Надання першої медичної допомоги в екстрених ситуаціях - основні правила та алгоритм дій

У повсякденному житті: на виробництві, в побуті, під час відпочинку на природі трапляються непередбачувані ситуації і відбувається травмування. У таких ситуаціях важливо не розгубитися оточуючим і допомогти потерпілому. У якому порядку надається перша невідкладна медична допомога (ПМД), повинні знати все, тому що від знань і навичок може залежати життя людини.

Що таке перша медична допомога

Комплекс невідкладних заходів щодо ПМП спрямований на порятунок життя і полегшення стану потерпілого при нещасних випадках або раптових захворюваннях. Такі заходи здійснюються на місці події потерпілим або оточуючими особами. Від якості своєчасного надання екстреної допомоги сильно залежить подальший стан потерпілого.

Для порятунку постраждалого використовується аптечка, яка повинна бути на виробництві, у навчальних закладах, в автомобілях. У разі її відсутності застосовуються підручні матеріали. Індивідуальна аптечка включає табельні засоби:

  1. Матеріали для надання допомоги: артеріальний джгут, бинт, вата, шини для іммобілізації кінцівок.
  2. Лікарські препарати: антисептичні засоби, валідол, нашатирний спирт, сода в таблетках, вазелін та інші.

Види першої допомоги

В залежності від виду кваліфікації медичного персоналу, місця проведення невідкладних медичних заходів проводиться класифікація допомоги потерпілому:

  1. Перша допомога. Надають на місці події до прибуття швидкої допомоги некваліфіковані працівники.
  2. Перша долікарська допомога. Надається медичним працівником (медсестрою, фельдшером) на місці події, у фельдшерсько-акушерському пункті, в машині швидкої допомоги.
  3. Перша лікарська допомога. Надають лікарі необхідними інструментами в машині швидкої допомоги, приймальному відділенні, в пунктах невідкладної допомоги.
  4. Кваліфікована медична допомога. Здійснюється в умовах стаціонару медичного закладу.
  5. Спеціалізована медична допомога. Надають лікарі комплекс медичних заходів в спеціалізованих лікувальних установах.

Правила надання першої медичної допомоги

Що необхідно знати надає першу допомогу потерпілому? При нещасних випадках важливо оточуючим не розгубитися, швидко і злагоджено провести необхідні заходи. Для цього один чоловік повинен видавати команди або виконувати всі дії самостійно. Алгоритм надання першої допомоги залежить від виду ушкодження, але існують загальні правила поведінки. Рятувальникові потрібно:

  1. Переконатися в тому, що йому не загрожує небезпека і приступити до виконання необхідних заходів.
  2. Виконувати всі дії обережно, щоб не погіршити стан хворого.
  3. Оцінити обстановку навколо потерпілого, якщо йому не загрожує небезпека – не чіпати до огляду фахівцем. При наявності загрози необхідно видалити з вогнища поразки.
  4. Викликати швидку.
  5. Перевірити наявність у потерпілого пульсу, дихання, реакції зіниць.
  6. Здійснити заходи для відновлення і підтримки життєвих функцій до приїзду фахівця.
  7. Забезпечити захист потерпілого від холоду, дощу.

Способи надання допомоги

Вибір необхідних заходів залежить від стану потерпілого і види ураження. Для відновлення життєвих функцій існує комплекс реанімаційних заходів:

  1. Штучне дихання. Проводиться при раптовій зупинці дихання. Перед проведенням необхідно очистити порожнину рота і носа від слизу, крові, які потрапили предметів, накласти марлеву пов'язку або шматок тканини на рот потерпілому (для попередження попадання інфекції) і закинути його голову. Після затиснення великим і вказівним пальцями носа хворого роблять швидкі видихи рот в рот. Про правильному проведенні штучного дихання свідчить рух грудях потерпілого.
  2. Непрямий масаж серця. Робиться при відсутності пульсу. Необхідно покласти потерпілого на тверду рівну поверхню. Основу долоні однієї руки рятувальника кладуть трохи вище самій вузькій частині грудини потерпілого і прикривають її іншою рукою, пальці піднімають і роблять швидкі відштовхувальні натискання на грудну клітку. Масаж серця поєднують із штучним диханням – два видиху рот в рот чергують з 15 натисканнями.
  3. Накладення джгута. Проводиться для зупинки зовнішніх кровотеч при пораненнях, які супроводжуються ушкодженнями судин. Джгут накладають на кінцівку вище рани, під нього розміщую м'яку пов'язку. При відсутності табельної кошти зупинити артеріальну кровотечу можна за допомогою краватки, хустки. Обов'язково потрібно записати час накладання джгута і прикріпити до одягу потерпілого.

Етапи

Після події надання першої медичної допомоги включає наступні етапи:

  1. Ліквідація джерела ураження (відключення електрики, розбір завалу) і евакуація потерпілого з небезпечної зони. Надають оточуючі особи.
  2. Проведення заходів з відновлення життєвих функцій потерпілого або хворого. Здійснювати штучне дихання, зупинку кровотечі, масаж серця можуть особи, які мають необхідні навички.
  3. Транспортування потерпілого. Переважно здійснюється машиною швидкої допомоги в присутності медичного працівника. Він повинен забезпечити правильне положення пацієнта на ношах і в дорозі, попередити виникнення ускладнень.

