Хлорофітум: догляд за рослиною в домашніх умовах

Кімнатні рослини міцно увійшли в життя міських квартир і приватних будинків. Нарівні з чотириногими вихованцями вони дарують людям позитивні емоції, радість, позитивну енергетику. До того ж більшість з них володіють корисними властивостями. Так, хлорофітум зволожує повітря в приміщенні, очищає його від шкідливих елементів, виробляє кисень.

Квітка хлорофітум

Єдиної думки, до якого сімейства відноситься рослина, немає. Дослідники виділяють кілька версій: Лілійні, Агавовые, Спаржеві. Назва chlorophytum відбувається завдяки злиттю слів «chloros» (зелений) і «phyton» (рослина). Квітка являє собою культуру з соковитими овальним листям, потовщеними коренями і коротким стеблом, перехідним в розетку. У певний період з'являються білі квітки, які пізніше перетворюються на плід – коробочка з 3 гранями.

Батьківщина рослини хлорофітум

Батьківщиною зеленої рослини вважаються ліси Південної Африки. Перша згадка про нього відноситься до 1794 р. У даний час квітка отримав широке поширення: його можна зустріти на території Європи, Західної Австралії, Південної Америки, острова Мадагаскар. З цієї причини складно порахувати точну кількість різновидів, приблизно їх близько 200.

Види рослини

До основного виду відноситься чубатий (пучкової) хлорофітум, схожий на пучок вузьких листя ланцетоподібної форми. Колір їх світло-зелений з білими смужками. По центру рослини розташовані стріли з білими квітками. Ще виділяють помаранчевий (крилатий) сорт, який має листочками смарагдового кольору, звуженими біля основи і на кінці. Виростають вони з центру розетки, в довжину можуть досягати до 10 див. Квітка і отримав свою назву завдяки помаранчевим прожилкам.

Кучерявий (кучерявий, Бонні) зовні схожий з хлорофитумом хохлатым. Вигнуті листя обвиваються навколо горщика, а у пучкового – звисають. Декоративний вид рослині надає не тільки форма, але і незвичайне забарвлення. Вздовж листка по центру розташована біла контрастна смужка, яка не змінює свій колір ні за яких обставин. Поширені також такі види як лаксум, капська, Green Orange (різновид хлорофітума крилатого)

Користь квітки

За незнання багато вважають кімнатна рослина хлорофітум домашнім бур'яном. Однак це не так. Приміром, за добу речовина, яка виділяє даний квітка, здатна знищити до 80% шкідливих бактерій. Площа дії одного дорослого квітки охоплює до 6 м2, тому кілька рослин цілком можуть замінити покупної очищувач повітря. Всі види хлорофітума виділяють корисні для організму фітонциди, видаляючи при цьому шкідливі: аміак, ацетон, чадний газ, азот, формальдегід, бензол.

Зволоження повітря – ще одне неоціненне достоїнство культурної рослини, яка добре вбирає, тому при регулярному поливі приміщення завжди буде з оптимальним рівнем вологості. Це особливо волого людям з легеневими захворюваннями. Цікавий факт: якщо додати таблетки активованого вугілля в горщик з квіткою, корисні властивості зростуть. У квартирах, де росте цей «зелений лікар», істотно менше респіраторних захворювань.

Багаторічна кімнатна рослина здатна нейтралізувати випромінювання від побутової техніки: комп'ютера, телевізора, холодильника, мікрохвильової печі. Добре поглинає токсини, що виділяються від синтетичних матеріалів. Цікавою особливістю є те, що чим більше забруднене повітря, тим краще себе почуває і швидше росте ця квітка.

Догляд за хлорофитумом в домашніх умовах

Культура відноситься до категорії витривалих і невибагливих рослин, тому добре приживається навіть у початківця квітникаря. Часто хлорофітум кучерявий можна побачити в лікарнях, дитячих садках та інших державних установах. Проте якщо під час не поливати, залишати на холоді або спеки, квітка перестане рости і втратить забарвлення листя. Варто тільки перенести кашпо, листочки знову оживуть і придбають колишній вигляд.

Полив і підживлення

У період спеки або активного росту важливо рясно поливати кімнатний квітка, приблизно 1 раз в 3 дні. Взимку кількість процедур можна зменшити до 1 разу на тиждень, інакше коренева система загниє або виникне грибкова інфекція. При сухому повітрі в приміщенні листя рослини потребують в постійному обприскуванні незалежно від пори року.

Якщо ви помітили, що листя рослини стали млявими і блідими, значить, справа в нестачі мікроелементів. Для забезпечення гарного зовнішнього вигляду квітки необхідна додаткова підгодівля, тому грунт потрібно регулярно підживлювати мінеральними комплексами або органікою. Посадкою квітки краще займатися у весняно-літній період з періодичністю в 2 тижні.

Освітлення і температурний режим

Зеленій рослині комфортно при будь-якому освітленні. Однак слід пам'ятати, що якщо квітковий горщик буде в тіні, листя втратять колір і почнуть ламатися, а якщо квітка буде перебувати під прямим світлом – пересохне грунт. Важливо знайти баланс, поставивши горщик на кілька годин на сонці, а потім прибрати в темне місце. Оптимальною вважається температура від -10°С до +18°С.

