Лікування та причини простатиту у чоловіків

Якщо перекласти поняття про ахіллесову п'яту на статеву сферу представників сильної половини людства, то її роль буде грати передміхурова залоза. Гостра або хронічна форма запалення – це завжди загроза здоров'ю, а причини простатиту у чоловіків настільки різні, що лікувати хворобу непросто. Навіть з досягненнями медицини урогенітальна патологія залишається однією з найбільш поширених, крім того, захворювання «молодшає». Щоб правильно його діагностувати, треба знати, від чого буває простатит.

Що таке простатит

Термін, використовуваний для позначення виключного чоловічого недуги, має під собою основу з двох понять: prostata (з лат. «передміхурова заліза») і it is (від лат. «запалення»). Простатит – андрологічна патологія у вигляді запального процесу, що протікає в області передміхурової залози. З ряду причин «друге серце» в чоловічому організмі перестає справлятися зі своїми функціями, погрожуючи появою таких неприємних явищ, як нагноєння, втрата лібідо, порушення еякуляції, безпліддя.

Від чого з'являється простатит у чоловіків

Вік не входить в перелік факторів, які є причинами появи патології у чоловіків. Реальна статистика невідома, а зареєстровані випадки з урахуванням правильної постановки діагнозу вказують на те, що близько 35% молодих чоловіків у віці від 30 до 40 років стикаються з подібним діагнозом. Інші причини виникнення простатиту у молодих і зрілих чоловіків вважаються більш важливими і загрозливими:

 • інфекції (сечостатеві, що передаються статевим шляхом) або ангіна;
 • малорухливий спосіб життя;
 • порушення кровообігу (застій венозної крові);
 • перерваний статевий акт;
 • тривале утримання;
 • переохолодження;
 • гормональний дисбаланс;
 • запор;
 • переїдання;
 • постійні стреси.

У молодих чоловіків

Надзвичайно активне статеве життя, так само як і тривале утримання або нерегулярні статеві контакти, можуть стати причинами появи простатиту у молодих чоловіків. Перебіг урологічної патології у них характерно в гострій формі, а найчастіша причина – інфекція, що передається статевим шляхом. Гонорея, трихомоніаз, хламідіоз провокують появу гострого простатиту у молодих чоловіків, нашаровуючись на можливі структурні порушення тканин простати.

Причини хронічного простатиту у чоловіків

Якщо провокувати появу гострої форми урологічної патології можуть бактерії та інші збудники інфекційного запалення, то хронічної – інші фактори. Небезпека такого варіанту простатиту полягає в тривалому і часто безсимптомному перебігу недуги. Виявити характерні ознаки вдається не відразу, а оскільки захворювання загострюється періодично, то чоловіки воліють не звертатися до фахівця. Запальний процес продовжує розвиватися, а сприяти появі хронічного простатиту можуть такі чинники:

 • підйом вантажів при повному сечовому міхурі;
 • анатомічні порушення;
 • травми;
 • бактеріальна інфекція інших органів.

Причини гострої форми

Коли інфекція через зовнішні статеві органи потрапляє в організм, то результатом діяльності бактерій стає запалення тканин передміхурової залози. Гострий процес клінічно виражений, тому з діагностуванням простатиту у чоловіків рідко виникають проблеми. Щоб уникнути неприємних відчуттів, які можуть впливати на потенцію, корисно знати основні причини, що викликають появу гострого простатиту у чоловіків, серед них наступні:

 • інфекційні збудники (стрептококи, стафілококи, трихомонади, хламідії, кишкова паличка);
 • нерозбірливість в статевих зв'язках;
 • використання уретрального катетера;
 • інструментальне втручання при обстеженні області сечівника;
 • переохолодження;
 • застійні явища, порушення кровообігу.

Інфекційні запалення

По своїй природі причини простатиту у чоловіків бувають різні, а найчастіша – дію хвороботворних мікроорганізмів. Одна різновид бактерій може провокувати розвиток патології після статевого контакту, а інша – сприяти появі уретриту, пієлонефриту, циститу. В простату збудники інфекцій потрапляють з сечовипускального каналу або прямої кишки. Своєчасне обстеження може виявити наявність клебсієли, ентерококів, трихомонад і інших видів бактерій, які є причиною простатиту.

Застійні явища в передміхуровій залозі

Така різновид простатиту частіше зустрічається у зрілих чоловіків, тоді як молоді хворіють рідше. Розпізнати патологію складно, тому з часом вона набуває характер хронічної. Ускладнюється ситуація тим, що симптоми цієї форми простатиту у чоловіків можуть бути відсутні зовсім, і лише печіння в промежині, легка біль, що віддає у внутрішню сторону стегна після тривалої ходьби можуть вказати на наявність урологічної неінфекційної патології. Які чинники провокують застій венозної крові в малому тазу?

