Свищ прямої кишки - причини виникнення, симптоми, діагностика, лікування препаратами та операція

Якщо в задньому проході діагностований свищ прямої кишки, необхідно своєчасне проведення операції по його видаленню. Захворювання небезпечне, оскільки при розтині гнійників не виключені абсцеси, летальний результат клінічного хворого. Ректальний свищ – прояв хронічного парапроктита, яке супроводжується вкрай неприємною симптоматикою і потребує своєчасного лікування.

Що таке свищ прямої кишки

Це запальний процес в анальній залозі, схильна до хронічного перебігу. Вогнище патології зосереджений безпосередньо в області морганіевих крипт, а являє собою хід, через який періодично виділяються гній, слиз, сукровиця та інші продукти запалення. Анальний свищ ще називають фистулой, класифікують внутрішню і зовнішню форму. Симптоми захворювання прогресують стихійно, вимагають своєчасного лікування, не виключено проведенні операції.

Симптоми

Повні зовнішні нориці можна діагностувати при візуальному огляді анального отвору: вони виглядають, як видимий просвіт, який з боків має відчутну ущільнену тканина. Перші підозри на присутність характерною патології прямої кишки виникає при гнійних виділеннях, больових відчуттях, локалізація яких – задній прохід. Парапроктитный нориця має й інші симптоми, які не повинні залишатися без уваги пацієнта. Це:

 • дискомфорт у ділянці ануса;
 • порушення стільця;
 • затримка сечовипускання;
 • подразнення шкіри навколо анального отвору;
 • висока температура, лихоманка.

Симптоми у чоловіків

Визначити тривожну симптоматику можна в домашніх умовах при зовнішньому огляді, так і загальне самопочуття пацієнта стрімко погіршується. Наприклад, у чоловіків з'являється м'язова слабкість, болі в задньому проході, турбує нестабільність органів ЦНС і зниження лібідо. Звернути увагу не завадить і на інші ознаки характерного недуги прямої кишки:

 • хворобливість при дотику до сфинктеру;
 • симптоми геморою;
 • порушена дефекація;
 • почервоніння і роздратування промежини;
 • відкриті рани в прямій кишці.

Причини виникнення

Якщо діагностовано свищ в задньому проході, лікарі насамперед прагнуть визначити етіологію патологічного процесу, виключити провокуючий фактор з повсякденності пацієнта. Хвороба прогресує при загостреннях хронічного парапроктита, особливо якщо його рецидиви частішають. По суті, в організмі відбувається запалення підшкірної жирової клітковини, що оточує пряму кишку. В результаті інфекційний процес переходить на стінку прямої кишки з утворенням абсцесу. Гнійник ховається, утворюється хід, який медики називають свищевым.

Провокуючі фактори такі:

 • перенесені травми або операції на прямій кишці;
 • хронічне запалення кишечника;
 • інфекційні процеси (туберкульоз, сифіліс, хламідіоз).

Класифікація свищів прямої кишки

Свищ, вірніше його поява, може бути обумовлено раком кишечника. В такому і в усіх інших випадках дії лікарів повинні бути своєчасними й оперативними. Після формування фістули потрібно пройти повне обстеження, яке допоможе не лише виявити патогенний фактор, але і визначити класифікацію вогнища патології. При норицевих отворах передбачена класифікація відразу за кількома визначальним чинникам.

По кількості і локалізації можливо присутність повних і неповних свищів. У першому випадку вхідний отвір знаходиться на стінці прямої кишки, а вихідна – на шкірі навколо ануса. Що стосується неповних свищів, має місце лише вхідний отвір, який сліпо закінчується в параректальної клітковині. По розташуванню свищевого входу, умовна класифікація представлена нижче:

 1. Интрасфинктерный. Характеризуються прямим свищевым ходом з зовнішнім отвором поблизу ануса і внутрішнім в одній з крипт.
 2. Транссфинктерный. Свіщевої канал з численними гнійними «кишеньками» розташовується в підшкірній, поверхневої або глибокої порції сфінктера.
 3. Экстрасфинктерные свищі. Є ускладненням гострого парапроктита. Характеризуються підковоподібної форми і кількома свищуватими отворами. Підковоподібний свищ огинає зовнішній сфінктер.

Діагностика

При норицевих отворах в прямій кишці потрібна комплексна діагностики, виникає необхідність постановки диференціального діагнозу. Список майбутніх обстежень представлений нижче:

 • збір даних анамнезу (вивчення скарг хворого);
 • зовнішній огляд прямої кишки;
 • пальцеве дослідження прямої кишки;
 • з аналізів: клінічний і біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі та дослідження калу на згортання крові.

