Лікування пневмонії у дорослого

Захворювання дихальної системи мають високу небезпеку для людини. Однією з таких поширених патологій є пневмонія, яка викликає запалення легеневої тканини і незворотні зміни в ній. Щоб уникнути кисневого голодування тканин, хвороба обов'язково потрібно вчасно почати лікувати.

Як лікувати пневмонію в домашніх умовах у дорослих

Пневмонія частіше має вірусну природу, але навіть в інших випадках до неї приєднуються бактеріальні інфекції, тому дорослим в обов'язковому порядку проводять антибіотикотерапію, призначаючи по 1-2 препарату одночасно. Стандарти лікування при цьому враховують декілька факторів:

  • види пневмонії;
  • обсягу ураження тканин легенів;
  • самопочуття та віку пацієнта;
  • супутніх захворювань серця, нирок або легенів.

Антибіотиками

Дорослим прописують антибіотики при пневмонії з урахуванням їх віку, причому навіть при незначній ефективності одного препарату його не змінюють протягом 3 днів або до розшифровки аналізів мокротиння пацієнта. Для лікування пневмонії використовують сучасні популярні ліки під назвами:

  1. Цефтріаксон. В якості форми випуску виступають порошки білого кольору для приготування ін'єкцій. Курс лікування пневмонії визначається лікарем залежно від ступеня тяжкості. Для дорослого доза становить 1-2 г щодня. Розчин для ін'єкцій готують з 500 мг препарату та 2 мл 1%-ого розчину лідокаїну, а для крапельниць використовують 5 мл стерильної води. Ціна від 25 р., відпускається за рецептом.
  2. Сефпотек. Антибіотик, дозволений також дитині з 12 років. Ефективний в лікуванні пневмонії та інших інфекцій дихальних шляхів. Дорослим потрібно приймати по 200 мг – 1 таблетці, з проміжком у 12 годин. Закінчити курс лікування необхідно через 2 тижні. Ціна від 120 р.
  3. Сумамед. Крім таблеток випускається як порошок або порошок. Показаний при інфекційно-запальних захворюваннях, у тому числі дихальних шляхів. Від пневмонії потрібно приймати по 500 мг препарату на добу курсом лікування, рівним 3 дні. Ціна від 520 р.

Народними засобами

Народне лікування пневмонії у дорослих ефективно в поєднанні з прийомом лікарських препаратів, якщо терапія проводиться в домашніх умовах. Для цього можна використовувати наступні рецепти:

  1. Відвар родзинок. Промийте 0,5 ст. темного родзинок, пропустіть його через м'ясорубку. Заливши склянкою окропу, потім під кришкою приблизно 10 хвилин. Лікувати запалення легенів таким відваром потрібно, випиваючи по 1,5 ст. щодня.
  2. «Інжирне» молоко. Приготуйте 3 висушених білих інжиру. Нагрійте молоко, залийте плоди, поваріть на невеликому вогні близько півгодини. Для лікування пневмонії пийте засіб по 2 склянки на день до полегшення симптомів.
  3. Настій на горішках. Візьміть 500 мл сухого червоного вина. Залийте їм 50 г очищених горіхів. Потім засіб на маленькому вогні близько чверті години. Вживайте по 1 ст. л. до кожного прийому їжі.

ЛФК

Для початку рекомендується частіше змінювати своє положення в ліжку і не лежати на боці, який болить. Через 3-4 дні, коли гострий період хвороби вже позаду, можна почати дихальну гімнастику, для чого лягти на спину і покласти руки на живіт. Видихати потрібно після глибокого вдиху, але робити це повільно, напружуючи м'язи живота. Підходів має бути не менше 5 за добу, кожен з яких включає 15 повторень. Рекомендується використовувати ЛФК і для профілактики пневмонії.

