Як користуватися глюкометром - інструкція із застосування, правила користування, види і час для вимірювання

Пацієнтам, хворим на діабет, життєво важливо контролювати кількість цукру в крові. У разі, якщо ви вперше зіткнулися з необхідністю вимірювання рівня глюкози, інструкція до приладу допоможе розібратися з алгоритмом дій і навчить, як користуватись глюкометром правильно. Ознайомтеся з простими правилами застосування цього пристрою, щоб отримувати максимально достовірні дані щодо власного стану.

Що таке глюкометр

При діабеті контроль цукру ведеться щоденно з частотою два, а то і три рази за добу, через відвідування лікарень для проведення вимірювань вкрай важко. Тому хворим рекомендується користуватися спеціальними приладами – портативними глюкометрами, які дозволяють одержувати всі необхідні дані в домашніх умовах. На підставі результатів аналізів, проведених протягом певного періоду, приймаються відповідні заходи для компенсації порушень вуглеводного обміну.

Принцип дії

Сучасні аналізатори працюють на основі електрохімічного методу. Пристрої для домашнього використання відрізняються швидкістю і високою точністю вимірювань, що робить їх незамінними для діабетиків. Принцип дії електрохімічного глюкометра заснований на особливостях зміни сили струму, які служать основними параметрами для вимірювання цукру.

Так, на робочій поверхні тест-смужок нанесено спеціальне покриття. При попаданні на останнє краплі крові відбувається хімічна взаємодія. Внаслідок підсумкового ефекту цієї реакції утворюються специфічні речовини, які зчитуються проведеним до тест смужці струмом і стають підставою для розрахунку кінцевого результату.

Види

Допустимо користуватися як зовсім простими, так і більш модернізованими моделями аналізаторів. Останнім часом поступово знімаються з виробництва фотометричні прилади, які визначають зміну світлового потоку, що проходить через тестову пластинку, покриту спеціальним розчином. При цьому калібрування приладу такого плану проводять по цільної капілярної крові. Як показує практика, даний спосіб не завжди виправдовує себе.

Враховуючи значну похибку вимірювання таких аналізаторів, фахівці схиляються до думки, що міряти цукор глюкометром, які працюють за фотодинамическому принципом, не зовсім доречно і навіть небезпечно. На сьогоднішній день в аптечній мережі можна придбати більш сучасні глюкометри для індивідуального використання, що видають куди більш низький відсоток помилок:

  • оптичні біосенсори на глюкозу – працюють на основі явища плазмового поверхневого резонансу;
  • електрохімічні – вимірюють основні показники глікемії згідно з величиною минаючого струму;
  • рамановскіе – відносяться до числа не вимагають проколу шкіри неінвазивних глюкометрів, визначають глікемію шляхом виділення її спектра з повного спектру шкіри.

Правила користування глюкометром

Пристрій для автоматичного визначення цукру просто застосовувати. На випадок, якщо ви не знаєте, як правильно користуватися глюкометром, існують інструкція до приладу і докладні відеоуроки. При виникненні додаткових запитань, пов'язаних з проведенням процедури, за роз'ясненнями краще звернутися до лікаря. В протилежному випадку ви ризикуєте отримувати недостовірні дані, які безпосередньо впливають на тактику боротьби з діабетичними проявами.

Як налаштувати глюкометр

Велика частина сучасних вимірювачів оснащена функцією кодування, яка передбачає внесення в прилад інформації про новій упаковці тест-смужок. При ситуації, коли дана процедура не проводиться, отримати точні свідчення неможливо. Справа в тому, що для кожної моделі глюкометрів необхідні смужки з певним покриттям. Наявність будь-яких невідповідностей тягне неможливість застосування глюкометра.

Тому перед безпосереднім використанням аналізатора вкрай важливо провести попередню настройку. З цією метою потрібно включити глюкометр і вставити платівку в вимірювач. Після чого на екрані з'являться цифри, які необхідно порівняти з кодом, зазначеним на упаковці смужок. При збігу останніх можна починати використовувати глюкометр, не турбуючись за достовірність його свідчень.

Коли краще вимірювати цукор

Визначати рівень глюкози в крові краще всього до прийому їжі, після їжі і перед сном. При цьому, якщо ви плануєте зробити аналіз натщесерце, пам'ятайте, що остання трапеза повинна бути не пізніше 18 години вечора напередодні процедури. Крім того, вимірювання глюкометром концентрації цукру в ранкові години має здійснюватися до того, як ви почистіть зуби або поп'єте води.

Частота вимірювань

При другому типі цукрового діабету користуватися аналізатором рівня глюкози рекомендується кілька разів протягом тижня. Хворим, які страждають від первинної форми захворювання, слід здійснювати контроль глікемії щодня і навіть кілька разів в день. Слід враховувати, що прийом медикаментозних засобів і гострі інфекційні процеси можуть побічно вплинути на точність отриманих даних. Особам з нормою цукру в крові рекомендується перевіряти рівень глюкози раз в місяць.

