Спастичний запор - як лікувати. Дієта і меню при спастичному запорі

Дисфункція кишечника відбувається з різних причин. Сюди можна віднести неправильне харчування, екологічну обстановку і патологічні процеси, що присутні в організмі. Результатом такого стану стає спазм товстої кишки, що супроводжується запором.

Що таке спастичний запор

Розрізняють кілька різновидів розглянутого недуги: запор, який виникає при колітах, атонічний і спастичний. Останній вид закрепів – це результат збою роботи організму. Причина їх утворення лежить в порушенні регуляції вегетативної нервової системи. Запор спастичного характеру – це патологічний процес, який характеризується хворобливими відчуттями в животі, метеоризмом і затримкою стільця. Виникають вони з-за порушеної моторної функції кишечника, що призводить до затримки калових мас.

Симптоми

Запор спастичного характеру є непостійним процесом, а періодичним. У проміжках між ними стілець може бути нормальним і нежидким. Іноді калові випорожнення можна порівняти з легкою формою діареї. Це є відповіддю організму на тривалий застій калу і спазм мускулатури. Відбувається це через нервових розладів. До симптомів даного захворювання можна віднести наступне:

  • хворобливі відчуття, мають переймоподібний характер;
  • затримка дефекації, яка виникає періодично;
  • з каловими випорожненнями можуть виходити частки слизу;
  • людина дуже емоційний і роздратований;
  • відчуття втоми і апатія.

При спастичному запорі калові маси можуть виділятися, але в невеликій кількості. Після такої дефекації людина відчуває почуття неповного кишкового спорожнення. Крім цього, у нього постійно присутній дискомфорт і важкість у животі, а з-за необґрунтованою ситості у пацієнта пропадає апетит. Розглянуті симптоми дозволять вчасно визначити захворювання, щоб не запустити його, інакше у вас є всі шанси отримати хронічний спастичний коліт.

Причини

Розглянута проблема може виникати в результаті підвищеного кишкового тонусу. В окремих областях органу виникає м'язовий спазм, тому фекалії затискаються і не здатні просуватися далі. Для спастичного запору характерно наявність метеоризму і відчуття тяжкості в животі. Ці симптоми виникають з причини підвищеного газоутворення. Спастична товста кишка – захворювання, яке виникає під впливом емоційно-психічних стресів або ендокринної патології. Звідси випливають такі причини, які можуть викликати запор:

  • гіпотиреоз;
  • цукровий діабет;
  • дисфункція яєчників;
  • захворювання гіпофіза;
  • синдром роздратованого кишечника;
  • неврогенный коліт;
  • отруєння.

Лікування спастичного коліту з запорами

Основа терапії – це складання нормальної перистальтики травної системи. Лікувати спастичний запор необхідно комплексно. Терапевтичні заходи включають дотримання дієти, прийом медикаментів, використання гомеопатичних засобів, клізми та народних рецептів. Кожен з представлених варіантів лікування має свій ефект, тому їх слід застосовувати в комплексі.

Клізмою

Цей варіант терапії спастичного запору застосовують тільки при утрудненнях дефекації. При цьому потрібно знати, що при спазмах необхідно вводити прохолодний розчин, інакше це посилить скорочення мускулатури. Температура води для клізми повинна становити 36-39 градусів. Вводити в кишечник її потрібно без напору, обережно. Позитивний ефект надає розслабляючий розчин, основу якого становить відвар меліси або м'яти (200 мл). Можна скористатися олійною очисною клізмою, температура якої 32-33 градуси, а об'єм 200 мл

Ліками

Спазмолітичні препарати для кишечника класифікують на декілька видів, так як деякі з них мають обмеженнями до використання. Вони можуть бути представлені у вигляді крапель, свічок або таблеток. Нерідко препарат при запорі спастичного характеру можуть вводити ін'єкційно. Відповідний для вас варіант визначає тільки досвідчений фахівець після того, як встановить точну причину патології. Для лікування спастичного запору характеру можуть призначити наступні медикаменти:

  1. Папаверин. Препарат продається у формі ректальних свічок, таблеток та ін'єкцій. На практиці часто застосовують у вигляді супозиторіїв. Вони відмінно розслаблюють мускулатуру кишечника, усувають спазм і відновлюють функціональність ураженого органу. Таблетки приймають по 1 штуці раз в 4 дні. Не можна приймати пацієнтам з печінковою недостатністю, глаукомою, дитині і дорослому з гіперчутливістю до активних компонентів.
  2. Диабазол. При запорі спастичного характеру препарат можуть застосовувати у вигляді ін'єкцій або таблеток. Уколи вводять по 1-2 мл 1% розчину 2-3 рази протягом дня. Прийом таблеток ведеться по 50 г 1 раз на добу. Приймати Диабазол не можна пацієнтам з цукровим діабетом, нирковою недостатністю, артеріальною гіпертензією.
  3. Дюспаталин. Цей препарат застосовують для посиленої моторики без придушення перистальтика кишечника. Прийом ведеться по 1 капсулі 2 рази протягом дня. Не можна приймати медикамент дітям до 12 років, при алергії і непереносимості компонентів ліки.

Народними засобами

Нетрадиційна медицина також активно бореться з запорами спастичного характеру. Головною перевагою домашніх ліків є їх безпеку, адже при приготуванні використовуються тільки природні компоненти. Хронічна форма запору носить функціональний характер, тому усунути його можна за допомогою домашніх засобів. При їх приготуванні використовуються лікарські рослини, придбати які реально в будь-якій аптеці. До найбільш ефективним можна віднести наступні рецепти:

  1. Взяти 10 р. листя м'яти, залити склянкою окропу. Настоювати 15 хвилин, спожити за 2 прийоми.
  2. Взяти 60 р. дикого льону, залити 300 мл гарячої води. Почекати 30 хвилин, поки відвар не настоїться. Вживати очищений по 60 мл 4 рази протягом дня.
  3. Помістити 20 р. хвоща в термос, додати стільки ж полину, деревію. Все залити 2 склянками окропу. Почекати 2 години. Відфільтрований відвар приймати по 100 мл 3 рази протягом дня.

Дієта

Для ефективного лікування спастичного запору характеру важливо дотримуватися правильного харчування. Ваше меню не повинно містити їжу, яка буде надавати дратівливу дію на кишечник. Перед тим як вживати будь-яку рослинну їжу, її потрібно дрібно нарізати або помістити в блендер. Всі овочеві страви повинні бути вареними, дозволяється додавання вершкового або олії, адже вони дозволяють усунути спазми в товстій кишці. Потрібно буде відмовитися від продуктів, які надають в'яжучу дію. До них можна віднести:

  • міцний чай;
  • какао;
  • кисіль;
  • рисову кашу.

Дізнайтеся,як відновити обмін речовин в організмі.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!