Вітрянка у дорослих

Для інфекційного захворювання практично не існує перешкод. Поширюючись зі швидкістю вітру, вірус Varicella zoster набагато легше переноситься в дитячому віці. Зовсім інша картина, коли вітряна віспа у дорослих. Інфекційна природа захворювання передбачає гостру форму, хвороба протікає важко, провокуючи ускладнення. Коли діти хворіють на вітрянку, то вірус віспи проявляє себе невеликою кількістю точкових висипань і не настільки сильною лихоманкою. Дорослим же виробляти імунітет доведеться довше, і лише один з десяти може розраховувати на легку форму.

Чим небезпечна вітряна віспа для дорослої людини

Швидкість поширення разом з живучістю збудника вітрянки перетворює Варіцелла Зостер в невидиму небезпеку, яка з легкістю розноситься вітром, вентиляції, приміщенню. Для дорослих герпевірус, який відноситься до типу 3, небезпечний тим, що загрожує серйозними ускладненнями, аж до гепатиту або пневмонії. Чим старша людина, тим складніше стане протікати хвороба і тим вище ймовірність появи різного роду ускладнень.

При вагітності

Період виношування дитини для імунітету жінки стає часом випробування на міцність. Ослабленому організму важко протистояти вірусу, але найбільшу загрозу захворювання несе плоду. Найвища ступінь ризику припадає на перші місяці вагітності, оскільки вірусна інфекція здатна привести до викидня, і за кілька тижнів перед пологами, приводячи до розвитку вродженої патології або загибелі дитини.

Перші ознаки

До появи характерних ознак герпесвируса у дорослих – точкової висипу – проходить не дуже тривалий інкубаційний період. Перші ознаки хвороби з'являються через сім-десять днів, хоча відомі випадки, що вірус виявляв себе через три тижні після попадання в організм. Раптовий початок, яке супроводжується головним болем, ломотою, слабкістю і нудотою до блювоти – ось типові перші ознаки захворювання. За ними слід різке підвищення температури, нерідко температура 40 у дорослого нагадує лихоманку, а після цього починається висип.

Симптоми

З моменту появи перших ознак вітряної віспи до початку характерних симптомів проходить трохи більше доби. У дорослих хвороба протікає більш важко, тому що початковий період захворювання часто ускладнюється судорожним посмикуванням м'язів, порушенням координації і підвищеної чутливості до світла. Коли на тілі дорослого з'являється висип, то це говорить про початок наступного етапу:

  • Стадія бульбашок. На тулубі з'являються невеликі червоні папулки, які розростаються по тулубу вгору, одночасно перетворюючись в пухирці з тонкими стінками. За зовнішнім виглядом нагадує висип краплі роси, що утворюється на пелюстках квітів, поява цього симптому допомагає безпомилково поставити діагноз.
  • Стадія пустул. Коли прозорі бульбашки з червоним підставою починає мутніти, міняти обриси і втягуватися, то утворюються пустули. Приблизно через 8 годин вони розриваються, перетворюючись у вологі, але не гнійні виразки (везикули). Так хвороба входить в саму гостру фазу.
  • Стадія кірки. Ті, що розірвалися папули підсихають, проходить почервоніння, і на місці, де ще недавно була ранка, з'являється скоринка. Головне на цій стадії не свербіти, тому що кірка при попаданні вторинної інфекції легко перетворюється в рубець.

Висип може зачіпати не тільки шкірні покриви, але і слизову, а у дорослих ще й шийний лімфовузол. Останній стає болючим, напруженим, помітно збільшеним, а доповнюють неприємну картину висипання на щоках, яснах, статевих органах. Період висипу і карантин займає близько 10 днів, але хвилеподібний характер хвороби з новим підйомом температури і висипаннями здатний вплинути на тривалість перебігу.

Форма захворювання

Гендерний фактор не відіграє ніякої ролі, тому легкій або тяжкій формі вітрянки ризикують зазнати чоловіка і жінки в рівній мірі. Лише в одного дорослого з десяти є шанс легко перенести недуга як це виходить у дітей. Ще сім дорослих перенесуть інфекційне захворювання з середньо вираженим ступенем тяжкості, а решта двоє дорослих людей випробують на собі важку форму інфекції.

