Хронічний геморой: симптоми і лікування

Різні аномалії в будові судин зустрічаються у 80% людей. Часто вони не доставляють своїм носіям якого-небудь дискомфорту, але під впливом деяких факторів, що можуть проявитися у вигляді серйозних захворювань. Однією з таких аномалій є розширення поверхневих вен, що призводить до порушення кровотоку і проблем в роботі клапанів. Деяким хворим з-за такого відхилення в будові судин доводиться лікувати хронічний геморой першого ступеня в домашніх умовах.

Що таке хронічний геморой

У багатьох людей іноді виникає розширення кавернозних сплетень, розташованих в підслизовому шарі нижньої частини прямої кишки і поруч з виходом з анального каналу. Часто ця недуга зустрічається у жінок при вагітності та у важкоатлетів з-за великого навантаження на м'язи тазового дна. Хронічний внутрішній геморой розвивається, якщо запалення сильно запустити. Лікування цієї форми захворювання завжди тривалий і складний.

Симптоми

Розвивається хвороба поступово. На перших етапах хворий відчуває невеликий дискомфорт і важкість в області анального проходу. Через деякий час анус починає кровоточити. Під час дефекації гемороїдальні вузли пошкоджуються, що посилює запалення. При хронічній формі захворювання кров має яскраво-червоний колір. Вона випливає з артерій, що живлять кавернозні сплетення. Основні симптоми хронічного геморою наступні:

 • анальний свербіж, супроводжуваний слизовими виділеннями;
 • біль і відчуття чужорідного тіла в задньому проході;
 • гемороїдальні вузли стають прощупується;
 • кровотечі, які виникають в момент спорожнення кишечника.

Симптоми загострення хронічного геморою

Варикозного розширення кавернозних сплетень характерні фази загострення і ремісії. Повного зникнення симптомів захворювання можна досягнути, якщо хворий буде дотримуватися рекомендацій лікаря. Погіршення стану при геморої може бути спровоковано порушенням дієти, підйомами тягарів або тривалими запорами. Характерні симптоми загострення хронічної форми захворювання наступні:

 • виражений больовий синдром;
 • набряклість гемороїдальних вузлів;
 • кровотечі;
 • гнійне запалення тканин промежини.

Причини розвитку

Безсимптомний геморой розвивається на тлі постійної сидячої роботи або важких фізичних навантажень. Обидва цих чинника порушують кровообіг судин малого тазу, що призводить до застою крові в гемороїдальних вузлах. У деяких людей судини починають кровоточити при дефекації, але вони не помічають цього, оскільки згустки крові мають невеликий розмір. Виділяють наступні причини розвитку хронічного геморою типу:

 • неправильне харчування;
 • патології будови гемороїдальних вен;
 • вагітність і пологи;
 • інфекційне захворювання;
 • гіподинамія.

Класифікація

Практично всі різновиди цього захворювання супроводжуються кровотечами. На початкових стадіях згустки крові практично непомітні в калі і на туалетному папері. Вилікувати захворювання можна швидко і без ускладнень. По мірі розвитку недуги людина може виявити крапельки крові на білизні. Виділяють 4 ступені геморою хронічної форми:

 • Початкова/перша ступінь. Хвороба непомітна, ознаки запалення вен не виражені.
 • Друга ступінь. Вузли випадають назовні при дефекації, але вправляються самостійно назад.
 • Третя ступінь. Гемороїдальні вузли збільшуються в розмірах і можуть випадати при важких фізичних вправах. Їх можна вправити назад руками.
 • Четверта ступінь. Захворювання прогресує настільки, що починається тромбоз зовнішніх і внутрішніх вен.

Деякими лікарями застосовується класифікація, заснована на розташуванні вузлів. Якщо запалені судини в задньому проході, то геморой називають внутрішнім. Зовнішній тип хвороби характеризується випаданням вузлів з анального отвору. Комбінований геморой супроводжується ознаками двох перерахованих раніше форм. По класифікації МКБ виділяють 10 різновидів цього захворювання:

 • внутрішній без ускладнень;
 • внутрішній тромбированный;
 • внутрішній з ускладненнями;
 • зовнішнім тромбированный;
 • кривавий, що випадає, защемлений або изъязвленный внутрішній;
 • зовнішній без ускладнень;
 • кривавий, що випадає, защемлений або изъязвленный зовнішній;
 • кривавий, що випадає, защемлений або изъязвленный неуточнений;
 • неуточнений тромбированный;
 • неуточнений без ускладнень.

