Фізіологічний розчин для інгаляцій: застосування для дітей і дорослих

При кашлі у дитини і дорослого корисно робити інгаляції з фізіологічним розчином, який глибоко проникає в легені, усуває інфекцію. Натуральний препарат хлориду натрію продається в будь-яких аптеках, коштує недорого, допомагає зволожити слизові і перешкоджає розвитку бактерій і вірусів. Безпечний метод вдихання парів солі очищає ніс від кірочок, сприяє кращому відділенню мокротиння.

Що таке інгаляції з фізіологічним розчином

Препарат, який називається фізіологічний розчин, що являє собою водний розчин кухонної солі (хлориду натрію). Концентрація його становить 0,9%. В аптеці продаються стерильні розчини, виготовлені за спеціальною методикою в хімічних лабораторіях. Вони застосовуються для лікування зневоднення, внутрішньом'язових і внутрішньовенних ін'єкцій, розчинення лікарських препаратів. В домашніх умовах корисно робити інгаляції з використанням фізіологічного розчину – дихати мікрочастинками в повітрі для усунення кашлю і нежиті.

Для чого роблять

Проводити інгаляції з використанням фізіологічного розчину корисно при лікуванні бронхітів, захворювань носоглотки, горла, легенів. За рахунок властивостей розчину дихальні шляхи максимально зволожуються, слиз і мокрота виводяться швидше. Фізіологічний розчин безпечний для дорослих і дітей, володіє лікувальним ефектом. Його навіть можна зробити вдома самостійно із звичайної солі і чистої води, дотримуючись зазначену концентрацію.

При кашлі

Для перекладу сухого кашлю на вологий використовуються парові інгаляції. Ефективний метод вдихання водяних парів розріджує мокротиння, що сприяє швидкому її висновку з легких. Із-за підвищення кількості слизу всередині дихальних шляхів робити процедури дітям до року заборонено – легеневі ходи у них вузькі, дихання утруднюється. Їм ефективніше використовувати для інгаляцій фізрозчином небулайзери. Так в легені надходять розпорошені лікарські частинки. Якщо кашель став вологим, все одно показані інгаляції для поліпшення відходження мокроти.

При нежиті

Фізіологічний розчин корисний при нежиті дітям, починаючи з грудного віку, і дорослим. Він розріджує і видаляє з носа накопичилася слиз, омиває слизову оболонку дихальних шляхів. Речовина безпечна, не викликає алергії, майже не виявляє побічних ефектів. Фізіологічний розчин в якості самостійного лікування можна закопувати, промивати їм ніс, заливати в спеціальний інгалятор або небулайзер для дихання частинок ліки і легкого проникнення їх вглиб дихальних шляхів.

Препарати для інгаляцій

Крім самостійного використання, фізіологічний розчин застосовують для розчинення інших лікарських препаратів. Це допомагає їм краще проникати в легені. Наприклад, змішують фізрозчин з наступними препаратами:

  1. Муколітики– розріджують в'язку густу мокроту. Це Флуімуціл, АЦЦ, Мукалтін, Геделикс, Пектусин, Синупрет – 3 мл речовин розлучаються аналогічною кількістю фізіологічного розчину, для дітей 2-6 років беруть 1 мл, 6-12 років – 2 мл, після 12 років – 3 мл
  2. Відхаркувальні– для виведення мокротиння назовні. 2 мл Лазолвана, Амбробене або Амброксолу розводять фізіологічним розчином, отриманий обсяг використовують всередині небулайзера (до двох років застосовують половину отриманого кількості).
  3. Лужні препарати – полегшують дихання, надають лікувальну дію. Можна брати мінеральну воду Єсентуки, Боржомі. Трави застосовуються рідко, тому що їх потрібно правильно готувати, перш ніж заливати в небулайзер, інакше поломка приладу неминуча.
  4. Бронхолітики– знімають спазми бронхів, купируют напади бронхіальної астми. Популярними засобами є Беродуал, Беротек, Атровент.
  5. Антибіотики– лікарі призначають при лікуванні захворювань легень, дихальних шляхів. Застосовують Діоксидин, Флуімуціл з антибіотиком , Тиамфеникол, Ацетилцистеинат. Препарати розводять у пропорції 1:2 до фізрозчину, для інгаляції беруться 4 мл.

