Дисбактеріоз кишечника - лікування на різних стадіях захворювання

Лабораторно-клінічний синдром, при якому виникають зрушення кількісного та/або якісного складу мікроорганізмів, що живуть в кишечнику, називають дисбактеріозом (дисбіозом). Цей процес супроводжується імунними, травними, кишковими розладами. Лікування дисбактеріозу кишечника у дорослих багато в чому залежить від причини його розвитку.

Причини розвитку захворювання та способи їх виявлення

У медичній практиці існує безліч причин виникнення дисбактеріозу. Найпоширеніші:

 • тривалий або неконтрольований прийом медикаментозних препаратів (антибіотики, цитостатики, глюкокортикостероїди), хіміо - або радіотерапія);
 • професійні ризики (працівники сільського господарства, мікробіологічних лабораторій);
 • інфекційні патології шлунково-кишкового тракту (хвороба Крона, ентерит, синдром подразненого кишечника та інші);
 • нераціональне харчування;
 • паразитарні захворювання (аскаридоз);
 • стани, що супроводжуються зниженням імунітету (онкологія, СНІД, цироз печінки, цукровий діабет та інші);
 • тривалі стреси, депресії;
 • зміна географічної зони.

Схема лікування дисбактеріозу

Терапевтичні схеми усунення дисбіозу залежать від ступеня пригнічення корисної мікрофлори. Дієта є самим ефективним способом позбавлення від недуги. Рекомендації по зміні раціону можуть частково змінюватись в кожному конкретному випадку, але існують і загальні поради:

 • Харчування повинно бути повноцінним, збалансованим.
 • Обов'язкові до вживання продукти, багаті грубою клітковиною (зернові, бобові, деякі фрукти).
 • Обмеження споживання простих вуглеводів (цукор, кондитерські вироби, солодкі фрукти, овочі та інші).
 • Відмова від продуктів, що містять дріжджі, консерванти, тваринні жири.
 • Обов'язкове вживання кисломолочної продукції.

1 етап

При перших ознаках дисбактеріозу необхідно звернутися до інфекціоніста або гастроентеролога. Лікування кишечника призначається поетапне:

 1. Видалення патогенної мікрофлори.
 2. Заселення кишечника корисними бактеріями.
 3. Підтримка нормальної мікрофлори і її підживлення.

Всі лікарські засоби призначаються пацієнтові тільки після діагностичних заходів. Тривалість лікування дисбактеріозу може тривати від 5 днів (антибіотики) до 2 місяців (пробіотики). Ці терміни стосуються лише медикаментозної терапії. Якщо говорити про дієту, то дотримуватися правильного харчування необхідно не менше півроку.

Антибактеріальна терапія

Ефективно пригнічують активність патогенних бактерій у всіх відділах кишечника антибіотики. Приймаються медикаменти даної групи перорально (таблетки, розчин, порошок, суспензія) строго за лікарським призначенням протягом 5-12 днів. Дозування підбирається індивідуально. Найпопулярніші антибактеріальні засоби при дисбактеріозі:

 • Амоксицилін. Напівсинтетична речовина, що входить в групу пенициллиновых антибіотиків. Препарат має протизапальну дію, повною стійкістю до кислому середовищі організму.
 • Альфа Нормикс. Препарат несистемного дії з активним компонентом рифаксимином. Антибіотик активно застосовується для усунення розладів кишечника.

Нормалізація процесів травлення

У комплексному лікуванні дисбактеріозу для нормалізації травлення застосовують такі групи препаратів, як ентеросорбенти (Полісорб, Ентеросгель), спазмолітики (Дюспаталин, Но-Шпа), антациди (Фосфалюгель, Маалокс), антисептики (Інтетрікс, Энтерофурил) та бактеріофаги (стрептококовий, интести-бактеріофаг).

Перші призначаються для очищення кишечника від отрут і токсинів. Ентеросорбенти вбирають в себе всі ці шкідливі речовини й виводять їх з організму природним шляхом. Спазмолітики та антациди прибирають яскраво виражені симптоми дисбактеріозу, а антисептики ефективно знищують патогенні бактерії, не завдаючи шкоди кишковій флорі. Бактеріофаги – це віруси, які розмножуються і видаляють з кишечника певні види мікроорганізмів. Вони, як правило, доповнюють лікування антисептиками.

2 етап

На другому етапі лікування призначаються препарати для відновлення кишкової мікрофлори, підвищення загального імунітету, також дозволяється додаткова терапія народними засобами. Обов'язково призначення вітамінів, так як при дисбактеріозі характерно розвиток гіповітамінозу. Частіше лікарі рекомендують при дисбактеріозі прийом полівітамінних комплексів (Мультитабс, Дуовіт, Декамевіт).

Відновлення мікрофлори кишечника

Щоб відродити баланс мікрофлори кишечника, лікарі призначають пробіотики (Лінекс, Біфікол, Лактулоза), пребіотики (Дюфалак, Нормазе) і симбиотики (Мальтодофилюс, Біфідобак). До складу перших входять живі мікроорганізми, що заселяють нормальну флору. Пребіотики – це речовини, що забезпечують ріст і розмноження корисних бактерій, а симбиотики – це комплексні препарати, які містять у собі обидва види лікарських засобів.

Підвищення імунітету

Для дисбіозу кишечника характерно зниження імунної системи, тому лікарі призначають імуномодулятори. Частіше це препарати рослинного походження: Иммунал, Дибазол, настоянка Ехінацеї. Слід пам'ятати, що самостійна зміна схеми прийому та тривалість курсу імуномодуляторів може призвести до того, що імунна система перестане розпізнавати чужорідних і своїх агентів. Така гіперактивність може спровокувати не тільки алергію, але і більш важкі наслідки для організму: ураження серця, суглобів, шкірного покриву.

Фітотерапія при дисбактеріозі

Народні засоби лікування дисбактеріозу кишечника у дорослих теж є ефективними. Застосування рослинних засобів дозволяє усунути патогенну мікрофлору, зняти запальні процеси, прибрати неприємну симптоматику, підвищити імунітет. Для лікування дисбіозу кишечника застосовується суміш з різних лікарських трав:

 • рослини з вираженими антибактеріальними властивостями: мати-й-мачуха, звіробій, аніс звичайний, квітки ромашки;
 • протизапальна фітотерапія: календула, деревій, тирлич жовтий, аїр болотний;
 • абсорбуючі рослини: дудник лісовий, лляне насіння, оман високий;
 • підтримуюча терапія: плоди шипшини, горобина, листя суниці, плоди чорної смородини.

Відео

Дисбактеріоз кишечника. Лікування. Олексій Яровий.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!