Таблетки від підвищеного тиску тривалої дії: список ліків за групами

Гіпертонія, або артеріальна гіпертензія, являє собою регулярне підвищення показників тиску більше рівня 120/80. Це стан небезпечно тим, що є найпоширенішою причиною серцево-судинних ускладнень. Виділяють безліч причин гіпертонії, але основним методом лікування виступають таблетки для підтримки тиску в нормі. Існує кілька категорій використовуваних препаратів. Вони впливають на різні механізми підвищення тиску в організмі.

Що таке таблетки від підвищеного тиску

Нормою вважається ПЕКЛО (артеріальний тиск), рівне 120/80. Якщо воно становить від 130/85 до 139/89, називається нормальним підвищеним. Більш серйозною патологією вважається підвищення тиску більше рівня 139/89. На ранній стадії гіпертонії показано низькосольова дієта, правильне харчування, відмова від шкідливих звичок і фізична активність. При стійкому підвищенні тиску використовують таблетки. Це засоби, які знижують його показники до нормального рівня 120/80. Вони відрізняються різним принципом дії, але всі виконують одну функцію – нормалізують тиск.

Накопичувального дії

Існують ліки від гіпертонії, які здатні різко знизити ПЕКЛО. Їх використовують в критичних випадках, щоб купірувати гіпертонічний криз. Для лікування ж гіпертонії використовують хороші таблетки від тиску пролонгованої дії. Вони мають накопичувальним властивістю, який досягається в результаті прийому ліків протягом 3-х і більше тижнів. Особливість їх у тому, що їх потрібно приймати постійно, не пропускаючи, навіть якщо ПЕКЛО моментально знизилося.

Ліки тривалого впливу були розроблені для зручності гіпертоніків, адже в день необхідно пити по 1-2 таблетці. Вони показані для лікування гіпертонії 2-3 ступеня. В якості прикладів пролонгованих медикаментів можна привести наступні:

 • Пропранолол;
 • Диротон;
 • Лозартан;
 • Бісопролол;
 • Метопролол;
 • Престариум;
 • Кордафлекс.

Основні групи медпрепаратів

Лікар може призначити гипертонику монотерапію одним засобом, але частіше використовують комбіновану терапію кількома таблетками. Це допомагає знизити дозу активних компонентів і зменшити прояв негативних наслідків. Крім того, комбінація різних ліків дозволяє впливати відразу на кілька механізмів підвищення тиску. В цілому при гіпертонії використовують наступні групи:

 1. Діуретики. Знижують обсяг рідини в кровоносному руслі, яка потім виводиться з організму, що допомагає зменшити ПЕКЛО.
 2. Бета-адреноблокатори. Вони блокують вплив певної речовини – реніну, який виявляє судинозвужувальні властивості.
 3. Антагоністи кальцію. Забезпечують артеріальну вазодилатацію – розширення артерій. Дія полягає в інактивації звичайного струму іонів кальцію. Переважні при стенокардії, атеросклерозі і порушеннях серцевого ритму.
 4. Інгібітори АПФ. Вони впливають на ангіотензинперетворюючий фермент (АПФ), що допомагає усунути спазм і зменшити затримку в організмі рідини і солей натрію.
 5. Блокатори рецепторів ангіотензину (ще називаються сартанами). Ефективність спостерігається протягом доби. Максимальна біодоступність зберігається протягом 48 годин.
 6. Препарати центральної дії. Показані при гіпертонії, пов'язаної з порушенням регуляції АТ центрами головного мозку.
 7. Комбіновані засоби. Містять відразу кілька активних компонентів з перерахованих вище груп. Прийом комбінованих засобів допомагає уникнути призначення декількох ліків.

