Як перестати картавить в будь-якому віці - спеціальні вправи для мовного апарату

Не всі сприймають гаркавість як проблему, але багато хто відчуває дискомфорт від цієї особливості, адже часто вона є приводом подшучіванія з боку оточуючих. Чим старшою стає людина, тим складніше йому навчитися вимовляти «р» правильно. Навчитися цьому можна, в тому числі і в дитячому віці.

Як перестати картавить дорослому

Під картавостью розуміють порушення нормальної артикуляції мовного апарату під час вимови звуку «р». Це вважається одним з дефектів мовлення людини, впоратися з яким допомагає логопед. Перестати картавить можна і вже будучи дорослим. Найдієвіший метод – звернутися до логопеда, але не всі мають у своєму розпорядженні часом і засобами. Хтось просто соромиться, рахуючи цього фахівця виключно дитячим. У такому разі перестати картавить допоможуть наступні методи:

 • регулярно виконувати спеціальну розминку і вправи, розроблені спеціально для картавих;
 • щодня промовляти хоча б 2 скоромовки, в тому числі і ті, в яких є буква «р»;
 • розтягувати вуздечку мови за допомогою спеціальних вправ;
 • читати вірші і вимовляти речення з буквою «р».

Почати виправлення гаркавості у дорослих необхідно з розтягування вуздечки, оскільки основною причиною дефекту є її занадто коротка довжина. Збільшити її допоможуть наступні вправи:

 • «Грибок». Зімкнути щелепи, кінчик язика розташувати у верху передніх зубів. Далі необхідно відкривати рот якомога ширше. Мова при цьому не відривається від неба.
 • «Маляр». Посміхнутися і відкрити рот. Далі кінчиком мови водити туди-назад від зубів до горла. Нижня щелепа повинна залишатися нерухомою.

Розминка мовного апарату

Щоб перестати картавить, потрібно робити і загальні вправи на тренування мовленнєвого апарату. У їх виконанні теж важлива регулярність, як і при тренуванні інших частин тіла. Рекомендується повторювати комплекс щодня. В якості розминки підійде наступні вправи для картавих:

 1. По черзі витягати губи «качечкою», вимовляючи звук «у», а потім широко посміхатися, вимовляючи «і».
 2. Відкрити рот, кінчиком язика спочатку доторкнутися до неба, а потім опустити його вниз. Повторити до 8-10 разів. Далі зімітувати кінчиком мови чищення зубів, просто погладивши їх.
 3. З відкритим ротом почати «клацати язиком», імітуючи цокіт копит коня. Виконувати протягом 30 секунд. Повторити 2-3 рази.

Вправи

Наступні вправи від гаркавості необхідно виконувати щодня, краще по 3 рази за добу. Рекомендується усамітнитися, аби вам ніхто не заважав, і ви могли зробити всі без сорому. Комплекс складається з наступних вправ:

 1. Повільне обговорювання. З самого початку буде складно вимовляти звук «р». З цієї причини необхідно починати зі складів «те», «ле», «де». Потрібно проговорювати їх повільно і чітко, поставивши кінчик мови на горбки над верхніми передніми зубами. Спочатку потрібно вимовляти кожен склад окремо, потім можна чергувати їх між собою. Промовляючи, потрібно швидко і ритмічно стукати по горбикам ясен мовою.
 2. Гарчання. Коли вам вдасться навчитися промовляти звуки «д», «т», «л», можна повторити те ж саме, але вже з буквою «р».
 3. Тренування на простих словах. Щодня по 15-20 разів вимовляти більш 10 слів, які містять букву «р». Почати потрібно з коротких слів, таких як рот, рана, ром, куля, рок, рота, раб, рама, рак, удар. Далі можна поступово вводити більш довгі: бійка, здоровий, кролик, край, крутий, провід, право, дракон.
 4. Скоромовки. Щоб перестати картавить, їх потрібно промовляти по кілька разів в день. В якості прикладу можна навести такі скоромовки: «Віз корабель карамель, корабель наскочив на мілину, матроси два тижні карамель на мілині їли», «На дворі трава, на траві дрова, не рубай дрова на траві двору», «У темряві раки шарудять у бійці».

Заняття для дітей

Перестати картавить простіше в дитячому віці, коли ще немає звички вимовляти звук «р», як французи. Діти при регулярних заняттях досягають більш швидких результатів. Щоб перестати картавить, їм рекомендовано виконувати наступні вправи:

 • «Жолобок». Дитина повинна висунути язик назовні і скласти його у вузький жолобок. Нижня губа при цьому розслаблена. У такому положенні мову потрібно втягнути назад в рот. Кількість повторень – 5 разів.
 • Суть вправи – мовою потрібно за годинниковою стрілкою облизувати верхню губу. Рух має здійснюватися плавно. Потім потрібно повторити те ж проти годинникової стрілки. В кожну сторону необхідно повторити 5 разів.
 • «Неслухняний язичок». Рот відкрити максимально широко, язик висунути назовні. Дитина повинен по черзі діставати кінчиком язика спочатку носа, а потім підборіддя. Рекомендується в процесі вважати дотику, щоб зацікавити малюка.
 • «Ласунчик». При цій вправі дитина теж повинен облизати, але вже і верхню, і нижню губи. Спочатку це необхідно зробити за годинниковою стрілкою, потім – проти. В кожну сторону потрібно виконати 3 рази.

Відео

Як я навчилася выговарить букву "Р". Мій досвід.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!