Оральна регідратація: техніка проведення

При сильному зневодненні або ексікозе в організмі порушується водно-сольовий баланс, починаються незворотні зміни в головному мозку і судинах, можливі гіповолемічний шок (різке зменшення об'єму циркулюючої крові), летальний результат. Для запобігання цих ускладнень пацієнту проводять регідратацію оральним способом – процедуру прийому розчинів з вуглеводами та електролітами, спрямовану на поповнення рідини в організмі.

Показання для проведення регідратації

Оральне використання розчинів для усунення зневоднення і нормалізації водно-електролітного балансу ефективно тільки при низькій та помірного ступеня вираженості проблеми. Для важких ситуацій показано внутрішньовенне введення засобів. Роблять це при кишкових інфекціях, отруєннях (лікарських, хімічних), термічних опіках 2-3 ступеня, вірусних захворюваннях з сильною інтоксикацією. Починають процедуру регідратації до прибуття швидкої, у перші години прояви характерних симптомів:

  • блідість і сухість слизових оболонок, шкірних покривів, ціаноз (посиніння);
  • лихоманка;
  • тахікардія;
  • судомні посмикування кінцівок;
  • інтоксикація, блювання (рясна повторювана потребує внутрішньовенної регідратації);
  • сильна спрага;
  • падіння артеріального тиску;
  • частий рідкий стілець (до 20-ти разів за добу);
  • відсутність салівації (слиновиділення);
  • втрата маси тіла (10-15%);
  • западіння великого тім'ячка (у грудних дітей).

Мета регідратаційної терапії

Ефект глюкозо-сольових розчинів (регидрантов), використовуваних при ексікозе, ґрунтується на здатності глюкози до транспортування іонів калію і натрію, які втрачаються при надмірному виході рідини. Це властивість регидрантов сприяє відновленню водно-сольового балансу. Завдяки зниженню рівня зневоднення, що є головною метою регідратації, проведеної оральним способом, відбуваються такі позитивні зміни в організмі:

  • прискорення процесу детоксикації у пацієнтів з кишковими інфекціями;
  • купірування симптоматики інтоксикації різної етіології (походження), включаючи лікарську;
  • відновлення порушених параметрів гомеостазу (саморегуляції);
  • корекція триваючих втрат рідини;
  • відновлення нормального діурезу (сечовиділення);
  • нормалізація гемодинамічних показників (артеріальний тиск, пульс).

Етапи оральної регідратації

Лікування ексикозу у дорослих і дітей здійснюється протягом 3-х діб, але найбільш значущими є перші, що знижують вірогідність виникнення важких ускладнень. Регідратація через оральне введення глюкозо-сольових розчинів проводиться в 2 етапи:

  1. Первинна (інтенсивна) регідратація – передбачає активне заповнення солей і рідини, які пацієнт втратив до початку лікування. Він повинен отримати 60 мл/кг при 1-ої ступені ексикозу і 80 мл/кг – при 2-ой. При блювоті дозу підвищують на 2-5 мл/кг після кожного нападу, при діареї – на 5-10 мл/кг Тривалість етапу становить 6 годин.
  2. Коригуюча (компенсаторна) регідратація – призначена для корекції триваючих втрат рідини та електролітів, забезпечення фізичної потреби пацієнта у воді. Кількість приймається орально розчину визначається по виведенню рідини. Приблизна дозування – 80-100 мл/кг, препарат дають маленькими порціями після блювоти або диарейного стільця по 5 мл/кг Тривалість етапу складає 18 годин, але може збільшитися до 2-х діб.

Застосовуються препарати

В офіційній медицині виділяють 3 види зневоднення. Изотоническое діагностують при активному виведенні натрію, вододефицитное характеризується переважно виведенням рідини (при збереженні водно-сольового балансу), а при соледефіцітний спостерігається нестача електролітів. Препарати, використовувані для регідратації оральним способом, підбирають за цим критерієм:

Тип зневоднення

Групи препаратів

Використовувані засоби для регідратації

Вододефицитное (гипертоническое)

глюкозо-сольові розчини з бессолевыми (чай, рисовий відвар, чиста вода) в пропорції 2:1, низкоосмолярные кошти (мінімум солей)

  • Регідрон (натрій, калій, декстроза, мальтодекстрин, діоксид кремнію);
  • Гидровит (декстроза, калій, натрій);
  • розчин глюкози 5% (для орального лікування – таблетку розчинити у воді);
  • Глюкосолан (глюкоза, натрій, калій)

Соледефицитное (гіпотонічній, гипоосмотическое)

глюкозо-сольові розчини з бессолевыми в пропорції 1:2

  • Ораліт (калію хлорид, гідрокарбонат і хлорид натрію, глюкоза);
  • розчин Рінгера (натрій, калій, кальцій)

Изотоническое

изоосмотические глюкозо-сольові розчини, мінеральна вода

  • Гидровит (декстроза, калію хлорид, натрію хлорид, натрію гидроцитрат);
  • Регідрон (натрію хлорид, калію хлорид, натрію цитрат, декстроза)

Дозування

В якій кількості пити розчин для регідратації, особливо дитині, визначає лікар, виходячи з клінічної картини, маси тіла пацієнта, підібраного препарату. Рекомендовані дозування для 1-ої стадії (4-6 годин) поповнення рідини у дорослих і дітей:

Вік

Об'єм розчину для регідратації (мл/кг)

грудний (до року)

100-150

молодший (1-6 років)

80-120

шкільний (7-14 років)

50-80

підлітковий і дорослий

20-60

Регідратаційна терапія в домашніх умовах

Під час лікування зневоднення розчини для орального прийому дають пацієнтові маленькими порціями (1/2-2 ч. л.) з інтервалом у 5-10 хвилин. Використовуються кошти для регідратації у дорослих так:

  1. У склянку кип'яченої води температурою 35-40 градусів всипати порошок або покласти таблетку (залежить від форми випуску препарату). Точне співвідношення препарату і води вказано в інструкції до конкретного засобу.
  2. Дочекатися повного розчинення, перемішати.
  3. При нудоті чи блюванні пити в охолодженому вигляді, при їх відсутності залишити кімнатну температуру кошти.
  4. Приймати ліки маленькими ковтками з інтервалом в 10 хвилин. У міру поліпшення стану перерва між прийомом регидранта можна збільшувати.

Для регідратації оральним способом у дітей використовуються препарати Хумана Електроліт (для малюків старше 3-х років), Гастроліт – дозволений малюкам будь-якого віку. Розчини розводяться у воді, після використовується наступний алгоритм дій:

  1. Продезінфікувати руки, надіти рукавички.
  2. Дитину покласти на рівну поверхню, повернувши голову набік.
  3. Кожні 5-10 хвилин давати по чайній ложці розчину протягом 6-ти годин. Регідратація при діареї у дітей оральним способом проводиться до стабілізації стільця. При блювоті ситуація аналогічна.
  4. При відсутності діурезу через 8 годин з моменту початку лікування орального, провести парентеральне введення регидрантов.

Відео

Оральна регідратація або Гострі кишкові інфекції у дітей

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!