Можливі ускладнення

При відсутності лікування у пацієнта може розвинутися гострий тромбоз. Захворювання супроводжується кисневим голодуванням тканин і гангреною. При найгіршому розвитку подій тромб може відірватися і досягти серця. Більш поширеною проблемою при геморої хронічного типу вважається анемія. Хворий при дефекації регулярно втрачає трохи крові, що призводить до браку еритроцитів.

Рясне кровотеча – одне з можливих ускладнень при варикозному розширенні кавернозних сплетень. За умови сильного тиску вузол може лопнути, цілісність судини порушиться. Купірувати кровотеча в домашніх умовах буде дуже складно. Необхідно відразу викликати швидку або звернутися до найближчої поліклініки черговому лікарю. При тривалій кровотечі хворий може втратити свідомість.

Діагностика

На початковому етапі захворювання можна виявити тільки на плановому огляді у проктолога. Пацієнт не відчуває якогось дискомфорту і відчуває себе абсолютно здоровим. При підозрі на геморой лікар оглядає пацієнта на гінекологічному кріслі або в колінно-ліктьовому положенні. Про наявність запального процесу кажуть тріщини на задньому проході, сліди слизу і крові, збільшені зовнішні гемороїдальні вузли. Крім зовнішнього огляду, діагностика включає:

 • пальцеве дослідження;
 • аноскопию;
 • ректороманоскопію;
 • колоноскопію;
 • ірігоскопії.

Внутрішнє обстеження стану кишечника і шлунка проводять для того, щоб виключити наявність серйозних уражень травного тракту. Всі пацієнти повинні відвідати не тільки проктолога, але і терапевта. При наявності ускладнень вилікувати геморой хронічного типу можна буде тільки в стаціонарі. В домашніх умовах терапія проводиться, якщо у хворого немає тромбозу вен і анемії.

Лікування хронічного геморою

При перших проявах хвороби слід відвідати лікаря. Геморой хронічного типу простіше вилікувати на 1 або 2 стадії. Розташування вузлів не впливає на тривалість лікування. На перших етапах хвороби приділяють підвищену увагу усуненню запорів і підвищення еластичності судин. Основною метою такої терапії є попередження подальшого прогресування недуги. Якщо захворювання супроводжується запаленням, то лікування буде наступним:

 • введення знеболюючих препаратів;
 • введення препаратів, розсмоктуючих тромби;
 • обмеження області запалення.

Позбутися від тромбів допоможе гепарин. Для обмеження запалення застосовують препарати, що містять гормональні стероїди. Якщо у пацієнта третя стадія хвороби, для якої характерне випадання вузлів, лікар вправляє судинні освіти назад в кишечник. Попередньо хворому вводять знеболюючі препарати. Якщо вени сильно запалені, лікар направляє пацієнта на видалення гемороїдальних вузлів.

Консервативна терапія

Якщо у пацієнта з'являється біль і невелика кровотеча, то лікар прописує таблетки, мазі і ректальні свічки. Це перший етап терапії. В склад цих засобів входять речовини, які зміцнюють стінки судин і руйнують тромби. Консервативна терапія підходить і для вагітних жінок, але потрібна попередня консультація лікаря. Самостійно собі призначати таблетки, мазі або свічки не можна. До консервативної терапії відноситься лікування п'явками. Гірудин через слину черв'яків проникає в кров і руйнує тромби.

Мазі

При зовнішньому розташуванні вузлів пацієнту призначають гелі та пасти, що запобігають розвиток подальшого запалення. Мазеві аплікації необхідно проводити 2-3 рази в день. Бажано, щоб пацієнти обробляли уражену область після кожного спорожнення кишечника. Потрібно постійно пам'ятати про гігієнічних заходах, що передують нанесення мазей. Серед препаратів цього типу найбільш ефективними вважаються:

 • Ауробин;
 • Нефлуан.

Ауробин ефективно знеболює уражене варикозним запаленням місце і сприяє прискореному загоєнню пошкоджень. Мазь не можна застосовувати тривалий час, оскільки в ній містяться синтетичні гормони. Засіб протипоказаний для людей з підвищеною чутливістю до його компонентів. При лікуванні хронічного геморою типу у дітей до 12 років засіб повинна застосовуватися тільки за призначенням лікаря.

