Коксартроз 1 ступеня - причини виникнення, симптоми, методи діагностики, лікування і профілактики
Хвороба кульшового суглоба, звана коксартроз 1 ступеня, характеризується ураженням хрящової і кісткової тканини суглоба, що супроводжується болем після фізичного навантаження. Захворювання розвивається в літньому віці на тлі метаболічних змін, порушення кровообігу, після травм або запального процесу. При відсутності лікування може прогресувати, призводити до часткового обмеження рухливості.
Що таке коксартроз 1 ступеня
Дегенеративно-дистрофічне захворювання, при якому відбуваються зміни цілісності тазостегнового суглоба у зв'язку з поступовою деформацією хрящової тканини і кісток, називається коксартроз. Деформуючий артроз (або остеоартроз) розвивається поступово, як правило, у віці після 40 років. При відсутності лікування призводить до порушення функціональності суглобової системи, що загрожує кульгавістю, інвалідністю. Коксартроз кульшового суглоба 1 ступеня є початковою стадією розвитку хвороби.
Причини виникнення
Існує ряд факторів, що збільшують ймовірність розвитку хвороби. До них відносять похилий вік, гормональні збої або порушення обміну речовин, малорухливий спосіб життя, патології хребта та стопи. Лікарі поділяють причини виникнення коксартрозу на первинні, наприклад, генетична схильність (особливості метаболізму), надмірна вага або травми, і вторинні, тобто захворювання і стани, що збільшують ризики прогресування захворювання. До них відносяться:
- порушення кровообігу в суглобі;
- дисплазія кульшового суглоба;
- асептичний некроз голівки стегна;
- вроджений вивих стегна;
- диспластичний коксартрит стегна, інші запалення.
Ознаки
Різні стадії розвитку хвороби (мірою) мають ряд характерних ознак, головною з яких є виражений больовий синдром, що локалізується в області стегна, пахової області, віддає в колінний суглоб. Може спостерігатися погіршення рухливості суглоба, особливо виявляється як порушення відведення (наприклад, при "оседлывающей" сидячій позі). При коксартрозі першого ступеня порушення ходи не спостерігається, біль виникає як наслідок фізичного навантаження, наприклад, після тривалої ходьби. У стані спокою проходить сама собою.
Діагностика
Дегенеративний процес може розвиватися або в одному (правосторонній і лівосторонній коксартроз), або в обох суглобах одночасно (двобічний коксартроз). Діагноз ставиться на підставі клінічних ознак, лабораторних аналізів у вигляді рентгенографії, комп'ютерної чи магнітно-резонансної томографії. При 1 ступеня хвороби на рентгенівському знімку кульшового суглоба видно звуження суглобової щілини, розростання кісткової тканини навколо країв кульшової западини. Деформації головки і шийки стегнової кістки не спостерігається.
Лікування коксартрозу кульшового суглоба 1 ступеня
Лікування артрозу кульшового суглоба 1 мірі носить комплексний консервативний характер. Медикаментозна терапія спрямована на зняття сильного больового синдрому і запалення (за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів), відновлення пошкоджених хрящів для забезпечення рухливості суглоба (з допомогою хондропротекторів). На ранніх стадіях розвитку хвороби ефективні фізіотерапевтичні процедури, лікувальна гімнастика, масажі, грязьові процедури, мануальна терапія.
Харчування при коксартрозі 1 ступеня не відіграє ключової ролі, дієта спрямована на зниження ваги для зменшення навантаження на пошкоджені суглоби. З цієї ж причини хворому може бути рекомендована ходьба з тростиною або милицями (при двосторонньому коксартроз). У випадку подальшого прогресування хвороби потрібне оперативне втручання – ендопротезування – при якому зруйнований суглоб замінюється эндопротектором.
Медикаментозне лікування
Залежно від клінічної картини захворювання та даних аналізів, ортопед підбирає лікарські препарати, прийом яких сприяє полегшенню перебігу коксартрозу, відновлення деформованих тканин хрящів, нормалізації кровообігу, розслабленню м'язів стегна. Виражений больовий синдром при 1 ступеня остеоартрозу знімають з допомогою зігріваючих мазей або компресів зі спазмолітичними препаратами.
Протизапальні препарати
При 1 ступеня захворювання для зменшення запалення і зниження ступеня больових відчуттів призначають нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) у формі таблеток або ін'єкцій. Тривалий прийом препаратів цієї фармакологічної групи при коксартрозі не рекомендовано, оскільки НПЗЗ можуть придушувати відновлення гіалінових пошкоджених хрящів.
Індометацин у формі таблеток або мазі сприяє зняттю запалення, ослабленню больового синдрому і відчуття тяжкості в ногах, відновлення рухливості суглоба при розростанні суглобової кісткової і хрящової тканин. Засіб володіє антиагрегационным і знеболюючою дією. Середня добова доза становить 25 мг (для таблеток) і 3-5 мг (для мазі) за добу, тривалість терапії – від 7 до 10 днів. Список протипоказань та побічних ефектів значний, перед початком курсу необхідно вивчити інструкцію по застосуванню.
