Як передається сифіліс

Хвороби, що передаються статевим шляхом, донині залишаються актуальною проблемою. Сифіліс серед венеричних інфекцій займає третє місце за поширеністю. За офіційною статистикою, це захворювання щорічно реєструється не менше ніж у 12 мільйонів чоловік. Як передається сифіліс, які перші симптоми цього захворювання і які методи застосовуються для діагностики? Ці знання допоможуть захиститися від небезпечної інфекції або своєчасно виявити факт зараження.

Що таке сифіліс

Сифіліс зараховують до категорії хронічних венеричних інфекцій, що вражають шкіру, слизові оболонки, кісткову і нервову систему, внутрішні органи. Його збудником є бактерії з роду спірохет під назвою «бліда трепонема», миттєво проникає в організм, навіть якщо на шкірі або слизових є лише непомітні мікропошкодження. У важких випадках хвороба призводить до незворотних уражень, складно піддається лікуванню і нерідко закінчується інвалідністю.

Яким шляхом передається захворювання

Основні шляхи передачі інфекції – статевий, побутовий, гемотрансфузионный (інфікування через кров) і трансплацентарний (зараження дитини від матері). Найбільше поширена передача захворювання статевим шляхом, однак у рідкісних випадках заразитися сифілісом може навіть той, хто ставиться до здоров'я з належною відповідальністю і не допускає незахищених статевих контактів. Як передається сифіліс?

Статевим

Зараження сифілісом може відбутися при незахищеному статевому контакті. Збудник захворювання присутня не тільки в крові, але і в деяких рідких субстанціях організму, таких як сперма або вагінальні виділення. З цієї причини ризик зараження дуже високий навіть після одного статевого акту. При цьому сифіліс здатний передаватися при будь-яких видах сексу – традиційному, оральний або анальний, при яких партнери використовували презерватив.

Побутовим

Бліді трепонеми не відрізняються високою життєздатністю при знаходженні поза організму і швидко гинуть, тому побутовий шлях зараження сифілісом є відносно рідкісним способом зараження. Він можливий при близькому контакті з носієм інфекції, мають відкриті виразки на тілі. Як передається захворювання сифіліс в цьому випадку? Збудник інфекції може перебувати на посуді, рушник або білизну, якими користувався заражений, а при недотриманні гігієнічних норм він здатний перейти до здоровій людині.

Багато хто цікавиться, як передається хвороба сифіліс при таких контактах з хворим, як поцілунок або рукостискання. Передача інфекції через слину може відбутися тільки тоді, коли на слизовій рота у носія є сифілітичні висипання. Що стосується тілесного контакту, то такі випадки зараження хоч і дуже рідкісні, але трапляються при наявності ран або мікротравм на руках або інших частинах тіла, стикнувшись з інфікованими поверхнями тіла хворого. Повітряно-крапельним шляхом сифіліс не передається.

Через кров

Гемотрансфузионная передача венеричної інфекції можлива при переливанні крові від інфікованої людини або використанні загальних шприців для ін'єкцій. У побуті до подібного виду інфікування може призвести спільне застосування предметів особистої гігієни, на яких здатна залишатися кров хворого, наприклад, приладдя для гоління або зубної щітки.

Від матері до дитини

Передача сифілісу дитині може відбутися безпосередньо під час вагітності. Плацентарний бар'єр здатна захищати плід від деяких збудників інфекційних захворювань, але бліда трепонема в їх число не входить. При цьому шляхи зараження хвороба є вродженою. Піддався інфікування плід нерідко гине або з'являється на світ мертвим. Якщо зараження не призводить до смерті, у новонародженого дуже високий ризик важких поразок всіх систем організму.

Крім трансплацентарного шляху, інфекція може передатися дитині під час пологів чи годуванні разом з материнським молоком. Знання про те, як передається захворювання сифіліс, допомагають запобігти зараженню дитини, якщо тільки воно не відбулося ще в період вагітності. У випадках, коли у жінки діагностовано хворобу, їй проводять кесарів розтин, а дитині призначають штучне харчування.

Перші ознаки хвороби

Клінічні симптоми сифілісу різноманітні. Вони залежать від стадії захворювання, термінів початку лікування та адекватності призначеної хворому терапії. Крім відомостей про первинних ознаках хвороби, підозрюючому зараження людині слід знати, скільки проявляється сифіліс. Інкубаційний період захворювання становить близько 3-6 тижнів.

