Небезпечний паразит морського окуня Сфирион люмпи для людини

Лікарі звертають увагу на те, що морську рибу необхідно їсти тільки після якісної термічної обробки. Причиною тому є паразити, один з яких – Сфирион люмпи. Це копепод, який схожий на маленького рачка. Sphyrion lumpi зустрічається у 16 вид риб, наприклад, у золотистого, клюворылого і малого морських окунів. Ступінь зараженості залежить від сезону, району, глибини лову, а також від статі і віку істоти.

Паразити в морській рибі

Риба, інфікована гельмінтами – це не рідкість. Багато хто не підозрюють про багатство тваринного світу, поки не куплять продукт з створіннями незрозумілого походження. Відразу виникає бажання викинути рибу, але не всі гельмінти можуть завдати шкоди здоров'ю людини. Інвазію викликають наступні класи паразитів:

 1. Нематоди – круглі черв'яки. Представники цього роду червоного кольору. Наукові фото показують, що довжина гельмінта може досягати 10 див. Philometra fasciati, Philometra lethrini поселяються на коропових, не небезпечні для людини. Паразити виду Contracaecum osculatum, Pseudoterranova decipiens викликають у людини небезпечне захворювання – анизакидоз.
 2. Цестоди – це стрічкові черв'яки. Ligula intestinalis використовують рибу як проміжного хазяїна. Своїм вселяє тілом лигула приносить шкоду внутрішнім органам тварини. Остаточний господар даного паразита – травоїдні птахи. Гельмінти роду Diphyllobothrium негативно впливають на здоров'я людини, можуть досягати 10 м в довжину.
 3. Трематоди. Posthodiplostomum cuticola викликає постодиплостомоз. Хвороба проявляється у вигляді чорних крапок по всьому тілу прісноводних риб. Небезпечними для людини паразитами є Clonorchis sinensis, Opisthorchis spp, гельмінти сімейства Heterophyidae. Якщо в тонкому кишечнику накопичується велика кількість черв'яків, може початися запалення і некроз.

Що таке Сфирион Люмпи

Паразит з ракоподібних, який належить до групи веслоногие ракоподібні або копеподы – sphyrion lumpi. Для вивчення цих організмів був створений науковий розділ – копеподология. Тіло складається з розширеною голови, тонкою і довгою шиї. Тулуб має сплощений вигляд, на ньому знаходяться кріплення яйцевих мішків. У грудного відділу гельмінта знаходиться голова паразита, там же розташовані бічні випинання з лопатями.

Колір тіла варіюється в залежності від віку хробака. Молоді представники білого кольору, чим старше паразит, тим темніше стає його тіло. Самки досягають 7-10 см в довжину, а самці не перевищують у розмірі 2-5 мм, Самці здатні прикріплятися до тіла самок, їх головогрудный відділ прикритий своєрідним щитом з наростами у вигляді антен. Гельмінт вражає 17 видів риб, що мешкають у морі. Виявляються паразити в морському окуні.

Небезпечний Сфирион Люмпи для людини

Зовнішній вид зараженої тварини може стати причиною відмови від приготування рибного блюда, але Sphyrion lumpi не представляє загрози для здоров'я людини. Перед продажем рибу піддають санітарному огляду. При наявності поодиноких вогнищ ураження, її заморожують і пускають у продаж, попередньо прибравши рачків. Якщо ж гельмінтів знаходять на внутрішніх органах, то рибу переробляють для одержання кісткового борошна. Вдома слід ретельно вивчити тушки, видалити тверді капсули, а інше м'ясо промити і термічно обробити.

Патогенез і симптоматика

На спині риби причіпляються самки хробака. У місці присмоктування формується пухлина, заповнена темною ексудатом. Вона може досягати до 5 см в діаметрі. В м'язи проникає голова і частина шиї паразита, зовні залишається інше тіло. Від господаря гельмінта ізолює капсула із сполучної тканини. Навіть після загибелі сфириона, капсула може залишатися в тілі тварини.

Черв'як живиться слизом, кров'ю і лімфою, поїдає шкірні покриви. На цьому місці утворюються відкриті виразки, місця для розмноження інфекцій. Гельмінти, прикріплені до зябер, їдять филаменты. Це призводить до патології дихання і смерті істоти. Деякі особини можуть паразитувати у внутрішніх органах. Чим більша тварина, тим вище ймовірність проникнення гельмінта всередину організму.

Діагноз ставиться на основі клінічних симптомів і після виявлення паразитів у тілі. Симптоматика зараження виглядає наступним чином:

 1. Зниження ваги зараженої риби. Вага приблизно на 20-30% нижче від норми.
 2. Затримка в розвитку. Тварина не досягає стандартних розмірів.
 3. Зниження плодючості.
 4. При масовому зараженні збільшується відсоток смертності молодих особин.

Профілактика

Вибирайте рибу з м'язистим і міцним тілом, з хорошою жировим прошарком. При приготуванні хворої риби буде проявлятися неприємний запах, в бульйоні ви помітите чорні пластівці, буде відсутня жировий шар. Краща профілактика зараження гельмінтами – ретельна термічна обробка. При приготуванні необхідно використовувати сіль і спеції. Хоча шанувальники риби стверджують, що полуприготовленная риба зберігає натуральний смак, це не є безпечним для людини. Купувати рибу краще в спеціалізованих магазинах або великих торгових центрах.

Як відрізнити заражену рибу від здорової

Перед тим як готувати будь-яку рибу, необхідно звернути увагу на наступні моменти:

 1. Шкірні покриви та луска риби повинні бути без пошкоджень.
 2. Не повинно бути помутнінь в зіницях.
 3. Слиз свіжої риби не повинна бути пересохлої.
 4. Черевце не повинно обвисати і бути великим.
 5. Зябра здорової риби без пошкоджень, бордово-червоного кольору.
 6. При обробленні, тушки мають бути цілісними, капсули і синці вказують на зараження.

Відео

Солитерная риба

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!