Інструкція із застосування спрею і розчину Люголь

При захворюваннях горла хочеться швидше позбутися від неприємних симптомів. У схемі лікування можуть бути задіяні ті чи інші лікарські препарати, хоча найефективніший спосіб – місцева обробка поверхні запалених слизових. Серед недорогих за ціною медикаментів є антисептик, який можна застосовувати в будь-якому віці, навіть дитині: Люголь – інструкція по застосуванню розкриває секрети використання ліки. На чому побудований антисептичний ефект і завжди він безпечний?

Що таке Люголь

Молекулярний йод – основа лікарського засобу, яка призначається при інфекційних або запальних захворюваннях ротової порожнини, горла. Інструкція по застосуванню вказує на виключно корисні властивості Люголя: антисептична активність, пригнічення росту патогенних організмів, дріжджових грибків, стафілококової флори. За короткий проміжок часу перевірена часом ліки допомагає усунути симптоми та причини таких захворювань, як ангіна, гострий тонзиліт, стоматит.

Склад

Своїм секретом швидкого ефекту антисептик зобов'язаний ряду речовин. На 1 мл лікарського препарату припадає 12,5 мг йоду, який вважається основним діючим компонентом Люголя. Крім цього, склад відомого медикаменту включає такі допоміжні речовини, як очищену воду, калію йодид, сприяє повного розчинення йоду у воді, та гліцерол для пом'якшувального дії. Розчин Люголя з гліцерином містить мінімальну кількість води, її заміною служить в'язка прозора рідина.

Форма випуску

Компоненти препарату зумовили не тільки властивості антисептика, але і можливі форми випуску. Фармацевтична промисловість довгий час випускала ліки у вигляді розчину для зовнішнього застосування. Порівняно недавно для лікування ангіни стала доступна інша зручна форма випуску – спрей Люголь. Для розпилення, щоб потрапляння препарату з активним йодом на слизові оболонки було дозованим і точним, флакон оснащений розпилювачем. Застосовувати спрей необхідно шляхом натискання на головку насадки.

Фармакологічна дія

Інструкція із застосування антисептичного засобу містить повну інформацію про ліки. Як же діє препарат? Чи впливає вік пацієнта на можливість використання антисептика у схемі терапії? Входить до складу Люголя йод при зіткненні зі слизовою перетворюється в йодиди, останні всмоктуються в тканини в незначних кількостях, після чого акумулюються в щитовидній залозі. Йодиди володіють позитивними властивостями, якщо не порушена дозування, при цьому ліки виводиться через нирки, потові залози, пряму кишку.

Показання до застосування

Інфекційно-запальні захворювання гортані – ось основний напрямок, коли доречно використання препарату. Застосовувати антисептик можна зовнішньо при ураженнях шкірного покриву або травмах, а місцеве застосування пов'язане з лікуванням гнійної ангіни, отиту, варикозних виразок. Інструкція вказує на ряд інших ситуацій, коли застосування Люголя сприяє швидкому одужанню:

 • хронічний тонзиліт;
 • атрофічний риніт;
 • інфіковані, термічні, хімічні опіки шкіри;
 • міалгії;
 • ангулярный стоматит (заїди);
 • профілактика захворювань щитовидної залози;
 • лікування, профілактика атеросклерозу.

Переваги Люголя

Ефективність засобу підтверджена довгими роками застосування в медичній практиці. Яскраво виражені антисептичні властивості є не єдиним достоїнством добре відомого лікарського препарату. Допомагаючи справлятися з неприємними симптомами запалення слизової, ранами, опіками, антисептик може застосовуватися як профілактичний засіб деяких серйозних захворювань. Хоча інструкція по застосуванню надає обширну інформацію про Люголе, є деякі моменти, які можуть доповнити уявлення про препарат, серед них:

 • вибір форми випуску – розчин або спрей, що забезпечує можливість вибрати підходящий варіант для процедури;
 • точне дозування;
 • економічний витрата;
 • прийнятна, відносно недорога ціна.