Первинні ознаки сифілісу проявляються у вигляді одиничних шкірних утворень, що виникають у місці контакту. У медицині така освіта носить назву твердий шанкр. Воно являє собою щільну округлу виразку, яка відрізняється безболісністю і може мати діаметр від 0,5 до 2 див. протягом тижня після її появи відбувається збільшення лімфовузлів. У деяких випадках зовнішніх ознак хвороби не спостерігається, оскільки твердий шанкр може утворюватися в невидимих для ока місцях (на внутрішніх статевих органах) або не виникати зовсім.

Вторинна стадія захворювання настає через 2-3 місяці після інфікування. Первинні осередки сифілісу до того часу зникають, а на шкірі і слизових виникає висип. Вона може локалізуватися на обличчі, тулубі, ногах і руках, долонях і підошвах. Іноді поява висипки поєднується з легким нездужанням, підвищенням температури, болем у горлі. Через кілька днів або пізніше, через 1-2 тижні, всі ці прояви безслідно зникають.

При відсутності лікування, сифіліс набуває хронічне протягом, яке відрізняється повною відсутністю симптомів. Ця стадія здатна тривати місяцями або роками, а в ряді випадків прихований перебіг хвороби затягується до 10-20 років. Частина хворих залишаються носіями інфекції, але приблизно в 30% випадків після тривалої безсимптомної стадії починається розвиток третинного сифілісу.

Остання стадія хвороби характеризується множинними прогресуючими ураженнями, які здатні зачіпати цілий ряд систем і органів: шкіру, слизові, великі судини, кістково-м'язову систему, головний і спинний мозок. Найшвидшим розвитком відрізняється така форма хвороби, як сифілітичний менінгіт, переважно вражає оболонки мозку.

У чоловіків

Первинні прояви сифілісу у чоловіків можуть розташовуватися на голові і тілі статевого члена, крайньої плоті або мошонці. Іноді освіту локалізується всередині сечовипускального каналу, однак варто помітити, що його розташування не залежить від статі. Шанкр здатний з'являтися на будь-яких частинах тіла, а всі основні симптоми захворювання і у чоловіків, і у дівчат розвиваються однаково.

У жінок

У жіночої частини населення первинною ознакою сифілісу іноді є не твердий шанкр, а його атипова форма – индуративный набряк. Він проявляється у вигляді збільшення і помітної зміни кольору статевих губ і клітора. Набряк здатний зберігатися від 1-2 тижнів до місяця. Таке явище супроводжує багато статеві інфекції у жінок, а відрізнити його від інших захворювань допомагають такі характерні прояви, як збільшення лімфовузлів і відсутність ознак запального процесу в аналізі крові.

Експрес тест на сифіліс

Аналізи крові на статеві інфекції у чоловіків і жінок проводять за допомогою декількох лабораторних методів, а максимально швидке отримання результатів забезпечують кардиолипиновый тест і імуноферментна діагностика. Для забезпечення достовірності аналізів ці два методи нерідко поєднують, а при неясних результатах застосовують додаткові тести.

Проходження лабораторного тесту на сифіліс доступно в лікарні за місцем прописки або платної медичної лабораторії або клініці. Вартість експрес-тесту в недержавних клініках складає близько 250-350 рублів. Однак ця різновид аналізів нерідко дає дуже розмиті або неоднозначні результати, тому для точної діагностики можуть знадобитися більш поглиблені види досліджень, ціни на які досягають 1800-2000 рублів.

Методи лікування

Сифіліс лікують з обов'язковим застосуванням специфічної антибіотикотерапії. При призначенні лікування пріоритетним препаратом є пеніцилін. Якщо у хворого є алергія на пенициллиновые антибіотики, терапію проводять з використанням антибактеріальних засобів з ряду цефалоспоринів або макролідів. В залежності від етапу протікання хвороби препарати можуть призначатися у таблетованій формі або у вигляді ін'єкцій. Активні форми сифілісу лікують в умовах стаціонару. Тривалість терапії може займати від декількох тижнів або місяців до декількох років.

Відео як небезпечна інфекція передається

Додаткова інформація про особливості зараження сифілісом міститься в відеоматеріалах нижче. У них експерти розповідають, як відбувається передача інфекції через поцілунок, які зовнішні прояви можуть служити ознаками зараження і скільки триває інкубаційний період хвороби. Ці знання допоможуть убезпечити від венеричної інфекції або своєчасно виявити її ознаки і звернутися за кваліфікованою лікарською допомогою.

Через поцілунок

Сифіліс від поцілунку

Інкубаційний період

Сифіліс - визначення, причини, шляхи передачі, інкубаційний період

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!