Як виміряти внутрішньочерепний тиск в домашніх умовах. Ознаки підвищеного внутрішньочерепного тиску

Частий головний біль, запаморочення, втрата свідомості є симптомами серйозних проблем. В деяких випадках вони виникають із-за підвищеного внутрішньочерепного тиску. Якщо турбують всі ці проблеми одночасно, потрібно терміново звернутися в лікарню за консультацією і лікуванням.

Як перевірити внутрішньочерепний тиск

Внутрішньочерепний тиск виникає, коли спинномозкова рідина або ліквор впливає на головний мозок. Основна частина речовини утворюється в результаті роботи судинних сплетінь залізистих клітин. Якщо кількість утворився ліквору перевищує 1 літр на добу, з'являється підвищений тиск всередині черепної коробки. Крім того, гіпертензію мозку викликають такі структури, як кров у судинах і збільшений головний мозок. Лікарі вважають, що причинами, за яких виникає такий стан, можуть бути:

  • черепно-мозкові травми;
  • гідроцефалія;
  • пухлини головного мозку;
  • гіпертонія;
  • інсульт;
  • менінгіт.

Однак, щоб підтвердити або спростувати наявність цих захворювань, потрібно провести вимірювання внутрішньочерепного тиску одним з існуючих методів діагностики. Перше, що повинен зробити чоловік, який відчув подібне нездужання – звернутися в поліклініку. До того, як буде поставлений точний діагноз, доведеться пройти повне обстеження.

Який лікар вимірює внутрішньочерепний тиск

Перед тим, як звернутися до фахівця за консультацією, потрібно дізнатися, хто вимірює внутрішньочерепний тиск. Цим напрямком займаються невропатолог, і окуліст. Перший з лікарів проводить первинний огляд і опитування, оцінює симптоми, що турбують пацієнта. Після цього він вирішує, чи потрібна відвідування інших лікарів та додаткове обстеження за допомогою апаратури. Окуліст має можливість досліджувати очне дно, провести вимірювання і діагностувати, підвищений ВЧТ чи ні.

Способи вимірювання внутрішньочерепного тиску

Виміряти ступінь збільшення тиску всередині черепної коробки можна тільки лікар у лікарні або спеціально обладнаному медичному центрі, де є необхідне обладнання. Всі способи, з допомогою яких проводиться діагностика внутрішньочерепного тиску, поділяються на інвазивні (засновані на проникненні до органу) та неінвазивні (поверхневе обстеження).

Інвазивні методи діагностики

Зараз інвазивний спосіб почали застосовувати тільки тоді, коли по-іншому це зробити неможливо. Ці методи являють небезпеку для життя пацієнта і застосовується тільки у дорослих. Є кілька видів інвазивного обстеження:

  1. Епідуральний. На голові видаляють волосся, знеболюють шкіру на місці трепанації, роблять невеликий надріз. У черепі просвердлюють отвір, через яке вставляють спеціальний датчик між черепом і оболонкою мозку. Прилад повинен дістати до бічної частини шлуночка.
  2. Субдуральный. Через отвір на черепній коробці вставляється субдуральный гвинт, який міряє рівень ВЧТ у хворого.
  3. Використання интравентрикулярного катетера. Вважається найефективнішим із запропонованих інвазивних методів. Катетер вводиться через трепанаційний отвір на черепі. Він допомагає не тільки оцінити дані про рівень підвищення внутрішньочерепного тиску, але і відкачати внутримозговую рідина дренажною трубкою.

