлість, свербіння, почервоніння ураженої ділянки;
 • зростання температури тіла;
 • ознаки інтоксикації;
 • набряк слизової.

У дитини

Малюки можуть стати прихованими носіями інфекції ще в утробі матері. За медичною статистикою вже до 3 років більша частина дітей заражена вірусом герпесу. Як тільки виникають провокуючі фактори (переохолодження організму, ГРЗ тощо), патологія активізується, викликаючи типову симптоматику. Герпес всередині носа має ті ж ознаки, що і у дорослих:

 • припухлість, набряк ураженого місця (спочатку схоже на прищ);
 • далі з'являються герпетичні бульбашки (висип), які сверблять, з'являється відчуття печіння;
 • після розтину бульбашок залишається ранка, яка з часом заживає.

Причини

Розвиток захворювання відбувається із-за проникнення в організм вірусу герпесу, який викликає основну симптоматику. Передається захворювання від носія або через предмети навколишнього середовища. Дуже рідко зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом, але для цього повинна проникнути інфекція на пошкоджену ділянку шкіри. Частіше відбувається інфікування при проникненні частинок вірусу через слизову носа, порожнини рота. У цьому випадку передача відбувається наступними шляхами:

 1. При поцілунках або іншому прямому контакті з носієм.
 2. Через заражені предмети (постільна білизна, рушники, іграшки).
 3. Внутрішньоутробне зараження виникає при зараженні жінки під час вагітності. Вірус проникає через кровоносну систему до ембріону.

Ускладнення

За певних обставини застуда на носі може стати причиною ускладнень, які можуть принести багато неприємних відчуттів. З цієї причини необхідно своєчасно проводити лікування висипань на губах, носі та інших ділянках шкіри. Одним їм ускладнень може стати поширення на інші ділянки тіла вірусу. Людина тре уражені ділянки пальцями, інфекція проникає в шкірні покриви рук і викликає екзему.

Дуже небезпечним ускладненням стає офтальмогерпес, який впливає на гостроту зору, а в запущених випадках призводить до його повної втрати. Крім описаних наслідків вірус звичайного герпесу здатний спровокувати наступні патології:

 • вірусний стоматит, гінгівіт;
 • енцефаліт, менінгіт, симпатоганглионеврит, тому що вірус може передаватися по нервових закінченнях;
 • фарингіт, ларингіт, ангіну, зниження слуху і сильні болі у вусі, функціональні збої вестибулярного апарату;
 • патології сечостатевої системи (безпліддя у чоловіків, уретрит, простатит, хорионит, кольпіт, ендометрит, ураження шийки матки, безпліддя у жінок);
 • герпетична пневмонія;
 • флеботромбоз;
 • міокардіопатія, міокардит;
 • проктит, герпетичний гепатит, коліт.

Чи можна заразити інші ділянки тіла

Виразки частіше з'являються на губах, але розвиток застуди всередині, на крилах носа теж зустрічаються часто. Поширення вірусу можливо на щоки, повіки, носогубний трикутник. При рецидивах патології місця виникнення, як правило не змінюються. Випадки розповсюдження на інші ділянки зустрічаються вкрай рідко. Відбувається це при перенесення частинок вірусу на свіжі рани інших ділянок шкіри, де є порушення цілісності клітин. Особливою чутливістю володіють слизові оболонки, тому уникайте дотиків до герпетичної висипки.

Чим лікувати нежить в носі

Людина з міцною, здоровою імунною системою здатний сам протистояти застуді, але при ослабленні захисту, підвищеної сприйнятливості до герпетичної інфекції вилікувати його можна тільки при використанні консервативної терапії. Призначається комплексна схема лікування, яка містить противірусні, імуномодулюючі препарати системної і місцевої дії.

Для максимально ефективної терапії необхідно звернутись до лікаря, самолікування можна проводити, якщо застуда з'являється не перший раз на носі, вам знайома симптоматика, методи відновлення. На підставі результатів аналізу крові, цитологічних даних доктор визначає присутність антитіл до збудника, призначає медикаменти і курс терапії. Головне завдання лікування – пригнічення активності вірусу в період гострої фази, зниження ймовірності рецидиву захворювання.

