Укуси бліх на тілі людини

Відомо про існування понад 2000 видів цих комах, на території країн СНД прижилися майже 500. Харчуються вони тільки кров'ю, можуть перестрибувати з одного теплокровних тварин на інше. Люди теж можуть піддатися атаці цих кровососів. Укуси бліх болючі, залишають помітні сліди і в деяких ситуаціях завдають серйозної шкоди здоров'ю. Найпоширенішою реакцією стає алергія, але це лише мала дещиця негативних наслідків нападу комахи.

Причини появи бліх у житло

Кровоссальні не живуть на тілі людини спочатку. Існують певні шляхи, по яким вони потрапляють в квартиру. Проникають кусючі в наступних ситуаціях:

  • На шерсті кішок, собак, які бувають на вулиці.
  • Разом з шматочками бруду на взуття після прогулянки.
  • Після ремонту можуть з'явитися паразити.
  • Перенести можуть сусіди, у яких живуть домашні тварини з блохами.
  • З підвалів, часто це трапляється в старих будинках.
  • Комахи можуть оселитися в рассохшихся плінтусах, щілинах, якщо довго не робили ремонт.

Як кусають блохи людини

Зовні всі сліди схожі, але існує більше 2000 видів бліх, які володіють своїми особливостями. Практично всі кровоссальні можуть кусати людей. Виділяють наступні види паразитів:

  1. Котячі блохи. Людини вражають вони рідко, воліючи теплокровних кішок. При необхідності можуть харчуватися кров'ю будь-яких ссавців, щоб підтримувати свою життєдіяльність.
  2. Собачі. Живуть на шкірному покриві, вовни, можна знайти їх навіть у домашніх вихованців, тому що собаки регулярно бувають на вулиці. Цей вид кровосисних частіше інших кусає людину, тому що на одній тварині живе багато паразитів, і вони шукають додаткові джерела харчування.
  3. Щурячі. Частіше зустрічається цей вид комах в приватному секторі, де водяться щури. Після нападу у людини можуть розвинутися тяжкі ускладнення, тому що тварини є переносниками серйозних інфекційних патологій.
  4. Людські. Вид паразитів, для яких людина стає основним джерелом живлення. Будова блохи і ротової апарат пристосовані для паразитування на людському організмі. Відрізняються від інших родичів більш великими розмірами. При укусі ціла частина тіла занурюється під шкіру людини, щоб дістатися до посудини, тому виявити сліди на тілі дуже легко. Панцир паразита дуже міцний, розчавити її складно.

Будова колючо-сисного ротового апарату комахи живиться кров'ю. Блохи «пропилюють» верхній шар дерми, нижня щелепа розсовує ранку для впорскування слини з анестетиком, тому укус не такий відчутний. Комаха знає про свою «невразливості» (дуже міцний хітиновий панцир), тому іноді просто кусає. З цієї причини потерпілий відчуває сильний біль. Комаха вводить в кров фермент, який не дає їй згортатися. Його дуже мало, але навіть мікроскопічна доза речовини забезпечує людині сильний свербіж, набряк на місці проколу.

Зовні укус завжди виглядає як ланцюжок з 2-4 проколів, стільки комаха робить за одну трапезу. У сприятливих умовах і при наявності постійного джерела їжі паразити їдять кожен день. Якщо таких немає, то вони впадають в сплячку, можуть перебувати в такому стані цілий рік. Після пробудження голодна блоха буде сильно кусати жертву. Поширеною реакцією після атаки паразита стає алергія. Це наслідок попадання в тіло антикоагулянта, який впорскує паразит при укусі.

Зовнішній вид укусу

Візуальні ознаки проколів схожі з іншими комахами. Укуси бліх на людині проявляються у вигляді почервоніння, ущільненої припухлості. Самого проколу не видно, тому що паразит дуже дрібний і не залишається помітного сліду, еластична шкіра приховує його при звичайному огляді. На місці пошкодження залишається помітне, але невеликий крововилив. Іноді його помилково приймаються за роздратування від дотику до колючою рослинам під час екскурсій на природу.

Симптоматика і характерні ознаки

Котячі блохи найслабкіші залишають сліди на тілі людини. Місце ураження через годину вже не свербить, а почервоніння сходить за 2-3 доби. Типові симптоми і ознаки укусу кровосмоктаючого наступні:

  • Під час прокуса шкіри челочек відчуває гострий біль, за відчуттями схожу з уколом медичного шприца.
  • З'являється відчутний свербіж, сильніше, ніж після укусу комара.
  • Як правило, комахи кусають людину до коліна, але якщо блохи напали під час сну, то можуть дістатися і до пахв.
  • Характерна серія проколів на шкірі, комаха кусає відразу в декількох місцях з відстанню в 1-2 см дуг від одного.

