Синці під очима у дитини: причини появи

Причини появи синців під очима у дітей різного віку можуть бути нешкідливими і легко устранімим. Але в ряді випадків темні кола під очима є симптомами серйозних системних збоїв в організмі. Якщо дитина повноцінно харчується, висипається і багато часу проводить на свіжому повітрі, а шкіра під очима залишається темною, необхідно записатися на прийом до лікаря для виявлення чинників, що провокують це явище.

Причини синців під очима у дітей

Появі кіл або набряклих синців біля очей у дитини може сприяти комплекс факторів. Порушений режим дня, недолік сну і велику кількість часу, проведений за комп'ютером або перед телевізором, неповноцінне незбалансоване харчування і порушений питний режим – от легко виправні причини, усунення яких веде не тільки до зникнення синці біля очей, але і сприяє поліпшенню загального стану його здоров'я. У деяких випадках зміна кольору шкіри свідчить про наступних патологічних порушеннях:

  • гельмінтоз (паразитарне зараження);
  • залізодефіцитна анемія (недостатній рівень заліза в крові);
  • хвороби нирок;
  • ендокринні захворювання;
  • цукровий діабет;
  • ослаблення імунітету.

Генетична схильність

Іноді сині круги навколо очей є рисою зовнішності, спадковим ознакою по лінії одного з батьків. Він характерний для світловолосих людей, з глибоко посадженими очима, з чутливою, тонкою від народження шкірою. Близько підходять до поверхні шкіри кровоносні судини теж можуть створювати ефект синців. Ці випадки не повинні викликати побоювань, з часом колір шкірного покриву навколо очей може нормалізуватися при зміні рис обличчя з-за зростання черепних кісток.

Порушення режиму дня

Нерідко дитина блідий і синці під очима з-за надмірної втоми при порушеному режимі дня. Перевтома, хронічний недосип виникають на тлі підвищеної розумової або фізичної навантаженні, коли відхід до сну і ранкові пробудження відбуваються в різний час, денний сон не регламентується, а час на перегляд мультфільмів та комп'ютерні ігри не обмежується. Нормалізація режиму сну, праці і відпочинку малюка – це перший пункт, яким батьки повинні приділити увагу, якщо виявили посиніння в області нижніх повік у дитини.

Неправильне харчування

Синці під очима у підлітка або дитини дошкільного або молодшого шкільного віку можуть говорити не тільки про підвищеної стомлюваності, але й про порушення обміну речовин через незбалансованого харчування. Потемніння шкіри викликають продукти низької якості, шкідливі страви з великою кількістю консервантів, добавок (в тому числі, фастфуд), дефіцит кальцію, вітамінів груп В, А, Д, Е. Виявити такі збої допомагає аналіз крові, після здачі яких необхідно проконсультуватися з фахівцем для розробки збалансованого раціону харчування, що включає:

  • повноцінні сніданки, обіди та вечері;
  • більша кількість багатих вітамінами овочів і фруктів;
  • наявність корисних перекусів між основними прийомами їжі.

Порушення водно-сольового балансу теж може бути причиною появи синців. Недолік рідини в організмі легко усувається при вживанні дитиною більшої кількості простої води. Мінімум розраховується за формулою «вага*30», наприклад, для дитини вагою 25 кг мінімальна кількість рідини, що випивається на добу, складає 750 мл Бажано повністю виключити газовані солодкі напої, віддавати перевагу простій чистій воді, натуральним компотів і морсам, некрепкому чаю.

Залізодефіцитна анемія

Синці та мішки під очима у дитини можуть бути симптомом залізодефіцитної анемії, особливо в грудному віці (до року). Брак гемоглобіну може викликати появу фіолетового відтінку кольору шкіри навколо очей, блідість шкірних покривів, слабкість і запаморочення, тахікардію. Установити дефіцит заліза можна за допомогою аналізу крові, в якості лікування рекомендується спеціальна дієта (посилене харчування).

Захворювання нирок

Патологічні процеси з-за порушень кровообігу, збоїв роботи лімфатичної, сечовидільної систем можуть викликати у дитини посиніння в області очей. Першим пацієнтом органом є нирки – призначається УЗД, загальні аналізи сечі і крові. Додатковими ознаками ниркового захворювання є ранкова набряклість обличчя, освіта «мішків» (набряків), болі в області попереку, прискорені сечовипускання. При появі цього комплексу симптомів можна звернутися за консультацією до нефролога.

Гельмінтози

Синці під очима у дитини можуть бути свідченням паразитарного зараження, наслідком виділення гельмінтами токсичних продуктів життєдіяльності, їх попадання в кров малюка і розвитку загальної системної інтоксикації. При цьому додатковими симптомами є анемія (знижений рівень гемоглобіну), зміна апетиту (підвищення або відсутність), втрата маси тіла, головний біль, свербіж в ділянці промежини. При підозрі на гельмінтоз необхідно здати аналізи крові і калу, звернутися до лікаря для підбору схеми виведення паразитів.

Ендокринні патології

Крім захворювань нирок утворення синців можуть провокувати гормональні порушення і захворювання ендокринної системи. Порушення функцій щитовидної залози, надниркових залоз і підшлункової залози провокують збої в продукції, транспортування гормонів до тканин і клітин організму, зміни їх метаболізму. При появі інших симптомів (неврологічних, метаболічних або соматичних) потрібно показати дитину лікарю-ендокринолога.

Чому у дитини синці під очима

Колір синців під очима

Залежно від кольору шкіри синців під очима фахівці роблять припущення про природу порушення і місце розвитку патології в організмі. Можливі такі клінічні випадки:

  • Насичений синій колір шкіри може бути симптомом проблем з серцем. Виникає кисневе голодування, що розвивається внаслідок судинних порушень.
  • Червоний, синьо-рожевий та блакитний відтінки свідчать про алергічної реакції.
  • Фіолетові мішки під очима є симптомом анемії.
  • Коричневі і сіро-коричневі синці виникають при гепатиті, хворобах печінки і щитовидної залози.

Причиною появи темних синців може стати ослаблений імунітет, особливо після антибактеріальної терапії (через порушення кишкової мікрофлори), прийому імунодепресантів або перенесеного хірургічного втручання. У таких ситуаціях симптом проходить після проходження реабілітаційного періоду, комплексної иммуновосстанавливающей терапії.

Синці під очима у дитини

У перший рік життя синці в області очей у дитини можуть з'являються на тлі дефіциту вітамінів або заліза в організмі (наприклад, при неповноцінному складі грудного молока), з-за порушеного режиму неспання і сну, на тлі розвитку серйозних системних порушень та патологій. Необхідно обов'язково пройти комплексне обстеження, виявити причини, що викликає симптом, отримати рекомендації по харчуванню і режиму дня у педіатра.

Коли потрібна негайна лікарська допомога

У крайніх випадках, трапляються не так часто, може настати гостре стан, що супроводжується появою темних синців на нижніх століттях. Швидку медичну допомогу слід викликати в наступних ситуаціях:

  • Поява синців супроводжується порушенням дихання, вираженою слабкістю, а риси обличчя дитини загострилися. Така симптоматика характерна для гострих серцево-судинних проблем, дитині може знадобитися екстрена госпіталізація.
  • Утворення синців передує тривала діарея або сильна тривала блювота. Круги біля очей у цих ситуаціях свідчать про початок гострої дегідратації (зневоднення), дуже небезпечної для здоров'я маленьких дітей.

Відео

Синці під очима: причини і лікування

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!