Сверблять очі в куточках - що робити, причини свербіння і лікування

Люди бажають якнайдовше зберегти здоров'я і гостроту зору – це є запорукою повноцінного життя. Сверблять очі в куточках – що робити, які причини інфекції і види лікування? Розбиратися самостійно з очними проблемами небезпечно, тому що можна сильно нашкодити, а запущені форми захворювання, особливо бактеріальної природи, важче піддаються лікуванню.

Від чого сверблять очі

Виникнення нових технологій полегшує трудові процеси і побут, але одночасно негативно впливає на здоров'я. Поява дискомфорту в області очного яблука – часте явище в даний час. Можна назвати такі причини свербіння в куточках очей:

  • перевтома, недосипання, перенапруження;
  • наявність патології в організмі – захворювання внутрішніх органів, ендокринні порушення (захворювання печінки, цукровий діабет), інші хвороби (псоріаз);
  • алергічні прояви на зовнішні подразнення і на харчові продукти;
  • реакція на агресивні зовнішні фактори: хімічні препарати, механічні подразники;
  • авітаміноз;
  • закупорка слізного каналу;
  • запалення з-за проникнення інфекції в організм.

Інфекційні причини

З перерахованих факторів можна робити висновок, що виникнення неприємних відчуттів навколо очного яблука викликається: вірусним збудником чи іншими подразниками неінфекційної природи. У тих випадках, коли сверблять очі в куточках біля перенісся, неприємні відчуття супроводжуються сверблячкою, печінням, слизовими, гнійними виділеннями, утворенням гнійників на верхньому або нижньому столітті, почервонінням слизової, можна припустити, що відбулося зараження хвороботворним вірусом. До головних інфекційних хвороб відносяться:

  • кон'юнктивіт;
  • герпес;
  • ячмінь;
  • демодекоз;
  • блефарит та інші.

Неінфекційні причини

Очі можуть свербіти з-за вікових змін, розвитку таких захворювань, як глаукома і катаракта, підвищеного внутрішньоочного тиску. Причинами скарг людей на те, що сверблять куточки очей, можуть бути:

  • реакція організму на алерген;
  • вплив яскравого сонячного світла;
  • перенапруження очей при роботі за комп'ютером або при перегляді передач перед телевізором;
  • подразнення слизової оболонки очного яблука і вік тютюновим димом або хімічними препаратами: випарами барвників, косметикою, хлорованою водою в басейні;
  • попадання стороннього тіла;
  • носіння лінз.

Алергія

Провокувати роздратування слизової оболонки очного яблука і шкірних покривів навколо очей можуть алергічні реакції організму на зовнішні та внутрішні подразники. Викликають свербіж в очах при алергії, припухлість і почервоніння повік такі алергени:

  1. Квітковий пилок. Для людей, чутливих до даного фактору, важким вважається період з квітня по вересень, від початку цвітіння вільхи і до закінчення цвітіння амброзії. В цей час повіки хворого під час прогулянок сильно опухають.
  2. Шерсть тварин і пір'я птахів.
  3. Домашня пил, частинки цвілі у вологих приміщеннях.
  4. Укус комах.
  5. Косметичні засоби. Алергічні реакції можуть наступати після нанесення туші або після нарощування вій.
  6. Деякі харчові продукти: виноград, фундук, мигдаль, кукурудза, полуниця, персик. Після прийому цих продуктів можуть набрякнути повіки.

Кон'юнктивіт

Хвороба починається з легкого поколювання під очним яблуком. Причиною того, що сверблять, часто сльозяться очі при кон'юнктивіті, є запалення слизової рогівки і повік. Розвиток хвороби супроводжується: почервоніння очного яблука, появою набряків повік, гнійними виділеннями. Викликати захворювання можуть алергічні, хімічні подразники, але частіше причиною хвороби стає інфекція: стафілококи, стрептококи, кишкова паличка.

Лікування кон'юнктивіту

При кон'юнктивіті допоможуть протимікробні препарати у вигляді крапель для очей. Наприклад, добре себе зарекомендував антибіотик широкого спектру дії офлоксацин з групи фторхінолонів II покоління, який вбудовується в клітинні стінки бактерій і блокує роботу ферментів, що відповідають за відтворення молекул ДНК, після чого бактерії втрачають можливість розмножуватися і гинуть. Офлоксацин – діюча речовина препарату Флоксал, який випускається у формі очної мазі і крапель і володіє вираженим антибактеріальним ефектом. При ячмені антибактеріальну мазь наносять на запалену ділянку, характерну припухлість століття, не рідше 2-3 разів на добу до повного зникнення симптомів, але не менше 5 днів, навіть у випадку, якщо симптоми зникли раніше. При бактеріальному кон'юнктивіті (червоний очей з гнійним виділенням) краплі закапують 2-4 рази на день до повного зникнення симптомів, не менше 5 днів поспіль.

Герпес

Хвороба розвивається на тлі зниження імунітету після перенесених інфекційних захворювань носа або горла і викликається вірусом герпесу. Спочатку хворі скаржаться на свербіж навколо очного яблука, потім повіку починає червоніти і набрякати, на ньому з'являються крапкові висипання. Переважно зустрічається герпес в куточку ока на верхньому столітті, але відомі інші локалізації: нижню повіку, ділянка шкіри навколо очей. Хворих турбує біль біля перенісся, світлобоязнь і сльозотеча.

