Аневризма аорти - що це таке

Летальний результат при наявності розриву аневризми (код МКБ I71) – це цілком очікуваний результат розвитку подій при такої хвороби. В основному вона зустрічається у людей похилого віку, для усунення ускладнень у яких уражену ділянку артерії замінюється штучним протезом.

Аневризма аорти - що це таке

Як відомо, в організмі людини найбільшою артерією є аорта. Вона служить провідником між серцем і іншими органами, доставляючи кров до місця призначення. Якщо один з її ділянок зазнає відхилення від норми, таке випинання або розширення аорти мешковидной форми прийнято називати аневризмою. Чим великих розмірів сягає патологія, тим вище ризик розриву і появи внутрішньої кровотечі. У подібній ситуації у пацієнтів часто може виникати важкий шоковий стан, що закінчується смертю.

Аневризма може бути вродженою, причому виявити її відразу при появі дитини на світ практично неможливо. Недуга буде поступово зростати і розвиватися разом з організмом людини, поки його не знайдуть. Діагностують ідіопатичну аневризму аорти в основному випадково, при проведенні медичних обстежень. Виявлення патології вимагає термінової госпіталізації, адже в будь-який момент може стати причиною смерті пацієнта. Такі ускладнення характерні для людей старше 50 років, однак, часом спостерігаються і у молоді після отримання травми.

Причини

Ослаблення инфраренального відділу артерії через збільшення на її стінках кількості таких відкладень, як кальцій або холестерин, неминуче призводить до розвитку атеросклерозу. Захворювання, викликане так званими атеросклеротичними бляшками, і кілька факторів ризику складають основні причини аневризми. Прийнято вважати, що чоловіки більш схильні до розвитку гемодинамічно-постстенотических розширень, ніж жінки. Такі умовиводи пояснюються наявністю у сильної половини людства шкідливих звичок, до інших причин відносять:
  • синдром Елерса-Данлоса;
  • дефекти протезів;
  • вік;
  • механічне пошкодження головного мозку;
  • синдром Эрдхайма;
  • інфекції;
  • набуті хвороби;
  • спадковий дефіцит еластину;
  • травма;
  • високий артеріальний тиск;
  • дефекти шовного матеріалу;
  • надмірна вага;
  • відсутність фізичних навантажень.

Види аневризми аорти

Виходячи з медичної класифікації, аорта складається з двох ділянок, один з яких проходить через грудну порожнину, а другий через черевну. Відповідно до цього поділу виділяють два види аневризм, кожен з яких відноситься до певної галузі людського організму. Якщо веретеноподібне ускладнення не прогресує, то все одно патології даного роду вимагають негайного лікарського втручання. Неразорвавшееся розширення, яке буде і далі розшаровувати стінку аорти, зберігає в собі особливу небезпеку.

Черевної

При патологічному розширенні розмірів черевної артерії ймовірність розриву залежить від діаметра ускладнення. Даний вид захворювання, на відміну від аортита, є одним з найбільш поширених і небезпечних недуг. Ділянка стінки судини може непомітно розшаровуватися на протязі багатьох років, тому часто пацієнт навіть не підозрює про присутність хвороби, поки не станеться розрив. З цієї причини людям з групи ризику слід кожні півроку робити повне медичне обстеження на наявність істинної аневризми черевної аорти і лікувати недугу.

Грудної

Мішечкуваті розширення ділянок аорти зустрічаються не тільки в черевній, але і в грудній області. У більшості випадків хвороба протікає безсимптомно, проте явними ознаками патології є: кашель, порушення в процесі ковтання, сильна біль в грудній клітці, задишка. Це все відбувається через чиниться тиску аневризма грудної клітки на дихальні шляхи або стравохід. Захриплість голосу також може свідчити про розвиток аневризма.

Аневризма

Утворення гематоми внаслідок виникнення на внутрішній оболонці стінки аорти дефекту класифікують як аневризма аневризма. У деформований середній шар проникає потік крові, що призводить до розвитку хвороби. Виділяють два типи недуги, що розрізняються за місцем локалізації розриву. Ускладнення може розвинутися через кілька етіологічних факторів:

  • при післяопераційних інфекцій;
  • при артеріальній гіпертензії;
  • при грибкових ураженнях;
  • фіброзна дисплазія;
  • при сифілісі;
  • при синдромі Марфана;
  • при медионекрозе;
  • при атеросклерозі.