Противірусні таблетки

Це група препаратів необхідна обов'язково, щоб вилікувати герпес. Як правило, застосовують при довго перебігу патології, частих рецидивах. Одним із сучасних і нових медикаментів – Эразабан, який ґрунтується на молекулах Докозанола, гальмує проникнення інфекції в здорові клітини, обмежує її поширення. При появі висипань або свербежу всередині носа лікар може призначити наступні медикаменти:

 1. Ацикловір в таблетках. Одна капсула містить від 200 до 800 мг активної речовини. Випускається медикамент у формі мазі, крему, розчину для ін'єкцій.
 2. Валацикловір. Відноситься до засобу нового покоління, став заміною для вищеописаного медикаменту. Застосовують засіб для лікування дорослих і дітей від герпесу гениталис, лабиалис, оперізувального лишаю. Призначають Валацикловір для профілактики патологій, які виникають при цитомегаловірусній інфекції, трансплантації органів.
 3. Фамвир. Головний лікарський компонент купірує розмноження вірусу, має високу ефективність, тому що зберігається всередині клітини до 12 годин. Призначають препарат при первинному інфікуванні, профілактики, рецидиві хронічного застуди, невралгії після герпесу, рецидивах герпес-гениталис.
 4. Валтрекс. Призначають медикамент для лікування герпесу на поверхні шкіри носа, геніталій, оперізувального лишаю.

Мазь

Для місцевої терапії необхідно використовувати противірусні креми, промивати уражені ділянки шкіри. Дія направлена на пригнічення активності вірусу в місці його евакуації через пухирці на шкірі носа. Існують загальні рекомендації по використанню мазей:

 • наносити засіб потрібно кожні кілька годин тонким шаром;
 • місця висипання слід очищати від виділень, закапав в ніздрі фізрозчин чи видув (ніби высмаркиваетесь);
 • обробляйте місця ураження і захоплюйте чу-чуть здорової шкіри;
 • якщо застуда вже встигла вискочити всередині носа, потрібно мазати її не менше 7-10 днів.

Цинкова мазь

В основі медикаменту лежить оксид цинку, який способі н пригнічувати активність вірусу, прискорювати процеси загоєння ранок. Допоміжним компонентом виступає вазелін. Вірус вражає шкіру всередині і зовні, мазь можна наносити на будь-якій ділянці, коштів надає антисептичну, протизапальну дію. Можна використовувати для лікування дитини, дорослого.

При попаданні на уражену шкіру медикамент розщеплюється, впливає на білки, і прискорює утворення скоринки. Позитивною стороною медикаменту вважається можливість застосування для дітей, відсутність побічних ефектів, помітний регенеруючий ефект. Не можна використовувати ліки тільки пацієнтам, які мають індивідуальну підвищену чутливість до вазелину чи цинку.

Тетрациклінова

Відноситься до групи антибіотиків широкого спектру дії, використовується для купірування розмноження мікроорганізмів. Це важливо в тих ситуаціях, коли відбувається ураження слизової носа. Наносити тетрациклінову мазь можна лише на вже підсохлі скоринки після розриву бульбашки. Перевагами препарату вважаються: відчутний ефект на ранніх стадіях розвитку застуди, усунення болю і низька вартість.

Левомеколь

Теж відноситься до антибактеріальної групі медикаментів, мазь допомагає усунути запалення, підвищити імунний захист. Мазь чинить загоюючий ефект, зменшує запальний процес, який доставляє людині неприємні відчуття. Левомеколь добре загоює гнійні освіти, сприяє зміцненню місцевого імунітету. Протипоказано засіб пацієнтам, які страждають від псоріазу, індивідуальної непереносимості становить медикаменту.

