Білі соплі у дитини і дорослого

ЛОР-захворювання запального або інфекційного характеру у дітей і дорослих супроводжуються появою такого симптому як білі соплі – густі непрозорі виділення з носа. Лікування призначається відповідно з поставленим діагнозом, являє собою комплексну медикаментозну терапію в поєднанні із застосуванням фізіотерапевтичних процедур і натуральних рослинних засобів.

Що таке білі соплі

У здорової людини слизова оболонка носових ходів постійно виробляє муконазальный секрет, званий соплями. Ця рідина складається з води (90%), білка муцину (3-4%), солей та епітеліальних клітин (1-2%). Вона володіє антибактеріальною дією, захищає дихальні шляхи від проникнення інфекцій, вірусів і частинок пилу. Зміна густоти, кольору і кількості слизистих виділень свідчить про наявність інфекції або розвитку запального захворювання носоглотки.

Причини

Соплі білого кольору у дорослої людини є симптомом запального процесу, який може розвиватися в лобових носових пазухах (при появі гаймориту або синуситу), носоглоткових мигдалинах (при аденоидите), бути наслідком алергічної реакції або неправильного лікування застуди або іншого респіраторного захворювання. Якщо виділення мають жовтим відтінком і змінюють консистенцію, швидше за все всередині носових ходів утворилися гнійні центри.

Густі

Поява рясних густих виділень з носа білого кольору з щільними згустками може викликатися бактеріальним зараженням або вірусною інфекцією. У деяких випадках супроводжують розростання в носових ходах полиповых новоутворень. Бактеріальний нежить сприяє розвитку таких захворювань як:

 • запалення аденоїдів;
 • вірусний риніт;
 • інфекційний синусит

При вагітності

У період виношування дитини жінка повинна ставитися до свого здоров'я з особливою увагою. Прийом багатьох медикаментозних препаратів в цей період небажаний з-за потенційного впливу їх активних речовин на розвиток плоду. З цієї причини запускати навіть найбезневинніші захворювання начебто нежитю не варто. Білі виділення з носа при висякуванні з'явився можуть бути свідченням запалення слизової, тому при їх появі вагітній жінці необхідно негайно звернутися до лікаря.

У дитини

Білі тягучі соплі у дитини можуть з'являтися на стадії одужання після перенесених ГРВІ або застуди, в цьому випадку вони свідчать про закінчення хвороби, поступово набувають рідку консистенцію, прозорість і повністю минають протягом двох-трьох днів. В інших випадках тягучі виділення з носа білого кольору можуть бути викликані:

 • аденоїдитом;
 • ринітом;
 • гайморит;
 • поліпозом носових ходів;
 • порушеннями фізіологічного будови носових ходів (викривлення носової перегородки);
 • карієсом та іншими захворюваннями верхніх зубів;
 • інфекційним мононуклеозом;
 • ускладненням після вірусної інфекції дихальних шляхів.

Пінисті

Піниста слиз, що виділяється з носа, свідчить про те, що запальний процес, що протікає в носоглотці, переходить в хронічну стадію. У цій ситуації педіатр призначає широке обстеження з метою виявлення причин та локалізації запалення, і рекомендує комплексні заходи щодо запобігання розвитку хронічного захворювання. У рідкісних випадках піниста слиз передує розвиток хронічного алергічного нежитю, хоча в основному алергічні реакції супроводжуються прозорими соплями.

Густі соплі немовляти

Під час лікування нежиті у немовлят поява нежитю білого відтінку свідчить про завершення боротьби організму з інфекційним агентом. Однак якщо процес очищення носоглотки не проводиться належним чином, можливий розвиток вторинного інфікування (в цьому випадку виділення змінюють колір на білий або зелений). У зв'язку з цим вкрай важливо вчасно промивати носові ходи дитини, підтримувати оптимальну вологість і температуру в приміщенні, де він знаходиться, забезпечити видужуючому дитині належний догляд.

Як лікувати білі виділення з носа

Лікування густих соплів у дорослих і дітей здійснюється методом комплексної терапії, що включає в себе промивання носових ходів і пазух, прийом антибактеріальних (у разі бактеріальної інфекції), протизапальних , антигістамінних препаратів. Схема і тривалість лікування залежить від поставленого діагнозу, при різних станах може виглядати наступним чином:

 • поліпи: промивання розчином Димедролу та Діоксидину, прийом антигістамінного препарату (Лоратидин, Супрастин, Кларитин), антибіотик (Биопарокс місцево, упорскуванням);
 • гнійне запалення (аденоїдит, гайморит): антисептики місцево, упорскуванням (Мірамістин, Фурацилін, Хлорофіліпт); протизапальну (Эреспал, Фосидал, Інспірон); промивання з використанням препаратів Долфін, Аквамаріс;
 • вірусне запалення: промивання з антисептиком; противірусну, імуномодулюючу засіб (Віферон, Изопринозин).

Медикаментозні препарати

Лікарська медикаментозна терапія включає призначення антибактеріальних, антисептичних та антигістамінних препаратів (при важких гнійних запаленнях), протизапальних та противірусних засобів (у разі вірусного або іншого характеру захворювання. Крім ліків для перорального прийому призначаються промивання і впорскування антисептичних розчинів. Можливими засобами лікування є:

 1. Мірамістин. Антисептик з противірусну і бактерицидну дію. Застосовується місцево, методом вприскування, дозування і тривалість лікування залежить від віку пацієнта, підбирається лікарем. Не має протипоказань, окрім індивідуальної непереносимості компонентів препарату.
 2. Биопарокс. Аерозоль для назальних впорскувань. Антибіотик антибактеріальної і протизапальної активності. Схема прийому – по 2 впорскування у кожний носовий хід 4 рази за добу для дорослих, по одному впорскуванню – для дітей старше 2,5 років. До настання цього віку не призначається. Застосовується тільки за призначенням лікаря і в суворій відповідності з рекомендованою їм схемою.

Народні засоби

Густа біла слиз з носа краще піддається лікуванню, якщо в рамках терапії застосовуються народні кошти. Дорослим і дітям показано робити промивання носових ходів із застосуванням трав'яних настоїв, приймати всередину сік "природних антибіотиків", робити парові інгаляції полоскати горло з природними антисептиками. Рекомендовані методи лікування:

 • інгаляції з відварами трав (на основі шавлії, ялівцю, евкаліпта, м'яти або їх настоянок). Два-три рази за добу, за 5-7 хвилин, в залежності від лікарських рекомендацій;
 • буряковий сік з медом: змішайте інгредієнти (на склянку соку 1/2 ч. л. рідкого меду), закопуйте в ніс після промивань, 2-3 рази за добу протягом 7-10 днів;
 • промивання з настойкою прополісу: на 600 мл рідини використовують 60 мг прополісу; промивати кожні 3-5 годин протягом перших п'яти діб лікування.

Чим лікувати у дитини

Схема лікування нежитю у дітей залежить від поставленого діагнозу, спрямована не тільки на усунення симптому, але й на боротьбу з захворюванням, його викликав. При будь-якому діагноз будуть призначені регулярні промивання носа з антисептичними препаратами (Мірамістин, Фурацилін). В залежності від захворювання, комплексна медикаментозна терапія включає в себе:

 • ГРВІ: назальні противірусні засоби для місцевого застосування;
 • важкі гнійні запалення (синусити, гайморити, аденоїдити): антибіотики, антигістамінні, ін'єкції глюконату кальцію, фізіотерапія;
 • вірусні інфекції, поліпоз: противірусні препарати, імуномодулятори, антисептичні спреї.

Відео

Про що говорить колір соплів?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!