Висхідного відділу

Ділянка локального розширення артерії, схильний до деформації, в кінцевому підсумку може призвести до появи аневризми висхідного відділу аорти або її кореня. Найменування розриву характеризується його розташуванням, звідки аж до черевної частини спостерігається розшарування стінок. Захворювання класифікують за трьома типами, кожен з яких має кілька можливих результатів. Так, для першого випадку ймовірно освіта сліпого мішка або дистальної фенестрація. Другий і третій тип мають схожі ознаки аневризми, не рахуючи деяких деталей.

Дуги

При перевищенні нормального діаметра посудини, що характеризується дифузним розширенням просвіту аорти в межах низхідній і висхідній частиною, існує ризик розвитку аневризми дуги аорти. У більшості випадків недуга зустрічається у вигляді уражень відразу декількох сегментів, ізольований ділянку патології спостерігається дуже рідко. Основними сигналами, що свідчать про наявність хвороби, вважаються:

  • осиплість голосу;
  • набухання шийних вен;
  • задишка;
  • набряклість особи;
  • кашель;
  • дисфагія.

Псевдоаневризма

Скупчення деякої кількості артеріального вмісту на певній ділянці судинної стінки, викликане розривом, прийнято називати псевдоаневризмой. Помилкове або травматичне захворювання не включає артеріальних частинок, які притаманні для природного патологічного стану. Найбільш часто зустрічається причиною псевдоанивризмы вважається проникаюча травма, що виникла внаслідок проведення інвазивних процедур. Крім цього, чинниками, що роблять вплив на розвиток недуги, є:

  • васкуліт;
  • захворювання на рак;
  • фіброзно-м'язова дисплазія;
  • синдромом Марфана.

Симптоми

У більшості випадків ця хвороба протікає безсимптомно, тому протягом усього періоду розвитку ускладнень існує ризик повної відсутності яких-небудь значущих проявів. Іноді пацієнти скаржаться на пульсацію або періодичні больові відчуття в області грудей, живота, голови. Симптоми аневризми аорти серця схожі на прояви інших захворювань, як, наприклад, серцева недостатність. Спостережувані реакції організму залежать від місця локалізації захворювання, тому у деяких людей, крім усього перерахованого вище, відзначається нудота або блювання.

Діагностика аневризми аорти

Для визначення цієї недуги використовується відразу кілька методів, що включають в себе УЗД, ЕКГ, рентген чи ехокардіографію. Діагностика аневризми проводиться на базі об'єктивних і суб'єктивних даних про історію хвороби пацієнта та хід перебігу захворювання. Перевірити аневризматическое розширення можливе за допомогою комп'ютерної томографії, після чого для уточнення місця локалізації і розмірів патології застосовується аортографія. Рішення про оперативне втручання приймається лікарями тільки після комплексного обстеження пацієнта.

Лікування

При певних обставинах хірургічна операція може бути замінена рентгенологічним контролем і регулярним відвідуванням судинного хірурга. Терапія таких пацієнтів спрямована на зниження рівня холестерину в крові, що досягається спеціальними препаратами або дієтою. Лікування аневризми аорти серця оперативним шляхом показано при розшаруванні артерії розміром 4-5 см в залежності від виду недуги. На сьогоднішній день існує безліч варіантів терапії, наприклад, ендопротезування, показанням до застосування якої служать вищезгадані симптоми.

Операція

Суть операції при аневризмі аорти полягає у виборі найбільш оптимального способу видалення сектора ускладнення, що може бути досягнутий шляхом заміщення дефекту судинним протезом або його ушиванням. Резекція патології призначається з урахуванням анатомічної локалізації травмованого ділянки, іноді її поєднують із протезуванням або ендоваскулярних лікуванням. Реабілітаційний період триває від одного тижня до місяця, швидкість одужання залежить не тільки від успішності операції, але і від стану здоров'я пацієнта.

Лікування народними засобами

Операція є радикальним методом терапії, який можна уникнути, дотримуючись кількох простих правил. Лікування аневризми аорти народними засобами спрямовано на зміцнення стінок судин, для чого пацієнту необхідно дотримуватися здорового способу життя і уникати стресових ситуацій. Лікарі рекомендують регулярно вживати фрукти з високим вмістом вітаміну С і приймати спеціальні цілющі настої з трав. Найпопулярнішими рослинами, відвари з яких використовуються для профілактики серцево-судинних захворювань, вважаються:

  • бузина;
  • глід;
  • желтушник;
  • кріп.

Відео: що таке аневризма аорти

Бомба всередині нас. Аневризма аорти. Жити здорово! (08.04.2016)

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!