Особливості лікування пневмонії

Лікування пневмонії у дорослого залежить від безлічі факторів, першим з яких є тип цього захворювання. Терапія для літніх людей проводиться обов'язково в стаціонарі, в інших випадках рішення приймає лікар. Алгоритм лікування складається з декількох етапів. Спочатку пневмонія діагностується, потім проводиться усунення вогнища запалення за допомогою антибіотиків. Далі призначаються додаткові препарати від решти ознак захворювання.

Сегментарної

У дорослих така форма виникає частіше інших і ділиться на правосторонню і лівосторонню. Різновидом приватної є двостороння, коли вогнища ураження є в обох легенях. Лікування пневмонії у дорослого проводиться стаціонарно із застосуванням антибіотиків, фізіотерапії, інгаляцій та усунення алергічних реакцій. При односторонньої або двосторонньої формі потрібно забезпечити правильне положення хворого – напівсидяче для поліпшення роботи легенів.

Вірусної

До вірусної формі призводять віруси, бактерії або грибки і паразити. Перші дві доби для лікування пневмонії дорослому призначають приймати противірусні препарати, такі як Таміфлю або Інгавірін при грипозній природі і Ацикловір при збудника, що викликає вітряну віспу. Крім цих ліків, пацієнту призначають жарознижуючі, знеболюючі і засоби від кашлю, сприяють відходженню мокротиння. Антибіотики призначають тільки при приєднанні бактеріальної інфекції.

Бронхопневмонії

Ця різновид пневмонії називається ще осередкової. Вона розвивається на тлі бронхіту, тому особливо небезпечна своїми наслідками – плевропневмонія, абсцес і навіть гангрена, тому методи лікування вибираються тільки лікарем. Обов'язковими в терапії стають антибіотики, причому їх вибирають за ступенем впливу на мікрофлору кишечника. Часто використовують экоантибиотики. Крім того, дорослим проводять терапію засобами, які розріджують, виводить мокротиння і відновлюють імунну систему.

Атипової

Найсерйознішою з усіх є атипова форма, адже вона викликана нетиповими збудниками і часто протікає така пневмонія у дорослої без температури. Підступна хвороба і тим, що має прихований період, коли симптоми практично відсутні. Антибіотики часто не в силах впоратися з проявами цього виду пневмонії, тому дорослому призначають імуноглобуліни і спеціальні процедури для відсмоктування рідини в легенях. Лікування доповнюють комплексом вітамінів та жарознижувальними.

Прикореневій

Ще однією складною формою пневмонії є прикоренева. Її важко діагностувати, адже симптоми схожі з туберкульозом та центральним раком легені. Препарати для лікування призначаються відразу після діагностування, причому по кілька ліків одночасно, щоб стан полегшилось вже через 2-3 дні і хворому можна було прописати прогрівання і ЛФК.

Лікування запалення легенів у лікарні

Показаннями до госпіталізації стає погіршення стану хворого або неможливість застосовувати необхідні препарати на дому. При своєчасному лікуванні полегшення настає через 2-4 дні, але можливі ускладнення збільшують тривалість перебування в стаціонарі до 10 днів, а часто і до 4 тижнів. Пацієнту роблять уколи або ставлять крапельниці з антибіотиками, потім таким же способом вводять фізіологічний розчин для дезінтоксикації організму. У поєднанні з цими препаратами дорослим призначають відхаркуючі та жарознижуючі засоби.

Скільки пневмонія лікується

Лікування позалікарняної пневмонії у дорослих проводиться в домашніх умовах і займає від 7 до 10 днів. Сюди додається термін на відновлення організму, на яке може знадобитися від 1 до декількох місяців. Стільки ж можна боротися з хронічною пневмонією. Тривалість лікування залежить від своєчасності терапії. Крім того, важлива і ефективність обраних ліків. У стаціонарі терапія має середню тривалість в 9-10 днів при важкій формі. Застійну ж пневмонію можливо вилікувати за 20-25 днів.

Відео про дихальної гімнастики при пневмонії

Ні-задишці! Ні-кашлю! Вправи при захворюваннях органів дихання

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!