Що таке протозойні інфекції - збудники і методи діагностики, лікування і профілактика

Прості одноклітинні мікроорганізми здатні завдати великої шкоди людині, вбити імунну систему і зробити вразливим до звичних хвороб. Протозойні інфекції, збудниками яких є паразити, при попаданні в організм можуть спровокувати серйозні (навіть смертельні захворювання. У світі існує багато видів патогенних мікроорганізмів, але не всі вони однаково небезпечні.

Що таке протозойні інфекції

У процесі життєдіяльності більшість мікробів використовують органічні речовини, які є в організмах людей, домашніх тварин. Загрозу здоров'ю людини становлять лише 50 видів паразитів. Протозойні інфекції – це паразитарні інфекції, які здатні окупувати здорові органи і тканини тіла. Деякі мікроорганізми не шкодять людині із здоровим імунітетом, але для пацієнтів з вірусом імунодефіциту можуть стати смертельним вироком. Клінічна картина хвороби залежить від виду протозооза, діагностики та вибору методу лікування.

Де можна заразитися паразитами класу протозоозов (основні шляхи потрапляння збудника в організм людини):

 • вживання погано помитою їжі або неочищеної води;
 • порушення правил гігієни;
 • контакт з хворіючими тваринами (навіть без ознак гострого захворювання);
 • укуси комах (вони переносять інфекції);
 • статевий шлях.

Збудник протозойні інфекції

Вчені виділяють одноклітинні мікроорганізми в окремий клас «найпростіших». Збудниками протозойні інфекції можуть стати тільки ті мікроорганізми, які пристосовані до паразитарному способу життя. Для їх розмноження не потрібен статевий шлях, вони здатні швидко збільшувати свою кількість в організмі шляхом поділу. Паразити складаються з однієї клітини, яка містить все необхідне для життєдіяльності і розмноження. Жертвою протозойного захворювання може стати будь-яка людина, адже імунна система організму не завжди може впоратися з інфекцією.

Збудник захворювань проходить в організмі людини певні етапи життєдіяльності. Життєвий цикл паразитів складається з 3 стадій:

 • етап зараження людини (попадання збудника в організм);
 • розмноження, у результаті якого створюється велика кількість паразитів;
 • відкладання паразитом цист і виведення їх з організму з фекаліями.

Хвороби, що викликаються найпростішими

Паразити, потрапляючи в організм людини, викликають його інтоксикацію і руйнують імунну систему. Деякі захворювання, що викликаються протозоозами, широко поширені в країнах з жарким кліматом і поганими санітарними умовами. В нашому регіоні відомі такі протозойні захворювання: лямбліоз, токсоплазмоз. Хвороби, що викликаються найпростішими, можуть протікати безсимптомно, але в деяких випадках (неправильна розшифровка результатів аналізів, неякісне вивчення симптомів або згаяний час) можуть призвести до смерті.

За зовнішніми ознаками вчені виділяють кілька видів одноклітинних паразитів (протозоозов), здатних викликати протозойні захворювання:

 • корненожки – представник амеба;
 • жгутіконосци – небезпечний паразит лейшманія, трипаносомы (провокують сонну хворобу, переносяться мухою Цеце);
 • війчасті інфузорії – збудник балантидий;
 • споровики – представник малярійний плазмодій.

Симптоми протозойних інфекцій

Ознаки протозойних захворювань відрізняються в залежності від виду збудника і роботи імунної системи організму, але є й такі, які характерні для більшості хвороб. Симптомами протозойні інфекції можуть бути діарея, блювання і розлади шлунково-кишкового тракту, слабкість у тілі, підвищена температура, сонливість або запалення слизових оболонок. При виявленні цих ознак, потрібно пройти обстеження (аналізи крові, калу). Протозойні хвороби можуть протікати безсимптомно, а можуть набувати гостру або хронічну (рецидивуючу форму.

Амебіаз

Інші назви цієї протозойні хвороби – амебна дизентерія або «хвороба брудних рук». Амебіаз найчастіше проходить безсимптомно, але бувають ситуації, коли його ознаки плутають з банальним апендицитом, тому важлива достовірність результатів лабораторних досліджень і діагностики. Імовірність зараження цим паразитом вище в жаркому кліматі, країнах з низьким рівнем санітарних умов. Збудник потрапляє в організм із забрудненою їжею. Інкубаційний період триває від 1 тижня до 2-3 місяців.

Амеби, потрапляючи в організм людини, викликають порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Симптоми зараження:

 • часта дефекація;
 • кал з домішками крові, слизу;
 • лихоманка;
 • метеоризм, здуття, діарея;
 • хворобливі відчуття в спині, животі;
 • запори.

Лямбліоз

Найчастіше проміжними господарями і носіями лямблій стають собаки, кішки і худобу. Зараження протоозами відбувається фекально-оральним шляхом. Для більшості випадків захворювання характерний безсимптомний перебіг, але воно може виявлятися і в гострій формі. Лямбліоз викликають кишкові протозоозы, тому вони, в основному, вражають шлунково-кишковий тракт. Особливо часто при зараженні з'являються такі симптоми: відсутність апетиту, метеоризм, здуття, рідкий стілець, печія, діарея, пронос, болі в животі.

Малярія

Одна з найнебезпечніших хвороб, викликаних протоозами – малярія. Інфікування відбувається через контакт зі слиною комара, симптоми проявляються через тиждень після зараження. Малярія найчастіше починається з тяжкого перебігу, з підвищенням температури до 40-41 градусів, сильного головного болю, порушень серцевого ритму, задишка, анемії. Після закінчення нападу людина рясно потіє, температура спадає, стан покращується до наступного рецидиву. При відсутності лікування та допомоги, хвороба може призвести до церебральної малярії, смертельного результату.