Основні причини захворювання простатит у чоловіків бувають такі:

 • сидяча робота;
 • мінімальна активність сексуальних відносин або їх припинення;
 • переохолодження органів малого тазу, всього організму;
 • гормональні порушення;
 • запальні процеси в сечостатевій системі, органах малого таза, прямій кишці;
 • варикоз і інші захворювання, пов'язані з порушенням відтоку венозної крові;
 • запор.

Причиною застою венозної крові та секрету, які призводять до простатиту у чоловіків, можуть бути вроджені аномалії. Порушення в будові залоз може знижувати лібідо або призводити до пригнічення статевої активності. Особливі гормони, які відповідають за ерекцію, виробляються в недостатній кількості, що ускладнює сім'явиверження. У протоках залози накопичується спеціальний секрет, а оскільки еякуляції у чоловіка порушена і не відбувається повне спорожнення проток, то застійне явище прогресує.

Придбані причини

Саме по собі урологічне захворювання передаватися не може. І все ж медична практика доводить, що ризик є: при статевому контакті збудники інфекції можуть потрапити на тканині, а далі буде відбуватися впровадження бактерій у передміхурову залозу, викликаючи запалення. Групу придбаних причин появи простатиту утворюють наступні фактори:

 1. Травма промежини, за якою може послідувати розвиток хронічного запального процесу, постраждати судини простати або відбутися порушення еректильної функції.
 2. Звуження каналу сечовипускання, що призводить до порушення відтоку сечі і підвищення тиску в уретрі.
 3. Запальний процес у сечостатевої системи (уретрит), коли інфекція потрапляє в тканини передміхурової залози.
 4. Камені, що утворилися в простаті.
 5. Негативний вплив професійної діяльності.

Діагностика простатиту

Тільки спираючись на результат комплексного обстеження, уролог може поставити правильний діагноз пацієнту. Для визначення характеру і форми хвороби лікар збере анамнез, проведе загальний та урологічний огляд. Щоб зрозуміти клінічну картину і що може викликати неприємні симптоми, фахівець проведе ректальне дослідження простати, процедура ця болюча, але вкрай необхідна.

При регулярному зверненні до уролога проведення деяких діагностичних процедур можна уникнути. Основний комплекс досліджень, який дозволяє діагностувати простатит у чоловіків, передбачає проведення наступних заходів:

 • загальний аналіз сечі;
 • аналіз секрету простати;
 • обстеження еякуляту;
 • мазок з уретри;
 • УЗД передміхурової залози;
 • комп'ютерна томографія органів малого тазу;
 • біопсія.

Лікування простатиту

Рекомендувати, як і проводити терапію урологічного захворювання, лікар може тільки після проведення діагностичних заходів. Щоб не викликати серйозних ускладнень або не затягувати лікування простатиту, для пацієнта є сенс використовувати тактику, обрану фахівцем, крім цього, важливо дотримуватися рекомендації. Методика терапії простатиту у чоловіків буде залежати від характеру запального процесу: інфекційна або неінфекційна природа. Загальна схема лікування недуги виглядає так:

 1. Антибактеріальна терапія. Прийом антибіотиків групи фторхінолонів з їх унікальною властивістю лідирує у переліку препаратів, які можуть ускладнити і не дати розвиватися далі простатиту у чоловіків. Іноді можуть призначатися препарати групи макролідів, амоксицилін, а зняти больовий синдром допомагають протизапальні (нестероїдні) кошти.
 2. Фізіотерапія. Кожен метод націлений на поліпшення кровообігу, для цього застосовуються такі процедури, як магніто - і лазерна терапія, електрофорез, лікувальні ванни.
 3. Масаж. Це найбільш ефективна процедура після прийому ліків, яка допомагає впоратися із запаленням. Коли фахівець буде стосуватися цієї області, то больових відчуттів не уникнути, але масаж допомагає значно прискорити одужання, вивести гній, покращити дію антибіотиків.
 4. Імуномодулююча терапія. Заходи та засоби, спрямовані на корекцію стану імунної системи, необхідні для повного одужання. Вітаміни, загальнозміцнюючі препарати допомагають відновити імунітет, підтримати і покращити самопочуття, щоб з'явилися сили для боротьби з неприємною хворобою і причинами простатиту.
 5. Народні засоби, профілактика. Ці напрями використовуються як додаткові стадії, коли вдалося впоратися з основними симптомами простатиту у чоловіків. Трав'яні відвари, свічки та інші рецепти, засновані на дарах природи, слід застосовувати після консультації з фахівцем. Ще пацієнту корисно переглянути раціон і режим харчування, збільшуючи частку натуральних продуктів, відмовитися від алкоголю, регулярно займатися спортом, уникати нервового перенапруження.

Відео: Причини запалення простати

Причини виникнення простатиту

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!