Хлорпротіксен - інструкція із застосування, склад, механізм дії, побічні ефекти, аналоги і ціна

У медицині існує цілий ряд психічних розладів, які потребують лікування спеціальними препаратами. Одним з ефективних медикаментів вважається Хлорпротіксен – нейролептик, який використовується для терапії депресії, безсоння, похмільного синдрому при хронічній алкогольній залежності і подібних проблем. Антипсихотичний лікарський засіб виписується виключно лікарем, який призначає пацієнтові індивідуальне дозування.

Хлорпротіксен Зентіва

Одним з найбільш дієвих, сильних препаратів, нейролептиків є Хлорпротіксен Зентіва. Це ефективний засіб випускається в декількох формах і вважається похідною тиоксантена. З його допомогою можна впоратися з легкими або серйозними психічними розладами, нервовими зривами, безсонням, наслідками хронічного алкоголізму та іншими патологіями. Щоб досягти максимального позитивного результату від терапії Хлорпротиксеном, потрібно строго дотримувати рекомендації лікаря і дотримуватися інструкції по застосуванню препарату.

Склад і форма випуску

В більшості аптек антипсихотичний засіб продають в декількох лікарських формах. Частіше зустрічаються випуклі помаранчеві (по 15 мг) або коричневі (по 50 мг) таблетки Хлорпротіксен в плівковій оболонці. Їх виробляють в блістерах по 10 штук – 1 одна упаковка містить 50 таблеток. Основним активним компонентом є гідрохлорид хлорпротиксена, додаткові речовини: сахароза, тальк, лактози моногідрат, крохмаль кукурудзяний, кальцію стеарат. Нейролептик може мати форму пероральних крапель або розчину для ін'єкцій (ампули по 1/2 мл, в упаковці – 10 або 100 штук).

Фармакологічні властивості

Медикамент надає нейролептичний (пригальмовує ЦНС), антипсихотичний, заспокійливий (транквілізуючою), гіпотензивний ефект. Також препарат Хлорпротіксен дає протиблювотний, протисудомну та знеболювальну дію. Додатково до цього, він має здатність підвищувати рівень ініціативності, швидкість мислення, усувати відчуття втоми в невластивих умовах.

Нейролептик добре блокує дофамінові рецептори, мезолимбическую і мезокортикальную системи (простіше кажучи, позбавляє людину від маячного стану, галюцинацій). Ще медикамент має антиэметическими, адреноблокирующими, антигістамінними властивостями. Активна діюча речовина ліки абсорбується з кишечнику, а його максимальна кількість у сироватці крові досягається через дві години. Метаболіти не відрізняються нейролептичної активністю, виходять з організму з сечею і калом.

Показання до застосування

Медичний препарат з нейролептичною дією має ряд свідчень. Згідно з інструкцією, основними станами та хворобами, які лікуються Хлорпротиксеном, є:

 • порушення сну (одноразові та регулярні);
 • депресія;
 • збої дитячих поведінкових реакцій;
 • важка форма психозу (маніакальні напади, шизофренія);
 • травми головного мозку;
 • вірогідність викидня, передчасної пологової діяльності;
 • напади блювання, спазми шлунково-кишкового тракту;
 • тривога;
 • захворювання соматичного характеру, ознаками яких є шкірний свербіж, неврози;
 • склероз;
 • сплутана свідомість, дратівливість у людей похилого віку;
 • дисциркуляторна енцефалопатія;
 • підготовка до загального наркозу;
 • період акліматизації;
 • невротичні стани, для яких характерні занепокоєння, страх, агресивна поведінка;
 • болі (нейролептик посилює дію аналгетиків);
 • сильний, судомний кашель;
 • абстинентний реакція (похмільний синдром), викликана регулярним прийомом алкоголю і/або наркотиків;
 • дерматоз невротичної форми, який викликає свербіж;
 • антипсихотичний засіб застосовують при психотерапевтичне втручання.

Спосіб застосування і дозування

Щоб отримати максимальну корисність від нейролептика у будь-якій лікарській формі, необхідно чітко дотримуватись дозування препарату, правильно його використовувати. Як правило, лікар призначає кількість препарату, частоту і тривалість його застосування в залежності від конкретного патологічного стану. Нижче описана стандартна приблизна дозування для кожної форми антипсихотичного засобу.

