Чорні точки в очах: причини і лікування явища

Ниточки в очах, плями, мушки, чорні точки – наслідок незначних або серйозних патологій зорових органів людини. Вони можуть ніяк не виявляти себе, бути практично непомітними або серйозно заважати, призводячи до значних проблем у житті. Якщо у вас з'явилася чорна точка в оці, дізнайтеся, що робити з подібним дефектом. При виникненні дискомфорту – не ігноруйте консультацію у лікаря, не ризикуйте здоров'ям даремно.

Що таке чорні точки в очах

Такі дефекти пов'язані з виникненням проблем в склоподібному тілі і свідчать про його деструкції (порушення процесів). Однозначних причин захворювання немає. Схильність до патології викликають: нервові потрясіння, вік, погане здоров'я. Поширеною причиною виникнення чорних точок є відмирання клітин, які накопичуються, зменшуючи прозорість склоподібного тіла.

З часом загиблих клітин в оці виникає занадто багато, і вони стають чітко помітні людині. Простіше всього їх виявити, якщо подивитися на світлий однотонний за кольором об'єкт (краще білий). Перекривають огляд не самі клітини, а вони відкидають виразну або розмиту тінь, яку бачить людина, як «темну мошку». Залежно від особливостей очних яблук пацієнта, чорна пляма в оці може збільшуватися або залишитися зовсім маленьким назавжди. Крім незручності і описаних вище ефектів, це ніяк не впливає на здоров'я.

Симптоматика

Чорні точки в очах можуть виникнути у вигляді як одиничних, так і множинних (нитчастих) утворень. У деяких випадках мушки взагалі не помітні і не викликають дискомфорту, інші – серйозно заважають життєдіяльності людини, перетворюючись у повноцінні лінії. Точки в очах можуть бути ознакою більш серйозних захворювань. Не ігноруйте їх виникнення, особливо, якщо їх площа стрімко збільшується, проконсультуйтеся з фахівцем. Чим швидше розвиваються темні вкраплення, тим серйозніше захворювання, що викликало їх.

Чорні крапки перед очима поділяються на два різновиди:

 1. Зерниста деструкція. У склоподібне тіло потрапляють гиалоциты (відмерлі клітини ока), які з часом відмирають, з'єднуються разом і утворюють чорні точки.
 2. Нитчатая деструкція. Розвиток патологій, порушення обмінних процесів призводить до відмирання деяких колагенових волокон. Людина починає бачити перед собою ниточки або цілі павутинки, істотно заважають розпізнавання об'єктів.

Головною особливістю захворювання є те, що при різкому відведенні голови в бік, чорні лінії або точки рухаються в тому ж напрямку, створюючи своєрідний шлейф. Патологія виникає після перенесення серйозних захворювань, що впливають на очі, при вживанні ліків з агресивними речовинами або після подолання 50-річного віку. Групою ризику є і ті, у кого виявлена короткозорість, з роками зміна зору лише сприяє виникненню дефектів.

Причини

Основною причиною появи на оці точок чорного кольору є деструкція склоподібного тіла. Вона виникає з-за проблем з кришталиком, недостатнього кровообігу, що сприяє руйнуванню волокон колагену з віком і при серйозних захворюваннях, що вражають очні яблука. Обривки волокон концентруються в одній або декількох точках кришталика, що заважає проходженню світла, створюючи плями. Шкідливі звички стимулюють прояв цієї патології. Причини, за яких в очах виникають точки чорного кольору:

 • кристалловидные освіти;
 • поява злоякісних утворень в оці;
 • діабетична ретинопатія;
 • вплив агресивних речовин (кислоти, лугів та ін);
 • попадання в око чужорідних речовин, частинок бруду;
 • виникнення травм;
 • мігрень;
 • довгий впливу яскравого світла;
 • виснаження зорових органів;
 • інші пошкодження оболонки ока.

Якщо перед очима літають чорні рисочки – це може бути наслідком більш серйозних патологій. Такі проблеми не завжди помітні відразу, але з-за крихкості судин швидко прогресують. Погіршується периферійний зір, розростаються області помутніння в зорових органах, можуть виникати іскри і спалаху. Важливо негайно звернутися до лікаря, і може знадобитися операція. Такі симптоми можуть бути наслідком захворювань:

 • грибкових або вірусних інфекцій;
 • гемофтальму (крововиливи в склоподібне тіло);
 • патологій судин;
 • пухлини;
 • відшарування сітківки або інших ушкоджень;
 • відшарування скловидного тіла.

