Інгаляції при нежиті - чи можна робити в домашніх умовах. Рецепти розчинів для інгаляцій при нежиті

Коли забитий ніс, людині стає важко дихати, виникає певний дискомфорт. Якщо нежить застає зненацька, бажано вдатися до інгаляціям. Це дозволить не тільки швидко вирішити основну проблему, але і попередити інші всілякі наслідки.

Навіщо потрібні інгаляції при нежиті

Цей метод боротьби з одним з основних симптомів сприяє швидкому знищенню бактерій, що викликали патологію. До інгаляціям рекомендують вдаватися при закладеності носа, будь-яких інфекційних хворобах: застуді, риніті, синуситі, запаленні верхніх дихальних шляхів, хвороб горла, гаймориті. Інгаляції не менш ефективні при профілактиці. Протипоказання такі: астма, серцева та дихальна недостатність.

З обережністю до процедур слід вдаватися в тих випадках, коли здійснюється лікування немовлят і дітей до 1 року. Дуже важливо при їх проведенні дотримуватися обов'язкові правила:

 • у ході процедури важливо стежити за диханням;
 • при нежиті пар бажано вдихати тільки носом;
 • до інгаляціям не можна застосовувати раніше, ніж через 1.5 години після їжі;
 • у процесі підготовки не можна додавати окріп.

Які препарати і засоби краще використовувати для інгаляції при лікуванні нежиті? Допускається застосування трав, ефірних масел, пиносола, інших мінеральних лікарських складів. Підвищити імунітет, подолати інфекційні патології швидше допомагають такі засоби:

 • інтерферон;
 • звичайна картопля;
 • синупрет;
 • деринат;
 • діоксидин;
 • мірамістин;
 • ротокан;
 • хлорофіліпт;
 • циклоферон;
 • лужний хлорид натрію.

Який потрібен інгалятор для носа

При виборі конкретного виду приладу необхідно брати до уваги деякі критерії:

 • рівень шуму в процесі використання;
 • вік хворого, для лікування якого буде використовуватися інгалятор;
 • наявність маски і насадок в комплекті.

Небулайзер ультразвукової

Цей прилад краще підходить для лікування нежиті при простудних, респіраторних захворюваннях. Суть роботи: лікарські засоби розпилюються в гортані та порожнини носа ультразвуковим коливанням. Небулайзер для дітей підходить найбільше, при бажанні прилад можна вибрати у формі іграшки. Недоліки: деякі антибактеріальні препарати втрачають свої лікувальні властивості при умові використання ультразвукових іммобілайзерів для інгаляції.

Компресорний інгалятор

Струменевий апарат має ті ж самі робочі параметри, що і ультразвукової небулайзер. Однак вага і розміри інгалятора набагато більший, що виключає можливість застосування приладу в «похідних» умовах. До недоліків інгалятора відносять відсутність в базовій комплектації дитячих насадок, які необхідно купувати окремо. Компресорний інгалятор не комплектується акумуляторами, тому може працювати тільки від електромережі.

Паровий

Інгаляція в домашніх умовах при нежиті найпростіше проводиться за допомогою цього приладу, який представляє собою ємність, заповнену окропом. При необережному поводженні з інгалятором можна отримати опік слизової. Найчастіше в комплектацію нових приладів входять насадки, розпилюючи парові маси, і спеціальний пристрій, плавно регулює як температуру, так і подачу пари.

Трави для інгаляцій при нежиті

Ромашка, бруньки сосни, листя евкаліпта, тысячелетник, квітки календули, звіробій – відмінні антибактеріальні засоби, що дозволяють ефективно боротися з закладеністю носа, які знімають запалення, активно борються з вірусами. Щоб приготувати розчин для інгаляцій для небулайзера, парового або компресорного апарату з цих трав, їх попередньо змішують, заливають окропом і настоюють протягом 40 хвилин. Швидкодіючими вважаються інгаляції з ромашкою.

Розчини для інгаляторів

Інгаляції при нежиті робиться не тільки на основі трав'яних зборів. Гарантований результат забезпечують і протимікробні, протизапальні, імуностимулюючі препарати, безпосередньо розчин фурациліну, інтерферон в ампулах, мінеральна вода «Боржомі», настоянка прополісу, спиртова настоянка календули, декасан, аквамаріс. Кошти мають антисептичну, антимікробною дією, підвищують місцевий імунітет, сприяють виведенню соплів.

