Що таке синдром Шейермана-Мау - причини, симптоми, чи беруть в армію і лікування

Патологічний кіфоз хребта, званий в народі сутулістю або горбатостью, в медицині іменується патологією Шейермана-Мау. Частіше захворювання виникає в юнацькому віці в результаті травм, вад розвитку або з-за швидкого зростання. Хвороба Шейермана-Мау без належного лікування прогресує, впливаючи на м'язи спини в зоні грудного відділу хребта. Згодом у хворого формується горб і нахил тулуба вперед.

Що таке хвороба Шейермана-Мау

У пацієнтів, які регулярно і сумлінно займаються лікувальною фізкультурою, слідуючи рекомендаціям лікарів, хвороба хребта Шейермана-Мау не прогресує і не нагадує про себе ускладненнями. Виявлена на початковій стадії патологія спини, піддається безоперационной терапії без втрат для здоров'я. Проявляється хвороба у підлітковому віці, і чим старше стає хворий, тим важче відбувається лікування. По досягненні людини певних років без проходження терапії, лікарів залишаються лише хірургічні способи позбавлення від патології Шейермана-Мау.

Назва хвороби дав лікар з Данії Шейерман, який вперше її діагностував у 1921 році. Суть патології полягає в деформації шийно-грудного ділянки хребта. При нормальному анатомії хребетний стовп має легкий нахил і виглядає, як витягнута буква S. При захворюванні Шейермана-Мау кут викривлення збільшується і порушується вся система рівноваги людини. Больові відчуття – це не єдина проблема пацієнта – він з часом починає втрачати рухливість тіла.

Симптоми

Найперший ознака захворювання Шейермана-Мау – викривлення постави. Однак існують і інші симптоми:

  1. Біль між лопатками. Спочатку розвитку хвороби больові відчуття виникають після серйозних фізичних навантажень.
  2. Втома, тяжкість і дискомфорт в області спини. При розвитку хвороби знижується рухливість грудного відділу.
  3. Втрачається гнучкість хребта. Спина перестає бути пружною, людина стає неповоротким, втрачає спритність рухів з-за надмірного зростання кістки у хребці (задньому відділі).
  4. Патологія Шейермана-Мау в 23 випадків супроводжується сколіозом. З'являється міжреберна невралгія, болі в грудній клітці з боку викривлення.
  5. Деформація спини заважає нормальній роботі легенів. У пацієнта з хворобою хребта виникають проблеми з диханням.

Причини

Синдром Шейермана-Мау ще називають «юнацький кіфоз», так як хвороба розвивається, як правило, в підлітковому віці. Причин захворювання багато, але основна – це спадкова схильність. Лікарі вважають, що якщо в одного з батьків був діагностований кіфоз, то у дитини ризик розвитку патології набагато вище. Серед причин хвороби грудного відділу хребта називають:

  • травми, отримані підлітком в період статевого дозрівання;
  • слабкість м'язів або неправильний ріст м'язового корсета, який підтримує хребет;
  • швидкий ріст кісткової тканини;
  • патологія замикальних кісткових пластинок;
  • недостатня кількість в організмі мінеральних речовин;
  • остеопороз.

Чи беруть в армію з хворобою Шейермана-Мау

Згідно з чинним законодавством, існують хвороби у призовника, з якими не призивають в армію. Однією з них є захворювання Шейермана-Мау. Однак цей діагноз сам по собі не є причиною звільнення. При проходженні комісії у військкоматі увагу звертають на її наслідки та ускладнення, тобто на градус викривлення хребетного стовпа. Рішення приймається індивідуально. В основному призовникам надається відстрочка від військової служби, щоб вилікувати хворобу. Підставою для повного звільнення від армії є деформація не менше 3 хребців.

Класифікація

Патологія хребта Шейермана-Мау поділяється на три періоди: латентний (ортопедичний), ранній (флоридный) і пізній (резудальный). На думку деяких лікарів, перший етап розвивається у дітей 8-14 років. У латентний період хвороби у пацієнтів скарг активних немає, але можуть виникати при тривалому навантаженні болі м'язів спини. Процес на цій стадії звернемо повністю. Флоридный період розвивається з 15 до 20 років. У хворих виникають скарги на поперекові болі, міжхребцеві грижі. Процес звернемо майже повністю шляхом поєднання консервативного і хірургічного лікування.

Пізній період синдрому Шейермана-Мау розвивається після 20 років. На цьому етапі вже виникають численні ускладнення хвороби. Клінічну картину доповнюють і інші патології хребта. При лікуванні хвороби на пізній стадії в основному призначається хірургічна терапія, але повного одужання немає. Захворювання Шейермана-Мау класифікується і за рентгенологічним формами:

  • шийно-грудна, при якій вражені середні і верхні хребці;
  • попереково-грудний, з ураженням нижніх грудних і верхніх поперекових хребців.