Фізіологічний розчин для інгаляцій для небулайзера

Лікарі рекомендують пацієнтам самостійно використовувати фізіологічний розчин для небулайзера або застосовувати його для розведення інших лікарських речовин. Сольовий розчин нагрівають до 45 градусів, додають кілька крапель евкаліптової ефірної олії, поміщають в небулайзер. Він розпилює рідина, якої потрібно дихати для швидкого лікування нежиті або кашлю.

Як виглядає

Зрозуміти, що таке фізіологічний розчин для інгаляцій, просто – це розчин хлориду натрію у воді. Його можна купити готовим в аптеці або приготувати самостійно. Розчин прозорий, солоний на смак, без запаху, кольору. Допускається випадання невеликого осаду на дні флакона, який легко усувається струшуванням упаковки. В аптеках продається стерильний розчин, до якого додається інструкція, будинки готується нестерильний.

Як приготувати

Щоб приготувати розчин хлорид натрію для інгаляцій самостійно, дотримуйтеся наступний алгоритм дій:

  1. Візьміть літр теплої кип'яченої води, перед нагріванням фільтрувати її.
  2. Розчиніть чайну ложку з гіркою (9-10 г) кухонної солі першого помолу (вона краще розчиняється).
  3. Ретельно розмішайте розчин, при бажанні процідіть.
  4. Для приготування меншої кількості візьміть 100 мл води, 1 г солі. Така концентрація відповідає змісту солі в плазмі крові, що робить розчин фізіологічним для організму.

Скільки зберігається після розтину

Самостійно приготований фізрозчин зберігається не довше доби на полиці холодильника. Аптечний фізіологічний розчин можна зберігати довше-протягом 2-3 днів. Інакше використання препарату може нашкодити організму: в рідині з'являються мікроби, що погіршують стан дихальних шляхів, що збільшують термін лікування нежиті.

Чим замінити

Дізнатися, скільки коштує фізрозчин, можна в будь-якій аптеці. Приблизна вартість пляшки 250 мл становить 23-25 рублів. Купувати його можна в ампулах – 10 штук по 5 мл будуть коштувати 22-23 рубля. Замінити фізрозчин можна аналогічними препаратами на основі солі і води, які коштують дорожче:

  • Аквалор Форте;
  • Аквамаріс;
  • Марімер;
  • Физиомер;
  • Отривин;
  • Долфін;
  • Салін.

Як підігріти

Фахівці радять перед частим використанням фізіологічного розчину для інгаляцій трохи його підігріти: до 45-50 градусів для дорослих, а для дітей до шести років – до 37 градусів. Педіатри рекомендують для підігріву набирати в одноразовий шприц необхідну кількість суміші, потім його кладуть у склянку з теплою водою. Якщо купувати стерильний фізіологічний розчин в ампулах, можна підігрівати його прямо в склі.

Як робити інгаляції з фізіологічним розчином

Для приготування інгаляцій з фізрозчином краще використовувати небулайзер. У потрібну кількість засобу рекомендують додавати трохи нежирних ароматичних масел або соку рослини каланхое, підігріти суміш. Заправте отриманим розчином небулайзер і проведіть процедуру. Дрібні аерозольні частинки потраплять у віддалені ділянки носових ходів і легенів. При наявності гнійних жовто-зелених виділень з носа від інгаляцій краще відмовитися і піти на прийом до лікаря.

Дорослим

Існують певні правила проведення інгаляцій за допомогою фізіологічного розчину. Дорослим рекомендовано дотримуватися наступні поради:

  • процедура проводиться після їжі через 1,5-2 години;
  • при проведенні лікувальних інгаляцій не можна розмовляти і виходити на вулицю протягом години після процесу, рекомендовано утриматися від їжі і пиття;
  • вдихати пари треба природно, без напруги, не дихати занадто глибоко;
  • перед видихом корисно затримати пари всередині на кілька секунд;
  • після інгаляцій необхідно промивати небулайзер кип'яченою водою і просушувати;
  • розбавляти ліки потрібно тільки фізіологічним розчином, туди додають антибіотики, муколітики, бронхолітики та інші засоби;
  • не можна перевищувати призначених лікарем доз при проведенні процедури;
  • скільки фізрозчину потрібно для інгаляції дорослому, підкаже лікар: оптимальний варіант - 2-3 мл