Причини неправильних даних глюкометра

На точність отриманих показань можуть впливати різні фактори. В більшості випадків основною причиною неправильних показань апарату виступає виділення з проколу недостатньої кількості крові. З метою запобігання виникнення подібних проблем руки перед тим, як почати користуватися апаратом, необхідно помити теплою водою, а потім злегка помасажувати.

Як правило, вказані маніпуляції допомагають усунути застій крові, внаслідок чого хворому вдається отримати потрібну для аналізу кількість рідини. При всьому цьому глюкометр часто видає неадекватні показання внаслідок порушення цілісності поверхні індикаторного тест-смужок – пам'ятаєте, їх потрібно зберігати у недоступному для світла та вологи місці. Крім того, важливо своєчасно чистити прилад: частинки пилу теж здатні впливати на точність роботи пристрою.

Як виміряти цукор в крові глюкометром

З метою отримання максимально точних результатів перед проведенням аналізу рекомендується вимити руки з милом і насухо витерти їх рушником. На наступному етапі необхідно підготувати тест-смужку і включити апарат. Деякі моделі активується простим натисненням кнопки, тоді як інші – введенням тест-пластинки. По завершенні підготовчого етапу слід перейти до проколу шкіри.

Кров можна брати з будь-якого пальця. При цьому, якщо ви вимірюєте глікемію рідше одного разу в день, забір біологічного матеріалу краще проводити з безіменного пальця. Проколювати палець слід з бічної поверхні подушечки. Пам'ятайте, що ланцет (голку) не можна використовувати більше одного разу. Першу краплю крові необхідно прибрати ватою. Наступну порцію рідини можна використовувати для аналізу. При цьому використовуйте тест-смужки, що підходять для вашої моделі приладу.

Так, смужки капілярного типу підносять до краплі зверху, тоді як на інші види індикаторної пластинки досліджувану рідину наносять дотиком. Аналізаторам різних моделей потрібно 5-60 секунд для перевірки рівня глюкози. Результати обчислень можуть зберігатися в пам'яті пристрою, але переважніше також дублювати отримані цифри в щоденнику самоконтролю діабету.

Accu Chek

Прилад цієї марки відрізняється надійністю і простотою. Акку-Чек забезпечений функцією підрахунку середнього рівня цукру та маркування показань. Апарат вимагає кодування і включається після введення тест-пластинки. Незаперечною перевагою цього вимірника рівня глюкози можна вважати великий дисплей. Разом з приладом в комплект Акку-Чек входять 10 тест-смужок, 10 ланцетів (голок) і ручка-прокалыватель. Інструкція до пристрою містить повну інформацію, як користуватися портативним глюкометром цієї марки. Алгоритм визначення глікемії за допомогою Акку-Чек такий:

  1. Вимити і висушити руки.
  2. Витягнути одну тест-платівку з тубуса, вставити її в спеціальний отвір до клацання.
  3. Порівняти цифри на дисплеї з кодом на упаковці.
  4. З допомогою ланцета проколоти палець.
  5. Нанести отриману кров на помаранчеву поверхню смужки.
  6. Дочекатися результатів обчислень.
  7. Видалити тест-платівку.
  8. Дочекатися вимикання пристрою.

Gamma Mini

Даний аналізатор глікемії є самою компактною і економічною системою контролю, тому користуватися ним дуже зручно. Глюкометр Gamma Mini працює без кодування при використанні тест-смужок. Проведення аналізу вимагає мінімальної кількості біологічного матеріалу. Отримати результати можна вже через 5 секунд. В комплект постачальника, крім самого апарату, входять 10 тест-смужок, 10 ланцетів, ручка-прокалыватель. Ознайомитися з інструкцією до приладу Gamma Mini можна нижче:

  1. Вимийте і висушіть руки.
  2. Увімкніть апарат шляхом утримування основний кнопки не менше 3 секунд.
  3. Візьміть тест-платівку і помістіть її в спеціальний отвір пристрою.
  4. Проколіть палець, дочекайтеся появи на ньому крові.
  5. Нанесіть біологічну рідину на тест-смужку.
  6. Дочекайтеся закінчення обчислень.
  7. Видаліть смужку з слота.
  8. Дочекайтеся автоматичного вимикання приладу.

True Balance

Прилад цієї марки зарекомендував себе, як надійний аналізатор рівня цукру. Глюкометр True Balance не вимагає кодування. Дисплей пристрою займає більше половини передньої панелі. Обробка даних триває близько 10 секунд. Єдиним недоліком апарату можна вважати високу вартість тест-смужок, тому користуватися ним кілька затратно. Комплект постачальника включає вже знайомий читачеві набір витратних матеріалів з ланцетів, смужок і прокаливателі. Інструкція до апарату містить наступний алгоритм використання глюкометра True Balance:

  1. Вимити і висушити руки насухо.
  2. Вставити тест-смужку в спеціальний отвір до клацання.
  3. З допомогою ланцета проколоти палець.
  4. Нанести отриману кров на поверхню смужки.
  5. Дочекатися результатів вимірювань.
  6. Видалити смужку.
  7. Дочекатися вимикання приладу.

Відео

УЗ "ВОЭД": Як користуватися глюкометром.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!