З сечогінним ефектом

Першими при гіпертонії частіше призначають тіазидні діуретики – сечогінні медпрепарати. Їх активними компонентами виступають індапамід, гідрохлортіазид, фуросемід, торасемид та ін. Тіазидні діуретики володіють незначним сечогінною властивістю, але при цьому надають потужне гіпотензивну дію. Вони зменшують набряк судинної стінки і збільшують просвіт судин. Такими властивостями володіють наступні таблетки від підвищеного тиску тривалої дії:

 1. Фуросемід. Однойменний компонент у складі володіє діуретичним ефектом. Фуросемід впливає на товстий сегмент висхідної петлі Генле. Використовується при артеріальній гіпертензії і гіпертонічному кризі. Дозування підбирається індивідуально, частіше вона становить 0,5-1 табл. щодоби. Протипоказання і побічні реакції представлені великим списком, тому їх варто уточнити в інструкції. Перевага Фуросеміду – починає працювати вже через 20-30 хвилин після прийому.
 2. Хлорталідон. Гіпотензивний ефект досягається через 3-4 тижні після початку прийому. Хлорталідон використовується при артеріальній гіпертензії, цирозі печінки, нефриті, ожирінні, затримці рідини при ПМС, нефрозі. Хлорталідон протипоказаний при анурії, вагітності, гіпокаліємії, ниркової або печінкової недостатності, аутоімунних захворюваннях, гіперурикемії, гіперкальціємії. Побічні реакції: гіперглікемія, гіпонатріємія, алкалоз, короткочасний діурез, нудота, блювота, головний біль, шкірні висипання. Дозування Хлорталідону становить 25 мг на добу. Плюс ліки в низькій вартості.

Бета-адреноблокатори

Механізм дії цих засобів полягає в гальмуванні синтезу реніну і блокади бета-рецепторів судин. Їх використовують ізольовано тільки протягом 2-4 тижнів, а потім їх комбінують з сечогінними і блокаторами кальцієвих каналів. При тривалому лікуванні лікарі частіше призначають Бетаксолол, Пропранолол, Карведилол, Бісопролол та наступні бета-блокатори:

 1. Атенолол. Однойменний активний компонент у складі медпрепарату має гіпотензивну, антиангінальну та антиаритмічну властивостями. Ними обумовлене використання Атенололу при артеріальній гіпертонії, гіпертонічному кризі, ІХС, нейроциркулярной дистонії, стенокардії. Протипоказані при брадикардії, кардіогенному шоці, гострій серцевій недостатності, кардіомегалії, грудному годуванні, прийомі інгібіторів МАО. Побічні реакції: депресія, безсоння, запаморочення, слабкість, астенія, сонливість, сухість в очах. Початкова доза становить 25-50 мг на день. Плюси ліки: дешеве, швидко допомагає, додає сили, послаблює задишку.
 2. Соталол. Має антиангінальну, гіпотензивну і антиаритмічну дію. Використовується при пролапсі мітрального клапана, шлуночкової екстрасистолії, гіпертонічної кардіоміопатії, артеріальної гіпертензії. Перед прийомом Соталолу варто вивчити перелік протипоказань і побічних дій, тому як вони представлені великим списком. При підвищеному АТ приймають по 80 мг щодня. Плюс Соталолу – побічні реакції спостерігаються рідко, лише у 16% пацієнтів.

Антагоністи кальцію

Блокатори кальцієвих каналів, або антагоністи кальцію, теж володіють тривалим гіпотензивну дію. Воно полягає у блокування надходження кальцію до клітин судин, що перешкоджає їх розширення. Антагоністи кальцію поділяють на кілька груп: фенілалкіламіну (Верапаміл), дигідропіридини (Амлодипін, Ніфедипін), бензодіазепіни (Дилтіазем).