Зовіракс

Вважається одним з найбільш популярних варіантів мазі для лікування герпесу. Наносити її можна як всередину, так і на зовнішні покриви носа. Активною речовиною в даному медикаменту виступає ацикловір разом з додатковими компонентами. Препарат пригнічує вірус на будь-якій стадії його розвитку, але має відносно високу ціну. Головні переваги засоби: хороша вбираність, довга тривалість ефекту, швидкий позитивний ефект.

Народна медицина

В якості додаткового впливу на застуду можна використовувати нетрадиційні способи лікування. Основне завдання народний рецептів – прискорити загоєння тканин, знизити неприємні відчуття. Домашні засоби пригнічують патогенні мікроорганізми, надають пом'якшувальну дію, загоює ефект. Такими властивостями володіють ялицеве масло, бергамоту, масло чайного дерева, лаванди. Перед застосування народних засобів рекомендується очищати пазухи, поверхня шкіри.

Домашні рецепти можуть допомогти на початкових стадіях патології, але при загальному ослабленні імунітету, розвитку і рецидивах патології, необхідно проводити комплексне лікування. Настоєм на спирту ромашки або чистотілом хворобу вилікувати не вийде. Необхідні вітаміни, системні медикаменти. З народних рецептів можна використовувати наступні варіанти:

 1. При появі крові після розриву бульбашок необхідно змастити ранку смерековим маслом або розведеними в рівній пропорції настойкою прополісу та водою. Нанесіть засіб на ватяну паличку і 4-5 рази за день обробляйте уражене місце. Продовжуйте лікування, поки ранка не затягнеться повністю. В самому кінці терапії нанесіть крем на основі ромашки.
 2. Змішайте 2 головки подрібненого часнику, 100 мл натурального йогурту, борошно, завареної кави і меду по 1 ч. л. Ця суміш має антибактеріальний, протизапальний, зволожуючий ефект. Вранці і ввечері наносити засіб на зовнішні покриви, уражені застудою.
 3. Відваріть плоди шипшини, висушений звіробій і ромашку. Це допоможе зміцнити імунітет і запобігти рецидивам патології. Якщо немає алергії, то перед вживання додайте 1 ч. л. меду.

Застуда в носі при вагітності

У вагітних жінок імунітет знижений, що призводить до активації прихованої вірусної інфекції. Для малюка самим небезпечним стане первинне зараження, вторинні спалаху захворювання не несуть такої загрози. Перед плануванням дитини необхідно дівчатам в обов'язковому порядку пройти обстеження, щоб дізнатися інфіковані вони іл інет. При зараженні на ранніх термінах майбутній мамі прописують препарати інтерферону, вітамінні комплекси, тому що надмірна вірусна активність може спровокувати викидень.

Якщо застуда встигла вискочити, відчуття свербежу можна зняти за допомогою противірусних гелів, кремів або цинкової мазі. Вагітним рекомендується використовувати Эрабазан або Зовіракс. Вони мають менше протипоказань, ніж інші аналогічні медикаменти. Для зниження симптоматики підходять антигістамінні препарати. Небезпека для майбутньої дитини представляють противірусні ліки під час лактації, тому що можуть розвинутися небажані наслідки.

Заходи профілактики

Герпес є інфекційну хворобу, яка легко передається від однієї людини до іншої. Хворий повинен часто мити руки, скоротити спілкування з іншими людьми, користуватися особистими столовими приладами і засобами гігієни. Якщо в іншої людини є ознаки застуди (закладеність носа, болить горло, нежить). То ймовірність підхопити герпес сильно зростає з-за ослабленого імунітету. Рекомендується всім людям виконувати наступні профілактичні дії:

 • проводити загартовування організму;
 • уникати зараження грипом, ГРВІ;
 • не перегрівати і не переохолоджувати організм;
 • приймати вітамінні комплекси осінь, навесні;
 • дотримуватися правильного харчування;
 • вести активний спосіб життя.

Фото герпесу

Відео

Болячка в носі Лікуємо за 1 день!

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!