Інструкція із застосування спрею Люголь

Зручна форма лікарського засобу призначена для місцевого використання: зрошення слизової оболонки глотки, горла, рота. Доза, частота застосування повністю залежать від тяжкості запального процесу, тому слід обов'язково проконсультуватися з лікарем. Фахівець також визначить тривалість курсу, який рідко перевищує 10 днів. Традиційно спрей рекомендується застосовувати від 4 до 6 разів на день, після процедури уникати прийому їжі, не пити воду протягом півгодини, а при використанні стежити, щоб ліки не потрапили в очі.

Коротка схема застосування спрею Люголь:

 1. Дістати флакон з пачки, зняти кришку, зафіксувати насадку з розпилювачем.
 2. Обробити наконечник ватним тампоном, просоченим спиртовмісним розчином або кип'яченою водою.
 3. Зробити акуратно, щоб не потрапило на шкіру, одяг, в очі, одне-два розпилення.
 4. Піднести кінець насадки ближче до області запалення, натиснути на головку. При цьому пацієнт повинен затримати дихання, що допомагає уникнути попадання Люголя в нижні дихальні шляхи.
 5. Не рекомендується зрошувати одне місце кілька разів, оскільки у людини спрацьовує ковтальний рефлекс. При проковтуванні в організм потрапляє незначна кількість засобу, яке не впливає на загальний стан.
 6. Якщо спрей потрапив в очі, то необхідно відразу обробити їх розчином натрію або великою кількістю чистої води.
 7. Після завершення процедури насадку-розпилювач не знімати, щоб не порушити цілісність системи.

Для дітей

Здатність компонентів лікарського засобу вражати патогенні мікроорганізми, надавати протизапальну дію, швидко знімати набряклість горла знаходять активне застосування при лікуванні маленьких пацієнтів. Люголь дітям лікарі рекомендують використовувати у формі спрею, оскільки зрошувати запалену тканину простіше, ніж обробляти. І все ж зустрічаються ситуації, коли для якнайшвидшого одужання дитини краще застосовувати розчин.

З якого віку дітям можна

Інструкція по застосуванню лікарського препарату чітко вказує на можливість використання антисептика дітям, які досягли 5-річного віку. Наявність у складі Люголя йоду обмежує можливість застосування ліків малюкам до 1 року. З урахуванням здатності активного компонента впливати на загальний розвиток дитини, стан щитовидної залози рекомендується використовувати препарат з особливою обережністю від року до п'яти років.

Як змастити горло Люголем

Якщо спрей використовується при легкій формі ангіни, то при ускладненні захворювання слизової гортані рану, опік слід обробляти розчином. Доза препарату, процедура нанесення потребують обережності, а для проведення маніпуляцій необхідна довга паличка, олівець, пінцет, стерильна вата. На кінці пристосування потрібно сформувати тампон, змочити в розчин Люголя, потім змастити або поводити просоченої ліками ватою за миндалинам, порожнини рота. Інший варіант – просто потримати кілька хвилин шматочок вати з розчином у роті.

При грудному вигодовуванні і вагітності

Застосування препаратів у цей особливий період для кожної жінки вимагає уважного підходу. Інструкція до Люголю містить рекомендацію, що застосування антисептика, навіть у формі спрею, неприпустимо. Заборона на використання лікарського препарату на основі йоду поширюється на всі триместри вагітності. Деякі послаблення допускаються в період лактації. Якщо у жінки в період годування дитини грудьми спостерігається інфекційно-запальне захворювання слизової, то у виняткових випадках дозволяється застосовувати спрей Люголь.

Лікарська взаємодія

Фармацевтичний препарат, який чинить антисептичну дію, володіє рядом особливостей. Присутність йоду або гліцерину у складі ліки обмежує можливість спільного застосування з деякими іншими препаратів у комплексній терапії. Люголь несумісний з ліками, що містять тіосульфат натрію, оскільки ця речовина знижує активність йоду.

