Лікування ларингіту

Із запаленням гортані — ларингітом — хоча б раз у житті, мабуть, стикався кожен чоловік. Причому в поняття ларингіт входить не тільки інфекційне запалення гортані і голосових зв'язок, але й елементарна охриплість голосу, яка може виникнути, наприклад, після гучного дзвінка або вечора в караоке-клубі. Тим не менш, навіть така захриплість потребує спеціального лікування. Незалежно від причини, лікування ларингіту повинно бути комплексним і відповідальним, в такому випадку можна бути впевненим, що ліки від ларингіту будуть ефективні і вже незабаром про неприємної хвороби можна буде забути.

Чому виникає ларингіт

Перш ніж приступати до опису ліків від ларингіту слід згадати про причини патології, так як максимально ефективним лікуванням завжди є патогенетичне, тобто спрямоване на усунення причини захворювання.

Найчастіша причина запалення слизової оболонки гортані у дітей — інфекція. Висока сприйнятливість малюків до інфекційного ларингіту, спровокована, по-перше незрілістю імунної системи у дитячому віці. Крім того, захворювання сприяє специфічна анатомія гортані дитини, вузькість її просвіту, у зв'язку з чим на слизовій оболонці легше затримуються хвороботворні мікроорганізми. Слід врахувати, що інфекційний ларингіт може стати наслідком як бактеріальної інфекції, так і вірусної, і навіть грибкової. Грибковий ларингіт, як правило, вказує на значний імунодефіцит або може бути наслідком тривалого прийому антибіотиків.

Друга поширена причина ларингіту — неінфекційне запалення внаслідок інтенсивної роботи голосом». Чому це відбувається? Причина в самому механізмі голосоутворення: при розмові голосові зв'язки вібрують, стикаються, труться і вдаряються одна об одну. При чому, чим голосніше розмова — тим таке зіткнення інтенсивніше і травматичнее для самих зв'язок. На поверхні слизової оболонки, що покриває голосові зв'язки, при цьому виникають мікропошкодження, слизова оболонка запалюється, а людина відчуває, що у нього болить горло і сів голос. Після гучного крику, співу, тривалого емоційного розмови голос може взагалі зникнути на деякий час — до тих пір, поки слизова гортані не відновиться і не зійде її набряклість.

Крім того, досить частою причиною неінфекційного ларингіту стає алергічна реакція, що протікає у слизовій гортані. По суті вона є наслідком контакту слизової оболонки з алергеном — найчастіше пилом, парами, пилком. Також гортань може набрякати в результаті алергії, що розвивається при укусі комахи. При чому, якщо осип голос в результаті алергії, слід негайно звернутися до лікаря, навіть якщо набряклість гортані здається незначною. Алергічна реакція може мати абсолютно непередбачуваний характер і розвиватися як блискавично, в лічені хвилини беручи загрозливий для життя характер, так і поступово, непомітно для оточуючих. Набряк гортані не тільки призводить до зміни тональності або втраті голосу, але також до звуження просвіту дихальних шляхів, який може закінчитися смертю хворого. Тому, якщо голос сів і є підозра, що причина цього в алергії, зволікати зі зверненням за медичною допомогою не можна.

Крім основного списку причин ларингіту, наведеного вище, є ряд інших факторів, що призводять до набряку гортані та втраті голосу. До них належать новоутворення гортані і голосових зв'язок, травми гортані, часта блювота, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, особливості побуту і професійної діяльності (робота «голосом», тривале перебування в умовах пересушеного повітря або запилених приміщень). Вплив на стан голосових зв'язок може надавати і нервова система — зокрема, внаслідок стресу може розвиватися психосоматичний ларингіт.

Як лікувати ларингіт

Вибір ліки для лікування ларингіту повинен базуватися у першу чергу на причину захворювання, тому, якщо сів голос, рекомендується звернутися до лікаря для встановлення діагнозу і визначення природи патології. Більш того, ряд ліків може призначати виключно лікар, так як безконтрольний їх прийом загрожує ускладненнями. Але є і безрецептурні препарати, які можна приймати самостійно, щоб полегшити біль і дискомфорт в горлі при ларингіті до консультації з фахівцем.

Зокрема, добре себе зарекомендувало гомеопатичне лікування ларингіту, наприклад, препаратом Гомеовокс. Комплекс рослинних екстрактів надає виражений протизапальний ефект на слизову оболонку, що покриває гортань і голосові зв'язки. Така дія допомагає швидко усунути запалення і набряк, прискорити відновлення голосових зв'язок. Компоненти кошти роблять зв'язки більш стійкими, тому таблетки від ларингіту Гомеовокс рекомендується приймати не тільки для лікування вже розвиненого запалення гортані, але і для профілактики втрати голосу, перед інтенсивної «голосовий» навантаженням. Детальніше про препарат можна прочитати тут: https://homeovox.ru/#about При ларингіті у дитини, лікування гомеопатією також ефективно.

