Сигмовидна кишка: симптоми і лікування при запаленні

Налагоджена робота товстого кишечника забезпечує нормальне травлення, а сигмоподібна ободова кишка (colon sigmoideum) є невід'ємною його складовою. При її запаленні виникають проблеми зі здоров'ям з боку органів ШКТ, які вимагають лікарського участі, своєчасного лікування медикаментозними, оперативними методами.

Що таке сигмовидна кишка

Структурною одиницею травної системи вважається сигмовидный відділ кишечника. Він має S-подібну форму і є кінцевою частиною ободочного відділу. Патології такої великої структури органів ШКТ можна виявити методом пальпації, частіше виникають у жінок. Довжина кишки досягає 50 см при діаметрі 4 див. Розташовується відділ у заочеревинному просторі переважно з лівої сторони, ззаду знаходяться клубові судини. Якщо виникають проблеми зі здоров'ям, пацієнт відчуває больовий напад зліва в животі.

Як виглядає

Зовнішній вид відділу сигмовидної – трубка, яка має S-подібну форму. Звідси специфічну назву. Промацати її можна з боку лівій здухвинній ділянці, що допомагає фахівцю поставити попередній діагноз. Будова сигмовидної кишки має свої особливості: один кінець з'єднується з нижньою ободової кишкою, інший виводиться до прямої кишки. Переглянути форму відділу сигмовидної можна на УЗД заочеревинного простору, щоб вчасно виявити патологію.

Де знаходиться

Між ободової і прямої кишки розташовується сигмовидный відділ травної системи, який відповідає за всмоктування рідини і корисних речовин з їх подальшим поширенням по всьому організму. Дисфункція характерною структури призводить до системних проблем роботи органів ШКТ. Розташування сигмовидної кишки може доходити до рівня правого підребер'я, брижа кріпиться до задньої стінки очеревини. Враховуючи індивідуальні анатомічні особливості будови шлунка, метод пальпації не є керівництвом до постановки остаточного діагнозу.

Функції сигмовидної кишки

Маючи s-подібний хід, ця важлива структура товстого кишечника виконує цінні для організму завдання. Основні функції сигмовидної кишки людини – продуктивне всмоктування води і поживних речовин, отриманих оральним шляхом. Це важливо для життєдіяльності і стабільної роботи всього організму, наприклад, отримана з їжі волога виключає процеси зневоднення, порушення метаболізму. У такому відділі відбувається затвердіння калових мас, після чого вони просуваються в пряму кишку і виводяться природним шляхом.

Захворювання сигмовидної кишки

Хвороби зазначеного відділу травної системи стають наслідком непрохідності калових мас, що виникають внаслідок порушення еластичності стінок сигмовидної кишки, при згубному впливі на органи ШКТ продуктів інтоксикації. Всі хворобу сигмовидної кишки супроводжуються не тільки внутрішнім запальним процесом і гострим приступом болю, але і зовнішніми змінами зазначеного відділу, його епітеліального шару. Відстежити такі зміни можна клінічним шляхом – на УЗД. Рання діагностика допомагає уникнути в майбутньому серйозних ускладнень.

Долихосигма кишечника

Діагноз може бути поставлений навіть дитині, хвороба важливо вчасно лікувати. Долихосигма – це патологічне подовження сигмовидної кишки або брижі (мезоколона), внаслідок чого порушується перистальтика кишечника. В такій клінічній картині спостерігається мегадолихосигма, тобто аномальний потовщення стінок. Запор і приступоподібні болі в животі – красномовні ознаки недуги, але, щоб пошкодити факт ураження товстого кишечника, потрібна комплексна діагностика.

Рак

Аденокарцинома, неоплазія карцинома, бластома, пухлина дистального відділу – це злоякісні новоутворення, які при успішному лікуванні знижують якість і тривалість життя. Наприклад, ворсинчатую пухлина сигмовидної кишки складно діагностувати на ранній стадії, симптоми подібні до класичних харчовим отруєнням (здуття, метеоризм, пронос, нудота). Підхід до проблеми комплексний, включає діагностику організму з виконанням біопсії, ректороманоскопії. Лікування проводиться хірургічними методами – видалення пухлини з тривалою реабілітацією.

