Продукти при дисбактеріозі у дітей і дорослих - дозволені і заборонені
При порушенні мікрофлори кишечника необхідно змінити добовий раціон. Важливо забезпечити необхідний для нормального травлення кількісний склад біфідобактерій, лактобактерій, бактероїдів. Лікувальна дієта при дисбактеріозі кишечника – це набір корисних продуктів, дотримання правил культури харчування.
Взаємозв'язок режиму харчування і дисбактеріозу
При діагностованому дисбактеріозі їжа повинна бути корисною, щадною. Важливо виключити подразнення та запалення слизової оболонки кишечнику. Під заборону потрапляють такі харчові інгредієнти:
- спиртні напої;
- жирні, смажені страви;
- копченості, мариновані продукти;
- маринади, соління;
- гострі соуси, приправи.
Продукти харчування, що подразнюють слизову оболонку кишечника:
- соуси, кетчуп, майонез, гірчиця;
- свинина, баранина;
- кисломолочна продукція;
- цукор, шоколад, мед;
- редиска, шпинат, щавель;
- ковбасні і кондитерські вироби;
- газована вода, квас, спиртні напої;
- кава з молоком, какао;
- цитрусові, виноград, інжир;
- квасоля, гриби, горох.
Рослинні речовини, що нормалізують мікрофлору
Вибір продуктів харчування при дисбактеріозі залежить від симптомів захворювання та ступеня їх вираженості:
- При гнильній диспепсії рекомендується збагатити добовий раціон відварними овочами, пісними кашами, кефіром, інший кисломолочною продукцією.
- При запорах у меню потрібно включити овочеві страви на пару, висівки, фруктове пюре, житній хліб, чорнослив.
- Позбутися від стафілококового дисбактеріозу можна за допомогою часнику, окремих видів ягід.
Клітковина
Цей рослинний компонент корисний при запорах. Основні функції – поглинання токсинів, хвороботворних мікроорганізмів, поліпшення перистальтики кишечнику, нормалізація порушеного стільця. Міститься клітковина в таких продуктах харчування:
- чорниця, груша, яблука, авокадо;
- квасоля, горох, гарбуз, шпинат;
- овес, квасоля, морква;
- висівки, злакові культури.
Пектин
Це розчинний сорбент, у складі якого містяться испагол і псиллум. Продукти з пектином можна включити в добове меню при нормальному стільці (при відсутності діареї та закрепів). Основні функції – трансформація їжі в желеподібну масу, яка адсорбує холестерин, токсини, неперетравлені частинки їжі, патогенну флору. Міститься розчинний сорбент в таких продуктах харчування:
- яблука, груші;
- морква, кабачки, гарбуз, капуста;
- чорна смородина, абрикоси.
Вітаміни
При дисбактеріозі організм потребує додаткового джерела вітамінів, корисних для травлення мікроелементів. Черпати їх можна з харчових інгредієнтів. Наприклад, кисломолочні продукти містять вітаміни групи B, C, PP, K, фолієву кислоту. У складі овочів і фруктів часто присутня аскорбінова кислота, необхідна для підвищення імунної відповіді організму.
Природні пребіотики і пробіотики
Натуральні пребіотики не розщеплюються в тонкому кишечнику, в незмінному вигляді потрапляють у товстий кишечник. Основні функції – формування і ріст колоній корисних біфідо - і лактобактерій в травному тракті. Пробіотики благотворно впливають на мікрофлору кишечника, нормалізують травлення, прибирають симптоми дисбактеріозу. Містяться компоненти в таких продуктах харчування:
Пробіотики | Пребіотики |
кисляк | цикорій, оман, топінамбур, артишок |
нежирний сир | часник, цибуля-порей, спаржа, помідори |
натуральний йогурт | банани, чорниця |
кефір | пшениця, жито |
квашена капуста | пиво, висівки |
Харчування дитини при дисбактеріозі кишечника
Лікувальна дієта при дисбактеріозі у дітей призначається педіатром індивідуально, з урахуванням стадії патологічного процесу, ймовірної причини його виникнення. При виборі продуктів харчування значення має вік маленького пацієнта, що знаходиться на грудному вигодовуванні чи ні.
На першому році життя
Кращий продукт для здорового травлення дитини – грудне молоко, багате на вітаміни, мікроелементи, ферменти для кращого засвоєння їжі. Якщо малюк знаходиться на штучному або змішаному вигодовуванні, лікувальну дієту можна умовно розділити на 2 етапи:
- До 3 днів: пісні каші, овочеві пюре, запечене яблуко, компот із сухофруктів, кисломолочні продукти без цукру.
- 5 днів: супи і бульйони з нежирних сортів риби, птиці, знежирений сир або кефір, неконцентровані фруктові соки, відварна риба і м'ясо.
Старше року
В такому віці їжа повинна бути легкою, корисною, збалансованою. Важливо виключити перекуси, кислі соки, консерванти, напівфабрикати, жирну і смажену їжу, незбиране молоко, кондитерські вироби. Їжу потрібно подавати в теплому вигляді. Прийнятні способи обробки харчових інгредієнтів – варіння, тушкування, приготування на пару. Приблизний раціон дитини старше 1 року при дисбактеріозі:
- Перші 2 дні: нежирні і ненаваристые бульйони, відварні овочі, гарнір з каш, знежирена м'ясна або рибна продукція. Обов'язково присутність кисломолочних продуктів, відвару шипшини.
- На 3 день: до зазначених вище страв можна додати парові тефтелі, неконцентровані фруктові соки, картопляне пюре, знежирений сир, печені яблука, кисіль.
- Після нормалізації дитячого стільця дозволено давати сирі овочі і фрукти, починаючи з невеликих порцій, наприклад, персики, яблука, моркву.
Відео
Чому варто харчуватися при дисбактеріозі? Дієтолог Інна Раилко | Ранок надії