Як промити вухо в домашніх умовах дитині і дорослому - показання та протипоказання, правила та препарати

Питання про те, як промити вухо не вдаючись до допомоги лікаря, коли під рукою з медикаментів тільки перекис водню, буває дуже актуальний при виникненні больових відчуттів, шумів, спотворення сприйняття звуку. Така потреба виникає після водних процедур, коли у вухо може потрапити вода, під впливом якої пробка розбухає і заподіює дискомфортні відчуття. Багато борються з закладеністю вуха ватною паличкою, не підозрюючи про те, що тільки посилюють проблему. Такий спосіб може лише утрамбувати сірку і сприяти утворенню щільної твердої кірки.

Що таке промивання вух

Мова йде про лікувальною процедурою, при проведенні якої з зовнішнього слухового проходу порожнини середнього вуха введенням дезинфікуючого розчину за допомогою шприца або гумового балона видаляється утворилася сірчана пробка або випадково потрапило чужорідне тіло. Промивання вух часто здійснюється для видалення гною, що утворився при зовнішньому отиті. Необхідність процедури визначає отоларинголог. Щоб уникнути травмування вушного каналу або пошкодження барабанної перетинки здійснення промивання вух краще довірити медикам.

Показання та протипоказання

Симптомами, які є приводом для звернення до отоларинголога, є:

 • зникнення або значне зниження сприйняття звуку одним вухом;
 • больові відчуття;
 • шуми;
 • закладеність вух;
 • відчуття резонанс власного голосу.

При наявності цих ознак лікар обстежує вушну раковину і слухові канали і призначає промивання вух, якщо виявляє:

 • сірчані пробки;
 • чужорідне тіло;
 • скупчення гнійних виділень.

Відвідування лікаря при незвичайних відчуттях необхідно для виключення захворювань і станів, коли промивання вуха не рекомендується:

 • перфорації барабанної перетинки;
 • перенесений отит;
 • нещодавно перенесене оперативне втручання;
 • запальний процес;
 • інфекційне захворювання.

Невинна сірчана пробка може стати причиною серйозних нездужань, коли вона розміщується поблизу барабанної перетинки і чинить на неї тиск. Якщо отоларинголог визначив, що неприємні відчуття викликані сірчаною пробкою і пробка нешкідлива, промивання вух у домашніх умовах допускається. Симптомами можуть бути:

 • запаморочення;
 • нудота;
 • кашель;
 • позіхання;
 • головний біль;
 • порушення координації.

Правила промивання вух

Промивання вух не є гігієнічною процедурою, що вимагає регулярності. Вушна сірка виконують захисну функцію – вона не пропускає всередину вуха частинки пилу і мікроорганізми. Вона відшаровується і виходить назовні за допомогою вушного хряща, який під час жування змушує сірку рухатися. Висновок пробки природним способом не завдає ніяких відчуттів, видаляти її треба тільки, якщо такі відчуття з'явилися.

Хворому незручно одночасно вводити розчин у вушну раковину і тримати при цьому ємність для стоку води. З цієї причини краще звернутися до близьких людей за допомогою. Розчин для промивання може бути приготований з різних препаратів, як аптечних, так і тих, що є під рукою. Головне правило - він обов'язково повинен бути теплим.

Розчин для промивання вух

Для видалення сірчаної пробки готовий розчин або препарати, з яких його можна приготувати, можна купити в аптеці. Це може бути, наприклад, фурацилін у вигляді таблеток або готовий розчин з карбамідом. Простий розчин, який можна приготувати з компонентів, які є під рукою – суміш води, перекису водню і гліцерину. Якщо в аптечці не виявилося навіть перекису, в хід можна пустити звичайні сіль і соду, додавши до них для пом'якшення, наприклад, оливкова олія.

Приготування розчину

Таблетки фурациліну треба розчинити у воді кімнатної температури, набрати в шприц отриману суміш і помістити в теплу воду, щоб нагріти до 37 градусів. Карбамидосодержащий розчин розводити не треба, він використовується в тому вигляді, в якому продається. Для приготування суміші з води, перекису водню і гліцерину беруть компоненти в рівних пропорціях, в цілях пом'якшення додають мінеральне масло. Розчин з підручних засобів готують так: чайну ложку солі або соди розводять у половині склянки теплої води, в кінці додають кілька крапель олії.

