Чотирнадцята тиждень вагітності

Пішла друга тиждень другого триместру, почалося спокійне час для майбутньої мами. Самопочуття покращилося, жінка стала додавати у вазі, апетит нормалізувався, пройшли ранкове нездужання і нудота. Малюк активно розвивається, йому вже не так страшні зовнішні несприятливі фактори, так як його захищає активно формується плацента. Дитина підросла і все більше схожий на людину, тільки крихітні. Однак, голова дитини ще непропорційно велика по відношенню до тіла.

Що відбувається з організмом на 14 тижні

Початок другого триместру – це самий спокійний час для майбутньої мами, коли самопочуття вже нормальне і ще немає виражених зовнішніх змін тіла, що дозволяє жінці бути активною і бадьорою. Емоційний стан за рахунок стабілізації гормонального фону стало спокійним і тепер можна потихеньку готуватися до швидкої зустрічі з малюком. 14 тиждень гестації – це четвертий акушерський місяць, або другий тиждень другого триместру, всі органи і системи дитини пройшли етап закладки і тепер активно формуються і розвиваються. Дитина активно росте і стає більше схожим на маленького чоловічка. Активно розвивається плацента, яка буде живити малюка до пологів, і відповідати за утворення гормонів вагітності, матка виходить з порожнини малого таза і її вже можна промацати над лобком.

Жінка зауважує, що тіло починає змінюватися, згладжується талія, повніють стегна і груди, поступово може злегка позначитися невеликий животик. Прояви дискомфорту і токсикозу першого триместру зникли, з'явився апетит і починає активно додаватись вага, за яким тепер потрібно стежити, щоб не набрати зайвих кілограмів.

У цей період не повинно виникати ніяких хворобливих відчуттів, будь-яке нездужання або болі, дискомфорт або виділення – це привід для звернення до лікаря.

Розвиток плода: вага розмір і стать

Плід на початку другого триместру і вже достатньо сформований, і вплив негативних зовнішніх і внутрішніх факторів для нього вже не настільки критично, як це було в першому триместрі. Дитина активно росте і щотижня додає у вазі, зараз він становить близько 8-10 см в довжину і важить близько 35 грамів. У цьому терміні малюк виглядає як маленький чоловічок, хоча і не зовсім пропорційний – велика голова різко виділяється на тлі невеликого тіла і кінцівок. Малюк активно рухається в порожнині матки за рахунок навколоплідних вод і достатнього простору, активно рухає кінцівками, стосується стінок матки, відштовхується від них. Але поки рухів плід майбутня мама не відчуває, так як він відділений від неї щільною стінкою матки і навколоплідними водами, а розміри його ще дуже малі.

У цьому терміні у плода відбувається активне формування кісткового скелета, що вимагає від мами споживання достатньої кількості кальцію. Зараз у дитини формуються ребра в зоні грудної клітини, малюк робить грудною кліткою і діафрагмою рухи, схожі на дихальні, що готує його поступово до позаутробного життя. У цьому терміні він може розрізняти рецепторами мови смаки – при проковтуванні навколоплідної рідини він може по-різному реагувати на неї, якщо води солодкі, плід активізує ковтальні руху, якщо вони гіркі або кислі, він перестає їх ковтати.

Склад навколоплідних вод залежить від харчування мами, і варто стежити за тим, що вагітна їсть.

Все тіло плоду покриває щільний шар захисної мастила, під нею на шкірі дитини формується лануго, пушкове волосся малюка, які будуть зникати з тіла в міру наближення пологів. Ці тонкі перші волоски необхідні плоду внутрішньоутробно для утримання на тілі спеціальної захисної мастила, вони розташовані рівномірно по всьому тілу і голівки плоду. За рахунок мастила шкіра малюка не піддається дії навколоплідних вод і надалі, коли плід підросте, за рахунок неї буде зручніше народжуватися по родових шляхах. Крім лануго у дитини вже є вії і брови, хоча вони ще дуже тонкі і світлі.