Ячмінь на оці

Початок хвороби супроводжується невеликим набряком і почервонінням століття, а потім з'являється на запаленої частини ока гнійник. Хворі скаржаться, що у них чешеться ячмінь на оці, а після сну повіки склеюються з-за слизових виділень з ока. Джерелом захворювання є стафілокок, який вражає сальну залозу століття і викликає її запалення.

Синдром сухого ока

Носіння окулярів, тривала робота з документами, читання книг, рукоділля стомлюють очі. Перенапруження, до якого приєднується недосипання, викликають дискомфорт, подразнення в куточках очей. Орган зору влаштований так, що для захисту від пересихання, організмом виробляється жирова змазка, відбувається змочування сльозою під час спалахів. При недостатності рідини, кон'юнктива очного яблука дратується, починає свербіти, з'являється відчуття сухості, пилу в очах. Причинами таких симптомів можуть бути:

  • постійна робота біля комп'ютера, тривалий перегляд телепередач (перенапруження органу зору веде до зменшення спалахів і змазування очного яблука, пересихання кон'юнктиви очного яблука);
  • збільшення кислотності очної рідини із-за порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
  • сухе повітря в приміщенні (якщо працює кондиціонер) або на вулиці в жаркий час року;
  • вплив тютюнового диму;
  • неякісна косметика;
  • користування лінзами.

Демодекоз

Хвороба починається із запалення, почервоніння одночасно очного яблука і століття. Розвиток захворювання супроводжується сверблячкою, випаданням вій і виділенням липкої рідини на століттях. Причиною хвороби є паразитарне поразка мікроскопічним кліщем демодекс. Демодекоз очей у людини – небезпечна хвороба. Кліщ живе в організмі у волосяних цибулинах та сальних залозах, активізується при зниженні імунітету. Захворювання може поширитися на обличчя, викликати вугрові висипання.

Лікування свербежу в куточках очей

При виявленні запалень очного яблука або повік, хворим необхідно звернутися до офтальмолога, самостійно лікувати захворювання не можна. Лікар визначає причину запалення і призначає ліки. Як лікувати свербіж в очах? Вилікувати захворювання можна за допомогою застосування медичних препаратів, народними, нетрадиційними методами або усуненням джерела запалення. Коли сверблять очі, рекомендується:

  1. Зменшити очне напруга: робити перерви під час роботи біля комп'ютера, менше читати, дивитися телевізор. Для профілактики пересихання очної рідини необхідно робити очну гімнастику, зволожувати повітря в приміщенні.
  2. Усунути причини, що викликають алергічну реакцію: поміняти контактні лінзи, косметику, використовувати окуляри при купанні в басейні, під час прогулянок у сонячну погоду.
  3. Промити очі чистою водою при попаданні механічних частинок, помасажувати верхню повіку для виділення рідини і виведення чужорідного тіла зі сльозою. Може надати допомогу і полегшити страждання такий спосіб – відтягнути віко і робити рухи очним яблуком, щоб частка самостійно вийшла.
  4. Прикладати сухе тепло на початку утворення ячменю. Після дозрівання гнійника, необхідно припинити робити зігрівальні компреси, уникати переохолоджень. Профілактикою запалення повік є дотримання правил особистої гігієни, не можна користуватися чужими рушниками.

Краплі від свербіння в очах

Медикаментозне лікування очних захворювань полягає у застосуванні мазей і крапель. Противірусні, гормональні мазі призначаються лікарем разом з прийомом антибіотиків при наявності інфекції, тріщин для усунення набряку, запального процесу. Краплі від печіння в очах призначаються при захворюваннях інфекційного та неінфекційного характеру. Для лікування очних захворювань використовують краплі, які мають властивість звужувати судини, боротися з запальним процесом. Впоратися з сухістю очей допомагають краплі, замінюють сльозу.

Антигістамінні препарати

В комплекс лікування очних хвороб при алергічних проявах входить призначення препаратів, які заспокоюють, знімають печіння, почервоніння, набряк повік. Антигістамінний засіб може бути зовнішнього застосування у вигляді крапель і внутрішнього у вигляді таблеток. Ефективним є лікування очних захворювань із застосуванням вітамінів групи А, В, З, Тобто

Народні засоби від свербіння в очах

Самостійно купувати лікарські засоби і лікувати хвороби очей не слід. Проте, існують такі народні засоби, які не зашкодять, а допоможуть втомленим очам, знімуть напругу, набряк, заспокоять свербіж. Рекомендується робити в домашніх умовах примочки на очі з відвару ромашки або заварки чаю. Ромашка має заспокійливу і протизапальну властивість.

Що робити, якщо у дитини сверблять очі

У новонародженого може спостерігатися закупорка слізного каналу, що викликає свербіж і занепокоєння у малюка. Усунути желатинову бляшку можна за допомогою масажу або хірургічним втручанням. З метою збереження зору і запобігання очних хвороб, дітям необхідно обмежити час перебування біля комп'ютера. При виявленні очного запалення у дитини, батькам необхідно звернутися до лікаря. Причинами того, що у дитини сверблять очі можуть бути:

  • алергічні прояви;
  • чужорідне тіло:
  • інфекція;
  • тривале перебування біля комп'ютера.

Відео: Свербіж в куточках очей

Очний свербіж

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!