Розведення кроликів в домашніх умовах. Поради для початківців за змістом і вибору породи кроликів з відео

Для додаткового доходу багато людей вибирають таку область, як розмноження кроликів. Це не так вже дивно, адже кроликобизнес – дуже доступний і простий вигляд підсобного господарства, який не вимагає великого вкладення матеріальних коштів. Крім того, розведення домашніх тварин не забере багато часу і сил.

Як розводити кроликів

Вибір породи і мета вирощування відіграють важливу роль на перших етапах процесу розведення кроликів, тому починати необхідно з даного кроку. Існує три основних напрями, на які можна поділити всі можливі породи: м'ясні, м'ясо-шкурні і пухові. Прибуток і ресурси можна отримати лише за умови розведення здорового, породистого молодняку. Перевірити «якість» дорослих особин можна за такими критеріями:

  • вгодованість;
  • стан тулуба, ворсу, очей;
  • рухливість;
  • забарвлення;
  • вага.

Вибраний екземпляр для розмноження повинен мати всі необхідні характеристики, які притаманні цікавить породі. Ні в якому разі не купуйте хворих, виснажених або ожирілих тварин: з їх допомогою не вдасться розвести здорове потомство і отримати якісну кролятину. Звертайте увагу на форму вух, кінцівок і голови, перевірте стан ворсу, інакше розведення кроликів в домашніх умовах не принесе вам прибуток.

Розведення кроликів як бізнес

Ростити особин в якості основного джерела доходу дуже вигідно, проте доведеться витратити чимало часу на попередні розрахунки, підготовку та закупівлю. Підказки:

  1. Для початку потрібно побудувати кроликоферму або придбати готові системи.
  2. Можна знайти вже готовий бізнес-план з точними розрахунками собівартості, рентабельності, витрат і доповнюючими фото, технічними схемами.
  3. Кролівництво як бізнес вимагає структурування наявних ресурсів, передбачливості і готовності постійно навчатися, змінювати техпроцес, враховуючи помилки.
  4. Для розведення на перший час вибирайте тільки м'ясні породи, вони забезпечать вам гідний рівень доходу.

Кролики для себе

Декоративні породи можна виростити для власних потреб, адже маленькі тварини швидко ростуть і є найбільш плідними істотами серед іншої фауни. Протягом року одна кролиця дає в середньому шість окролів – приносить близько 25 особин молодняку. Розведення кроликів для себе – вигідне заняття, яке регулярно дає корисне, дієтичне м'ясо, хутро і шкурки. Забій здійснюється кілька разів на рік, середня маса однієї тварини – 4 кг.

Особин слід утримувати в комфорті, забезпечуючи всіма необхідними умовами. Це:

  • клітки для утримання;
  • допоміжний інвентар;
  • поїлка;
  • годівниця;
  • гніздове відділення.

Породи для розведення кроликів

Кролиное м'ясо відомо своїми корисними властивостями, її рекомендують вживати в будь-якому віці. Ростити кролів можна в підсобному господарстві, селі або на фермі. По мети вирощування підбирається спеціальна категорія особин. З продажу і збуту тушок отримують хороший прибуток, тому закуповують м'ясні породи кроликів для домашнього розведення, їх існує велика кількість:

  • полтавське срібло.
  • новозеландський білий;
  • європейське срібло;
  • новозеландський червоний;
  • фландрія;
  • каліфорнійський;
  • сріблястий;
  • різен;
  • білий велетень;
  • радянська шиншила;
  • французький баран;
  • сірий велетень.

З чого почати розведення кроликів

Така діяльність принесе результати тільки за умови чіткого дотримання правил утримання і відсутність помилок. Початок розведення кроликів включає кілька етапів, перший з яких – придбання молодняку. Кроленя повинен бути повністю здоровим, рекомендується купувати самок на фермерських виставках, де більш низька ймовірність нарватися на «бракований» товар (генетично, або з латентними геморагічними хворобами). Вік кролів має бути не менше двох-трьох місяців.

Огляньте кроликів на наявність недоліків. Породисті тварини повинні повністю відповідати зазначеним стандартам за зовнішніми параметрами. Далі необхідно забезпечити тварин всім необхідним, для чого заздалегідь будуються вольєри, клітки, риють ями і так далі. Вибір способу утримання кроликів повністю лягає на плечі підприємця, рішення повинне бути ретельно продуманим. Підібрати оптимальний раціон для особин – це наступний етап продуктивного розведення, тому необхідно стежити, щоб харчування було збалансованим і різноманітним.

Як утримувати кроликів

Традиційно утримання кроликів в обмеженому просторі. Однак у кролівників по всьому світу є поділ: розведення вільне і клітинне. Кожен вид має свої плюси і мінуси. Вибір способу утримання безпосередньо залежить від наявних ресурсів. Наприклад, клітинний метод більше підходить для людей, які розводять невелику кількість кролів на обмеженій території. Це може бути двір, дача, гараж, сарай або навіть балкон.

Вільне утримання можуть собі дозволити лише великі землевласники, для яких ця діяльність становить основний вид заробітку. Кролівництво в домашніх умовах передбачає максимальний догляд за тваринами, їх охороняють від всіляких хвороб. Віддаючи перевагу кліткового утримання, можна не тільки контролювати самопочуття самок, їх селекцію та схрещування, але і регулювати інші важливі заходи – ветеринарні, годування.

