Червоне горло і температура у дитини: чим лікувати запалення

Якщо має місце кашель, запалене червоне горло і температура у дитини, лікувати таку тривожну симптоматику потрібно негайно. Це не тільки ознаки застуди, але й характерні прояви більш серйозних захворювань дитячого організму. Наприклад, дуже червоне горло у дитини і температура із специфічним висипом може свідчити про скарлатині, а клінічні картини з почервонінням мигдалин наштовхують на тривожні думки про прогресуючу ангіні. У будь-якому випадку, щоб не доводити до операції, консервативне лікування повинно бути негайним.

У дитини червоне горло і температура

Коли малюк починає хворіти, йому властива пасивність, підвищена сонливість. Батьки повинні звернути увагу на такі зміни дитячого поведінки і спробувати встановити їх причину. Якщо болить горло і висока температура у дитини, це характерні ознаки запального процесу, можливо, інфекційної природи. При бактеріальних інфекціях слизової оболонки порожнини рота необхідний прийом антибіотиків, але таке рішення може приймати лише лікар після попередньої діагностики. При вірусних інфекціях антибіотичні засоби не призначаються.

Чому підвищується температура і болить горло

Не варто поспішати з лікуванням, першим ділом потрібно детально з'ясувати етіологію патологічного процесу. Причин може бути безліч, починаючи від нападу алергії і закінчуючи гострим фарингітом. Визначивши і усунувши патогенний фактор, період одужання запаленого горла помітно скорочується. Ось основні причини характерної симптоматики:

 • бактеріальна флора;
 • вірусні інфекції;
 • проникнення стороннього тіла;
 • алергічна реакція;
 • прояв внутрішніх захворювань дитячого організму.

Патогенні фактори, які створюють сприятливі умови для розвитку такої симптоматики, представлені нижче:

 • переохолодження організму;
 • слабкий імунітет;
 • тривалий антибактеріальний курс;
 • травмування слизової оболонки ротоглотки;
 • контакт з інфікованими дітьми.

У дитини температура 39 і червоне горло

Якщо починає сильно боліти горло, при цьому температура тіла підвищується до 39 градусів, батьки посилаються на симптоми застуди. Не виключено, що це вірусна інфекція, знищити яку можна консервативними методами в домашній обстановці. Однак крім діагнозу ГРВІ можливі більш серйозні причини, чому підвищилася температура тіла, горло почало сильно боліти. Це:

 • гострий фарингіт;
 • тонзиліт однією з форм;
 • трахеїт;
 • аденоїди;
 • пневмонія;
 • пієлонефрит;
 • гайморит;
 • одна з форм отиту;
 • одна з форм ларингіту.

Червоне горло і температура 37 у дитини

Це більше прояв запального процесу, який при відсутності високої температури переважає на ранній стадії. Не варто виключати проникнення стороннього тіла в гортань, яке перешкоджає диханню немовляти і провокує болючість ковтання. Іноді клінічна картина зовсім не пов'язана з ураженням дихальної системи, а червоне горло свідчить про:

 • гострий гінгівіт;
 • гострому стоматиті;
 • вітряній віспі;
 • процесі прорізування молочних зубів;
 • гострої алергічної реакції.

Кашель і червоне горло у дитини

Якщо вказана клінічна картина супроводжується сильним кашлем, педіатр підозрює загострення ГРВІ, грипу, бронхіту, рідше – пневмонії. Запалене горло продовжує хворіти, знижуючи апетит дитини, а висока температура просто приковує його до ліжка. Хвороба супроводжується болем і фізичним виснаженням, тому в обов'язковому порядку лікарі збивають температуру жарознижувальними засобами, змазують горло місцевими антисептиками. Висока температура і червоне горло у дитини переважають протягом 7 – 10 днів інтенсивної терапії.

Чим лікувати червоне горло у дитини

При гіперемії слизової оболонки і дерми лікарі не виключають загострення скарлатини. Якщо додатково з'являється нежить, це вже симптом бронхіту. А ось ознакою тонзиліту крім високої температури стає схильність до білого нальоту на запалених мигдалинах. Так що потенційних діагнозів вистачає, не варто займатися сумнівним самолікуванням. При червоному горлі і високої температури лікарі дають дитині наступні рекомендації:

 • виключити з добового раціону хворої дитини гострі і солоні страви, жири будь-якого походження;
 • пити більше теплої рідини, наприклад, для пиття краще вибирати протизапальні відвари ромашки і чебрецю;
 • харчуватися переважно рідкою їжею в теплому вигляді, оскільки важливо виключити подразнення слизової;
 • при головних болях використовувати знеболюючі засоби, при болючості горла – місцеві антисептики (проводити симптоматичне лікування);
 • в якості допоміжних терапевтичних заходів можна скористатися інгаляціями, спреями для зрошення горла, гірчичниками, компресами, народними засобами.

Лікарські препарати

Якщо у дитини червоне горло і температура 39, це можуть бути симптоми фарингіту чи тонзиліту. Без призначення медикаментів позитивна динаміка відсутня, оскільки основна мета лікування – знищити патогенну флору, відновити структуру слизової оболонки гортані. Медикаменти призначають в залежності від симптомів, які помітно знижують якість життя дитини. Ось доречні фармакологічні групи:

 • при бактеріальних інфекціях – антибіотики;
 • при вірусних інфекціях – противірусні засоби;
 • при зростанні температури тіла – жарознижуючі препарати;
 • від болю горла – місцеві антисептики;
 • в допомогу імунітету – імуностимулятори.

