ЕЕГ - що це таке за дослідження. Що показує електроенцефалографія голови і як розшифрувати результати

Якщо людина звернулася зі скаргами на свій стан до невролога, лікар застосовує необхідні методи діагностики, щоб виявити зміни, що відбулися всередині черепної коробки і стали причиною захворювання. Одне з дуже інформативних досліджень, яке часто роблять фахівці в таких випадках – электроэнцефалограмма головного мозку.

Що таке ЕЕГ

Який вид обстеження означає ця абревіатура? На перший погляд, складно розібратися, электроэнцефалограмма або ЕЕГ головного мозку – що це таке. Треба знати: хоч назву обстеження і виглядає складним, але передбачає проведення безболісної діагностики. На поверхню голови пацієнта накладаються спеціальні датчики-електроди, здатні вловлювати активність різних відділів мозку. Завдяки спеціальному обладнанню такі імпульси посилюються і у вигляді характерних кривих ліній, відображаються на спеціальному папері або у комп'ютерному варіанті.

ЕЕГ головного мозку – що показує

Результати енцефалографії свідчать про функціональної активності головного мозку обстежуваного. Така діагностика може призначатися як дорослому, так і дитині. Що показує енцефалограма? Після розшифровки результатів цього обстеження лікар має повне уявлення про стан головного мозку. ЕЕГ відображає активність роботи цього органу при ураженнях центральної нервової системи – менінгіті, енцефаліті та ін. Якщо в мозку пошкоджені судини або розвиваються пухлини, то фахівець зможе визначити, де конкретно розташовується ушкоджену ділянку.

Пацієнти, у кого діагностовано або були підозри на епілепсію, точно знають, ЕЕГ – що це таке і як проводиться діагностика. Енцефалограма головного мозку – основний метод, за допомогою якого виявляють цю хворобу. Під час дослідження навіть спеціально провокують напади, щоб уточнити їх походження, а потім підібрати адекватне лікування. Їх фіксують на камеру, така методика називається ЕЕГ-відеомоніторинг. Лікар визначає, чи вистачить для постановки діагнозу тільки денне, більш короткої процедури, або треба робити і нічну зйомку під час сну хворого.

Розшифровка ЕЕГ

За результатами електроенцефалограми фахівець отримує дані про регулярні ритми головного мозку – альфа-, бета-, тета-, дельта - ритми. Розшифровка ЕЕГ полягає в аналізі ритмічності таких хвиль, їх амплітуди і частоти, і зіставленні отриманих результатів моніторингу з симптомами, наблюдающимися у хворого. За характером змін зазначених ритмів відносно нормальних показників, характерних для здорової людини, і визначається, які патологічні зміни відбуваються в мозку. Дані, отримані під час діагностики, відображаються у висновку.

Розшифровка ЕЕГ у дітей – норма і порушення

Енцефалограма голови – обстеження, яке слід провести дитині, якщо у нього спостерігаються відхилення в мовленнєвому, руховому або психічному розвитку. ЕЕГ головного мозку у дітей виявляє розлади в роботі цього важливого органу, щоб як можна скоріше вони були скориговані медиками. Треба знати, що норми показників електроенцефалограми розрізняються в залежності від віку малюка, тому правильно розшифрувати дані діагностики зможе тільки досвідчений фахівець.

Моніторинг за допомогою ЕЕГ точно показує відмінності ритмів головного мозку від статистично вивірених діагностичних норм. Його розшифровка достовірно виявляє у дитини різні порушення:

  • перинатальні патології;
  • аутизм;
  • ДЦП;
  • эпилептическую активність;
  • причини порушення циклу сну і неспання;
  • менінгіт;
  • пухлинні процеси.

Де можна зробити ЕЕГ

Головними показниками того, куди слід звертатися для проведення такого дослідження, повинна бути кваліфікація фахівців, що роблять енцефалограму, і технічна оснащеність лабораторії. Порівнявши ці фактори, а також вартість зняття показань, пацієнт може обґрунтовано вирішити, де можна зробити ЕЕГ. Сьогодні таку діагностику проводять, як у державних лікувальних установах – неврологічних відділеннях або психіатричних диспансерах, так і у приватних медичних центрах. Дітям до 14 років обстеження проводять у дитячих лікарнях педіатри-неврологи.

Як роблять ЕЕГ

Навіть людині, боязненно сприймає будь-які медичні маніпуляції, не варто переживати за проведення такого обстеження, тому що воно абсолютно безболісно. Підготовка до ЕЕГ полягає у повноцінному нічному сні перед днем дослідження, відсутність впливу на обстежуваного стресів, психомоторного збудження. За дві доби перед діагностикою не можна вживати алкоголь, транквілізатори, заспокійливі ліки, кава. Попередньо потрібно вимити голову без використання укладальних засобів. За 2 години до процедури слід поїсти.

Як роблять ЕЕГ? Пацієнта запрошують в кімнату зі світло - і звукоізоляцією. Використовуючи спеціальний гель, на його голові закріплюють змонтовану з електродів шапочку, з'єднану з електричним энцефалографом. Обстежуваний зручно сідає або лягає на кушетку і виконує необхідні тести за вказівкою лікаря: закриває і відкриває очі, глибоко дихає і ін. Тривалість процедури може становити від 45 хвилин до декількох годин.

Ціна на ЕЕГ

Вартість такої діагностики залежить від того, де проводиться електроенцефалографія головного мозку. У державних лікарнях ціна ЕЕГ становить 400-1500 рублів. Скільки доведеться заплатити за це обстеження в приватному медичному центрі – залежить від статусу установи, кваліфікації фахівців та ін. Вартість діагностики тут коливається від 1500 до 3000 рублів.

Відео: ЕЕГ головного мозку

ЕЕГ (електроенцефалографія) в клініці "Добрий Доктор"

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!