Посадка живців винограду - заготівля садивного матеріалу, способи пророщування і висадка у відкритий грунт

Купівля нових кущів винограду – дуже витратна справа, а вирощування винограду з живців в домашніх умовах доступно навіть новачкам-виноградарям. Вегетативний спосіб розмноження дозволяє зберегти всі якості материнської культури, добитися швидкого плодоношення нових виноградних кущів. Щоб самостійне розведення улюбленого сорту винограду стало приємним і ефективним справою, необхідно знати, як правильно заготовити, проростити і посадити у відкритий грунт виноградні чубуки.

Заготівля живців

Виноградним ручкою (цибухом) називають відрізок лози з 2-3 бруньками. Розмноження винограду відведеннями доречно, якщо необхідно отримати лише кілька нових кущів культури. Живцювання в рази збільшує посадковий матеріал. Щоб виростити виноград з черешка, восени підбирають материнський кущ, що дає високі врожаї. Його грона повинні бути великими, а ягоди – володіти найкращими сортовими якостями.

Живці краще заготовити восени при обрізку винограду. Для цього позначають лозу, діаметром не менше 7 мм, дала влітку чудові плоди. Осіннє живцювання допоможе отримати якісний матеріал для посадки. Виноградний кущ накопичив за літо достатня кількість мінеральних речовин, які забезпечать чубуки силою. Вона допоможе майбутнім саджанцям не загинути при зимовому зберіганні, і посадка живців винограду навесні буде успішною. Для нарізки чубуков потрібно дотримуватися таких правил:

 1. Приступати до заготівлі посадкового матеріалу після листопаду.
 2. Вибирати пряму, здорову лозу без пошкоджень.
 3. Проводити процедуру гострим продезинфицированным секатором.
 4. Обрізати черешки з 2-3 бруньками.
 5. Відступити від верхнього вічка кілька сантиметрів і зробити зріз під кутом.
 6. Під нижньою ниркою стебло відсікти горизонтально.
 7. Якщо живці готуються з різних сортів винограду, необхідно провести їх маркування.
 8. Замочити чубуки в холодній воді на добу, щоб наситити вологою перед відправкою на зимове зберігання.
 9. Залишити посадковий матеріал на півгодини в розчині мідного купоросу (марганцівки) для знезараження.
 10. Добре просушити їх, поклавши на абсорбуючу серветку.
 11. Зібрати пучками, помістити в поліетиленові мішки, зав'язати.
 12. Зберігати на верхній полиці холодильника при температурі 5°С (підходить і підвальне приміщення).
 13. Кілька разів за зиму перевіряти стан живців, змінювати їх положення.

Пророщування живців винограду

Кінець лютого – час відбору живців і підготовки їх до проращиванию. Це відповідальний захід, від якого залежить якість садивного матеріалу. Воно складається з декількох кроків:

 1. Чубуки розпаковують і оглядають, видаляють зіпсовані екземпляри.
 2. Відбирають відрізки лози зі світло-коричневою деревиною без плям, цвілі і гнилизни.
 3. Промивають темно-рожевим розчином перманганату калію.
 4. Відступивши від нижнього і верхнього вузла на 1 см, з допомогою гострого секатора роблять горизонтальне відсікання.
 5. Залишають ті живці, у яких на зрізі проглядається світло-зелена деревина.
 6. Замочують майбутні саджанці на 2 доби у воді, повністю зануривши їх у рідину.

Відібраний матеріал готують до проращиванию. Проростити живці можна кількома способами. Нижче представлений метод кропіткий, але ефективний:

