Надання першої допомоги при артеріальній кровотечі

Наше життя і діяльність ніколи не можна забезпечити на 100%. На жаль, кожен хоча б раз отримував фізичну травму або потрапляв у небезпечну ситуацію. В такий момент дуже важливо, щоб поряд був той, хто збереже ваше життя. Перша допомога при артеріальній кровотечі включає в себе ряд маніпуляцій, з якими варто бути знайомим. Елементарні знання в цій області допоможуть при необхідності попередити летальний результат.

Ознаки артеріальної кровотечі

Якщо чоловік отримав серйозне зовнішнє або зовнішнє пошкодження (див. фото), необхідно терміново звертатись у медичний пункт або викликати невідкладну допомогу. Щоб дати реальну оцінку ситуації, для початку потрібно вивчити види кровотеч та їх симптоми:

  • Артеріальний. З рани струменем пульсує кров яскраво-червоного кольору. При такій травмі хворий стає блідим, непритомніє і його починає нудити. Недокрів'я, а потім смерть настає дуже швидко.
  • Венозний. При такому пораненні кров дуже темна і тече повільно. Відмінності артеріального кровотечі від венозного полягають в тому, що в останньому випадку пошкодження вени проходить без пульсації і не так інтенсивно. Для хворого така травма загрожує емболією судин мозку.
  • Капілярний. Становить небезпеку для життя людини тільки тоді, коли він має поганий згортання крові. Із судин виділяється рідина м'якого червоного кольору. Капілярний розрив буде трохи палити. Для його відновлення накладається вата або пов'язку з антисептиком.

Правила надання долікарської допомоги потерпілому

Рятувати потерпілого необхідно стрімко, так як через 5 хвилин може наступити смерть. Тиск крові буде падати, що призведе до комі. Надання першої допомоги при артеріальній кровотечі повинен проводити обізнана людина, інакше час настання летального результату скорочується. Для проведення маніпуляцій необхідно:

  1. Покласти постраждалого так, щоб місце розриву було вище серця.
  2. Якщо кров тече не дуже сильно, для порятунку вистачить тугої пов'язки.
  3. При серйозних пошкодженнях потерпілому перетискають пальцями артерію близько точки розриву.
  4. Останнім етапом надання допомоги є накладка джгута.

Способи зупинки артеріальної кровотечі

Залежно від складності ситуації можуть бути використані різні прийоми для порятунку постраждалого. Найефективніші методи зупинки кровотечі – це:

  • Притиск крупної артерії. Така перша допомога при пораненнях, при правильній техніці виконання дозволяє повністю зупинити крововтрату. Використовується при незначних пошкодженнях і з урахуванням того, що незабаром буде проведена госпіталізація.
  • Джгут. Сильні кровотечі зупиняють за допомогою тугої гумової накладки. Така допомога вважається тимчасовою, тому через деякий час джгут необхідно зняти. Якщо немає перелому кінцівок, допускається фіксація за допомогою бинта.

Притиснення пошкодженої артерії пальцями або кулаком

Одним з найбільш ефективних способів надання першої допомоги при артеріальній кровотечі вважається пережиму артерії вище місця пошкодження. Зверніть увагу, стегновий розрив і рани в районі кінцівок необхідно притискати кулаком. Сонний, черевної і грудної судини, на відміну від попередніх, перетискають пальцями. Перша допомога при кровотечах проводиться так:

  • Скронева частина. Рану перетискають в області вуха ближче до скул.
  • Особа. Сонну артерію придавлюють до хребта.
  • Верхні кінцівки. Кулак необхідно притиснути до пахви і придавити рукою потерпілого.
  • Стегнова частина. Необхідно з силою притиснути кулак біля паху близько внутрішньої частини стегна.
  • Нижні кінцівки. Кулак вводять під коліно і сильно затискають його ногою потерпілого.

Накладення кровоспинного джгута

При серйозних і небезпечних травмах необхідно використовувати гумову накладку. Робиться це в такій послідовності:

  1. Пошкоджене місце обертають чистою марлею або тканиною.
  2. Кінцівку з раною піднімають вище рівня серця.
  3. Артерію трохи вище місця розриву обертають розтягнутим джгутом кілька разів і зав'язують вузол.

Такий принцип дій підходить для всіх видів артеріального кровотечі, крім пошкодження стегнової частини. Для цього випадку варто використовувати другий джгут, який накладається трохи вище першого. Якщо все буде зроблено правильно, то крововтрата припиниться. Після цього у хворого буде не більше години на проведення госпіталізації. Під пов'язку рекомендується вкладати записку з часом накладання джгута щоб уникнути фатальних наслідків.

Відео: як зупинити артеріальну кровотечу

Ніхто не застрахований від нещасних випадків, тому про те, як проводити надання першої медичної допомоги повинен знати кожен. Ролик розповість про способи порятунку постраждалого під час відкритого розриву вен. Реагувати в таких ситуаціях необхідно миттєво, інакше можна втратити людину. У відео представлена техніка передавлення вен і правила накладання джгута при артеріальній кровотечі.

Надання першої допомоги. Артеріальні кровотечі

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!