Додатково блокатори підвищують здатність переносити навантаження. Антагоністи кальцію комбінують з інгібіторами АПФ, що допомагає обійтися без діуретиків. У рейтингу таких коштів першими йдуть:

 1. Фелодипін. Крім гіпотензивного, Фелодипін має антиангінальну дію. Показаннями до застосування виступають стенокардія, хвороба Рейно, артеріальна гіпертензія. Протипоказання і побічні ефекти численні, тому їх варто уточнити в докладній інструкції до препарату. Прийом Фелодипіну починають з 5 мг. Підтримуюча доза становить 5-10 мг. Гідність Фелодипіну – діє тільки на серцево-судинні гладком'язові клітини, тому ліки дозволено при бронхіальній астмі.
 2. Амлодипін. Назва Амлодипін збігається з активним компонентом у його складі, який є похідних дигідропіридину. Засіб належить до категорії гіпотензивних та антиангінальних. Для лікування гіпертонії, стенокардії, вазоспастичної стенокардії і безболючого варіанти ішемії міокарда призначають дозу в 5 мг. Поступово її збільшують до 10 мг. Протипоказаний Амлодипін при лактації, вагітність, непереносимості дигідропіридинів. Гідність – надійне попередження гіпертонічних кризів. Після прийому медпрепарату можуть набрякнути щиколотки, розвинутися запори і тахікардія.

Інгібітори АПФ

Дія цих ліків полягає в інгібуванні ферменту, під впливом якого гормон звуження судин ангіотензин перетворюється на ренін. Цим обумовлено зменшення струму крові через серце і перешкода прогресування збільшення міокарда у разі його гіпертрофії. Існують різні види інгібіторів АПФ:

 • з сульфгідрильної групою – Каптоприл, Зофеноприл, Беназеприл;
 • з карбоксильної групою – Еналаприл, Периндоприл, Лізиноприл;
 • з фосфинильной групою – Фозикард, Фозиноприл.

Додатково інгібітори АПФ усувають судинні спазми, зменшують затримку в організмі рідини і солей натрію. Ці таблетки для зниження тиску відрізняються сприятливим впливом на внутрішню вистилку судин. Ефективними інгібіторами АПФ є:

 1. Раміприл. Однойменне лікарська речовина в складі проявляє кардиопротективное, натрийуретическое, вазодилатуючу та гіпотензивну дії. Це допомагає в лікуванні гіпертонії, серцевій недостатності з порушенням функції лівого шлуночка, діабетичної нефропатії. Не рекомендований Раміприл особам з гіпотензією, нирковою недостатністю, гіперкаліємією, вагітністю. Добова доза становить 2,5 мг. Під час прийому можливі гіпотензія, серцева недостатність, дисперсія, запаморочення, головний біль, підвищене слиновиділення. Гідність Раміприлу перед іншими інгібіторами АПФ – нефропротективный ефект.
 2. Каптоприл. Має антигіпертензивну властивістю. Показаннями до лікування Каптоприлом є гіпертонічний криз і високе ПЕКЛО. Протипоказаний при звуженні аорти, вагітності, міокардіопатія, лактації, звуження мітрального клапана, стенозі артерій нирок. Мінус препарату – велика кількість побічних ефектів, які варто уточнити в інструкції. При гіпертонічному кризі капсулу 25 мг кладуть під язик. Для лікування гіпертонії приймають 3 рази на добу по 12,5 мг. Гідності Каптоприлу: не впливає на потенцію, зниження ризику онкології, можливість застосування у пацієнтів похилого віку.

Блокатори рецепторів ангіотензину

Інакше ці кошти називаються сартанами. Вони відносяться до категорії нового покоління. Такі таблетки від підвищеного тиску тривалої дії посилюють свій ефект при комбінації з діуретиками. Популярними в цій категорії ліків виступають Теветен, Валсартан, Кандесартан, Телмисартан і, крім того:

 1. Лозартан. Це провідний засіб в категорії сартанов. Лікування їм починають з дози 100 мг. Лозартан показаний при гіпертонії, діабетичної нефропатії, хронічної серцевої недостатності. Не використовується при вагітності, дигидратации, гіперкаліємії, лактації. Серед побічних ефектів можливі дзвін у вухах, головний біль, безсоння, втрата свідомості, кашель, закладеність і кровотечу з носа. Гідність Лозартану – запобігання інфаркту, інсульту.
 2. Ірбесартан. Застосовується при артеріальній гіпертензії та її поєднанні з діабетичною нефропатією. Лікування починають зі 150 мг на добу. Приймають натщесерце або під час їди. Ірбесартан заборонений при вагітності, лактації, годування груддю, в дитячому віці. Плюс препарату порівняно з Лозартаном швидше знижує систолічні і діастолічні показники АТ.