Хондропротектори
Препарати даної фармакологічної групи призначаються для усунення деформацій хрящів при 1 ступеня двостороннього або одностороннього коксартрозу. Хондопротекторы на основі глюкозаміну або хондроїтинсульфату стимулюють процес відновлення хрящової тканини, перешкоджає подальшому руйнуванню структури суглобових хрящів, надають протизапальний ефект, підсилюють вироблення внутрішньосуглобової рідини.
Хондроітінсульфат являє собою мукополісахарид, який бере участь у формуванні кісткової і хрящової тканин. Надає протизапальну і знеболювальну дію, знижує потребу в прийомі препаратів групи НПЗЗ. При 1 ступеня коксартрозу призначають внутрішньом'язові ін'єкції один раз в дві доби по 1 мл препарату, курс включає 30 уколов. Для профілактики повторюють три рази за рік.
Грязелікування
Застосування лікувальних грязей сприяє відновленню кровообігу в уражених коксартроз суглобах, стимуляції регенераційних процесів у хрящовій та кістковій тканині. При 1 ступеня хвороби призначають від 10 до 20 процедур по 15-30 хвилин один раз на два або три дні. Температура використовуваного для процедури пелоїди повинна становити 40-45 °C, грязь накладають на область попереку.
Лікувальний масаж
Спеціальний масаж безпечний при будь-якого ступеня коксартрозу, процедуру поєднують з лікувальною гімнастикою і басейном, проводять 3-4 рази в тиждень. Масажують область попереку, стегна і тазостегнового суглоба. Починають з розігріваючих погладжувань, потім переходять до більш інтенсивним розтирань і круговим рухам великих пальців. Процедуру призначають після медикаментозного лікування, вона покращує кровообіг, знімає спазм, зміцнює м'язи. Загальний курс складає від 10 до 15 процедур залежно від стану пацієнта.
ЛФК при коксартрозі
Завдання лікувальної гімнастики полягає в розробці пошкодженого суглобового апарату, тому всі вправи повинні виконуватися обережно, без ривків. Характер виконання повинен бути статичним, а не динамічними. Тривалі навантаження при 1 ступеня коксартрозу протипоказані, після виконання гімнастики бажано прийняти ванну або поплавати в басейні. Вправи виконуються лежачи на спині, животі і стоячи, кількість повторень для кожної комплексу – 10 разів. Приблизна схема гімнастики:
- Лежачи на спині: підняття і опускання витягнутих рук долонями вгору; згинання і розгинання ніг в колінних суглобах, підтягуючи п'яти по підлозі до тазу і назад; повороти витягнутих ніг від тазу всередину і назад поперемінно кожною ногою.
- Лежачи на животі: відрив плечового відділу хребта на 5 см від підлоги з утриманням положення на 5-7 секунд; підйом витягнутих ніг (поперемінно) над підлогою в положенні лежачи на животі і лежачи на боці; відведення ноги в сторону, не відриваючи від підлоги, на 30-40°.
- Стоячи: підйом ніг над підлогою, на 30-40 см, з опорою руками на стілець; махи ногами по черзі вперед, у сторону і назад; полуприседы з опорою руками на стілець (стопи на ширині плечей); підйом на шкарпетки в положенні "ноги разом".
Хірургічне втручання
При 1 ступеня коксартрозу хірургічне втручання не потрібне, застосовується медикаментозне та фізіотерапевтичне лікування. При подальшому руйнуванні суглоба ідіопатичного характеру (з невідомих причин) на останній стадії захворювання проводять заміну суглоба ендопротезом. Операцію проводять під загальним наркозом, у 95-97 % випадків вона забезпечує повне відновлення рухової функції. Період амбулаторного відновлення становить 2-3 тижні, після виписки хворий направляється на реабілітаційні заходи.
Народні методи
При першого ступеня коксартрозу в рамках комплексної терапії припустимо застосування народних методів лікування, узгоджене з лікарем. Їх підрозділяють на способи місцевого (мазі на основі натуральних компонентів, лікувальні ванни) і системного дій (пероральний прийом настоїв або настойок). До місцевим засобам відносять:
- Лікувальні ванни з морською сіллю, скипидаром, топінамбуром і медом: у 60-80 л гарячої води розчиняють 1 кг солі, 1 ч. л. скипидару, 2 ст. л меду і 3-4 бульби подрібненого топінамбура. Тривалість процедури становить 15-20 хвилин.
- Настій з чистотілу на оливковій олії: 8 ст. л. сухої трави наполягають в 1 л олії протягом 2 тижнів. Втирають в суглоб (при двосторонньому коксартроз – в обидва суглоба) тричі за добу, тривалість лікування становить 1 місяць.
Профілактика
До профілактичних заходів коксартрозу відносять ведення активного рухливого способу життя, регулярне зміцнення м'язової і суглобової систем з допомогою фізичних навантажень, контроль ваги. У літньому віці лікарі рекомендують:
- ходьбу на лижах;
- норвезьку ходьбу з палицями;
- відвідування басейну;
- санаторно-курортне лікування;
- лікувальну гімнастику;
- профілактичний прийом хондропротекторів;
- здорове харчування;
- масаж.
Відео
Коксартроз: причина, лікування. Артроз кульшового суглоба - симптоми 1, 2 або 3 стадії.