Всі органи і системи вже сформувалися, вони включаються в роботу і поступово удосконалюються, вони все активніше включаються в роботу, взаємодіють між собою і підпорядковуються імпульсів нервової системи. Зараз у дитини вже сформовані статеві органи, і на УЗД досвідчений лікар вже може розглянути стать дитини, хоча і приблизно. Також можна вже визначити групу крові або резус-фактор плоду, що важливо для деяких патологій. Зараз у малюка вже помітні очі, які закриті століттями, чітко видно вушка, і на УЗД майбутні батьки можуть побачити личко малюка. Зараз у плода настав етап вкрай активного росту і розвитку, за другий триместр він зросте в кілька разів.

Відчуття майбутньої мами

Якщо вагітність протікає без відхилень, в цьому терміні самопочуття і відчуття майбутньої мами будуть сильно відрізнятися від першого триместру в кращу сторону. Проходять прояви токсикозу, сонливості і слабкості. На зміну нездужання приходить відчуття легкості і бадьорості, підвищується апетит, нормалізується сон. Став більш рівним емоційний фон, жінка перестала страждати різкими перепадами настрою, плаксивістю, настрій стає піднесеним за рахунок формування особливої психологічної «домінанти вагітності». Небезпеки першого триместру минули, і можна спокійно піклуватися про зростаючому животику і своєму тілі.

На ріст і розвиток малюка потрібно багато поживних речовин, а також вітамінів і мінеральних компонентів. Якщо жінка харчується неповноцінно, не поповнює запаси вітамінів з мінералами, в цьому терміні можуть проявитися ознаки дефіциту деяких речовин. Це може виражатися в кровоточивості і набуханні ясен, ослаблення імунітету, з-за проблем з надходженням в організм аскорбінової кислоти. Також можуть страждати шкіра і волосся, вони можуть сильно жирниться, або, навпаки, стають сухими і страждають. Можуть розшаровуватися і ламатися нігті, виникають подразнення і лущення на шкірі, це дефіцит вітамінів А чи Е. З метою профілактики подібні станів призначаються спеціальні полівітамінні добавки з мінеральними компонентами. Цьому терміні також може проявити себе і дефіцит заліза з розвитком блідості, нездужання, слабкості. Тоді буде необхідно поповнення запасів заліза за рахунок препаратів.

Стан матки

Поступово відзначається зростання живота майбутньої мами за рахунок поступового збільшення матки і зростання всередині неї малюка. У другому триместрі вагітності матка вже піднялася вище лобка, і спрямовується у напрямку до пупка. У середньому, дно матки знаходиться приблизно посередині, між лобковою кісткою і пупком, в середньому, матка підвищується від лобка, на 10-12 див. Вона значно збільшилася в розмірах і її цілком можна промацати крізь передню черевну стінку. Сама жінка може відчувати стінки матки, приклавши долоню до живота і злегка притиснувши її до тіла.

Живіт може вже злегка випинати, створюючи відчуття, що матуся дуже щільно покушала, в облягаючому одязі цікаве положення цілком вже можна помітити. Від пупка вниз може утворюватися темно-коричнева смужка з-за гіперпігментації. Це тимчасове явище, також темніють соски і ареоли грудях, можуть виникати пігментні плями на обличчі і кистях, після пологів це явище пройде.

У міру зростання живота настав час для оновлення гардеробу, який не буде перетискаються, стягувати живіт і допоможе відчувати себе комфортно і зручно. Також варто зайнятися і профілактикою розтяжок на грудях, животі та стегнах. Сьогодні існує безліч засобів у вигляді кремів, гелів, або можна застосовувати рослинні олії.

УЗД

На 14 тижня гестації лікарем може бути призначено перше планове УЗД, якщо вагітність протікала без ускладнень і не було показань для проведення дослідження раніше. У цьому терміні УЗД може показати досить велику кількість інформації. Перш за все, оцінюється стан матки і плаценти, робота судин пуповини і визначаються основні показники УЗД у дитини. Визначаються приблизні терміни та відповідність показників термінів, а також розвиток малюка – його основних органів і систем. У цьому терміні можна вже досить добре і детально розгледіти дитини.

