Субхондральний склероз суглобових поверхонь

Це не захворювання, а діагностична ознака. Даний термін застосовується при обстеженнях опорно-рухового апарату за допомогою рентгена. Наявність на знімку ознак субхондрального склерозу вказує лікаря на необхідність діагностики захворювання з групи суглобових патологій, проявом якого він може бути.

Що таке субхондральний склероз

Це захворювання, як правило – наслідок вікового старіння тіла. Склероз – патологічний процес, при якому живі клітини внутрішніх органів відмирають, а замість них формується груба сполучна тканина, яка виконує лише допоміжну функцію. Субхондральний склероз суглобових поверхонь нерідко – ознака остеохондрозу або остеоартрозу.

Поверхні кісток, сполучуваних один з одним, вистелені гнучкою, еластичною тканиною. Це хрящі (з давньогрецької – «хондрос»), які оберігають їх від тертя і забезпечують пружність рухів. «Субхондральний» – значить «знаходиться під хрящем». Що ж розташований під ним? Міцна субхондральна кістка (платівка), на яку хрящ спирається, як на фундамент.

При його травму, запальний пошкодженні починають стрімко ділитися клітини кісткової тканини, з яких формуються нарости – остеофіти. Якщо невеликі новоутворення розташовуються по краях, то функція суглоба зберігається. Однак крайові кісткові розростання можуть проникати вглиб, звужуючи суглобову щілину і перешкоджаючи руху. Про це сигналізує з'являється біль.

Оскільки людина пересувається вертикально, максимальні навантаження припадають на позвонковые структури. Особливо страждають шийний і поперековий відділи стовпа, кінцівки. Літні люди часто скаржаться на болі в колінних, гомілковостопних, китичних, тазостегнових суглобах. Субхондральний склероз хребта стає причиною защемлення нервових корінців, а це викликає додаткові болю.

У рентгенології виділяють 4 основні стадії патології. Це:

 • 1-я стадія, при якій спостерігається тільки крайове розростання кісткових тканин, суглобова щілина не звужена;
 • 2-я стадія, для якої характерна наявність виражених остеофітів, звуження суглобової щілини;
 • 3-я стадія, коли на знімку окреслені великі нарости, щілину ледь проглядається;
 • 4-я стадія, при якій чітко видно дуже великі остеофіти, сплощені поверхні кісток, деформована щілину.

Чому розвивається субхондральний остеосклероз

Найчастіші причини:

 • ендокринні захворювання, перш за все, цукровий діабет;
 • імунологічні патології: ревматизм, червоний вовчак та ін;
 • хвороби обміну речовин, наприклад, подагра;
 • порушення кровообігу;
 • травми, внутрішньосуглобові переломи;
 • вроджені дефекти (дисплазії) суглобів.

Субхондральний склероз суглобових поверхонь може розвинутися під негативним впливом таких факторів:

 • літній вік;
 • зайва вага, ожиріння;
 • малорухливий спосіб життя;
 • спадкова схильність.

Симптоми

На 1 стадії субхондрального склерозу суглобових поверхонь деформації кісткових тканин мінімальні, тому свобода рухів обмежена незначно. Больові відчуття відсутні. Однак на 2 стадії рухливість суглобів значно втрачається. По мірі звуження суглобової щілини з'являються болі. На 3 стадії руху вже сильно скуті. Тертя поверхонь кісток приносить нестерпні болі. На 4 стадії втрачається здатність згинання і розгинання суглобів. Ущільнення їх структури може приводити до повної обездвиженности та інвалідності.

Субхондральний склероз замикальних пластинок хребта

Коли захворювання тільки починає розвиватися, симптоми слабо відчуваються. Субхондральний склероз проявляється тупий біль у шиї, попереку при нахилах голови, корпуса тіла. Оскільки остеофіти травмують судини і нервові волокна, виникають запаморочення, дзвін у вухах, німіють кінцівки, слабшають зір, слух. На останніх стадіях рухова активність втрачається повністю.

Колінних та ліктьових суглобів

Спочатку склероз кісткових поверхонь проявляється безболісним хрускотом, легкими натисканнями при рухах рук, ніг. З часом людина починає відчувати дискомфорт, згинаючи кінцівки. Поступово ускладнюється процес розгинання рук або ніг: з'являється біль, коли людина намагається розпрямити кінцівку. Якщо субхондральний склероз не лікувати, робити це стає все важче.

Кульшового суглоба

Рухи скуті вранці. Мучать болі в області попереку, тазу, які загострюються при ходьбі, по ночах. Субхондральний склероз кісткових поверхонь може викликати порушення роботи кишечника, сечостатевих органів, тахікардію, загрудинні болі, відчуття утрудненого вдиху. З часом виникає кульгавість, хворий не може обходитися без тростини, а потім без інвалідного візка.

Як лікувати склероз суглобових поверхонь

Головний метод діагностики – рентгенографія, дозволяє визначити особливості патології. Проводиться лікування основного захворювання – першопричини суглобового захворювання. Для купірування больових відчуттів призначають протизапальні препарати, анальгетики, фізіопроцедури. Покращити стан тканин допомагають медикаменти з хондроїтином та глюкозамін. Однак ліки лише призупиняють прогресування патології.

Хірургічні втручання практикуються рідко, оскільки навіть операції не дають повного лікування. Частково відновити рухливість суглобів допомагають мануальна терапія, лікувальна фізкультура, масаж, плавання, елементи йоги, пілатес. Важливо, щоб харчування було повноцінним, збалансованим, з великою кількістю овочів, фруктів, морепродуктів.

Відео: дегенеративні захворювання суглобів

Субхондральний остеосклероз

Відгуки

Ірина Дмитрівна, 59 роківЯ з цим склерозом суглобових поверхонь намучилася неабияк, ворогу не побажаю! Ледве-ледве пересувалася. Що тільки я не пробувала – все було марно, кістки як нили, так і продовжували скиглити. Ніколи б не подумала, що мені допоможе чай Монастирський. До того ж, за складом він нешкідливий. Я прямо-таки ожила! Може, ще комусь допоможе.
Владислав Миколайович, 64 рокиСклероз суглобових поверхонь лікується дуже довго. Я регулярно заварюю то шишки хмелю, то корінь солодки, то деревій. Періодично їх треба чергувати. Хороший відвар з кропиви, хвоща, листя берези, кори верби і плодів ялівцю. Суглоби я розтираю аптечної настоянкою прополісу навпіл з соком полину.
Ольга Володимирівна, 57 роківМені теж поставили діагноз «субхондральний склероз». Думала, може, хвороба пройде сама собою. В результаті втратила дорогоцінний час. Лікування потрібно починати відразу. Мені допомогли не тільки ліки, але й схуднення. Раджу одночасно з прийомом таблеток, растирками розробляти хворий суглоб, перемагаючи біль.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!