Таблетки

Нейролептик у вигляді пігулок потрібно пити в процесі прийому їжі (запити водою або молоком, не розжовувати). Дозування препарату залежить від певного діагнозу:

 1. Різні типи психозів (включаючи маніакальний стан, шизофренію). Терапія починається з 50-100 мг тричі на день, доза поступово збільшується до максимально позитивного результату (до 300 мг на добу). Іноді кількість нейролептичного кошти доводиться збільшувати до 1200 мг через день.
 2. Як снодійне Хлорпротіксен приймають по 15-30 мг один раз за годину до сну.
 3. При похмільному синдромі, спричиненому алкоголізмом або наркоманією, призначається така доза: 500 мг ділять на три прийоми. Тривалість курсу – тиждень. Коли абстинентний синдром зникає, то потрібно підтримуюча терапія – 45 мг на добу (щоб уникнути подальшого розвитку запою).
 4. При наявності психомоторного збудження, гіперактивність, сильної дратівливості, сплутаності свідомості у літніх людей потрібно приймання нейролептика тричі на день. Максимальна доза 2-6 таблеток.
 5. Щоб послабити біль, антипсихотичний засіб треба приймати разом з аналгетиками. Дозволена дозування від 15 до 250 мг на добу.
 6. Для корекції поведінкових збоїв у дітей Хлорпротіксен виписується в залежності від ваги дитини (0,5-2 мг на кілограм).
 7. Психосоматичні розлади, депресія, невроз. Добова кількість препарату для антидепресивного ефекту 60-90 мг (поділити на три рази на добу).

Краплі

Антипсихотичний препарат у краплях нерідко призначається вагітним пацієнткам при ризику передчасної пологової діяльності або симптоми загрозливого аборту. Потрібно приймати внутрішньо (перорально) по 15 мг тричі на день. Після дозування зменшується, і терапія триває близько тижня. Кількість нейролептика в краплях для людей похилого віку буде менше 15 мг (певна доза призначається спеціалістом).

Розчин для ін'єкцій

Коли хвора людина з тих чи інших причин не може приймати таблетки або краплі Хлорпротіксен, йому препарат вводять глибоко внутрішньом'язово. Ще ін'єкції використовуються на початковій стадії захворювання, коли потрібне негайне вплив активної речовини на організм. Приблизна дозування становить від 1 до 3 ампул 2-4 підходу в добу.

Особливі вказівки

Щоб уникнути появи небажаних побічних ефектів від прийому нейролептика і не погіршити стан, потрібно дотримуватися особливих вказівок, описаних в інструкції:

 1. Лікування Хлорпротиксеном у будь-якій лікарській формі може вплинути на правильні результати імунобіологічного аналізу сечі на вагітність і на тести крові на виявлення рівня білірубіну.
 2. Рекомендується уникати занять, які потребують великої швидкості фізичних та психомоторних реакцій в процесі терапії.
 3. Довгий вживання нейролептика викликає звикання, залежність, що не дасть позитивних результатів від лікування.
 4. По інструкції, варто рідше знаходитись під впливом прямих сонячних променів, уникати інсоляції.
 5. На момент терапії Хлорпротиксеном може підвищуватися або знижуватися артеріальний тиск. Така ймовірність більш висока у дітей-підлітків.
 6. При використанні ліки рекомендується регулярно здавати аналізи на функції нирок і печінки.
 7. Засіб призначається з особливою обережністю хворим на епілепсію, цукровий діабет, хворобу паркінсона, атеросклероз головного мозку, людям з розумовою відсталістю, дихальної і серцево-судинною недостатністю, порушеннями функціонування печінки та нирок, схильністю до колапсу.

При вагітності

Коли жінка виношує дитину або годує малюка грудьми, то антипсихотичний засіб призначається виключно після з'ясування користі лікування для мами і рівня вірогідного ризику для плода (дитини). Препарат проникає через плацентарний бар'єр і виходить з грудним молоком у незначній кількості. Враховуючи той факт, що будь-які хімічні складові елементи ліки можуть завдати шкоди новонародженому, в період терапії лактацію краще припинити.

Хлорпротіксен дітям

Дитині до 6-ти річного віку заборонена терапія нейролептиком. Дітям старшої вікової групи призначаються кількість препарату залежно від ваги (0,5-2 мг кошти на 1 кг).

Лікарська взаємодія

Для грамотної, нешкідливою терапії з максимально позитивним результатом слід з обережністю застосовувати інші препарати. Лікарська взаємодія виглядає наступним чином:

 1. Одноразове вживання гідрохлориду хлорпротиксена з леводопом зменшує ефективність останнього.
 2. Поєднання з медикаментами антихолінергічну та протигістамінною груп може стати причиною гальмування проведення нервових імпульсів.
 3. Якщо пити Хлорпротіксен з Галоперидолом, Метоклопрамідом, Фенотіазином, Резерпіном, тобто ризик появи рухових розладів.
 4. Нейролептик в поєднанні з адреналіном призводить до виникнення артеріальної гіпертензії або тахікардії.
 5. Використання Хлорпротиксена з препаратами схожого дії (снодійний, седативний ефект і т. д.) посилює вплив першого на центральну нервову систему.
 6. Значно збільшується вплив на організм гіпотензивних засобів.

