Як зробити кристал солі

Кристали приваблювали людину з давніх часів. Майже всі дорогоцінні ювелірні камені, за невеликим винятком, – мінерали з чіткої кристалічної гратами. Сучасні технології дозволяють вирощувати штучні дорогоцінні камені, які зовні не відрізняються від справжніх, володіють тією ж структурою. Дивно, але не тільки мінерали, а звичайні крупинки солі або цукру – теж кристали, здатні рости. Як зробити кристали з солі самостійно? Розповімо про це докладніше.

Поради з вирощування кристалів солі

Спочатку необхідно вибрати речовина, яку ви хочете сформувати в кристал. Експерименти в домашніх умовах показали, що найпростіший спосіб – використовувати звичайну кухонну сіль. Цей метод володіє безперечною перевагою – всі потрібні компоненти знаходяться буквально під рукою, не вимагаючи покупки або пошуку особливих складових. Перед початком досвіду уважно ознайомтеся з інструкціями. Для «маленького дива» підходять різні солі:

 • морська;
 • кухонна;
 • мідний або залізний купорос;
 • хлорид калію;
 • калієві галун;
 • марганцівка.

Дотримуйтесь граничну обережність при роботі з використовуваними речовинами. Відразу треба вирішити, який результат ви хочете отримати – один великий монокристал або трохи меншого розміру. Для цього доведеться використовувати різні технології. Зазначимо, що вирощування монокристалів простіше за виконанням. Важливо: ємність, в якій росте наш красивий камінь, неприпустимо трясти і рухати, інакше він вийде неправильної форми. Не можна:

 • без причини витягувати кристал з посудини;
 • використовувати харчові барвники, щоб додати колір;
 • фарбувати поверхню готового «вироби» фарбою.

Як в домашніх умовах виростити кристал солі

Отже, ви вирішили дізнатися, як зробити кристал солі. Для отримання невеликої попередньої практики підійде готовий набір для вирощування кристалів, який продається в дитячих магазинах. Ви зможете здійснити цей процес зі своєю дитиною. Йому заняття неодмінно сподобається. Існує експрес-спосіб отримання шуканого за 1 день, але тоді вийде не один великий, а кілька зрощених дрібних кристаликів. Якщо ж ви готові до очікування і вражаючого результату, ми розповімо, як виростити кристал з повареної солі.

Необхідні матеріали та інструменти

Для задуманого досвіду необхідно підготувати набір обов'язкових матеріалів, який повинен містити:

 • дві прозорі ємності (щоб ми могли спостерігати за зростанням);
 • речовина, яку будемо використовувати для вирощування (в нашому випадку це кухонна сіль);
 • паличка або столова ложка;
 • воронка;
 • фільтрувальний папір;
 • нитка, а краще, якщо є – тонка мідна дріт;
 • чимало часу і терпіння.

Покрокова інструкція

Всі необхідні матеріали підготовлені, пора починати робити крупинку солі чарівним каменем. Який же основний принцип, як маленький кристалик стає великим? В насичений розчин речовини невеличка крупинка, і молекули починають налипає на неї. Кристалик зростає. Щоб молекули налипали, потрібно остуджувати рідина або випарювати її. Методом повільного охолодження досягається більш швидкий результат. Пропонуємо вашій увазі інструкцію, як зробити кристали з повареної солі:

 1. В скляній ємності (пластикову краще не використовувати) готуємо насичений сольовий розчин. У гарячу воду додаємо сіль, ретельно перемішуємо (на 100 г води, нагрітої до температури 80°, потрібно 36-38 грам солі).
 2. Готового розчину необхідно дати охолонути. Через годину після цього його треба відфільтрувати – використовуючи воронку з ватою або спеціальної фільтрувальним папером.
 3. Постояв кілька годин складу профильтруем ще раз.
 4. До мідному дроті або нитці прив'язуємо крупинку солі побільше і опускаємо всередину ємності. Вона повинна перебувати в підвішеному стані, не торкаючись дна. Банку слід накрити папером, щоб уникнути попадання пилу.
 5. Через день-два дно, стінки, сама зволікання обростають безліччю дрібних кристаликів. Беремо другий посудину, обережно переміщаємо туди наш зародок і переливаємо рідина.
 6. Залишилися кристалики знову заливаємо водою, і потім весь час підтримуємо рівень рідини в банку з зростаючим кристалом. Приблизно раз в тиждень розчин необхідно фільтрувати від випадіння кристалів.
 7. Після кількох днів зростання стане явно помітний. Продовжуйте вирощування скільки хочете, поки не отримаєте потрібний результат. Потім обережно вийміть диво-камінь, акуратно промийте і покрийте безбарвним лаком для нігтів, щоб надати міцність.

Відеоуроки: як виростити кристал будинку

Ви вже знаєте, з чого можна виростити кристал. Проробивши досліди з звичними речовинами, спробуйте поекспериментувати з реактивами. Це можуть бути галун, жовта або червона сіль, мідний купорос, сульфат алюмінію. Важливий момент: намагайтеся не користуватися дуже отруйними реактивами. В домашніх умовах важко домогтися потрібної вентиляції і температури для дослідів. У відео показано, як виростити цікаві види кристалів, використовуючи доступні речовини.

З кухонної солі та води

Як виростити кристал з кухонної солі в домашніх умовах /How to grow a crisall of salt

З мідного купоросу

Як виростити кристали будинку. ( Make Home # 85 )

Як зробити кольоровий сольовий кристал

Як виростити кристал солі

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!