Невус Сетона: як лікувати доброякісне утворення

Навіть по фото легко визначити у дитини наявність Невуса Сетона – схожого на родимку пігментного утворення на шкірі, оточеного з усіх боків депигментированным обідком. Створюється ефект світіння, з-за якого це коричневе цятку в світлому обрамленні називають галоневусом, від грецького «halo» - диск, аура. Рідко спостерігаються поодинокі утворення, частіше – множинні скупчення на великій ділянці шкіри. Є нешкідливою родимкою, але вимагає спостереження, оскільки в деяких випадках представляє загрозу здоров'ю. Схоже освіта – прикордонний невус.

Що таке Невус Сетона

Депигментированный Невус, або галоневус, не можна вважати звичайною родимкою: вони відрізняються зовнішнім виглядом, причинами появи, поведінкою. Візуально галоневус від родимки легко відрізнити по світлому обрамляющему кільцю – поруч з ним шкіра знебарвлюється, нагадує Вітіліго. Виражена пігментація є відповіддю дермиса на надмірне термічне або ультрафіолетове вплив при деяких аутоімунних захворюваннях. Розвивається поетапно: з'являється пігментна пляма, потім формується обідок. Регресує без медичного втручання.

Симптоми

Якщо на шкірному покриві з'явилася пігментація, варто спостерігати за її станом і розвитком. Розпізнати депигментированный Невус складно, коли шкіра позбавлена пігменту з-за хвороби Вітіліго. В інших випадках симптоми легко розпізнаються шляхом візуального дослідження. Якщо новоутворення безболісні і мають перераховані нижче ознаки, це галоневус:

 • діапазон забарвлення – від рожевого до коричневого;
 • чіткі контури, округла форма;
 • обрамляє депигментированная зона;
 • велика кількість утворень;
 • розташовується переважно на руках і тулубі.

Причини утворення

Виникнення пігментного плями обумовлено рядом причин як спадкового, так і набутого характеру. Частіше зустрічається у дітей і людей молодого віку. Є думка, що воно є наслідком вад шкірного покриву і генетичних патологій, отриманих ще в період внутрішньоутробного розвитку. Навіть якщо у дитини не спостерігалося вроджених родимок раніше, при впливі сонячних променів депигментированный Невус може проявитися. Основними причинами його виникнення є:

 • інтенсивний вплив ультрафіолетовими променями;
 • опіки;
 • вроджені генетичні патології та аутоімунні захворювання.

Чим небезпечний Невус Сетона

Галоневус по клітинному складу є доброякісним утворенням, однак при множинному ураженні існує ризик переродження у злоякісну форму. Меланому складно розпізнати, оскільки вона теж може мати депигментированный обідок. У деяких випадках онкологічний процес зачіпає не тільки шкірний покрив, але і внутрішні органи. Ознаки злоякісного переродження пігменту наступні:

 • зміна форми;
 • зміна забарвлення;
 • зміна розмірів.

Діагностика

Візуально галоневус у дитини можна визначити навіть по фото. Складніше діагностувати, якщо є вроджене захворювання Вітіліго. При появі ознак цього шкірного новоутворення слід звернутися до лікаря, який може диференціювати діагноз, виключивши можливість меланоми, вітіліго, вульгарною бородавки. Це робиться такими методами:

 • сиаскопия – дослідження за кольором, структурою, родимки, наявності дермального меланіну;
 • дерматоскопія – апаратне діагностування ділянок депігментації – здійснюється при хворобливих відчуттях, збільшення розмірів і кольору;
 • біопсія тканин – проводиться при підозрі переродження в злоякісне утворення.

Лікування

Коли виявлена хвороба Сетона, необхідно відвідати дерматолога для підтвердження доброякісності утворень. Якщо аналіз показав, що склад клітин безпечний, спеціального лікування не потрібно, з часом вузлик зникне самостійно. На всіх стадіях розвитку та регресії пігменту обов'язково спостереження за динамікою та дотримання профілактичних заходів. Розмір освіти, його форму і забарвлення краще періодично фіксувати за допомогою фото. Обов'язково регулярне обстеження у дерматолога.

Хірургічне видалення

Якщо аналіз показав наявність ракових клітин, необхідно невідкладне хірургічне висічення. Видалення освіти на першій стадії торкнеться тільки шкірний покрив, наслідки будь відстрочення можуть бути серйозні. Операція проводиться під наркозом і триває більше 30 хвилин в залежності від розташування невуса і його розмірів. Видалення проводять скальпелем в глибоких шарах дермиса, з захопленням шкіри навколо депигментированного кільця. В кінці операції рана зашивається, на шов накладається розсмоктується силіконовий пластир, освіта відправляється на експертизу.

Прогноз захворювання і методи профілактики

Для доброякісних утворень прогноз сприятливий. При дотриманні необхідних вимог галоневус регресує і зникає остаточно. До профілактичних заходів належать:

 • захист від ультрафіолетового випромінювання:
  1. уникати попадання прямих сонячних променів;
  2. відмовитися від відвідування солярію, інших джерел ультрафіолетового випромінювання;
  3. використовувати спеціальні креми для захисту від сонячних променів;
 • регулярне обстеження у лікаря-дерматолога.

При переродження в злоякісну меланому слід пам'ятати, що чим раніше поставлений діагноз, тим сприятливіші прогноз. На ранніх стадіях операція проводиться на шкірі, неоперированная меланома може метастазувати в регіональні лімфатичні вузли, що потребуватиме серйозного хірургічного втручання з набагато менш сприятливим прогнозом.

Відео

Невуси - види невусів, причини і лікування

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!