Різні види збудників малярії відрізняються симптомами і тривалістю викликається протозойного захворювання:

 • Plasmodium falciparum – збудник хвороби тропічна малярія (висока смертність);
 • Р. vivax (вивакс-малярія) – збудник хвороби 3-денна малярія (напади через 40-45 годин);
 • Р. ovale – збудник хвороби овале-малярія (напади через 40-45 годин);
 • P. malariae – збудник хвороби 4-денна малярія (напади через 72 години).

Токсоплазмоз

Хвороба, викликана токсоплазмами, найчастіше носить хронічний характер. Гостра фаза зустрічається у пацієнтів дуже рідко, але може привести до летального результату. Переносять це захворювання кішки, збудник потрапляє в травний тракт через погано вимиті продукти або сире м'ясо. Дуже небезпечно зараження токсоплазмозом для жінок, під час вагітності недуга може передаватися плоду і викликати вади розвитку організму і навіть загибелі.

Часто симптоми протозойні інвазії токсоплазмозом плутають з проявами грипу, іншими інфекціями або розладами шлунково-кишкового тракту. Ознаки токсоплазмозу:

 • лихоманка, підвищення температури;
 • збільшення печінки;
 • головний біль, біль у животі;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту (блювання, діарея, запор, часта дефекація, метеоризм, здуття).

Діагностика протозойних інфекцій

Для підтвердження попереднього діагнозу проводять лабораторну діагностику протозойних інфекцій. Найчастіше лабораторії обмежуються аналізом калу або соскобом зі слизової оболонки товстої кишки, але більш інформативним є аналіз крові на виявлення слідів паразита. Оскільки у паразитів є здатність розміщуватися в різних органах і тканинах, необхідно точно визначити предмет дослідження. Це може бути сеча, кістковий мозок, кров, харкотиння.

Методи лабораторної діагностики на наявність в організмі різних видів паразитів

Предмет діагностики

Лабораторні дослідження

Дизентерійні амеби (корненожки)

Аналіз калу, аналіз крові мало інформативний.

Балантидіаз (війчасті)

Мазки калу і слизу.

Жгутіконосци (трихомонади, лямблії, лейшманії)

 • лямблії – аналіз калу і сечі;
 • лейшманії – мазки крові, дослідження кісткового мозку.
 • трихомонади – лабораторний аналіз зіскрібків зі слизових оболонок.

Споровики (малярія, бабезіоз, кокцидоз, изоспороз)

Дослідження мазків крові і товстих крапель крові.

Аналіз калу на протозоозы

Основне завдання дослідження фекалій – виявити цисти паразитів, які виходять з організму. Аналізи калу на протозоозы проводяться при підозрі на зараження, при вступі в дитячі установи і під час госпіталізації. Щоб результати були достовірними, не можна приймати перед парканом калу проносні препарати. Фекалії потрібно зібрати в чисту банку, без сечі, поставити в прохолодне місце і протягом 10-12 годин занести на лабораторні дослідження. Якщо потрібно виявити живі мікроби, кал на копрограму здають не пізніше, ніж через годину після збору.

Лікування протозойних інфекцій

Кожен збудник має свої особливості, тому схема лікування дуже відрізняється в залежності від симптомів. Лікування протозойних інфекцій найчастіше проводять в умовах стаціонару, особливо якщо є симптоми гострого перебігу захворювання. Для швидкого зняття важких симптомів, нападів і рецидивів використовують антибактеріальні препарати, але їх можна застосовувати тільки відвідуючи фахівця. Якщо виявлені негативні зміни в роботі організму або інші ознаки, необхідно обов'язково порадитися з лікарем.

Убезпечити себе від ризику зараження інфекцією можна, якщо правильно проводити профілактику від протозойних захворювань. Заходи профілактики полягають у наступному:

 • якісне миття їжі;
 • термічна обробка м'яса і риби;
 • дотримання правил утримання тварин;
 • при контакті з грунтом надягати захисні рукавички;
 • особиста гігієна;
 • мінімальне відвідування країн з високим ризиком зараження паразитами;
 • захист від комах-носіїв.

Антипротозойні препарати

Для того щоб вилікувати протозойні захворювання, необхідно використовувати протималярійні і протівоамебние лікарські препарати. Вони відпускаються за рецептом лікаря, існують різні форми випуску. Антипротозойні препарати не можна застосовувати без консультації з лікарем, адже лише фахівець може призначити правильне дозування та спосіб застосування (залежить від клінічної картини пацієнта). Взаємодія з іншими лікарськими засобами та вплив на організм хворого з хронічними хворобами не вивчено. В такому випадку схема лікування потребує коригування.

Лікування Трихополом

Для усунення бактеріальних інфекцій застосовують різні лікарські препарати, один з найефективніших Трихопол. Існують різні форми випуску ліки: для орального або зовнішнього застосування. Препарат призначають для лікування інфекцій дихальних шляхів, при захворюваннях шкіри (також зовнішніх статевих органів) і підтримки центральної нервової системи Курс лікування препаратом Трихопол не менше 10 днів, бажано перейти на дієтичне харчування. Лікування Трихополом має побічні ефекти – знищення корисних бактерій, поява вторинних симптомів.

Відео: Призначення Трихопола

Трихопол: форми (свічки і таблетки), побічні явища, більш дешеві аналоги

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!