Терапія ларингіту інфекційної природи

При інфекційному ларингіті основою лікування повинна стати елімінаційна терапія — тобто спрямована на усунення збудників інфекції. Залежно від природи збудника, застосовуються антибіотики (при бактеріальному запаленні), противірусні препарати (якщо патологію спровокувала вірусна інфекція) або протигрибкові засоби (при грибкової інфекції). Як правило, в останньому випадку терапія доповнюється імуностимулюючими препаратами.

При обстеженні хворого ларингітом лікар бере з діагностичною метою мазки з поверхні слизової гортані, які потім піддаються бактеріологічному дослідженню для виявлення конкретного збудника запалення. Однак таке дослідження займає деякий час (до декількох діб), тому антибіотикотерапію зазвичай починають з емпіричного призначення антибіотиків при ларингіті широкого спектру дії. При їх неефективності, після отримання результатів бакпосіву, лікар може скорегувати терапію, замінивши антибактеріальний препарат на ліки більш вузького спектру, але чинне направлено проти виявлених бактерій. Призначення антибіотиків повинно проводитися тільки лікарем, особливо якщо мова йде про ларингіті у дитини.

Противірусне лікування ларингіту проводиться при підтвердженої вірусну природу патології — коли запалення гортані стало ускладненням ГРВІ. Для дітей випускаються спеціальні «дитячі» форми противірусних засобів з вивіреною дозуванням діючої речовини, безпечної для дитячого організму.

Описану вище загальну терапію рекомендується доповнювати препаратами місцевої дії: спреями, пастилками і таблеток для розсмоктування, полосканнями горла при ларингіті. Вони також можуть містити антибактеріальні та протизапальні компоненти, які полегшують біль у горлі, першіння і захриплість, зменшують набряклість зв'язок. Такі засоби можна застосовувати в дитячому віці: для самих маленьких допустимо використання спреїв або сиропу при ларингіті, для дітей старше 3 років будуть зручні пастилки і таблетки для розсмоктування. Головне — пам'ятати і пояснити малюкові, що сироп і пастилки це не ласощі, а ліки, і, якою б смачною не була пастилка, необхідно дотримуватися дозування та вживати рівно стільки пастилок, скільки дозволено.

Нестероїдні протизапальні засоби

Для зменшення запалення в горлі і зниження температури тіла рекомендується прийом препаратів з групи НПЗЗ. Вони надають загальну протизапальну і антипиретическое дію на організм, воно поширюється на слизову оболонку гортані. Причому ефект від таких препаратів виражений як при інфекційному, так і при неинфекционном ларингіті. Часто діючі компоненти з групи НПЗП є складовою частиною комплексних препаратів для лікування горла при ларингіті.

Антиалергійна терапія

Лікування алергічного ларингіту повинно бути екстреним. Проводять його антигістамінними препаратами, які швидко усувають набряк слизової гортані завдяки зниженню проникності стінок кровоносних капілярів. Крім антигістамінних засобів лікар може рекомендувати хворому бронходилататори (їх застосовують при бронхіальній астмі) — вони також зменшують набряклість дихальних шляхів і сприяють відновленню нормальної дихальної функції.

«Лікувальне» мовчання та інші додаткові заходи

Якою б не була причина запалення гортані, важливою частиною лікування ларингіту стає відпочинок для голосових зв'язок, тобто, мовчання протягом 1-2 тижнів. Справа в тому, що коли людина мовчить, його гортань максимально розкрита, а голосові зв'язки широко відстоять один від одного, їх зіткнення і додаткове травмування виключено. Тому настільки важливо виключити будь-які розмови, навіть пошепки — спілкуватися протягом відновного періоду краще записками. Існують деякі труднощі з тим, щоб умовити помовчати дитини, але можна спробувати перетворити неприємну ситуацію в цікаву гру або ж заохотити малюка якимось подарунком.

Важливо підтримувати достатню вологість повітря в приміщенні. Слизова гортані в умовах сухості навколишнього повітря також пересихає, що негативно позначається на її відновлення, сприяє додаткової травматизації. Для зволоження повітря можна розмістити у приміщенні кімнатні рослини, ємності з водою, скористатися побутовими зволожувачами повітря. Кондиціювання повітря краще припинити — кондиціонери сушать проходить через них повітря.

Додатково хворому показано рясне пиття — воно також сприяє зволоженню і пом'якшенню слизової. Для пиття можна використовувати чаї, відвари сухофруктів, бульйони, компоти, відвари лікарських трав. При відсутності алергії у напій можна додати ложку меду — він надасть додатковий антисептичний і пом'якшувальну дію. Головна умова — пиття повинне бути теплим.

Комплексне лікування ларингіту допоможе в найкоротші терміни усунути біль і дискомфорт у горлі, кашель і осиплість голосу як у дорослих, так і у дітей.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!