Лікування ангіопатії судин сітківки ока
Якщо ви раптом стали помічати мерехтіння перед очима, поява темних плям, то не виключені зміни судин сітківки. Якщо почали відчувати пульсацію, різь і біль в очах, то ці порушення носять патологічний характер. Давайте розберемося, що таке ангіопатія сітківки ока, ознаками якої є перелічені відчуття. Дізнаємося, в чому особливість даної патології судин, чому вона виникає, як лікується.
Що таке ангіопатія судин сітківки
Це не самостійна хвороба, а лише форма прояву судинних патологій. При ангіопатії сітківки ока відбуваються порушення просвіту кровоносних судин, їх розширення, звуження, недорозвиненість (у новонароджених) та ін. У результаті з'являються аномальні освіти з сполучної тканини, починається відшарування, запалення сітківки ока, помутніння кришталика, зір падає. Діагностуються дані стану тільки спеціальним обладнанням при огляді очного дна.
Ангіопатія частіше розвивається у людей старше тридцяти років, новонароджених, рідше – у дітей перехідного віку. У медицині використовується термін-аналог даної патології – ретинопатія або ангиоретинопатия. Юнацьку ангиопатию (зміни кровоносних судин у підлітка) називають хворобою Ілза. На перших стадіях такі судинні патології повністю оборотні, усунення першопричини проходять самостійно. Якщо ж захворювання не діагностується на ранній стадії, то прогресуюча хвороба призводить до втрати зору аж до сліпоти.
Види
Залежно від першопричини, що викликає порушення судин сітківки, ангіопатія класифікується наступним чином:
- Діабетична. Розвивається внаслідок цукрового діабету. Стан характеризується ураженням дрібних і великих судин, що виявляється на початкових стадіях захворювання, призводить до зниження гостроти зору. Зустрічається у 90% хворих на цукровий діабет.
- Гіпертонічна. Розвивається унаслідок підвищеного артеріального тиску, при якому руйнується внутрішній шар стінки судин. Вони фиброзируются, здавлюють вени, порушують циркуляцію крові. При обстеженні спостерігається ефект звитого очного дна, характерний для гіпертоніків.
- Гіпотонічна. Розвивається внаслідок зниження тонусу судин, швидкості кровотоку, в результаті чого утворюються тромби. Характеризується ветвистостью, вираженим розширенням артерій.
- Травматична. Розвивається при пошкодженнях шиї, здавлюванні черепа, грудної клітки, черевної порожнини в результаті раптового підвищення кров'яного або внутрішньочерепного тиску. При травматичному вигляді хвороби звужені судини очного дна, спостерігається крововилив у сітківку, різке падіння зору.
- Юнацька, небезпечна природа виникнення якої до кінця не з'ясована. Зустрічається рідко) у підлітків у формі судинного запалення сітківки, характеризується крововиливами, розростанням сполучної тканини, розвитком катаракти і глаукоми. Вважається несприятливим типом ангіопатії.
Причини захворювання судин
Ангіопатія сітківки розвивається внаслідок змішаних патологій судин, на тлі отриманих травм, інфекційних та внутрішніх захворювань, пухлин та ін. У число найпоширеніших причин цього стану включають:
- вроджені патології судин;
- гіпер - та гіпотензії;
- цукровий діабет;
- природне старіння;
- травми шиї та очей;
- мікроангіопатія головного мозку;
- захворювання крові;
- шийний остеохондроз;
- куріння;
- зайнятість на шкідливому виробництві.
Симптоми
Розвивається ангіопатія дає про себе знати часто виникає потемнінням в очах, мигтінням «мушок», появою темних крапок і плям, різзю, пульсацією, збанкрутілими судинами і болем в очному яблуці. Спостерігається помутніння зору, запаморочення, метеозалежність. Пацієнтів турбують болі в ногах, кровотечі з носа. Прогресують порушення зору, стають стійкими. При офтальмологічному обстеженні виявляються і інші симптоми ангіопатії.
У новонародженої дитини
Зміни на сітківці у новонароджених можуть виникати при зміні положення тіла, емоційних і фізичних навантаженнях, тому в ранньому періоді після пологів патологією не є. Єдине зовнішнє прояв таких змін – поява капілярної сіточки на очному яблуці. Можливими симптомами ангіопатії вони є лише у більше пізніше час, коли виявляються при обстеженні у невролога. Патологічними змінами сітківки у немовляти вважаються:
- звуження артерій;
- набряк зорового нерва;
- повнокров'я та звивистість вен;
- нерівність диска зорового нерва.
При вагітності
Збільшується обсяг циркуляції крові і рівномірне розширення судин при вагітності стає сприятливим фактором для розвитку ангіопатії, тому дана патологія у жінок у цей період зустрічається дуже часто. Її легка ступінь не потребує лікування, так як проходить приблизно через пару місяців після пологів, в цей же час починається поліпшення зору. Якщо ангіопатія очей прогресує, розвивається на тлі сильного токсикозу і підвищеного тиску, то жінці призначають гіпотензивні засоби, а у випадку відшарування сітківки показано кесарів розтин.
Методи лікування
При всіх видах ангіопатії головну увагу приділяють усунення першопричини даної патології. Лікування сітківки ока проводять і специфічними методами, спрямованими на нормалізацію стану судин і кровопостачання:
- Фармакотерапія. При медикаментозному лікуванні призначаються препарати для нормалізації кровообігу, зменшення проникності стінок судин, що перешкоджає склеюванню тромбоцитів («Пентилин», «Пармидин», «Вазонит», «Арбифлекс», «Тиклодипин», «Трентал» та ін). В обидва ока рекомендують судинні краплі, наприклад, «Тауфон» і препарати для поліпшення мікроциркуляції.
- Фізіотерапевтичне лікування – магніто - та голкорефлексотерапія, лазерне опромінення, гімнастика для очей.
- Дієтотерапія – виняток вуглеводних продуктів та тваринних жирів, обов'язкове доповнення раціону рибою, овочами, молочними стравами, фруктами.
- Вітамінотерапія. Курси лікування вітамінами групи В, С, Е, Р (за два тижні двічі на рік).
- Засоби народної медицини – траволікування настоянками і відварами.
Відео як лікувати ангиопатию очей
Хочете дізнатися думку фахівця про постановці діагнозу «ангіопатія судин сітківки» у дітей до року? Чому ставиться такий діагноз, що він означає, що криється за настільки розмитим формулюванням? Як поліпшити зір? Подивіться відео з лекцією лікаря-офтальмолога Вадима Бондаря. З відеосюжету керівника клініки альтернативної медицини Олени Шведової ви дізнаєтеся про особливості ангіопатії, що розвивається на тлі цукрового діабету.
У дітей
Ангіопатія судин сітківки у дітей