Ослаблений імунітет стає причиною активізації вірусу, в легкій або середній формі хвороба піддається домашньої схемі лікування з постільним режимом, прийманням ліків і гігієнічними процедурами. Як тільки перестануть з'являтися нові висипання, а утворилися скоринки підсохнуть – хворий перестане бути небезпечним для оточуючих. При важкій формі, супроводжується лихоманкою, кровотечею і глибокими виразками аж до некрозу тканин, потрібна госпіталізація, щоб уникнути летального результату.

Діагностика

Якщо при появі загальних ознак інфекційних захворювань можуть виникати сумніви, то з появою характерною для недуги висипу не залишиться ніяких сумнівів. Визначити за зовнішніми ознаками висипань і рядом інших симптомів про розвиток вітряної віспи у дорослої людини здатний кваліфікований лікар. Для діагностики захворювання необхідний огляд, а щоб повністю переконатися про правильності свого висновку, лікар може взяти на аналіз рідина або шматочок ураженої тканини.

Причини

Необов'язково, що після контакту з хворим, дорослому вийде перехворіти відразу. Вірус настільки живучий, що здатний роками мирно «дрімати», чекаючи слушного моменту. Поява такої події можуть спровокувати стрес або сильне нервове напруження. Наступна поширена причина – це ослаблений імунітет. Третьою причиною появи хвороби служить відсутність антитіл, які виробляються організмом у дитинстві при перенесеному захворюванні.

Методи лікування

Незалежно від форми перебігу вітряної віспи, схема лікування обов'язково буде включати прийом противірусних препаратів. Найпоширеніший – Ацикловір, який випускається у вигляді мазі, крему, таблеток, капсул, розчинів. Механізм дії ліків спрямований на придушення розмноження вірусу. Зовнішньо (мазь, крем) і всередину (таблетки, капсули) Ацикловір призначають при домашньому лікуванні вірусу, а внутрішньовенне застосування (розчин) підходить для стаціонару. Індивідуальна непереносимість служить єдиним приводом для відмови від лікування цим препаратом.

Ще один засіб, здатне полегшити перебіг хвороби – лосьйон Каламин. Відсутність спирту і гормонів у складі формули, тривалий заспокійливий ефект, щоб легше переносити страждання, являють собою перелік головних переваг. Охолоджуючу дію лосьйону поєднується з відмінним підсушують результатом, допомагаючи зменшувати запалення. Каламин лосьйон створює на шкірі захисний бар'єр і вважається більш ефективним, ніж зеленка.

Оскільки хвороба має вірусну природу походження, то приймати антибіотики недоцільно. Прискорити одужання такі лікарські засоби не можуть, тому що не здатні впливати на збудника захворювання. Виняток становитиме лише одна умова: вітряна віспа придбала важку форму або викликала серйозні ускладнення. Тоді лікар, діагностуючи приєднання вторинної інфекції до основного захворювання, може призначити певну дозування антибіотиків.

Прийом жарознижуючих припустимо лише при високій температурі. Звичне з дитинства намазування зеленкою не допоможе дорослим позбутися від сверблячки, про гігієну теж не можна забувати. Міф про те, що при вітряній віспі категорично не рекомендується митися, спростовують всі фахівці. Хворого вітряною віспою доводиться сильно потіти, а шкіра повинна бути чистою, щоб не загрожувала здоров'ю вторинна інфекція. Тому треба купатися, але приймати душ слід обережно, лише споласкиваясь під струменем води без мочалки.

Скільки триває вітряна віспа

У дорослих, тривалість лікування залежить від багатьох факторів. За поширеністю поширених питань щодо цього виду захворювання, ця тема хвилює дорослих не менше, ніж те, наскільки велика ймовірність перехворіти на вітряну віспу другий раз. Середня тривалість захворювання не перевищує двох тижнів. Повністю виключати більш тривалий строк не варто.

Ускладнення

Вітрянка у дорослих небезпечна для здоров'я як сама по собі, так і появою серйозних ускладнень. Утворилися рубці на місці бульбашок – це помітний косметичний дефект шкіри. Прибрати віспини, які з'являються на місці висипань, якщо почухати їх, допоможе лише лазерна корекція. Серед медичних ускладнень, що викликаються вітрянку, найнебезпечніші: пневмонія, втрата зору, запалення суглобів, менінгіт, стоматит, ларингіт.