Як надати першу медичну допомогу

Під час надання долікарської допомоги важливо дотримуватися послідовності дій. Слід пам'ятати:

  1. Надання першої допомоги постраждалим потрібно починати з реанімаційних заходів – штучного дихання і масажу серця.
  2. При наявності ознак отруєння викликають блювоту великим об'ємом води і дають прийняти активоване вугілля.
  3. При непритомності потерпілому дають понюхати нашатирний спирт.
  4. При великих пошкодженнях, опіках потрібно дати прийняти анальгетик для попередження шоку.

При переломах

Бувають випадки, коли переломи супроводжуються пораненнями, пошкодженням артерій. При наданні ПМП потерпілому потрібно дотримуватися таку послідовність дій:

  • зупинити кровотечу за допомогою накладання джгута;
  • дезінфікувати і перев'язати рану стерильним бинтом;
  • иммобилизировать пошкоджену кінцівку шиною або підручним матеріалом.

При вивихах і розтягненнях

При наявності розтягування або пошкодження тканин (зв'язок) спостерігається: набряк суглоба, біль, крововилив. Потерпілому необхідно:

  • зафіксувати ушкоджену область накладенням пов'язки з допомогою бинта або підручних матеріалів;
  • прикласти холод на хворе місце.

При вивиху відбувається зміщення кісток і спостерігається біль, деформація суглоба, обмеження рухових функцій. Хворому проводять іммобілізацію кінцівки:

  1. При вивиху плечового або ліктьового суглоба руку підвішують на косинці або прибинтовують до тулуба.
  2. На нижню кінцівку проводять накладення шини.

При опіках

Розрізняють променеві, термічні, хімічні, електричні опіки. Перед обробкою пошкодження уражену ділянку потрібно:

  • звільнити від одягу;
  • прилиплу тканина обрізати, але не відривати.

При ураженні хімічними речовинами спочатку з пошкодженої поверхні змивають водою залишок хімікату, а потім нейтралізують: кислоту – харчовою содою, луг – оцтовою кислотою. Після нейтралізації хімічних речовин або при термічному опіку накладають стерильну пов'язку з допомогою перев'язувального медичного пакета після проведення заходів:

  • дезінфекції поразки спиртом;
  • зрошення ділянки холодною водою.

При закупорці дихальних шляхів

При попаданні сторонніх предметів в трахею людина починає задихатися, кашляти, синіти. У такій ситуації потрібно:

  1. Стати позаду потерпілого, обхопити його руками на рівні середини живота і різко зігнути кінцівки. Повторювати дії необхідно до відновлення нормального дихання.
  2. У разі непритомності треба покласти потерпілого на спину, сісти йому на стегна і натиснути на нижні реберні дуги.
  3. Дитину необхідно покласти на живіт і обережно поплескати між лопатками.

При серцевому нападі

Визначити серцевий напад можна за наявності симптомів: давлючої (жгущей) болі в лівій частині грудної клітки або задишки, слабкості та пітливості. У таких випадках порядок дій полягає в наступному:

  • викликають лікаря;
  • відкривають вікно;
  • укладають хворого в ліжко і піднімають йому голову;
  • дають розжувати ацетилсаліцилову кислоту і під язик нітрогліцерин.

При інсульті

Про настання інсульту свідчать: головний біль, порушення мови та зору, втрата рівноваги, крива посмішка. При виявленні таких симптомів потрібно надати постраждалому ПМП в наступній послідовності:

  • викликати лікаря;
  • заспокоїти хворого;
  • надати йому напівлежаче положення;
  • при наявності блювоти повернути голову набік.
  • послабити одяг;
  • забезпечити приплив свіжого повітря;

При тепловому ударі

Перегрівання організму супроводжується: підвищенням температури, почервонінням шкіри, головним болем, нудотою, блювотою, почастішанням пульсу. У такій ситуації перша допомога потерпілим проводиться в наступному порядку:

  • перемістити людини в тінь або прохолодне приміщення;
  • послабити давить одяг;
  • покласти холодні компреси на різні частини тіла;
  • постійно напувати холодною водою.

При переохолодженні

Про настання переохолодження організму свідчать такі ознаки: синюшність носогубного трикутника, блідість шкірних покривів, озноб, сонливість, апатія, слабкість. Хворого необхідно поступово зігріти. Для цього потрібно:

  • переодягти в сухий теплий одяг або укутати ковдрою, по можливості дати грілку;
  • дати гарячий солодкий чай і теплу їжу.

При травмі голови

Внаслідок травмування голови можливий струс мозку (закрита черепно-мозкова травма). У потерпілого спостерігається головний біль, запаморочення, нудота, блювота, іноді втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності. При переломі черепа може відбутися ушкодження мозку уламками кісток. Ознакою такого стану є: закінчення прозорої рідини з носа або вуха, синці під очима. При травмі голови дії повинні бути наступними:

  1. Перевірити пульс і дихання, і при їх відсутності провести реанімаційні заходи.
  2. Забезпечити потерпілому спокій в положенні лежачи на спині, голова повернута набік.
  3. При наявності ран їх необхідно дезінфікувати і обережно перев'язати.
  4. Транспортувати постраждалого в лежачому положенні.

Відео

Надання першої медичної допомоги

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!