Жарознижуючі препарати

Для зниження високої температури лікар призначає ряд медичних препаратів групи НПЗЗ, які в дитячому віці мають форму сиропів. Тому не викликають відразу під час прийому, діють системно при пероральному застосуванні. Ось ефективні фармакологічні позиції в заданому напрямку:

 1. Нурофен. Активний компонент – ібупрофен. При непереносимості до парацетамолу це гідна заміна. Сироп належить приймати кожні 5 – 6 годин у дозі, яка визначається індивідуально за вагою хворої дитини. Курс лікування – 3 – 7 днів.
 2. Панадол. Активний компонент – парацетамол. Використовувати вказаний сироп потрібно за таким же принципом, що і Нурофен. Лікуватися до повного зникнення тривожної симптоматики. Препарат з Парацетамолом дозволений дітям до року.

Прийом антибіотиків

До огляду червоного горла і своєчасній діагностиці характерного недуги потрібно поставитися з усією відповідальністю. В іншому випадку, висока температура не опускається до допустимих меж навіть при комплексному лікуванні. Якщо виною запального процесу стала підвищена активність бактеріальної флори, без курсу антибактеріальної терапії швидке одужання дитини неможливо. Лікарі призначають антибіотики системної дії, враховуючи вікові особливості маленьких пацієнтів. Ось ефективні фармакологічні позиції:

 1. Аугментин. Препарат продається у формі таблеток та лікувальної суспензії, призначений для прийому всередину. У дитячому віці добова доза визначається за вагою дитини, а курс лікування стандартний червоного горла – 5 – 7 днів, не більше.
 2. Флемоксин Солютаб. Такий антибіотик випускається тільки у формі таблеток, але має різну дозування активного компонента – 125, 250 і 500 мл Остаточний вибір робить педіатр, у дитячому віці це частіше 125 і 250 мл Добова доза – по 1 таблетці тричі за день не більше 7 діб.

Противірусні препарати

При вірусних інфекціях користуватися антибіотиками не рекомендується. Щоб червоне горло і температура у дитини більше не турбували, педіатр після детальної діагностики робить особливий акцент на противірусних засобів.

 1. Цефтріаксон. Це порошок для приготування розчину в скляних флаконах по 1 г, який для швидкого дії в організмі показано вводити внутрішньовенно або внутрішньом'язово. Добова доза залежить від віку: дітям старше 12 років – 1 – 2 г один раз за добу, новонародженим – 20 – 50 мг на кг ваги один раз за день, пацієнтам до 12 років – по 20 – 80 мг на кг ваги 1 раз на добу. Курс лікування залежить від переважаючого діагнозу.
 2. Панавир. Це ректальні супозиторії, розчини для внутрішньовенного введення і суспензії для прийому всередину. Препарат володіє противірусними та імуностимулюючими властивостями, діє швидко. При вірусних інфекціях ліпше використовувати Панавир ректально – 5 доз з інтервалом 24 години. Тривалість консервативного лікування обумовлюється лікуючим лікарем індивідуально.

Місцеве лікування

Одні батьки червоне горло дитині обробляють обліпиховою олією, інші – йодом, треті лікують своїх хворих дітей чаєм з медом. Офіційних та альтернативних коштів вистачає, а основна мета – зняти запалення, відновити цілісність травмованої слизової оболонки порожнини рота. Для цього потрібно полоскати горло розчином соди або такими місцевими антисептиками з аптеки, як Стопангін, Гексорал, Інгаліпт, Биопарокс, Мірамістин. Оскільки дія медикаментів локальне, активні компоненти проникають в кровотік, і список протипоказань обмежений.

Ось ефективні медичні препарати для місцевого лікування, які призначають дитині, якщо червоне горло і висока температура:

 1. Хлорофіліпт. Це спрей, яким 3 – 4 рази за добу потрібно зрошувати запалену слизову оболонку. При червоному горлі це надійний засіб, якщо пройти повний курс лікування тривалістю 7 – 10 днів. Якщо ліки не підходить, його можна замінити спреєм Інгаліпт.
 2. Биопарокс. Це місцевий антибіотик, який не тільки відновлює структуру слизової, але і продуктивно знищує патогенну флору. За добу дозволено виконувати дитині по 2 – 3 зрошення червоного горла, після чого не пити, не їсти протягом 40 хвилин. Курс інтенсивної терапії становить 5 – 7 днів.

Народні методи

Червоне горло, високу температуру тіла в дитячому віці можна лікувати альтернативними методами за умови, що у маленького пацієнта відсутня алергічна реакція на обрані рослинні компоненти. Народне лікування може бути основним і допоміжним, але частіше більше доповнює офіційні методики сучасно отлоригологии. Ось ефективні домашні рецепти, щоб прибрати почервоніння гортані і знизити підвищену температуру до допустимих значень:

 1. Содовий розчин. Приготувати 1 ч. л. харчової соди, яку розчинити в 1 ст. теплої води і ретельно перемішати. Можна додати кілька крапель йоду, використовувати готовий склад для полоскання червоного горла. Для швидкого відновлення температурного режиму потрібно паралельно приймати всередину відвар калини (природний антибіотик).
 2. Відвар шипшини. Необхідно 2 ст. л. ягід запарити в 2 ст. окропу, накрити кришкою, настояти склад до повного охолодження. Процідити. Приймати всередину по половині склянки за раз, попередньо розігрів ліки. Всю дозу потрібно випити протягом дня, а свіжу готувати на наступну добу. Курс – 7 – 10 днів.
 3. Молоко з содою і медом. Потрібно підігріти 1 ст. молока (довести до кипіння і злегка охолодити), додати 0,5 ч. л. харчової соди і стільки ж травневого меду, добре перемішати, довести до однорідності. Приймати внутрішньо в теплому вигляді, можна замість чаю або ягідного морсу. Використовувати засіб до повного зникнення тривожної симптоматики.

Відео

Педіатр Плюс - Червоне горло у дітей

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!