Запалення

Якщо в сигмовидном відділі кишечника протікає запальний процес, в медичній практиці це захворювання називається сигмоидитом, лікується консервативними методами. Поширені причини недуги – підвищена активність кишкової інфекції, порушений баланс бактерій (дисбактеріоз). Лікарі нагадують про променевої хвороби та ішемії кишечника, тиску сусідніх органів і порушеному кровообігу, як про патогенних факторів, здатних спровокувати перший напад.

При прогресуючому запаленні лікарі рекомендують приймати знеболюючі засоби, додатково пити пробіотики для відновлення мікрофлори кишечника. Щоб знищити патогенну флору, лікування сигмоидита обов'язково включає призначення антибіотиків. Вітамінотерапія та лікувальна дієта теж стають невід'ємною складовою комплексного підходу до проблеми зі здоров'ям. Все залежить від форми характерного недуги. Це може бути:

 • проктосигмоїдит (спастичний коліт);
 • вогнищевий сигмоидит;
 • загин;
 • ерозивний сигмоидит.

Дивертикулез

При порушеному кровопостачанні тканин і неправильного транспортування калових мас до кишечнику у пацієнта розвивається інше захворювання. Називається воно дивертикулез, за характером має рецидивуючу форму. Запальний процес поширюється на сигмо-ректальний сфінктер, який з'єднує пряму і сигмовидну кишку, відповідає за виведення калових мас.

Захворювання починається з гострого нападу болю, який локалізується в лівій частині живота. В ході патологічного процесу перистальтика кишечника порушено, має місце висока внутрипросветное тиск. Пацієнт довго не може зрозуміти його причину, а істина відкривається на УЗД. Запалення дивертикулів сигмовидної ободової кишки лікується консервативно в умовах стаціонару.

Дізнайтеся, що такедивертикулез сигмовидної кишки - симптоми і лікування захворювання.

Симптоми захворювання

Оскільки органи розташовуються в просторій області очеревини, пацієнт довгий час може не відчувати проблеми у власному організмі. Перші ознаки захворювання сигмовидної кишки – гострий напад болю, який при пальпації сигмовидної відділу кишечника тільки посилюється. Відбувається це при прогресуючому патологічний процес, в який залучені інші структури органів ШКТ, наприклад, підшлункова залоза. Характерні симптоми захворювання представлені нижче:

 • розлад стільця, незвичний колір калових мас;
 • різкі болі в стадії спокою або після дефекації;
 • відрижка, доходить до блювоти;
 • посилилися ознаки диспепсії (метеоризм, нудота, здуття живота);
 • різке схуднення;
 • відсутність апетиту;
 • занепад сил, слабкість.

Сигмовидна кишка болить

Такий симптом не з'являється на початковій стадії характерного недуги. Сильні болі в сигмовидній кишці свідчать про тривалий перебіг запалення, підвищеному тиску вогнища патології на сусідні органи. Лікар не може поставити діагноз, потрібно диференційована діагностика. Наприклад, при пальпації гострий напад болю тільки посилюється, віддає в зону підребер'я. Прим знеболюючих засобів сприяє його утиханию, але це тимчасовий ефект. Важливо шукати причину, щоб уникнути хронічного перебігу даного захворювання.

Як перевірити сигмовидну кишку

Основою клінічного обстеження стає проведення УЗД і рентгенографії. На екрані монітора очевидно, що вказаний відділ патологічно збільшений, зміщений, робить негативний тиск на інші структури травної системи (це в запущених випадках). Діагностика сигмовидної кишки стартує зі збору даних анамнезу і скарг пацієнта, при цьому обов'язково включає вивчення складу калових мас і біохімічний аналіз крові в лабораторних умовах. Додатково лікар призначає ректороманоскопію, колоноскопію з наступною схемою інтенсивної терапії.

Пальпація

При першому огляді пацієнта лікар намагається прищепити можливий осередок патології. Біль при пальпації сигмовидної кишки має різкий характер, порушує дихання, при тривалому впливі тільки наростає. Правильно промацувати проблемну зону тільки через анальний отвір, при цьому перевірити еластичність стінок і їх структурну цілісність. Ректальним дослідженням сфінктера Россі-Мютье займається вузькопрофільний спеціаліст – проктолог.