 1. Видаляють вічка на чубук.
 2. Верхній зріз відрізка лози заливають парафіном. Ця процедура затримає проростання вічок на 7-10 днів, що дасть можливість черешку кинути всі сили на утворення коренів.
 3. Від п'яти (нижнього вузла) за напрямом до зрізу роблять 2-3 вертикальні насічки на деревині голкою (іншим гострим предметом) довжиною не більше 2 см, намагаючись не зачепити луб. Ця процедура прискорить проростання коренів.
 4. Розводять препарат Корневін – стимулятор росту кореневої системи (1 ч. ложка на 1 л води).
 5. Залишають черешки у розчині на 12 годин для активації коренеутворення.
 6. На дно скляної банки кладуть кілька шматочків деревного вугілля, щоб запобігти загнивання рідини.
 7. Зверху укладають товстий шар вати, гігроскопічна структура якої допоможе вберегти ніжні корінці від загибелі, якщо з якоїсь причини вода в ємності для пророщування винограду стане нижче необхідного рівня.
 8. Ставлять у ємність живці.
 9. Банку наповнюють водою (відстояною, дощової або талої) так, щоб її межа доходила до середини п'яти чубуків. Потрібно знати, що виноград не пускає коріння під водою. Вони ростуть на кордоні вододілу.
 10. Ставлять банку з живцями добре висвітлений підвіконня.
 11. Температура води не повинна бути вище 24°С, інакше виноград коріння не пустить. Рівень рідини повинен бути незмінним.
 12. Через 2 тижні набухнуть бруньки. Їх видаляють. Це уповільнює утворення пагонів ще на тиждень і направляє силу чубука на коренеутворення.
 13. По мірі росту коренів збільшують кількість води настільки, щоб молода коренева система була повністю покрита рідиною.
 14. Чекають, поки довжина корінців стане 2,5-3 см і висаджують живці в тимчасові контейнери для повноцінного розвитку кореневої системою перед висаджуванням у відкритий грунт.

Посадка чубуків винограду

Існує кілька способів вкорінення живців у тимчасовій ємності перед садінням у відкритий грунт. Кожен виноградар вибирає той, який йому по душі. Новачки можуть випробувати всі варіанти і вибрати кращий. Щоб посадка винограду навесні живцями пройшла успішно, необхідно провести загартовування саджанців. Для цього навесні в теплі сонячні дні, висаджені в тимчасові контейнери чубуки виносять на вулицю протягом 7 днів. Після цього можна проводити посадку винограду у відкритий грунт.

В грунт

Пророщені чубуки до кінця травня готові до посадки на постійне місце зростання. Покрокова інструкція висаджування живців винограду в грунт:

 1. Викопати яму 80х80х80 см. Верхній родючий шар землі відкинути окремо.
 2. На дно засипати щебінь середнього розміру (12-15 см). Утрамбувати дренажний шар.
 3. З південно-західної сторони на відстані 10 см від краю ями вставити пластикову трубу діаметром 50 мм і довжиною 1 м. Через неї буде здійснюватися глибинний полив ділянки.
 4. Змішати землю з перегноєм (1:1).
 5. Наповнити нею яму на 10-15 см, розрівняти, утрамбувати. Подібним чином всипати 4 відра ґрунтосуміші. Коріння куща винограду розростуться і досягнуть удобреного ґрунту.
 6. Коли залишкова глибина ями буде 50-55 см, на її північній стороні насипати пагорб з відкинутого окремо родючого шару землі. Він стане опорою для саджанця. Зволожити цю грунт.
 7. Розрізати пластикову пляшку, в якій знаходиться саджанець. Вставити його разом із земляною грудкою так, щоб п'ятка чубука на 45-55 см нижче рівня поверхні землі (краї ями). Це обереже коріння від вимерзання взимку. Ідеальним вважається становище саджанця під нахилом, коли нирки орієнтовані на північ (до вершини створеного горбика), а коріння – на південь.
 8. Засипати кореневу систему саджанця на 10 см рихлим сухим грунтом.
 9. По мірі зростання лози лунку засинають. Завдяки цьому виноградний кущ розвиває під землею безліч додаткових сплячих нирок. Вони підуть у ріст після вимерзання лози в суворі зими або за інших негативних факторах, що дозволить винограду відновитися.

У склянки

Одним із способів пророщування чубуков є посадка їх пластикові стакани. Такі ємності доступні всім і не потребують великих матеріальних витрат. При висадці саджанців у відкритий грунт тимчасовий контейнер легко розрізається ножицями, а коренева система чубука не порушується при цьому. Методика посадки живців винограду в пластиковий стакан:

 1. Найкраще підходить тара об'ємом 0,5 л.
 2. На дні склянки роблять три дренажних отвори розпеченим цвяхом.
 3. Змішують субстрат з листового перегною і землі (1:1), наповнюють ємність на 2,5 см.
 4. По центру контейнера ставлять пластиковий стакан об'ємом 200 мл без дна і засипають почвосмесью простір між двома ємностями.
 5. Утрамбовують і поливають землю.
 6. Менший обсягом склянку наповнюють грубозернистим річковим піском, попередньо прокалив його і остудити.
 7. Зволожують піщаний шар.
 8. Виймають маленький стакан.
 9. По центру піщаного кола роблять заглибину на 4 см діаметром 1 див.
 10. Встановлюють туди підготовлений до проращиванию чубук (описано вище) і засипають склянку до країв піском.
 11. Обрізають пластикову пляшку з обох боків так, щоб вийшов «тубус».
 12. Одягають його на склянку зверху для захисту чубука.
 13. Грунт в ємності повинен бути постійно вологим.
 14. Зняти захисний «тубус», коли на черешку утворюється 4-5 листка.