Лужні

До даної групи відносять розчин харчової соди або підігріту мінеральну воду: Єсентуки, Боржомі, Нарзан. Харчову соду відмінно заміняє фізіологічний розчин для інгаляцій – хлорид натрію. Лужні розчини істотно полегшують стан пацієнтів, ефективно лікують нежить, знімають запалення слизової носоглотки. Допустима кількість інгаляцій на день – 4. Тривалість процедури – від 5 до 8 хвилин.

З ефірними маслами

Розчини робляться на основі м'яти, розмарину, лимона, евкаліпта, ромашки. Ефірні олії володіють комплексною дією, не дають побічних ефектів, мають заспокійливу, протизапальну, дезинфікуючу дію. Допустима кількість інгаляцій на день – 4. Дозування ефірних олій:

 • для дітей: до 1 року – 1 крапля, 1-5 років – від 2 до 3 крапель, 5-14 років – від 3 до 5 крапель на 15 м3;
 • для дорослих – від 7 до 10 крапель на 15 м3.

Сольові

Інгаляції при нежиті цими розчинами ефективні при гаймориті, респіраторних захворюваннях. Їх роблять на основі хлориду натрію в концентрації 2% і 0.9%. Гарантований ефект – очищення носа від слизу і гнійних виділень, створення антибактеріальної середовища, імуностимулюючу дію. Інгаляції при нежиті сольовими розчинами необхідно робити в день від 3 до 4 разів.

З антибіотиками

Як основа таких розчинів, для інгаляції використовується препарат флуомицил-ІТ, який ефективно знімає закладеність, прибирає запалення, надає антибактеріальну дію. Препарат продається у вигляді порошку, який розводять відповідно до інструкції з урахуванням віку хворого. Періодичність процедур протягом дня – від 2 до 3. Зловживати розчинами з антибіотиками для інгаляції не варто.

Рецепти при інгаляціях від нежиті

Якщо прийнято рішення використовувати інгалятор для того, щоб усунути закладеність носа, тоді необхідно заздалегідь вивчити правила використання приладу і запастися ефективними, безпечними рецептами, які допоможуть підготувати розчин для процедури правильно. Слід пам'ятати, що засоби для інгаляції для дітей і дорослих готуються по-різному. При вагітності необхідно враховувати ряд індивідуальних чинників.

Для дітей

Приготувати дієвий, але безпечний розчин для інгаляції при закладеності носа для дитини можна за такими рецептами:

1 рецепт: для приготування розчину знадобляться сольовий склад 0.9% або лужна вода «Боржомі». В інгалятор заливається злегка підігрітий складу. Тривалість процедури становить 5 хвилин. При вдиханні пари носик дитини добре очиститься від небажаних кірочок, які наросли на його внутрішніх поверхнях. Розчин зменшить відчуття сухості в носі і поліпшить відходження слизу.

2 рецепт: щоб приготувати речовина, знадобиться Амбробене або Лазолван для інгаляції. Їх змішують в пропорції 1:1 з фізрозчином. Тривалість застосування інгаляцій з Лазолваном або Амбробене становить не більше 5 днів. Дозування для дітей така: до 2 років – 1 мл складу, від 2 до 6 років – 2 мл складу, від 6 років і старше – 3 мл складу. Процедуру роблять два рази в день.

При вагітності

1 рецепт: розчин для процедури готується з «Боржомі» або фізіологічним розчином. З слаболужної мінеральної води необхідно попередньо випустити газ, потім розбавити її кип'яченою водою в пропорції 1:1. Інгаляцію слід проводити 1-2 рази на день, тривалість процедури – не більше 7 хвилин. Щоб досягти високої ефективності, краще всього використовувати небулайзер.

2 рецепт: необхідні складові для розчину: 1 чайна ложка солі, 3 краплі ефірного масла, 1 літр кип'яченої води. Воду необхідно підігріти до 50 градусів, додати в неї ефірне масло, сіль. Інгаляцію роблять 2-3 рази в день, тривалість процедури не повинна перевищувати 5 хвилин. Результат: виведення слизу з носа, поліпшення загального стану.

Ознайомтеся з іншими рецептами, як готувати розчини для небулайзера.

Відео: як і навіщо робити інгаляції для дітей при нежиті

Інгаляції - Школа доктора Комаровського

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!