Окремо варто виділити методи інструментального обстеження, оскільки при постановці остаточного діагнозу такі є найбільш інформативними. Ось що необхідно знати пацієнту:

 1. При зондуванні свища з допомогою спеціального зонда можна визначити його протяжність, звивистість.
 2. Фістулографія – це обстеження з введенням рентгеноконтрастної речовини для візуалізації вогнищ патології. Подібним методом діагностики є іригоскопія.
 3. Ректороманоскопія проводиться за допомогою ендоскопа, який забезпечує візуальне обстеження прямої кишки і частини сигмовидної.
 4. Колоноскопія – аналогічний вищеописаному метод інструментального обстеження товстого кишечника.
 5. УЗД органів малого тазу, КТ – за медичними показаннями (в якості додаткових методів діагностики).

Лікування

Якщо свищ в задньому проході має відносно невеликі розміри, лікарями передбачено склеювання вогнища патології спеціальним медичним препаратом без додаткового хірургічного втручання. Обширні ураження стінок кишки можна усунути тільки оперативним методом, при цьому пережити тривалий період загоєння усічених тканин. Після операції можуть залишитися рубці, але при видаленні вогнища патології це не важливо, головне – приходить в норму загальний стан здоров'я. Лікувати свищ потрібно своєчасно, інакше проблема посилюється.

Лікування нориці прямої кишки без операції

Використання консервативних методів для видалення гнійних кишеньок і самого свища не завжди ефективне, допомагає лише подовжити період ремісії, полегшує самопочуття хворого. З фармакологічних груп рекомендовані:

 • системні антибіотики четвертого покоління для прийому перорально: Метронідазол, Амоксицилін;
 • знеболюючі засоби: Детралекс, Хемороидин, Флебодіа;
 • загоюють препарати з протизапальними властивостями (зовнішньо): Левосин, Левомеколь, Фузимет.
 • фізіотерапевтичні процедури повним курсом: електрофорез, УФО.

Висічення нориці прямої кишки

Для видалення свищів з просвітом кишки лікарі рекомендують оперативне втручання із сприятливим клінічним результатом для пацієнта. Операція проводиться в умовах стаціонару, а триває не більше 20 – 30 хвилин. Лікувати свищева отвори можна лазером, хірургічним видаленням, причому в останньому випадку мова йде про радикальних оперативних заходи, доречних при норицевих отвори великого діаметру. Техніка проведення операції залежить від розташування і виду вогнища патології, кількості рубців, ступеня поширення запального процесу в навколишніх тканинах.

Післяопераційний період після видалення

Процес загоєння вогнища патології тривалий. Відразу після операції пацієнт залишається в стаціонарі і ретельно спостерігається лікарями протягом декількох днів. Якщо позитивні відгуки фахівців, через 3 – 4 дні його виписують, але на цьому реабілітація не закінчується. Загальні рекомендації на кожен день представлені нижче:

 • антибактеріальна терапія для запобігання розвитку інфекційного процесу;
 • використання коштів альтернативної медицини;
 • дотримання правил особистої гігієни;
 • виняток фізичних навантажень, постільний режим;
 • регулярні консультації фахівця.

Можливі ускладнення

Колишні осередки патології на стадії реабілітації подвійно схильні до пошкоджень, тому лікарі рекомендують не порушувати правила відновного періоду. В іншому разі не виключені наступні ускладнення зі здоров'ям:

 • грубі шрами в прямій кишці;
 • інтоксикація організму;
 • хронічні запори;
 • онкологія прямої кишки;
 • повторні рецидиви свищів.

Профілактика

Свищ схильний до поширення інфекції, може стати причиною зараження крові. Серед фатальних наслідків – летальний результат пацієнта. Щоб уникнути поява свища з гнійними порожнинами і інфільтратами, важливо своєчасно подбати про профілактичні заходи, додатково проконсультуватися з лікарем, вчасно реагувати на перші симптоми недуги. Особливо це стосується пацієнтів групи ризику. Ефективною профілактикою запального процесу прямої кишки є наступні рекомендації фахівця:

 • збалансоване та вітамінізоване харчування;
 • остаточну відмову від усіх шкідливих звичок;
 • своєчасне лікування хронічних хвороб органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • помірне фізичне навантаження на організм;
 • відмова від емоційних стресів і стресу.

Відео

Свищ прямої кишки - методи лікування і що це таке?

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!