Симптоми та діагностика хвороби Дюпюітрена - лікування, проведення операції і курс реабілітації

Ладонный фасціальний фіброматоз Дюпюітрена – це невоспалительное захворювання, що викликає рубцеве переродження долонних сухожиль. Це захворювання вражає жителів Скандинавії, Ірландії та Східної Європи. Контрактура Дюпюітрена характеризується тим, що у хворого один або два пальці перестають розгинатися, в області уражених сухожиль утворюється своєрідна шишка, кисть частково втрачає свої функції.

Що таке контрактура Дюпюітрена

Захворювання, внаслідок якого виникає деформація кисті – контрактура Дюпюітрена. Хвороба зачіпає безіменний палець і мізинець. Синдром Дюпюітрена розвивається при надмірному розвитку сполучної тканини, що призводить до скорочення фасції на долоні. Код МКБ-10 – M72.0. Хвороба не пов'язана з порушеннями вуглеводного, білкового або сольового обміну. В результаті патологічного процесу хворий втрачає здатність розгинати один або два пальці, в запущених випадках розвивається погіршення рухливості пальців. Хвороба може перероджуватися в поразку апоневрозу стоп.

Причини

На даний момент не встановлені точні причини виникнення контрактури пальців рук. На виникнення захворювання впливає спадковість, вік (у молодих людей зустрічається дуже рідко). У чоловіків контрактура виникає частіше, розвивається стрімкіше порівняно з жінками. Куріння і зловживання алкоголем підвищує ймовірність захворювання Morbus Dupuytren. Ще один фактор, що збільшує ризик захворювання – цукровий діабет.

Симптоми

Лікарі виділяють наступні ознаки захворювання:

  1. Порушення здатності розгинати пальці.
  2. Тугоподвижность суглобів залучених пальців кистей.
  3. Розвиток анкілозу.
  4. Деформації кисті, виникнення ущільнення на долоні.
  5. Формування підшкірних затвердінь, уплотняющихся з часом.

Ступеня

Контрактура пальців рук розвивається без певних закономірностей. В одних випадках, на протязі багатьох років хвороба Дюпюітрена залишається на початкових етапах, в інших – за кілька місяців хвороба досягає останньої стадії. Залежно від вираженості симптомів, виділяють три ступеня долонно апоневрозу:

  1. Перша. Діаметр вузликового наросту на долоні не перевищує 1 див. Тяж може з'явитися на долоні або в області п'ястно-фалангового суглоба. Можливо лікування контрактури Дюпюітрена без операції.
  2. Друга. Тяж знаходиться в області основної фаланги, стає більш щільним і грубим. Грубіє шкіра на долоні, на місці ураження формуються воронкоподібні поглиблення і втягнуті складки. Уражені пальці зігнуті в п'ястно-фаланговом суглобі під кутом 100 градусів, повністю втрачають здатність розгинатися.
  3. Третя. Тяж формується на середній або нігтьової фалангах. Згинальні і розгинальні рухи обмежені. Фаланги розташовуються один до одного під кутом 90 градусів, можливий анкілоз.

Діагностика контрактури Дюпюітрена

Постановка діагнозу починається з опитування хворого: лікарю необхідно знати про скарги пацієнта, вплив контрактури на якість життя, тривалості перебігу хвороби. Доктор може поцікавитися, хворий зловживає алкогольними напоями і курінням, про випадки захворювання контрактурою родичів пацієнта. Наступний етап діагностики – фізикальне дослідження. Лікар проводить огляд і пальпацію кисті, вивчає амплітуду згинання і розгинання пальців. Для діагностики захворювання не застосовуються лабораторно-інструментальні методи.

Лікування контрактури Дюпюітрена

Лікуванням захворювання займається розділи медицини: ортопедія, хірургія, травматологія. Використовують оперативні і консервативні методи терапії. При больовому синдромі застосовують лікувальні блокади з гормональними препаратами (Дипроспан, Триамцинолон, Гідрокортизон). Лікування неврогенного контрактури без операції можливо лише на початкових стадіях. При несвоєчасному зверненні до лікаря може знадобиться ампутація пальця.

Оперативне

Лікування контрактури пальців кисті відбувається з допомогою методів оперативного втручання:

  1. Апоневрэктомия. Показана, коли палець згинається на 30 градусів і більше. При частковій апоневрэктомии видаляють тільки апоневроз з рубцованной тканиною. Операція займає тривалий час, але не завжди незмінений рубцями ладонный апоневроз видаляється повністю.
  2. Апоневротомия:
  • Голчаста фасциотомия. З допомогою голки лікар розсікає рубцеві зміни на долоні і пальцях. Поступово повністю відновлюється здатність розгинати пальці. Даний метод практично не має протипоказань, гарантує малу травматичність, при виконанні всіх інструкцій забезпечує швидку реабілітацію, відновлення розгинальної функції відразу після операції.
  • Відкрита фасциотомия. Проводять на останніх стадіях захворювання під місцевим наркозом. Лікар робить розріз на місці рубцювання і перерезывает пошкоджені тканини. Після проведення реконструктивної операції апоневроз може знову зарубцюватися, що призведе до повторному зверненню до лікаря. Ризики при проведенні операції набагато вище в порівнянні з голчастою фасциотомией, а відгуки суперечливі.

Коллализином

Як лікувати контрактуру Дюпюїтрена, якщо хірургічне втручання протипоказане? У таких випадках рекомендують застосовувати ін'єкції коллализина. Пацієнту вводять препарат Ксиафлекс в зарубцевавшейся фасцію. Медикамент провокує її розпад і зникнення рубця. Процедура проводиться амбулаторно, за часом займає близько півгодини. Після закінчення пацієнту накладають пов'язку або шину. Рубець розсмоктується на наступний день, не залишаючи слідів на шкірі. Після ін'єкції повністю відновлюється здатність розгинати пальці.

Народними засобами

Лікування народними засобами може використовуватися як доповнення до традиційних методів. Для лікування в домашніх умовах використовують народні методи:

  1. Ванночки. Теплові процедури покращують кровообігу. Руки розпарюють в сольовому відварі ромашки, шавлії, шкірці овочів.
  2. Компреси. Для компресу використовують бруньки чорної тополі, насіння головатеня, корінь хрону, горілку.
  3. Растирки. Кисті розтирають настоянками з рослинних олій з додаванням червоного перцю, хороший ефект дають растирки з настою каштанів.

Лікувальна гімнастика

Мета лікувальної гімнастики – поліпшення еластичності апоневрозу і підвищення рухової активності суглобів пальців. Кожні дві години необхідно розгинати і згинати пальці приблизно 20 разів. Перед і в кінці вправи роблять масаж кистей, а для кращого ефекту рекомендують застосовувати гумовий еспандер. Кожен день потрібно збільшувати кількість повторень, допускається біль у м'язах і зв'язках.

Відео: ладонный фіброматоз

Контрактура Дюпюітрена. Від чого скрючиваются пальці

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!