Хлорпротіксен і алкоголь

Враховуючи той факт, що активний компонент антипсихотичного препарату пригнічує ЦНС, вживання алкогольних напоїв в процесі лікування підсилює дію Хлорпротиксена. Так, нервова система отримує ще більше «тиску», що може призвести до таких неприємних наслідків:

 • гіпотонії (зниження артеріального тиску);
 • тахікардії (прискорення серцевого ритму);
 • нападів нудоти і блювоти.

Побічні ефекти

У деяких випадках під час терапії можуть виникати певні реакції організму. Це явище пов'язане з недотриманням дозування, тривалості вживання препарату і іншими нюансами. Враховуючи відгуки лікарів і пацієнтів, можна виділити ряд побічних ефектів під час приймання нейролептика:

 • відчуття сухості в ротовій порожнині;
 • гемолітична анемія;
 • сонливість, слабкість;
 • дисменорея;
 • висипання на шкірі;
 • запори;
 • тахікардія;
 • головні болі;
 • зменшення судомної активності;
 • запаморочення;
 • за відгуками, рідко, але проявляється злоякісний нейролептичний синдром;
 • рясне потовиділення;
 • доброякісна лейкопенія;
 • холестатична жовтяниця, ортостатична гіпотензія, збільшення апетиту, галакторея (при тривалому прийомі ліків);
 • екстрапірамідні розлади;
 • труднощі акомодації.

Передозування

Якщо нейролептичний препарат приймається не по інструкції і пацієнт ігнорує рекомендовану дозу, можуть з'явитися такі симптоми:

 • судоми;
 • значне падіння артеріального тиску;
 • сильна збудливість;
 • порушення дихальної функції;
 • збільшення температури тіла;
 • шок;
 • сонливість, слабкість;
 • порушення координації рухів;
 • тахікардія;
 • коматозний стан.

Протипоказання

Згідно інструкції по застосуванню Хлорпротиксена, існує список станів і захворювань, при наявності яких медикамент приймати заборонено:

 • алкогольне сп'яніння (або отруєння спиртним), вживання наркотиків (в тому числі передозування);
 • пригнічення кісткового мозку;
 • вагітність і період лактації;
 • вік до 6 років;
 • алергія на складові елементи засобу;
 • судинний колапс;
 • кома;
 • пригнічення ЦНС іншими факторами;
 • хвороба Паркінсона (посилення екстрапірамідних ефектів);
 • важкі форма захворювання кровотворних органів.

Умови продажу та зберігання

Будь-яка лікарська форма нейролептика продається в аптеці за рецептом. Зберігати препарат необхідно в сухому місці при температурі не більше 10-25 градусів. Термін придатності становить 3 роки.

Аналоги

Якщо з якоїсь причини людина не має змоги лікуватися Хлорпротиксеном, то його можна замінити іншими медикаментами з схожим принципом дії. Структурні аналоги за основним активної речовини:

 • Труксал;
 • Хлорпротіксен Лечива.

По фармакологічній групі:

 • Барнетил;
 • Галоперидол;
 • Зелдокс;
 • Аміназин;
 • Галопер;
 • Азалептин;
 • Бетамакс;
 • Дроперидол.

Ціна Хлорпротиксена

Придбати засіб з нейролептичною ефектом можна в багатьох аптечних кіосках або оформити замовлення в інтернет-аптеці за більш доступною ціною (часто бувають акції, знижки). Вартість препарату залежить від лікарської форми і місця його реалізації. Де і за якою ціною можна купити Хлорпротіксен у Москві та області:

Тип випуску

Назва аптеки

Орієнтовна ціна в рублях

Таблетки по 15 мг (30 шт.)

По 50 мг (30 шт.)

Діалог

162

252

Таблетки по 15 мг (№50)

По 50 мг (№50)

Здравзона

285

385

Таблетки (15 мг – 30 штук)

По 50 мг (30 штук)

Нова Віта

245

390

Пігулки №50 (по 15 мг)

№ 50 (по 50 мг)

Еврофарм

298

435

Відгуки

Ірина, 34 рокиЯ страждаю від психозів, з-за яких з'являється безсоння. Було перепробовано безліч препаратів для боротьби з порушеннями сну, але їх дія була мінімально ефективним. Знайомий лікар призначила таблетки Хлорпротіксен. Після прийому однієї пігулки «зник» на 15 годин. Прокинулася відпочилою і бадьорою. Рятуюся тільки цим нейролептиком.
Максим, 40 роківНа даний момент часу лікуюся від наслідків тривалого запою. Приймаю Хлорпротіксен в таблетках. Найголовніше – дотримуватися призначену дозування і враховувати всі рекомендації лікаря. Минув уже тиждень терапії, поліпшення, результат очевидний. Рекомендую.
Ольга, 26 роківДовелося почати лікування нейролептиком з-за загрози передчасних пологів. Я дуже боялася нашкодити малюкові, але фахівець запевнив мене, що все буде добре. Кожен день ходжу на крапельниці, самопочуття нормальне, побічних ефектів поки немає. Залишилася ще тиждень терапії.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!