Нефлуан підійде хворим, які не можуть використовувати мазі в силу особливостей шкіри. Препарат виробляється у формі гелю. До складу Нефлуана входить лідокаїн, неоміцин і флуоцинолона ацетонид. Ці речовини знімають запалення і прискорюють процес загоєння. Гель вводять виключно в пряму кишку. Нефлуан не можна використовувати для лікування дітей та людей з алергією на його компоненти.

Ректальні свічки

При внутрішніх вузлах слід використовувати препарати, які швидко проникають у слизову кишечника. З цієї причини для лікування геморою застосовують свічки. Вони добре допомагають і при зовнішньому типі захворювання. Свічки швидко розчиняють тромби, ліквідують запалення, сприяють швидкому загоєнню стінок судин. Найефективніші ліки цього типу:

 • Бетіол;
 • Нигепан.

Бетіол містить екстракт беладони, що швидко знімає запалення і підсилює регенерацію. Препарат починає всмоктуватися відразу після введення. Він підходить чоловікам, що мають проблеми з передміхурової залозою. Свічки виготовляються на рослинній основі, тому їх не можна використовувати алергікам. Не рекомендується застосовувати Бетіол для лікування дітей молодше 14 років.

Нигепан можна використовувати для лікування зовнішніх і внутрішніх вузлів. Він швидко усуває свербіж, печіння. До плюсів препарату відносять миттєвим знеболюючий ефект. Нигепан посилює кровообіг у запаленої зоні, тому регенерація посилюється. Супозиторії не можна для лікування дітей до 14 років та під час вагітності. Засіб не підходить для лікування гемороїдального некрозу.

Спеціальна дієта

При загостренні хронічного геморою типу потрібно відмовитися від жирної і гострої їжі. Під заборону потрапляють різні соуси, маринади, жирні кондитерські вироби. Не можна вживати овочі, провокують бродіння і газоутворення (капуста, боби і т. д.). Хворий може вживати злаки, овочі і фрукти. Страви потрібно готувати на пару. Сиру клітковину є небажано.

Хірургічні методи

Операція є крайнім заходом при геморої хронічного типу. Її проводять, якщо пацієнт страждає від сильних болів. Виділяють малоінвазивні і традиційні методи оперативного лікування. До першої категорії відносять інфрачервону фотокоагуляцію, кріотерапію, лігування вузлів латексними кільцями. Суть цих методик полягає в тому, що за допомогою лазера, азоту або каучукових полімерів переживають судини, що живлять вузол.

До традиційного хірургічного лікування вдаються на останніх стадіях захворювання. Операція проводиться під загальним наркозом. Хірург видаляє пошкоджені судини і вузли, створює альтернативні шляхи кровообігу. Після хірургічного втручання пацієнт може зіткнутися з інфекцією, кровотечами і звуженням ануса. У деяких хворих з'являються нориці.

Народні засоби

Свічки з картоплі і супозиторії з муміє допомагають навіть на запущених стадіях геморою. Використовувати їх слід 2 рази на добу. Картопляні свічки роблять із свіжих плодів. Для виготовлення супозиторіїв з муміє застосовують цільні шматки продукту. Чорну масу слід трохи нагріти, а потім сформувати з неї невелику свічку. Не рекомендується використовувати для виготовлення супозиторіїв муміє в таблетках.

Профілактика

Запобігти розвиток геморою простіше, ніж намагатися вилікувати третю або четверту стадію хвороби. При генетичній схильності до варикозного розширення необхідно дотримуватися дієти і раз в 6 місяців пропивати курс препаратів для зміцнення судин. При загостреннях хвороби слід утриматися від занять спортом. Необхідно приділяти підвищену увагу гігієні заднього проходу, щоб не отримати зараження. Профілактика загострень хвороби включає наступні заходи:

 1. Дотримання дієти. Харчуватися слід невеликими порціями 3 рази в день, щоб не перевантажувати кишечник.
 2. Фізична активність. Необхідно зміцнювати м'язи тазу і ніг.
 3. Не піднімати тяжкості. Якщо у людини діагностовано геморой, він повинен відмовитися від занять з вільними вагами >20 кг.

Відео

Як вилікувати хронічний геморой? | Формула Здоров'я

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!