Гіпотензивні центральної дії

Якщо підвищений АТ пов'язане з депресією або стресами, то хворому призначають препарати центральної дії. Вони зменшують тонус мозкових оболонок за рахунок впливу на судиноруховий центр в мозку. Такими є Рилменідин, Моксогамма, Клофелін, а також:

 1. Эстулик. Це стимулятор центральні альфа2-адренорецепторів, що володіє антигіпертензивним ефектом. Застосовується для лікування артеріальної гіпертензії у складі комбінованої терапії. Эстулик протипоказаний при колапсі, кардіогенному шоці, лактації, непереносимості лактози, галактоземии, вагітності. Доза становить 0,5-1 мг на добу на ніч. Побічні ефекти варто уточнити в інструкції, тому як вони представлені великим переліком.
 2. Допегит. Ліки засноване на метилдопе. Використовується для лікування легкої і середньої гіпертонії. Протипоказаний при гострому гепатиті, інфаркті міокарда, виражених патології нирок і печінки, гемолітичної анемії. Побічні реакції проявляються по відношенню практично до всіх систем органів. Дозування Допегита в день становить 250 мг. Через 2 доби її збільшують на 250 мг до досягнення 1 г на 2-3 прийоми. Переваги Допегита: не впливає на роботу серця, не спричинює рефлекторну тахікардію, не діє на нирковий кровообіг та швидкість клубочкової фільтрації.

Об'єднані

Більшою ефективністю володіють комбіновані таблетки від підвищеного тиску з тривалою дією. Вони включають частіше 2 активних компонента, що забезпечує зменшення дози речовин і їх побічних реакцій. Ефективними серед комбінованих медикаментів є:

 1. Нолипрел, що включає індапамід і периндоприл. Показаний при есенціальній гіпертензії. Обмежити прийом Нолипрела необхідно при печінковій та нирковій недостатності, стенозі ниркових артерій, високої чутливості до складу, вагітності, лактації, гіпокаліємії. Побічні ефекти краще уточнити в інструкції, тому як вони численні. Пацієнту призначають по 1 табл. в добу. Плюси Нолипрела: м'який вплив.
 2. Рениприл, що містить гідрохлортіазид і лозартан. Має діуретичну та антигіпертензивну дію. Показаний при високому тиску і для профілактики ішемічних станів. Заборонений Рениприл при гіперчутливості до сульфаніламідів, трансплантації нирок в анамнезі або їх захворюваннях. При помірній гіпертензії доза становить 10 мг. Після прийому можливі запаморочення, диспепсія, сухий кашель, ортостатична гіпотензія, панкреатит, фотосенсибілізація.

Без побічних ефектів

Мінімальною кількістю побічних реакцій мають комбіновані препарати, що містять більше 1 активної речовини. Абсолютно нешкідливих медикаментів не існує. Невелике число негативних реакцій виявляють:

 1. Физиотенз. Основою Физиотенза виступає моксонідин. Ця речовина впливає на имидазолиновые рецептори центральної нервової системи, які розташовуються в довгастому мозку. Физиотенз має єдине показання до застосування – артеріальна гіпертензія. Для її лікування показано щодня приймати по 0,2-0,6 мг. Не рекомендована терапія Физиотензом при серцевій недостатності, синдромі слабкості синусового вузла, чутливості і алергії на компоненти складу, захворюваннях печінки і нирок. Серед побічних ефектів виділяються нудота, сухість слизових оболонок, зниження артеріального тиску, слабкість і брадикардія. Плюси Физиотенза: можна приймати натщесерце або після їжі, діє протягом доби, дозволений до застосування з медпрепаратами від серця і діабету.
 2. Лізиноприл. Має кардіопротектівним, натрійуретичний, гіпотензивну і вазодилатирующим властивостями. Вони допомагають впоратися з хронічною серцевою недостатністю, артеріальною гіпертензією, діабетичною нефропатією, гострим інфарктом міокарда. Про протипоказання і побічні ефекти краще дізнатися з інструкції, так як вони представлені великим переліком. Лізиноприл приймають щодня по 1 разу незалежно від їжі. При артеріальній гіпертензії доза становить близько 2,5 мг. Приймати медикамент необхідно в один і той же час. Плюс препарату – швидке накопичення до терапевтичної концентрації.