Для самостійного виявлення проблем із зором подивіться на білу або світлу поверхню так, щоб вона займала 100% зорової області. Якщо перед очима, крім білого кольору, є дефекти, плями, створюється видимість польоту якихось частинок – звертайтеся до лікаря. Можливо, у вас немає патології, але перестрахуватися варто. Лікар поставить діагноз і призначить лікування.

Як позбутися від чорних крапок в очах

Зір – ключовий ресурс організму, і ставитися до нього зневажливо не варто. Лікування народними засобами чорних плям і крапок неможливо, сама по собі проблема також не проходить. Дозволяється пити трави, схвалені лікарем, вони допоможуть швидше відновитися і не допустити повторного виникнення проблем із зором. Не займайтеся самолікуванням – це небезпечно.

Якщо ви підозрюєте про наявність чорних плям і крапок, зверніться до офтальмолога, який проведе обстеження і підтвердить або спростує симптом. Звертайтеся в державну поліклініку або в перевірену приватну клініку. Буває, чорні плями виникають із-за іншого захворювання (пухлини, інфекції та ін), а в приватній клініці вас можуть лікувати тільки від симптомів, не звертаючи уваги на саму патологію, що викликала такий стан.

Медикаментозне лікування

Під час лікування в лікарні усувають вже виникли дефекти, шукають джерело патології. У більшості випадків від хвороби, яка призвела до виникнення чорних плям і крапок, вдається позбутися, але очистити очей від дефектів не виходить. Відмерлі клітини не виводяться з склоподібного тіла самостійно. Якщо їх дуже мало, і вони не заважають – рекомендується залишити як є. Якщо проблема серйозна, знадобляться екстрені заходи, аж до хірургічного втручання.

У рідкісних випадках виникнення мушок перед очима, при незначних проблемах призначають вітамінні краплі: Тауфон, Квинакс, розчин этилморфина гідрохлориду. Ефективне усунення темних плям можливо з допомогою крапель иодида калію. Якщо необхідно прискорити регенеративну складову склоподібного тіла застосовують Вобэнзим, Эмоксипин. Для загального зміцнення зорових органів призначаються процедури: парафінові аплікації, електрофорез, гемотрансфузія (переливання крові). Іноді лікар прописує ін'єкції біостимуляторів, вітамінів B, C.

Якщо хвороба виявлена на початкових стадіях, рекомендується приймати полівітамінні комплекси. Лікар призначає обстеження і процедури, що усувають причини, які викликали проблеми із зором. Після позбавлення від них чорні плями на очах повністю або частково зникають самостійно. Якщо хвороба запущена, можуть знадобитися серйозні заходи. Сучасні технології неймовірно точні, і після хірургічної операції зір поліпшується. При оперативному лікуванні деструкції використовують такі методи:

 • Вітректомія — хірургічне втручання, при якому частково або повністю видаляється склоподібне тіло. Воно замінюється штучним середовищем. Ця вкрай небезпечна операція може призвести до виникнення катаракти, відшарування сітківки, гіпотонії. Застосовується тільки в тих випадках, коли інші методи не дали ніякого результату.
 • Витреолизис — з допомогою лазера розбиваються нитки, тобто знищуються скупчення точок. Око повністю реанімується. Операція складна, її виконують тільки досвідчені лікарі.

Профілактика

Щоб не допустити виникнення проблем із зоровою системою, необхідно стежити за своїм здоров'ям, не курити, не вживати алкоголь, їсти їжу, багату вітамінами. Намагайтеся хоча б мінімально займатися спортом, зайвий раз не перенапружуйте очі, вчасно відпочивайте, обов'язково періодично гуляйте на вулиці, не проводите багато часу за моніторами комп'ютерних пристроїв.

Якщо у вас короткозорість або далекозорість, виконуйте всі розпорядження лікаря. Щоб уникнути проблем із зором періодично давайте розрядку очам, не допускайте їх сильного напруги. Якщо перед очима літають чорні крапки або спостерігаються інші симптоми, негайно звертайтеся до лікаря. Своєчасна допомога фахівця дозволить швидко позбутися від хвороби і не допустить погіршення стану.

Відео

"Мушки" перед очима: причини і лікування.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!