Лікар оцінить основні основні показники УЗД плоду:

  • КТР плода, його зростання від верхівки до куприка,
  • біпаріетальний розмір – розмір голівки плоду,
  • окружність голівки,
  • окружність грудки.
  • стан носової кістки,
  • довжину стегнової кістки плода,
  • розмір комірцевого простору.

Крім того, лікар детально розгляне будова всіх органів і систем плода, розвиток кінцівок, роботу серця і частоту його скорочень, оцінить будову головного мозку, нирок і сечового міхура. Часто в цьому терміні можна визначити і статеву приналежність плоду, а також застосувавши ЗД-УЗД розглянути свого малюка на власні очі.

Виділення з статевих шляхів

При нормально протікаючій вагітності виділення із статевих шляхів у жінки на терміні 14 тижнів повинні бути прозорими або молочно-білого кольору, мізерними без патологічного запаху і домішок. Небезпечним може бути збільшення кількості виділень або придбання ними зеленого кольору, жовтого, сірого, пінистої або крошковидной консистенції. Не менш серйозним може бути і поява неприємного або різкого запаху, приєднання свербежу піхви або почервоніння статевих губ. Це може вказувати на розвиток інфекцій – кандидозу (молочниці), бактеріального вагінозу або навіть інфекцій, які передаються статевим шляхом. Необхідно негайне звернення до лікаря і лікування.

Особливо тривожними мають для вагітної стати коричневі виділення або кров'янисті, це може вказувати на наявність ерозії шийки матки та загрозу переривання, відшарування або передлежання плаценти, деякі інші аномалії. При появі подібних виділень негайно потрібна консультація лікаря, а при наявності кров'янистих виділень з болем у животі і попереку – негайний виклик швидкої допомоги та госпіталізація.

Які аналізи здавати

У цьому терміні зазвичай проводяться тільки планові загальні аналізи крові та сечі, які будуть відображати стан здоров'я мами. Але, якщо майбутня мама раніше не встигла пройти всі необхідні обстеження, або пізно стала на облік по вагітності та пологах, їй може бути призначено проходження лікарів-фахівців і ряд додаткових досліджень.

Окремим аналізом може бути визначення рівня ХГЛ та прогестерону, який в цьому терміні буде відображати стан вагітності і плоду. Після настання дев'ятого тижня гестації рівень ХГЛ та прогестерону стабілізується, і залишається на певному рівні протягом усього другого триместру вагітності. Якщо рівень ХГЛ не відповідає термінам вагітності, це є приводом для проведення більш детального обстеження і виключення патологій або хромосомних аномалій плоду. Зазвичай ці дані використовують при проведенні першого скринінгу, який здійснюється в терміни з 11 до 15 тижня, і оцінюється разом з даними УЗД.

У разі можливих підозр на патології проводиться особливу дослідження – паркан амніотичної рідини (навколоплідних вод) з дослідженням їх на предмет виключення хромосомних патологій. Цей аналіз може призвести у деяких випадках до загрози переривання вагітності, полягає у введенні голки в порожнину матки з парканом вод, і проводиться тільки за суворими показаннями і з згоди вагітної.

Скринінг на 14 акушерської тижня

Для раннього винятку важких патологій та хромосомних аномалій у плода, сьогодні в терміни від 11 до 15 тижнів вагітності проводиться особливий скринінг, дослідження аналізів крові вагітної в комбінації з даними ультразвукового обстеження дитини. Дане дослідження має назву «подвійного тесту» з вивченням рівнів особливої фракції гормону ХГЛ і білка плазми, асоційованого з вагітністю РАРР-а. Одночасно з рівнем цих речовин, оцінюють і величину особливої комірцевої зони плода. У терміні 14 тижнів вагітності дані можуть бути не зовсім достовірними, так як найточніші дані визначаються в 11-13 тижнів. уточнити інформацію може подальший скринінг вже у строки 16-18 тижні.

