Аналіз крові і сечі на сечову кислоту - норма, причини підвищених або знижених значень, лікування і дієта

Побічний продукт метаболізму пуринових підстав, що знаходиться в плазмі крові у формі натрієвої підстави, – це сечова кислота або кам'яна, вміст якої в крові, сечі є одним із діагностичних маркерів, симптомом запальних процесів, відкладень кристалів, порушень метаболізму пуринів. Як високий, так і низький показник свідчить про патологічні механізми в організмі.

Що таке сечова кислота

Органічна речовина, що утворюється як побічний продукт обміну пуринів при метаболізмі, називають сечової (кам'яної) кислотою. Нормальне її зміст не завдає шкоди тканинам організму, але при підвищеній концентрації в крові, починає накопичуватися в хрящах, суглобах, викликаючи їх активне запалення. Кристали солі сприяють підвищенню ризику розвитку гострих запалень. Підвищений рівень речовини відбувається тоді, коли сечовидільна система погано функціонує (при каменях у нирках). Підвищення сечової кислоти в крові називають гіперурикемією.

Формула

Органічна речовина, відноситься до класу двоосновний кислот, має вигляд білих кристалів. При метаболізмі в організмі людини утворює кислі і середні солі, звані уратів. Існує в двох формах – лактамной і ликтимной. Вперше виявлена була шведським фармацевтом-хіміком Шеєле в 1776 р, синтезовано штучним методом Горбачевским в 1882 р.

Аналіз на сечову кислоту в крові

Вимірювання вмісту цього метаболіту не є стандартним аналізом, призначається лікарем у разі підозри на захворювання, порушують метаболізм або нормальне функціонування нирок. Для дослідження на вміст кислоти в плазмі кров беруть з вени вранці натщесерце, в кількості 5-10 мл Біохімічний аналіз в лабораторії робиться близько доби за допомогою спеціальних сироваток, ферментів.

Що показує сечова кислота в аналізі крові

Зміст метаболіту показує, в якому стані знаходяться всі основні системи організму, тип і якість харчування, ступінь функціонування метаболізму. Підвищений рівень сечової кислоти означає порушення роботи нирок, печінки, або обміну речовин. Неякісне харчування, підвищення або зниження вмісту фруктози в раціоні відразу відбивається на кількості кислоти в плазмі крові. Надлишковий синтез речовини призводить до відкладення зайвих солей, порушення нормального обміну нуклеїнових кислот.

Розшифровка аналізу крові

Кількість метаболітів пуринових основ у біохімічному аналізі крові старого зразка позначають скороченням «може. кислот», в нових електронних, клінічних комп'ютерних програмах – латинської абревіатурою «UA». Зміст речовини виражається киломолями на літр плазми крові, що позначає кількість молекул, що містяться в крові.

Норма

Якщо аналіз показує, що вміст метаболіту знаходиться на межі верхньої або нижньої норми, лікарю необхідно призначити додаткові лабораторні, інструментальні дослідження, більш детально зібрати анамнез пацієнта. Крайній показник може свідчити про розвивається патологічний механізм, рання діагностика якого дозволить уникнути багатьох симптомів і ускладнень (захворювань нирок). Фізіологічна норма сечової кислоти в крові становить:

 • у дітей до 14 років – 120 — 320 мкмоль/л;
 • у дорослих жінок - 150 — 350 мкмоль/л;
 • у дорослих чоловіків - 210 — 420 мкмоль/л.

Сечова кислота в крові підвищена

У терапії розрізняють два види гіперурикемії: первинна і вторинна. Ідіопатичним або первинним називають захворювання, що виникло внаслідок успадкування мутованого гена, який відповідає за нормальний процес розщеплення пуринів. Діагностується у дітей на першому році життя, зустрічається рідко. Вторинна гіперурикемія виникає з ряду причин: патології органів (захворювання печінки), неправильне харчування. Часто зустрічається у літніх людей, у сукупності з артритом, хворих на подагру.