В пластикові пляшки

Чубуки, підготовлені до проращиванию, часто садять у тимчасові контейнери, зроблені з пластикових пляшок. Їх об'єму (оптимальний – 1,25 л) вистачає для нормального розвитку кореневої системи саджанця винограду. При посадці чубука у відкритий грунт такий контейнер можна розрізати ножицями, не пошкодивши при цьому коріння рослини. Якщо обрізати дволітрову пластикову пляшку на 10 см вище дна, вийде прекрасний піддон для ємності з посадженою черешком.

Покрокова інструкція посадки живців винограду у пластикову пляшку:

 1. Тару об'ємом 1,25 л обрізають зі сторони шийки на¼.
 2. На дні проробляють отвори і засипають дренаж, наприклад, керамзит (в один шар).
 3. Готують субстрат з родючої землі і грубозернистого річкового піску (1:1).
 4. Засипають ємність грунтом на третину і вставляють підготовлений до проращиванию живець (як це робити описано вище).
 5. Додають субстрат до половини ємності і поливають.
 6. Засипають ґрунт до верху обрізаної пляшки.
 7. Тримають посаджені живці в добре освітленому місці з температурою повітря 20-25°С. Грунт повинен бути постійно вологим. Слід уникати перезволоження.
 8. Аналогічно висаджують пророщеные чубуки в пляшки-контейнери для подальшого розвитку їх кореневої системи.

В поліетиленовий пакет

Існує ще один спосіб пророщування чубуков – у поліетиленовому пакеті. Метод простий у виконанні і ефективним. П'яту з насічками підготовлених до проращиванию відрізків лози (описано вище) посипають сухим Корневином для стимулювання утворення коренів. Мочать будь абсорбуючу серветку і замотують у неї один за одним чубуки, так, щоб кожен з них виявився загорнутим вологою тканиною.

Зволожують тільки нижню частину відрізка лози. З'єднаний матеріалом пучок майбутніх саджанців винограду поміщають в поліетиленовий пакет, щоб запобігти випаровування вологи. Верхні нирки чубуков повинні бути вільні від плівки. Посадковий матеріал кладуть на шафу. Через 2 тижні можна побачити маленькі корінці, здалися з насічок. Далі їх висаджують у тимчасові контейнери з почвосмесью для розвитку кореневої системи перед садінням у відкритий грунт.

Догляд

Розведення винограду живцями виноградарем копіткої праці і ретельного догляду за знову висадженими рослинами. Оптимальне зволоження грунту допоможе саджанцю прижитися і зміцніти. Необхідно уникати висушування і перезволоження грунту. Полив здійснюють під корінь (по всьому діаметру лунки) один раз в 10-14 днів з розрахунку 10-15 л води на кущ. Глибоке зволоження ділянки через дренажний отвір проводиться після третього року життя винограду, коли коренева система стане сильною і поглибиться.

Мульчування грунту (соломою, тирсою, лушпинням соняшнику тощо) вбереже молоді корені від перегріву, збереже вологу і захистить виноград від бур'янів. Головне завдання першого вегетаційного періоду – виростити міцну лозу. Коли саджанець досягне 30-40 см, необхідно здійснити його підв'язку на шпалеру. Щоб зайва зелена маса не забирала сили у молодого винограду, залишають 2 найсильніших втечі на черешку, а інші видаляють.

Чим вище чубук будуть перебувати залишені паростки, тим більше залишиться на лозі сплячих бруньок, які не дадуть загинути рослині при несприятливих умовах. Обов'язковий захід – пасинкування і обрізування вусів. В пазухах листків формуються пагони (пасинки). Їх необхідно видаляти. Виноградар повинен попереджати захворювання саджанця. Для цього влітку проводять профілактичне обприскування культури розчином фунгіцидів – хімічних препаратів проти хвороб винограду.

Пік грибкових захворювань культури припадає на червень-липень. Необхідно регулярно проводити огляд винограду на предмет ураження паразитами (попелиць, нирковим кліщем тощо) При першій підозрі на наявність шкідників проводять обробку саджанця інсектицидами. У серпні прищипують верхівку лози, щоб припинити її зростання і активувати накопичення корисних речовин. Це допоможе молодому рослині успішно перезимувати.

Відео

Посадка живців винограду

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!