Болі в животі і попереку

Прояви токсикозу і пов'язаний з ним дискомфорт у животі йде в минуле, і в терміні 14 тижнів нормальна вагітність протікає без яких-небудь негативних відчуттів. Якщо ж при вагітності виникають болі в животі або попереку, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Часто болі в попереку, що виникають як результат зміни центра ваги з-за зростаючого живота і носіння взуття з каблуком. У цьому випадку допомагає зміна взуття зручну, і частий відпочинок з піднятими ногами в напівлежачому положенні.

Можуть виникати також незначні болі в області низу живота і з боків живота за рахунок натягу зв'язок матки. Такі болі зазвичай несильні, тупого і непостійного характеру.

Особливо небезпечно, якщо болить правий бік, це може бути ознакою загострення холециститу, панкреатиту або гострий апендицит. Якщо болі не проходять протягом одного-двох годин, потрібно негайно викликати швидку допомогу і бути госпіталізовані в стаціонар. Не менш небезпечні переймоподібні, сильні болі в животі з ущільненням матки, це можуть бути симптоми гіпертонусу, несприятливо впливає на розвиток плода і перебіг вагітності. Постійний підвищений тонус матки може супроводжуватися кров'янистими виділеннями, що може призвести до переривання вагітності, внутрішньоутробної загибелі дитини або ускладнень вагітності.

Застуда і нежить

У терміні 14 тижнів застуда вагітної хоча і не призведе до фатальних наслідків для дитини, не викликає грубих пороків розвитку, але також може бути небезпечною. Застуда може спровокувати ряд негативних наслідків для малюка, особливо якщо у жінки висока температура, більш 38.0-38.5 градусів тримається кілька днів.

Застуда у вагітних може давати ускладнення у вигляді пневмонії, гаймориту або ускладнення на нирки. При перших же симптомах застуди необхідно дотримувати постільний режим, викликати лікаря додому. Обов'язкове ретельне лікування під контролем лікаря, багато препаратів для лікування застуди, заборонені в першому триместрі, в цьому терміні вже можна застосовувати. Але все-таки варто віддати в лікуванні перевагу народним засобам і місцевої терапії. Особливо неприємні для вагітної нежить, що призводить до гіпоксії через неможливість нормально дихати, і кашель, який призводить до підвищення внутрішньочеревного тиску і тонусу матки.

Режим харчування

У цьому терміні вагітності поживні речовини, вітаміни і мінерали активно витрачаються на ріст і розвиток плода, тому, вкрай необхідно повноцінне, регулярне і різноманітне харчування. Варто відмовитися від високоалергенних продуктів, які можуть провокувати надалі алергію у плода. Але в цілому, обмеження для майбутньої мами несуворі – категорично заборонений алкоголь у всіх його видах, по можливості, варто уникати жирного, смаженого і гострого. Не варто зловживати продуктами фаст-фуд і напівфабрикатами, цитрусами або одягають і екзотичними фруктами.

Найбільш оптимальними способами приготування буде відварювання, приготування на пару і тушкування, в раціоні має бути достатньо клітковини і свіжих овочів і фруктів для боротьби з запорами.

Обов'язково в харчуванні повинні бути м'ясні продукти для профілактики анемії, а також молоко і кисломолочні продукти як джерело кальцію.

Секс на чотирнадцятому тижні

У цьому терміні вагітності немає проявів токсикозу, покращилося самопочуття і статевий потяг може стати навіть підвищеним. Якщо немає погрози переривання, секс не тільки дозволено, а навіть рекомендований. Животик ще зовсім невеликий, що дозволяє практикувати практично всі можливі пози, а кровонаповнення статевих органів дає більш яскраві і приємні відчуття. Секс у цьому терміні може доставити вам з партнером багато нових відчуттів, і по новому відкрити ваші відносини.

Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!