Препарати нового покоління

Найсучаснішими засобами від підвищеного тиску є препарати ІІІ покоління. Вони відрізняються комбінованою дією. Воно обумовлено спеціально підібраним складом, який розробляли з урахуванням побічних ефектів кожного компонента. Такі ліки не викликають анемію, аритмію, не призводять до зміни слуху, проблем із зором або випадання волосся. Прикладами медикаментів від тиску нового покоління можуть служити:

 1. Лабеталол. Використовується при підйомі артеріального тиску різного ступеня. Активна речовина у складі Лабеталол поєднує в собі периферичний вазодилаторное і бета-адреноблокуючу властивості. Приймають ліки внутрішньо під час їжі по 0,1 г 2-3 рази в день. Протипоказаний Лабеталол при бронхоспазмах, вираженій серцевій недостатності, атріовентрикулярній блокаді. Серед побічних ефектів можна відзначити нудоту, блювоту, запаморочення, пронос або запор. Головною перевагою Лабеталола є швидкодія.
 2. Берлиприл. Однойменне лікарська речовина в складі таблеток відрізняється вазодилатирующим, кардіопротектівним, гіпотензивну і натрійуретичний властивостями. Допомагає при підвищеному тиску, діабетичної нефропатії, серцевої недостатності. До протипоказань відносяться дисперсія, серцева недостатність, стенокардія, інфаркт міокарда, васкуліт, жовтяниця та деякі інші захворювання, які варто уточнити в інструкції перед застосуванням таблеток. Те ж стосується побічних реакцій, тому як вони представлені великим списком. Приймають засіб по 2,5 мг щодобово.

Дешеві

Важливим критерієм вибору таблеток від підвищеного тиску є їх вартість. Велика частина дорогих препаратів має більш дешеві аналоги. Кращі кошти в бюджетній категорії:

 1. Еналаприл. Медикамент розширює просвіт кровоносних судин, має натрійуретичний та кардіопротектівним характеристиками. Використовується Еналаприл при гіпертонічній хворобі, симптоматичній артеріальній гіпертензії, діабетичної нефропатії, серцевої недостатності, склеродермії. Заборонений прийом цих ліків у випадку гіперкаліємії, набряку Квінке, стенозу ниркових артерій, азотемії, стенозу гирла аорти і вагітності. Можливі побічні ефекти: нудота, сухий кашель, глосит, шум у вухах, судоми, протеїнурія. Щоденна доза Еналаприлу становить 5 мг на добу. Для досягнення стійкого зниження тиску при важкої гіпертонії її можна збільшувати до 10-40 мг у 2 прийоми. Плюс Еналаприлу – висока біодоступність у порівнянні з аналогічними медпрепаратами.
 2. Бисогамма. Заснована на бисопрололе. Проявляє антиангінальний, антиаритмічний та гіпотензивний ефекти. Побічні реакції і протипоказання представлені великим списком, тому їх варто уточнити в докладній інструкції до Бисогамме. Дозування щодня складає 5 мг. Основне гідність ліки – помірний вплив на нервову систему.