Шприц для промивання вух

Медпрацівники виконують чистку вух від сірчаних пробок спеціальним шприцом Жане з твердим наконечником, об'ємом 150 мл. Він не призначений для внутрішньом'язових ін'єкцій, а застосовується для відсмоктування рідин, промивання порожнин. Для проведення процедури в будинку можна використати звичайний великий шприц, вийняти з нього голку. Інструмент повинен бути стерильним.

Як промити вухо в домашніх умовах

Щоб здійснити чистку вушних пробок без участі лікаря, треба виконати наступні кроки:

 • придбати великий новий стерильний шприц без голки або грушу з гумовим наконечником;
 • перед початком процедури вухо треба очистити, на 10 хвилин закупорити ватним тампоном, а якщо пробка тверда - слуховий прохід закопують краплями перекису водню. Ці заходи допоможуть розм'якшити сірку;
 • процедуру проводять в положенні сидячи, вухо має бути нахилене вниз;
 • на плече стелять церату, на неї ставлять лоток для стоку рідини. Хворий тримає лоток самостійно;
 • у шприц набирають теплу воду або розчин повільно, без сильного натиску, направляють струмінь на задню стінку зовнішнього каналу. Якщо направити в слуховий канал, можна пошкодити барабанну перетинку. Під час введення розчину можна злегка відтягнути вушну раковину назад;
 • по закінченні процедури треба просушити вухо ватним тампоном;
 • якщо звільнити канал від скупчення сірки не вдається відразу, процедуру повторюють ще 2, іноді 3 рази.

Перекисом водню

Препарат можна використовувати для розм'якшення пробок і як компонент промывающего розчину:

 • за кілька днів до процедури вухо необхідно готувати до промивання - сірчану пробку в ньому треба розм'якшити. Для цього треба капати в вушну раковину перекис водню, по кілька крапель щодня. При попаданні на сірку препарат почне шипіти і пінитися. Його не треба видаляти з вуха, поки шипіння не припиниться. Кілька таких процедур – сірчана пробка буде готова до видалення.
 • промивання вуха перекисом водню проводиться на основі суміші з окислювача, гліцерину, води. Препарат безпечний, ефективний, правила приготування розчину описані вище.

Водою

Найпростіша техніка промивання вушного каналу – з використанням теплої води і шприца. Воду для процедури треба брати кип'ячену, ледь теплу. Перед початком вухо на 10 хвилин закупорюють ватним тампоном, щоб розм'якшити сірчану пробку. Процедуру можна проводити, стоячи над умивальником, нахиливши голову до хворого вуха. Акуратно влити струмінь теплої води з шприца по задній стінці слухового каналу. По закінченні процедури з вушної раковини треба видалити воду, просушити ватним тампоном.

Як промити вуха дитині в домашніх умовах

Діти – народ непосидючий, гігієна дається нелегко і їм самим, і батькам. Перенести процедуру спокійно дитина зможе тільки, якщо добре зрозуміє, для чого потрібна чистка вух від сірчаних пробок, тому завчасно треба йому все пояснити. Перед початком промивання дорослий повинен посадити малюка до себе на коліна і злегка затиснути його ноги між своїх ніг. Бажано допомогти дитині під час процедури утримувати голову у потрібному положенні. Для промивання вух дітям краще використовувати аптечний препарат А-Церумен або розчин фурациліну.

Протипоказання і ускладнення

 • неправильне видалення пробки, розміщеної у небезпечній зоні, призводить до пошкодження мембрани між зовнішнім і середнім вухом, і як наслідок – до втрати слуху. Як зробити промивання вух від сірчаних пробок при таких обставинах, знає тільки лікар;
 • при необережному виконанні процедури вушний прохід можна травмувати або занести в нього інфекцію, що загрожує розвитком запалення і отиту;
 • в цілях запобігання попадання рідини в середнє вухо і виникнення там запального процесу забороняється виконувати промивання вуха при діагностуванні перфорації барабанної перетинки;
 • не рекомендується промивати або закопувати вушну раковину соком цибулі або часнику. Така процедура може викликати опік вушного каналу і видалення пробки доведеться відкласти з-за сильного болю.

Відео

ЯК ПРОМИТИ ВУХА В ДОМАШНІХ УМОВАХ

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!