Антисептичні властивості добре відомого ліки знижує лужна, кисле середовище, кров, гній. Розчин з гліцерином не варто поєднувати з перекисом водню або іншими дезінфікуючими засобами, а спрей – з ефірними маслами, розчином аміаку. Препарати йоду мають здатність окислювати метали, що може привести до пошкодження металевих предметів.

Побічні ефекти передозування і

Інструкція по застосуванню, відображаючи найактуальнішу інформацію про лікарський препарат, вказує на можливість появи низки побічних ефектів. Серйозними наслідками лікування антисептиком не загрожує, але якщо використовувати Люголь для горла, то слід бути обережними, щоб не викликати подразнення оболонки глотки або опіку слизової. При появі побічних ефектів слід звернутися за медичною допомогою, а серед небезпечних симптомів наступні:

 • слинотеча (йодизм);
 • риніт;
 • вугровий висип;
 • кропив'янка;
 • тахікардія;
 • набряк Квінке;
 • діарея у дорослих пацієнтів.

Протипоказання

Підвищена чутливість до компонентів антисептика, вагітність, діти віком до 5 років – це чіткі вказівки в інструкції по застосуванню, коли використовувати ліки з молекулярною йодом забороняється. Індивідуальна непереносимість виникає рідко, а при тривалому застосуванні Люголя може з'явитися алергічна реакція. В інструкції наводяться і такі захворювання, як фурункульоз, нефрит, туберкульоз легенів, аденоми, при яких не рекомендується використовувати лікування антисептиком.

Особливі вказівки

При всіх перевагах Люголя існує ряд особливостей, які слід взяти до уваги перед застосуванням антисептика:

 1. Специфічний смак, запах може викликати блювотний рефлекс.
 2. Після обробки розчином з'являються неприємні відчуття, слизову оболонку порожнини пече.
 3. Потужна струмінь спрею не забезпечує рівномірного зрошення.
 4. Високий ризик появи алергічних реакцій.
 5. При захворюваннях нирок, печінки, тиреотоксикозом, герпетиформным дерматитом лікуватися Люголем слід з великою обережністю.

Аналоги

Повних аналогів Люголя по складу не існує, зате є препарати, схожі по дії. Формула цих ліків складається з інших речовин, але вони допомагають при лікуванні, коли проявляються неприємні симптоми запалення, подразнення слизових. Аналоги, в основному, не призначені для прийому всередину, якщо стан хворого погіршується, то, як і Люголь, ці препарати лікар замінить антибіотиками. Схожими за своїми властивостями лікарськими препаратами відомому антисептику вважаються:

 • Ангінал (спрей, таблетки);
 • Йодинол (розчин);
 • Гексорал (аерозоль, таблетки, розчин);
 • Анзибел (пастилки);
 • Повідон-йод (розчин, мазь).

Ціна

В інструкції по застосуванню не знайти інформації про те, скільки коштує Люголь, зате зазначено, що відпускається без рецепта. Тому його можна замовити онлайн з каталогу аптечної мережі, але не купити в інтернет-магазині. Для зручного зберігання, економного витрати розчин випускається у флаконах різного обсягу. За відгуками використовувати спрей зручніше, але його вартість в рази перевищує ціну розчину. У столичному регіоні розцінки на лікарський препарат наступні:

Найменування

Обсяг

Ціна (в рублях)

Розчин з гліцерином

25 мл

10,5

Виалайн спрей для горла

45 мл

75

Спрей для горла

50 мл

Дев'яносто один

Виалайн 12,5 мг/мл

45 мл

107

Вундерстик тампони (розчин з гліцерином)

5 шт.

121

Відео

Розчин люголя. Як застосовувати, що лікує? Огляд і відгук.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!