Симптоми надлишку

При незначному підвищенні рівня метаболіту, самопочуття пацієнта не змінюється. Істотної шкоди здоров'ю завдає постійно висока або повторювана гіперурикемія. Клінічна картина, її інтенсивність при цьому залежить від віку хворого:

 1. У дітей до 14-15 років з'являються постійні ознаки проблем зі шкірою: висипання, лущення, свербіж, розвиток псоріазу. Впливає на фізичний розвиток дітей молодше трьох років.
 2. Чоловіки старше 50-55 років страждають болями в суглобах при русі, і у спокої, набряклість кінцівок, напади подагри.
 3. Чоловіки і жінки середнього віку страждають від сильного свербежу, мокнучі висипання на тілі, болі.
 4. У жінок страждає мікрофлора піхви, частішають напади загострення кандидозу. Гіперурикемія призводить до тривалих порушень менструального циклу.

Причини

Гіперурикемію можуть викликати дві основні причини збільшення концентрації сечових підстав: порушення їх виведення нирками і підвищений розпад пуринів. Крім того, деякі лікарські препарати можуть викликати підвищену концентрацію метаболітів при обміні пуринів, наприклад, діуретики. Високий вміст може бути викликане утворенням їх депо – накопичення кристалічної солі.

Причинами депонування можуть стати:

 1. Захворювання сечовидільної системи. Коли нирки не справляються з функцією фільтрації, метаболіти осідають, відкладаються в тканинах суглобів, розвивається подагра.
 2. Ендокринні хвороби. Цукровий діабет, схильність до ацидозу викликають інтенсивне розщеплення пуринів, і, як наслідок, високу концентрацію кінцевих метаболітів, які не встигає виводитися нирками.
 3. Неправильне харчування, голодування, надлишок м'яса в їжі, молочної продукції.

Сечова кислота знижена

Зниження концентрації метаболіту діагностується лікарем, коли два і більше біохімічних аналізу плазми крові показали концентрацію кислоти нижче нижньої межі норми. Стан обумовлено зменшенням продукції метаболіту, збільшенням виділення з організму разом з сечею, жовчю, розпадом кислоти під впливом ферменту уриказы, що є компонентом деяких препаратів для боротьби з подагрою.

Причини

Серед причин, що викликають зниження кількості метаболітів пуринів виділяють наступні:

 • спадковий дефіцит ксантиноксидазы – хвороба, при якій не відбувається перетворення ксантину до кінцевого метаболіту, через відсутність ферментів;
 • набутий дефіцит ксантиноксидазы;
 • низкопуриновая або низкобелковая дієта;
 • підвищене виділення речовини з сечею;
 • синдром Фанконі – зворотне всмоктування кислоти в канальцях нирок максимально знижено;
 • сімейна ниркова гипоурикемия – спадкове захворювання, викликане мутацією генів, відповідальних за зворотне всмоктування метаболітів пурину;
 • збільшення позаклітинного об'єму рідини.

Лікування

Терапія стану гипоурикемии полягає в діагностиці захворювання, що викликало зниження вмісту метаболіту. Якщо хвороба носить спадковий, невиліковний характер, лікар призначає лікарські засоби, купирующие симптоми захворювання. Обов'язковою основою терапії є дієта, зміна способу життя. Пацієнту, для контролю стану, призначаються аналізу щотижня, потім кожен місяць.

Як знизити рівень сечової кислоти в крові

Для зменшення концентрації метаболіту застосовують лікарську терапію: діуретики, ферментні препарати, ліки, що знижують абсорбцію речовини нирковими канальцями. Для фонового лікування, щоб знизити вміст побічних речовин, обов'язкове коригування харчування – зниження вживання їжі, що містить велику кількість пуринів, їх підстав. Дієта при підвищеній сечової кислоти у жінок обов'язково повинна включати жири тваринного походження – це попереджає дисбаланс статевих гормонів.