Лікування сигмовидної кишки

Запальні процеси можна придушити медикаментозними методами, тоді як конструктивні зміни відділу вимагають хірургічного втручання. Перед тим, як лікувати сигмовидну кишку, потрібно виявити етіологію патологічного процесу, своєчасно усунути з життя пацієнта головний провокуючий фактор. Потім прибрати біль знеболюючі засоби, переступити до інтенсивної терапії, доповненої лікувальною дієтою і фізіотерапевтичними процедурами за медичними показаннями.

Консервативна терапія

Медикаментозне лікування спрямоване на усунення причини і наслідків запалення, додатково контролюється клінічними методами. Схема інтенсивної терапії передбачає поєднання представників декілька фармакологічних груп для посилення загального терапевтичного ефекту. Це:

 • спазмолітики для розслаблення гладкої мускулатури: Спазмалгон, Але-шпа;
 • ферментовмісні препарати: Мезим, Креон, Фестал;
 • антибіотики для знищення бактерій: представники групи фторхінолонів;
 • антигістаміни проти алергічної реакції: Фенистил, Супрастин, Тавегіл;
 • імунодепресанти: Даклимуза, Циклоспорин, Азатіоприн;
 • протизапальні препарати: Преднізолон та його аналоги;
 • адсорбенти для запобігання виразки шлунка: Смекта;
 • пробіотики для нормалізації мікрофлори кишечника (Ентерол, Лінекс);
 • клізми, свічки ректально з сприятливим прогнозом для захворювання.
 • полівітамінні комплекси для відновлення імунної системи після тривалого лікування сигмовидної кишки ліками.

Хірургічні методи лікування

Якщо консервативні методи неефективні, лікарі рекомендують радикальний підхід до проблеми. Пацієнту необхідна операція на сигмоподібної кишці з попереднім проведенням променевої терапії. Таке хірургічне втручання доречно при онкології сигмовидної кишки. Спочатку допустимою дозою радіації зменшують її розміри, а потім зовсім видаляють. Курс хіміо - та радіотерапії проводиться додатково, необхідний для запобігання поширення метастазів на здорові відділи травної системи. При поліпах покладена резекція вогнища патології.

Народне лікування

Якщо захворювання сигмовидної кишки визначено на ранній стадії, методи альтернативної медицини обіцяють позитивну динаміку. Застосування народних засобів важливо заздалегідь узгодити з лікуючим лікарем, пройти діагностику і визначити характер патології. Частіше це допоміжна терапія. Лікування захворювань сигмовидної кишки народними засобами тривалий, не завжди успішне. Нижче представлені рецепти, які багато пацієнтів відзначають, як найбільш ефективні в заданому напрямку. Це:

 1. Щоб зняти запалення з сигмовидної мезоколона, потрібно подрібнити 20 грам вільхових шишок, закип'ятити їх в 300 мл окропу. Томити на вогні, потім процідити, приймати в охолодженому вигляді по 100 мл протягом дня. Курс лікування – 10 днів.
 2. Кавунові кірки – ефективне народний засіб для лікування, профілактики запалень сигмовидної ободової кишки. Висушену сировину в кількості 100 грам залити 500 мл окропу, протомитися на вогні 15 хвилин. Настояти, процідити, випити за 3 рази на добу.
 3. Подорожник допомагає при загині сигмовидної кишки. Потрібно взяти 300 грам висушеної сировини на 400 мл окропу, проварити, настояти, порцію розділити на три підходу. Приймати кожну дозу перед їжею. Прогноз сприятливий.

Дієта при захворюванні сигмовидної кишки

Дуже важливо знизити навантаження на кишечник, а для цього потрібно переглянути і дещо урізноманітнити денне меню новими продуктами харчування. Забороненими стають жирні, смажені, солоні, копчені та гострі страви, які порушують нормальну дефекацію. Лікувальна дієта при сигмоидите забезпечує сприятливий прогноз захворювання, головне – чітко її дотримуватися. Список корисних продуктів проти розширення вогнища патології такий:

 • легкі супи на овочевому бульйоні, пісному м'ясному;
 • знежирений сир;
 • відварені або парені овочі;
 • коричневий рис;
 • печений або відварну картоплю.

Відео

Сигмовидна кишка: запалення, симптоми, лікування

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!