Чи можна захворіти другий раз

Така ймовірність дуже мала. Що робити при вітряній віспі, здогадуються багато дорослі хворі або ті, хто доглядає за ними, але знайти вичерпну інформацію про інших важливих питаннях важко. Виключати повністю шанс повторно перенести вітрянку не можна, особливо дорослим людям з ослабленим імунітетом. Навіть якщо вітряна віспа знову дасть про себе знати, то вдруге захворювання буде протікати без ускладнень.

Профілактика

Дослідження, проведені щодо виявлення ефективних методів або ліків проти вірусу, довели, що необхідне щеплення від віспи для дорослих. Як плановий профілактичний метод, вакцина – це єдиний шанс протистояти атаці підступного вірусу. За основу вакцини береться ослаблений штам, який сприятиме виробленню антитіл, щоб найближчі п'ять років не піддавати ризику здоров'я. Деякі дорослі хвороби попереджаються вакциною, купленої в аптеці: вітряна віспа відноситься до рідкісного винятку.

Щеплення

Якщо в дитинстві чоловікові або жінці не вдалося підхопити вітрянку, то відсутність набутого імунітету заповнюється вакцинацією. Деякі життєві обставини призводять до сумніву щодо наявності антитіл до вірусу. Щоб вирішити це питання, треба здати аналіз на Varicella zoster, який вкаже, чи є необхідність робити вакцину. Проводять щеплення або планово (один раз на 5 років), або негайно, після контакту з хворим, але не пізніше, ніж через три доби.

Про доцільність щеплення для дорослих говорить простий факт: реакція на неї протікає набагато легше, ніж хвороба. Оскільки вітряна віспа здібна передаватися повітряним шляхом, то доросла людина може захворіти з незрозумілої причини. Поїздка громадським транспортом, похід за покупками, в кінотеатр чи кафе – все являє собою фактори ризику, якщо до цього там побував хворий. Коштує вакцина від віспи недешево: купити «Вариорикс» вийде за ціною від 2,5 тисяч рублів, а вводити треба дворазово з інтервалом від шести до десяти тижнів.

Дізнайтеся більше про те, як проявляється вітрянка у дорослих - лікування в домашніх умовах і симптоми.

Відео

Лікувати вітрянку, що провокує появу низки серйозних ускладнень у дорослих, треба грамотно. Домашні умови служать приємним фактором для якнайшвидшого одужання. Розвиток вітряної віспи у дорослих вимагає уважного підходу до прийому лікарських засобів, дотримання приписів лікаря і турботу про комфорт хворого. Як протікає період висипання, які поради дають фахівці щодо режиму відпочинку, харчування і додаткових заходів? Про це більш докладно розповідається у відеосюжетах нижче.

Як починається у дорослих

Вітрянка у дорослих - симптоми і лікування

Чим мазати, крім зеленки

Вітряна віспа Симптоми і лікування вітряної віспи народними засобами і методами

Відгуки

Алла, 41 рікЯ не підозрювала, що хворіють на вітрянку повторно. Коли подруга захворіла, то просвітила мене з цього питання. Довелося екстрено робити щеплення від вітрянки, тому що в дитинстві не хворіла. Купила вакцину, в поліклініку ходила два рази, роблячи перерву між щепленнями вакциною 6 тижнів. Легке нездужання і більше нічого, що дуже добре в порівнянні зі стражданнями подруги. Вона через вітрянки тиждень з ліжка майже не вставала. Збити температуру не виходило довго, серце боліло, лікарняний був довгим.
Наталія, 32 рокиДивуюся, коли дорослі люди займаються самолікуванням при такому серйозному захворюванні. Це ж інфекція, вірус! Тут ніякі антибіотики не допоможуть, але краще подумати про профілактику. У дитинстві мені не довелося хворіти на вітрянку. Два роки тому народила доньку, скоро підемо в садок, порадилася з лікарем, і мені запропонували зробити щеплення від вітрянки, щоб з'явилися антитіла. Купувала Окавакс, але, як і з Вариликс, повної гарантії немає. Сподіваюся, мене це захистить, а ось дитину щепити не стала. Якщо що, то нехай краще перехворіє на вітрянку, поки маленька.
Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!