Діагностика

Лікар детально досліджує анамнез та проводить аналіз скарг людини для постановки діагнозу. Спеціаліст з'ясовує, коли в спині з'явилися перші болі, порушена постава, хворіють чи інші члени сім'ї. Виявляється захворювання Шейермана-Мау при неврологічному огляді: при пальпації і здавлюванні на область викривлення, якщо присутні болісні симптоми, м'язове напруга. Наявність сильного нахилу хребта, утворення грижі Шморля, гіперкіфоз і потовщення передньої поздовжньої зв'язки покаже рентген, КТ, МРТ.

Лікування хвороби Шейермана-Мау

Основною терапією захворювання є консервативні та хірургічні методи. Крім них можуть призначатися лікарські засоби. У лікуванні такої складної патології, як синдром Шейермана-Мау, швидких і простих методів не існує. Навіть терапевтичні схеми, які застосовуються в різних клініках, викликають сумніви і суперечки в медичних колах, наприклад носіння корсетів. До операції вдаються в найскладніших випадках хвороби:

  • при порушенні кровообігу або дихання;
  • при здавлюванні легенів або серця;
  • якщо біль не купірується медикаментозно;
  • при куті кіфозу більше 60 градусів.

ЛФК

Лікування спеціальної фізкультурою та масажем – більш ефективно на перших стадіях хвороби. Курс вправ для випрямлення сильного вигину хребта підбирається на консультації фахівцем індивідуально. Заняття з металевою палицею слід робити щодня з середньою тривалістю 45 хвилин. При позитивній динаміці тривалість і частота гімнастичних вправ зменшуються. Комплекс ЛФК для відновлення нормальної постави складається з кількох розділів:

  • опрацювання сідничних м'язів;
  • розтяжка грудного відділу;
  • зняття напруги шийних і поперекових м'язів;
  • зміцнення грудного відділу;
  • дихальна гімнастика (зусилля – на вдих, повернення у вихідне положення – на видих).

Медикаментозна терапія

Усунення симптомів хвороби проводиться лікарськими препаратами. Прибрати хворобливий стан при синдромі Шейермана-Мау допомагають такі засоби:

  1. НПЗП. Призначають для купіювання запалення і болю. Незамінні під час корінцевого синдрому.
  2. Глюкокортикостероїди. Використовуються в окремих випадках для блокад у вигляді ін'єкцій при вираженій клінічній картині. Не рекомендується застосовувати постійно.
  3. Міорелаксанти. Допомагають прибрати м'язовий спазм. Застосовують на постійній основі.
  4. Хондропротектори. Призначають для профілактики міжхребцевих гриж.
  5. Місцеві анестетики. Послаблюють або зовсім прибирають болю під час патологічного процесу.

Ортопедична корекція

Вираженого ефекту допомагають домогтися ортопедичні методи лікування хвороби хребта. Результативність досягається носіння спеціальних корсетів і бандажів для грудопоперекового відділу. Ортопедичні вироби допомагають розвантажити хребет, зменшити симптоми захворювання Шейермана-Мау, виправити викривлення хребетного стовпа, запобігти травми під час лікування. Однак носіння корсета не повинно бути тривалим. Основним терапевтичним методом повинна залишатися лікувальна гімнастика.

Оперативне лікування

Хірургічне лікування – це вимушена міра, до якої вдаються у важких випадках при синдромі Шейермана-Мау. Оперативне втручання не рятує від хвороби одномоментно. Сприятливі фактори можуть викликати повторні рецидиви. В ході операції усувається деформація скелета, проводиться пластика кісткової тканини. Хірург зміцнює поздовжню вісь хребетного стовпа спеціальними штифтами і пластинами.

При яскраво виражених ускладненнях хвороби проводиться пластика дисків (дужки і відростків), декомпресію нервових корінців, протезування рухових сегментів хребта. Після операції хворим призначають різноманітні реабілітаційні заходи:

  • спеціальну фізкультуру;
  • тимчасову лікувальну іммобілізацію;
  • фізіопроцедури;
  • масаж;
  • трудову реабілітацію;
  • санаторне лікування.

Профілактика

Запобігти хворобу неможливо, адже патологія виникає під впливом спадковості. Якщо з'являються перші симптоми захворювання Шейермана-Мау, то слід дотримуватися вторинну профілактику, яка дозволить уникнути прогресування викривлення хребта. До профілактичних заходів належать:

  • навантаження статичного характеру на грудний відділ хребта;
  • при роботі стоячи і сидячи – правильна поза;
  • повноцінне харчування з вмістом тваринного білка, фруктів, овочів;
  • регулярні вправи для м'язів спини;
  • повноцінний сон;
  • позбавлення від надлишкової маси тіла;
  • часте перебування на свіжому повітрі.

Відео

Хвороба Шейермана - Мау і вправи для постави

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!