Дітям

Натрію хлорид для інгаляцій застосовується дітям з обережністю та згідно із затвердженими правилами:

  • тривалість процедури не повинна перевищувати двох хвилин;
  • додавання ефірних жирних олій до фізіологічного розчину дітям заборонено, тому що вони можуть утруднити дихання дитини;
  • трав'яні відвари, приготовані самостійно, небажані для заливання в небулайзер – це загрожує поломкою апарату;
  • слідкуйте за тим, щоб дитина вдихала пари акуратно, не глибоко, не закашлявся;
  • під час процедури не можна розмовляти;
  • для малюків до двох років можна застосовувати маску, старші – трубку;
  • процедура проводиться сидячи (або лежачи – для немовлят);
  • розвести фізіологічним розчином ліки потрібно прямо перед процедурою;
  • після процедури промийте обличчя дитини, прополощіть рот, корисно давати попити чистої води;
  • їсти і пити дозволено через півгодини-годину після процедури.

Скільки фізрозчину наливати в небулайзер для дитини

Від віку малюка залежить кількість фізіологічного розчину для заливання всередину небулайзера. До двох років це 1 мл, до шести – 2 мл, старше – 2-3 мл Якщо використовується лікарський препарат, розведіть його фізіологічним розчином пропорцією 1:1 і використовувати вказану кількість суміші. Проводити інгаляції можна в середньому до двох разів за день курсом п'ять діб до одужання. Більш довгий час потребує консультації з лікарем.

Скільки днів можна робити інгаляції

Від тяжкості захворювання дихальних шляхів і віку дитини залежить тривалість і частота інгаляцій. Середні показники -- двічі на день протягом п'яти діб. Тричі за день можна застосовувати Мірамістин, Туссамаг, Хлорофіліпт або Беродуал. Чистим фізіологічним розчином або Боржомі дозволено дихати 2-4 рази щодня. Малюкам дозволено вдихати лікарські пари не довше п'яти хвилин, дітям старшого віку – 7-10 хвилин. Лазолван і Беродуал призначаються курсом на п'ять днів, мінеральна вода і фізрозчин – до двох тижнів, АЦЦ, якщо є вологий кашель, на 10 діб.

Алергія на фізрозчин

Вважається, що фізіологічний розчин не викликає алергічних реакцій, але є невеликий відсоток виникнення неприємних симптомів. При їх появі зверніться до лікаря. Частіше алергія виникає на препарати, які розводять фізіологічним розчином (додають лікарські засоби) – з'являється висип, почервоніння на шкірі, кропив'янка, набряки слизової носоглотки. Усунути симптоми можна прийомом антигістамінних препаратів, скасуванням інгаляцій.

Правила використання інгалятора

Небулайзер-інгалятор являє собою прилад, що перетворює рідке ліки в аерозольне хмара. Вдихаючи отримані дрібні крапельки, людина проводить їх вглиб віддалених ділянок дихальних шляхів. Це підвищує користь і результативність терапії, знижує ймовірність виникнення побічних ефектів. Для інгаляції на фізрозчині потрібно придбати небулайзер компресорного або ультразвукового типу. Останні дорогі, але самі прості при застосуванні. Парові не підійдуть – закипаючи, розчин натрію випадає осадом, лікувальний ефект пропаде.

Технічні характеристики небулайзера повинні відповідати вимогам: розмір частинок 2-5 мкм, швидкість потоку 6-10 л/хв, залишок невикористаного лікувального пара – не більше 1 мл, робочий об'єм – 5 мл Вдих при використанні небулайзера робиться ротом, дихання затримується на 2-5 секунд, робиться видих через ніс. Тривалість процедури складає 5-10 хвилин.

Існують протипоказання при використанні процедур на основі фізіологічного розчину. У чому вони можуть складатися:

  • загострення хвороб;
  • лихоманка;
  • індивідуальна непереносимість;
  • ранній дитячий вік;
  • бактеріальна ангіна, отит;
  • гостра стадія пневмонії;
  • температура тіла вище 37 градусів;
  • схильність до кровотеч з носа;
  • кров у мокроті;
  • важка дихальна і серцева недостатність.

Відео

Як правильно закапувати краплі у вуха дитині? Поради батькам.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!