Медикаментозна терапія

Для лікування зниженого або підвищеного рівня кислоти застосовуються такі лікарські препарати:

 1. Алопуринол. Лікарський засіб, що випускається у формі таблеток по 30 або 50 шт. в упаковці. Гипоурикемическое, протиподагричних засіб. Запобігає синтезування ферменту ксантиноксидазы, яка підсилює вироблення пуринових підстав до кінцевих метаболітів, продуктів обміну. З позитивних характеристик можна виділити накопичувальний ефект, м'яке поступовий вплив. Недоліком препарату є агресивна дія на серцево-судинну систему.
 2. Етамід. Використовується для зниження концентрації кислоти, шляхом зменшення її реабсорбції нирковими канальцями. Має таблетовану форму випуску, протипоказаний дітям до 14 років, пацієнтам з нирковою недостатністю, допомагає вивести надлишки солей. Позитивною особливістю ліки є ефект зменшення синтезу пуринів, знижує вміст солей натрію, негативною – сильний вплив на нирки, що може спровокувати недостатність органу.
 3. Сульфінпіразон. Збільшує виведення кислоти нирками за допомогою посиленого діурезу. Форма випуску – краплі або таблетки. Краплі призначають переважно дітям. Плюси використання ліків – м'яке, але сильну дію. Мінуси – виводить з організму калій і натрій.
 4. Бензброманон. Запобігає реабсорбцію метаболіту назад в кров'яне русло. Випускається у формі капсул, таблеток. Протипоказаний для людей з хворобами нирок. Плюси застосування ліки – накопичувальний ефект терапії, мінуси – сприяє затримки солей, води в міжклітинної рідини.

Дієта

При діагностуванні у пацієнта зміни нормального рівня кислоти, йому призначають спеціальну дієту. Коригування харчування не вилікує захворювання, але допоможе привести рівень метаболіту в межі норми. Список заборонених і дозволених продуктів залежить від того, підвищений вміст речовини або знижений. При високому рівні заборонено вживати білкову їжу, фруктозу. Якщо вміст речовини знижений, то ці продукти харчування, навпаки, обов'язкові для вживання.

Лікування народними засобами

Для зниження рівня кислоти, для збільшення виведення її нирками, рекомендується вживати настої, відвари листя берези, брусниці, кореня дягелю, лаврового листа. Трави сприяють виведенню нирками кислоти, зменшуючи її зміст. Готувати напій з настою слід наступним чином:

 • на склянку окропу слід додати дві столові ложки сухих трав;
 • накрити кришкою і на 2-3 години;
 • вживати по столовій ложці 2 рази в день до їжі.

Трави, коріння вважаються сильнодіючими засобами для виведення солей. Для боротьби із запаленням суглобів, виведення сечового підстави, лікування подагри можна приготувати саморобну мазь з кореня лопуха. Реп'ях володіє відмінним протизапальним ефектом, підсилює виведення шкідливих речовин, спостерігається зниження рівня сечової кислоти в крові, кислотності сечі. Якщо кислота підвищена, при регулярному використанні, пацієнти відзначають зменшення больового синдрому, спад набряку суглоба. Отже, робити мазь з кореня реп'яха слід наступним чином:

 • взяти 4-5 одиниць перемеленого кореня лопуха, вазелін, столову ложку спирту;
 • змішати до консистенції густої сметани;
 • нанести на хворий суглоб;
 • загорнути в рушник або пелюшку;
 • залишити на ніч.

Як підвищити сечову кислоту

Після виявлення низької концентрації речовини, лікар повинен призначити додаткові дослідження для виявлення хвороби або стану, яке викликало зниження кількості кінцевого метаболіту пуринів. Призначають лікарські препарати, спеціальну дієту з підвищеним вмістом білка, вітаміни, зниження вживання солі. Для того щоб ліквідувати зниження вмісту кислоти в крові необхідно усунути причину його появи. Допомагає знизити ризик гипоринумии правильний режим вживання чистої води.

Відео

Солі сечової кислоти Чим небезпечний високий рівень вмісту

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!