Сильні

При гіпертонічному кризі необхідний прийом сильних таблеток, які швидко знижують тиск. Такі препарати мають здатність змінювати психічний стан, тому їх використовують з обережністю. В якості сильних засобів проти гіпертонії використовують:

 1. Нітрогліцерин. Однойменне речовина у складі надає венодилатирующий ефект. Для купірування гіпертонічного кризу необхідно розсмоктувати Нітрогліцерин під язиком. Плюс медикаменту – швидке полегшення стану при дуже високому ТИСКУ.
 2. Капотен. Включає речовина каптоприл, яке знижує тиск в передсерді і малому колі кровообігу. При помірної гіпертонії приймають по 12,5 мг 2 рази на день. Дозу збільшують поступово з інтервалом не менше 2-4 тижнів. Перед прийомом необхідно вивчити великий список протипоказань та побічних реакцій, представлений в інструкції.

Рекомендації для літніх

Особливу обережність при лікуванні гіпертонії повинні дотримуватися літні люди. Ліки для них зобов'язані мати більш м'який вплив і не володіти великим списком побічних ефектів. Прикладом безпечних медикаментів від резистентної гіпертонії для літніх служать:

 1. Індапамід. Названий по активному компоненту в складі. Він м'яко знижує опір периферичних судин, збільшує еластичність стінок артерій. Показанням до Індапаміду виступає артеріальна гіпертензія. Засіб не використовується при анурії, передінфарктному стані, цукровому діабеті, нирковій і печінковій недостатності. Після прийому таблеток можливі нудота, запор, алергія, сухість у роті, головний біль. У день п'ють по 1 штуці, бажано вранці. Плюс Індапаміду у відсутності впливу на рівень ліпідів і глюкози в крові.
 2. Ніфедипін. Це селективний блокатор кальцієвих каналів. Принцип їх роботи полягає в гальмуванні надходження кальцію в кардіоміоцити та клітини гладких м'язів судин. Показаний при нападах стенокардії, гіпертонічних кризах, артеріальної гіпертензії, хвороби Рейно. Схема дозування – 10 мг 3-4 рази щодоби. Побічні реакції проявляються з боку ЦНС, системи крові, ендокринної, серцево-судинної і травної систем. Гідність Ніфедипіну – можна використовувати як для купірування нападу високого артеріального тиску, так і для тривалого лікування гіпертонії.

Які таблетки від гіпертонії найефективніші

Не можна точно визначити найкращі таблетки від гіпертонії. Для кожного пацієнта ефективним буде певний препарат, призначений з урахуванням індивідуальних особливостей. Варто враховувати, що найкращий засіб – не тільки те, що швидко призводить до стабілізації тиску. Препарат повинен попереджати і напади підвищення ПЕКЛО надалі. Щоб підібрати такий засіб, спеціалісту часто доводиться призначати один медикамент за іншим.

Навіть при таких складнощі вибору існують таблетки, які зарекомендували себе хорошими відгуками від пацієнтів і лікарів. До таких засобів належать:

 • Каптоприл;
 • Раунатин;
 • Метилдофа;
 • Резерпін;
 • Лізиноприл;
 • Лозартан;
 • Еналаприл.

Ціна

Замовити і купити в інтернет-магазині будь-який із зазначених коштів не завжди представляється можливим. Деякі продаються тільки за призначенням лікаря, тому для їх придбання необхідний рецепт. Ціна на ліки залежить від виробника, форми випуску та кількості таблеток в упаковці. Велика частина медикаментів відносяться до бюджетної категорії, але є і дорогі медпрепарати. Приклади цін можна переглянути в таблиці:

Найменування таблеток

Кількість штук в упаковці

Ціна, рублів

Фуросемід

50

25

Індапамід

30

278

Атенолол

30

53

Соталол

20

78

Фелодипін

30

219

Амлодипін

20

Сто сорок один

Раміприл

28

132

Каптоприл

20

8

Лозартан

30

146

Ірбесартан

28

400

Допегит

50

212

Нолипрел

30

560

Рениприл

20

46

Физиотенз

14

260

Лізиноприл

30

105

Лабеталол

30

Одна тисяча триста дев'яносто

Еналаприл

20

13

Бисогамма

30

115

Нітрогліцерин

10

49

Капотен

40

207

Ніфедипін

20

25

Раунатин

50

128

Відео

Таблетки від високого тиску

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!