Розведення кроликів в ямі

Одним з найстаріших способів вільного розведення є утримання кроликів в ямі. Зараз цей метод застосовується рідко через велику кількість незручностей, однак деякі люди дотримуються цього природного способу розведення. Головним достоїнством методу є простота і практично повна відсутність необхідності використання додаткових пристосувань.

Кролики у вольєрах

Утримання кролів у клітках може бути небезпечно для їх здоров'я, адже чистопородних особин необхідний простір для пересувань. Для забезпечення їм цієї можливості багато людей будують спеціальні вольєри. Розмір огорожі залежить від кількості молодняку, проте фахівці радять тримати самця окремо, щоб контролювати процес розмноження. Розведення кролів у вольєрах вважається більш економічним варіантом, адже для побудови конструкції потрібно набагато менше матеріалів.

Утримання кролів у клітках

Використовуючи сучасні методи утримання тварин, можна домогтися чудових результатів, адже вирощування кролів у клітках – не єдиний спосіб. При спорудженні спеціальних вигульних майданчиків відпадає необхідність тримати особин під замком круглі добу. Необхідно лише вчасно випускати їх на волю для профілактики хвороб або ожиріння. Кліткове утримання кролів включає безліч плюсів, найважливішим з яких є стан м'яса. Чим воно ніжніше, тим більш охоче його купують на ринку.

Ферма кроликів

Для особливо великих сільськогосподарських структур може знадобитися ціла ферма з розведення кроликів. Зміст і розведення особин на шедах повинно бути автоматизовано і не вимагати частого втручання з боку людини. Сучасні технології допомагають вийти на стабільний дохід з мінімальними вкладеннями, проте для початку фахівці рекомендують придбати вже запатентовану систему. Вона дозволить мінімізувати ризики на початкових етапах, адже тварини, вирощені на міні-фермах, практично не схильні до розвитку хвороб.

Як доглядати за кроликами

Розводити кроликів зовсім не складно. Важливіше знати, як правильно за ними доглядати. Регулярний догляд за кроликами – це запорука успіху, тому дотримуватися правил слід постійно:

  • Особини завжди повинні бути забезпечені достатньою кількістю свіжої їжі і чистої води для активного зростання.
  • Вольєр або клітку необхідно містити в чистоті.
  • Не ігноруйте вакцинацію кроликів, адже через відсутність щеплень тварини можуть почати хворіти, що для великої їх скупчення загрожує швидкою передачею вірусних та інших збудників.

Як правильно годувати кроликів в домашніх умовах

Правильно складений раціон для тварин допомагає швидко отримати гарне м'ясо, тому до даної задачі слід підходити з особливою відповідальністю. Норми годівлі кроликів взимку і влітку різняться, адже кожен сезон багатий корисними продуктами. Навесні для успішного розведення кроликів годують їх зеленою травою, яку чергують з іншими інгредієнтами. Давати постійно одну кропиву чи полин не надто розумно, тому оптимальний раціон для тварин повинен включати:

  • овочі;
  • зернові культури;
  • гілки.

Чим можна годувати декоративного кролика

Декоративні породи, вимагають більш ретельного догляду, ніж промислові. Годування декоративних кроликів в домашніх умовах обов'язково має включати такі складові, як сіно, сухі корми, зелень і коренеплоди. Харчування тварин повинно бути не тільки різноманітним, але і збалансованим. Деякі овочі, наприклад, картоплю, краще взагалі виключити з їхнього раціону через можливі проблеми з кишечником. А ось сухарі дуже корисні для декоративних порід: ними іноді замінюють ранкове чи вечірнє годування.

Чим годувати кролів на м'ясо

Деякі фахівці стикаються з проблемою відгодівлі тварин, адже іноді навіть при хорошому розведенні згодом вони відмовляються від їжі. Найкращим рішенням буде дотримуватися поетапного режиму годування, який допоможе тваринам швидко набрати вагу. Годівля кролів на м'ясо передбачає дотримання спеціального раціону:

  1. Підготовчий етап складається з перекладу особин на зерно, комбікорм або висівки.
  2. На другій стадії основним компонентом харчування стає калорійна каша і мешанка.
  3. Етап посиленого годування включає додавання цикорію, кмину або кропу.

Розмноження кроликів в домашніх умовах

Планування злучки при розведенні кроликів дозволить отримувати потомство протягом усього року. Краще використовувати відразу кілька особин з-за різного ступеня молочності самок. При нестачі молока у одній її дитинчат можна пересадити до іншої. Перед спарюванням потрібно вникнути в особливості розмноження кроликів, щоб не допустити при розведенні помилок. Не рекомендується схрещувати тварин, які перебувають у родинних зв'язках: враховується можливий негативний вплив на потомство.

Основним правилом є правильна подсидка – кролицю запускають в клітку до самця під час полювання, але не навпаки. Це пояснюється тим, що самець, потрапивши на нову територію, буде зайнятий її освоєнням, тому процес спарювання заради розведення може затягнутися. Тривалість охоти у жіночих особин становить 3-5 днів, перерва може тривати від 8 до 9 днів. Для запліднення самки вистачить однієї-двох случек, після чого кролика знову поміщають в окрему клітку або вольєр. Період вагітності становить 30 днів, протягом яких тварина потребує особливого догляду.

Відео: Кролівництво для початківців

Розведення кролів. Особистий досвід // FORUMHOUSE

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!