Неінвазивна діагностика

Непрямий або неінвазивний метод діагностики дозволяє обстежити головний мозок і виміряти тиск рідини усередині нього. На відміну прямих способів інвазивних вони безпечні і безболісні. Ці методики підходять пацієнтам із задовільним станом, тому що їх точність підлягає сумніву. До способів, з допомогою яких проводиться неінвазивна діагностика, відносяться:

  1. Магнітно-резонансна томографія. Людину поміщають всередину капсули під час дослідження, яке займає 30-40 хвилин. На даний момент лікарі розцінюють МРТ, як допоміжний метод діагностики, тому що він не дає точних результатів.
  2. Транскраніальна доплерографія. В основі лежить вимір швидкості кровотоку всередині базальних вен і венозного синуса. У розрахунок береться і рівень опору крові в яремних венах. Обстеження проводиться амбулаторно.
  3. Дуплексне сканування артерій. Це дослідження лікар може застосовувати, щоб діагностувати стан кровотоку і судин. Займає близько 10 хвилин.
  4. Огляд очного дна. Перед тим, як поміряти внутрішньочерепний тиск, окуліст закопує хворому по кілька крапель у кожне око розчин гоматропина 1%, щоб зіниці розширилися. Огляд проводиться за допомогою спеціального дзеркала на відстані 8 см або електричного офтальмоскопа. Якщо підвищений ВЧТ, то окуліст помітить розширення звивистих судин, зміна тканини, контурів і кольору диска зорового нерва.
  5. Отоакустический метод. Лікар оцінює стан барабанної перетинки у вусі. Якщо тиск в черепній коробці вище норми, то воно підвищується і в равлику вуха.
  6. Спинномозкова пункція. В хребет вводять голку між 3 і 4 хребцем. До неї прикріплюється манометр, так міряють обсяг рідини і ступінь тиску. Пацієнт повинен перебувати у стаціонарі під час проведення цього способу.
  7. Реоенцефалографія. Спосіб полягає в тому, що через тканини черепа пропускають високочастотний розряд слабкого струму. На голові фіксують прилад з проводами, садять людини на стілець і спрямовують на нього світлові імпульси. Прилад повинен діагностувати рівень ВЧТ, перетворюючи свідчення в графік пульсових коливань.

Як вимірюють внутрішньочерепний тиск у дорослих

Після проведення візуального огляду пацієнта та оцінки турбують його симптомів, лікар-невропатолог відправляє його на додаткове обстеження. Метод діагностики вибирається на розсуд спеціаліста і залежить від стану хворого. У більшості випадків внутрішньочерепний тиск у дорослих вимірюється неінвазивним способом, але у випадку серйозної черепно-мозкової травми, використовують прямі методи обстеження.

Як перевірити внутрішньочерепний тиск у дитини

Внутрішньочерепна гіпертензія може виникнути і у дітей. Діагноз ВЧТ часто ставлять новонародженим дітям, виходячи із симптомів:

  • частий безпричинний плач;
  • виступаючий і напружений джерельце;
  • розміри голови більше норми;
  • косоокість.

Внутрішньочерепний тиск у дітей старшого віку проявляється як:

  • блювання;
  • головний біль;
  • стомлюваність;
  • підвищена збудливість;
  • судоми.

Не завжди ці ознаки свідчать про гіпертензії мозку, але якщо вони турбують одночасно, то потрібно негайно обстежити дитину. Лікар підкаже, як виміряти внутрішньочерепний тиск в дитячому віці та з допомогою якого методу. Дітям, у яких ще не заріс джерельце, призначають нейросонографію або УЗД мозку. Процедура цілком безпечна і показана новонародженим з самого народження. Діти від року направляються на ехоенцефалографія. Прилад допоможе відстежити рівень пульсації судин мозку.

Як визначити внутрішньочерепний тиск в домашніх умовах

В домашніх умовах перевірити внутрішньочерепний тиск дуже важко. Поки ще не винайшли такі прилади, які вимірюють цей вид тиску. Однак, можна за непрямими ознаками здогадатися про недугу. Часто, в зв'язку з збільшенням ВЧТ, хворий відчуває наступні симптоми:

  • раптове запаморочення;
  • шум у вухах;
  • нудота і блювання;
  • пов'язка, головний біль;
  • різке порушення зору;
  • напади задухи;
  • втрата свідомості.

Відео: Підвищений внутрішньочерепний тиск у дитини

Внутрішньочерепний тиск - Школа доктора Комаровського

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!