Пересадка

При бажанні мати вдома шикарний кущ рослини з рясним цвітінням, обов'язково хоча б 1 раз здійснити пересадку хлорофітуму. Це обов'язково тому, що квітковий горщик може стати маленьким або грунт з часом зменшиться. Перш ніж приступити до процедури, підготуйте нову ємність більшого розміру, грунт і власне сам квітка. Далі слідуйте інструкції:

  1. Розпушити грунт, щоб не пошкодити коріння при витяганні рослини (якщо горщик пластиковий, його можна просто зім'яти).
  2. Вийняти кущ.
  3. Розпрямити кореневу систему, прибравши зайву землю.
  4. Пересадити кущ в нову ємність.
  5. Полити.

Як розмножити хлорофітум

Для того щоб з нових пагонів виростали молоденькі рослини, необхідно регулярно звільняти кімнатну культуру від відрослих дочірніх стебел. Це допоможе квітці зберегти життєві сили і активніше зростати. Існує 3 способи:

  1. Рослини, у яких відсутні розетки, наприклад, крилатий хлорофітум, розмножують діленням куща. Для цього витягують рослину з горщика, звільняють від грунту і поділяють на окремі частини кореневу систему. Роблять це за допомогою ножа так, щоб на кожній частині залишилися точки зростання. Місця зрізів присипають деревним вугіллям.
  2. Укоріненням бічних пагонів. Для розмноження добре підходить дочірня розетка, яку легко відокремити у самого заснування квітконоса і помістити у воду на кілька днів. Після того, як невеликий нащадок дасть коріння їх обов'язково відокремити і висадити.
  3. Квітка, у якого відсутні дітки, розмножується насінням. Це самий скрутний з усіх варіантів: схожість становить 30%. Насіннєві коробочки збирають у листопаді і замочують на добу у воді, при цьому часто міняючи рідина. Після їх висівають в суміш торфу і піску, розподіляючи по поверхні і акуратно вминая в грунт. Місце висадки накривається поліетиленом і поміщається в тепле місце. Проростки з'являться через 1,5 міс.

Можливі труднощі

Під час догляду, вирощування, розмноження насінням можливо зіткнутися з деякими труднощами. Якщо хлорофітум ослаб, знічений і виглядає гинуть, переставте квітковий горщик на інше місце, видалите сухе листя, полийте, удобрити грунт. Пройде час, домашній улюбленець оживе і почне зростати з новою силою.

Чому сохнуть кінчики листя

Причин, за якими у рослини утворюються сухі кінчики, багато: недостатньо добрив, сухе повітря, недостатнє освітлення, надлишок або нестача вологи. Однак якщо жовтіють тільки нижні листя, переживати не варто: квітка, набираючи зелену масу, відкидає старі листочки. Для того щоб рослина мала здоровий і свіжий вигляд, постарайтеся забезпечити відповідні умови для росту, приділяючи особливу увагу вологості повітря та освітлення.

Гниття листових розеток

У зимовий час інтенсивність поливу потрібно скоротити. Якщо цього не зробити, може почати загнивати квіткова розетка. Інша причина поразки розетки може полягати у посадці в ущільнену грунт. Для вирішення проблеми потрібно відокремити і викинути зіпсовану частину рослини, а решту – пересадити в пухкий ґрунт. Поливати квітку несильно, щоб вода не застоювалася.

Кінчики листя чорніють

Рясний і частий полив "домашнього улюбленця" теж може стати причиною почорніння кінчиків листя. Взимку обов'язково скоротити цю процедуру до мінімуму і забезпечити спокій. У цей період трав'яниста багаторічна рослина уповільнює зростання, його коріння не в змозі прибрати зайву вологу. У зимовий період важливо припинити підживлення, стабілізувати температуру і полив, видалити потемнілі листя.

Чому жовтіє хлорофітум

Причина, по якій домашній квітка жовтіє – брак освітлення. Усунути це можна, поставивши горщик під люмінесцентні лампи, винісши на сонці або забезпечивши додаткове джерело світла. Інша причина полягає в нестачі харчування: квітковий горщик став тісним, оскільки коренева система розрослася і вимагає більшого простору. В цьому випадку потрібна пересадка.

Шкідники

Хлорофітуми стійкі до комах і хвороб, проте в ослабленому стані їх можуть атакувати такі шкідники, як червці, щитівка, попелиця, павутинний кліщ. Якщо ви помітили, що листочки почали скручуватися і деформуватися, слід обприскати їх мильною водою кімнатної температури, додавши актеллік. Альтернативні варіанти: настій тютюну або часнику.

Утворення білого нальоту, схожого на ватяні грудочки, говорить про те, що ваш квітка атакував червець. Впоратися допоможуть пестициди. Сіра гниль на стеблах і пагонах виникає при появі попелиці. Ці ділянки потрібно видалити і звернути увагу на догляд. Щитівка живиться соком рослин, в результаті чого листочки в'януть, а потім відмирають. Виявляє себе шкідник липкими виділеннями і темними цятками, які легко змити гасом. Однієї процедури буде мало, через певний час потрібно повтор.

Відео

Хлорофітум – невибагливий і корисний

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!