Чим небезпечні укуси бліх

Коли паразит живиться кров'ю, він вводить у ранку слину, що містить речовину, що перешкоджає згортанню. Фермент після проникнення в тіло, викликає в організмі алергічну реакцію, яка посилюється фекаліями, неперетравленої кров'ю, що потрапляє на поверхню дерми під час живлення комахи. Ураження шкіри блошиными укусами носить назву пуликоз. Один напад не представляє загрозу для здоров'я людини, але систематичні укуси бліх можуть призвести до серйозних наслідків:

  1. На місцях ураження з'являється відчутний, сильний свербіж. Вкушений розчісує шкіру і підвищує ризик зараження інфекцією.
  2. При сильних алергічних реакціях з'являється утруднення при диханні, зростає температура тіла, кропив'янка проявляється, розлад кишечника, сильний набряк шкіри. Діти особливо схильні до алергії з-за слабкої імунної захисту. При розвитку цих симптомів слід звернутися до лікаря.
  3. Може розвинутися дерматит.
  4. Зараження эндопаразитами: черв'яками, глистами.
  5. Паразити переносять небезпечні бактерії, наприклад, чумної палички, вірусу енцефаліту, сальмонели, збудників тифу, гепатиту. Налічують близько 25 патологій, який можуть вразити людини при укусі комахи.
  6. Розвивається психоз, людині здається, що його постійно переслідують комахи, вони повзають по його тілу.

Реакція організму і чутливість шкіри

Після проколу шкірного покриву комахи відразу ж закривають місце укусу, не даючи крові витікати назовні. Під самою шкірою залишається точкове крововилив, тому формується невелика геморагія. Перші кілька годин помітний пухир, який швидко розсмоктується. Довго зберігаються тільки мікро крововиливи, проходять вони через 2-3 доби. У деяких людей розвивається алергія на укуси бліх, тяжкість її залежить від чутливості організму до антикоагулянту з слини паразита. Сукупність симптомів формує захворювання пуликоз.

Ознаки алергічної реакції

Найпоширенішим наслідком після проколу шкіри стають свербіж, печіння та інші алергічні прояви. Пов'язано це з проникненням у кров ферменту з слини кровосмоктаючого. Тяжкість реакції, симптоматика залежать від особливостей організму людини, як правило, проявляється:

  • висип;
  • набряк, пухирі;
  • свербіж різного ступеня тяжкості;
  • млявість, слабкість, головний біль;
  • випадання в місці укусу волосся.

У важких випадках у людини може розвинутися анафілактичний шок. Випадки сильної алергічної реакції стали зустрічатися часто, тому медики винайшли спеціальний препарат, який називається «блошиний антиген». Він допомагає запобігти прояви алергії або значно послабити їх. Якщо людина має схильність до таких реакцій, то після нападу паразита йому потрібно відразу ж звернутися за лікарською допомогою.

Чим лікувати укуси бліх на людину

Якщо ви визначили, що причиною реакції на шкірі став напад комах цього типу, то потрібно вжити заходів: не можна розчісувати місця укусів, зберігайте спокій. Якщо почати чесати місце проколу, то можна пошкодити шкіру, і різко зросте шанс вторинного інфікування, зростання площі ураження. Вгамувати свербіж допоможуть народні засоби, гелі та мазі. Необхідно вжити заходів, які рекомендують робити всі лікарі:

  • позбутися від хворобливості;
  • зменшити свербіж;
  • запобігти інфікування ранки.

Жертві нападу бліх необхідно виконати наступні дії в такому порядку:

  1. Акуратно обробіть місце ураження дезинфікуючим засобом, протріть спиртовим лосьйоном або вимийте з милом
  2. Прикладіть лід, холодний компрес, щоб знизити болючість, набряк.
  3. На уражену ділянку нанесіть содовий розчин або медикамент з аптеки (мазь, гель проти нападу комах).

Обробка місця укусу антисептиками

Починається надання першої допомоги з того, що необхідно дезінфікувати місце ураження. Це допоможе уникнути вторинного інфікування та поширення бактерій у крові руслу. Для проведення цієї процедури використовуйте наступне:

  • Промийте теплою водою разом з розчином антисептичного мила місце проколу шкіри.
  • При сильному ураженні можна ватку занурити в розчин яблучного оцту і води у співвідношенні 1:1 або лимонної кислоти і води. Протирати розчином місце проколу потрібно 2-3 рази на день, особливо, якщо людина почала розчісувати укус.
  • В аптеці можна купити антисептичні гелі для обробки ран, приміром, каламиновый лосьйон, Боро Плюс.

Холодний компрес для зняття запалення

Зняти набряк, знизити вираженість запального процесу можна за допомогою холодного компресу, льоду. Для цього вам потрібно:

  • Змочити рушник в крижаній воді і прикласти до місця укусу.
  • Покласти в тканину або рушник шматочки льоду і прикласти до місця ураження.

Гель або мазь

Для боротьби з наслідками нападу комах можна придбати медикаменти в аптеці. Як правило, вони володіють комплексною дією, яке допомагає при лікуванні різних реакцій організму на укуси бліх. Призначають такі популярні препарати:

  1. Фенистил-гель. Володіє місцевою анестезуючою дією, допомагає усунути свербіж, печіння, біль. Перші кілька хвилин гель справляє охолоджуючий ефект, дія кошти зберігається кілька годин. Випускається він у вигляді гелю в тюбиках, виступають активними речовинами карбомер, динатрію едетат, диметиндена малеат, гідроксид натрію. Для дітей віком до 1 року медикамент протипоказаний, з обережністю слід використовувати вагітним і годуючим жінкам.
  2. Флуцинар. Гормональний сильнодіючий препарат польського виробництва. Випускається у формі мазі по 15 г у тюбику. Медикамент добре переробляється печінкою та виводиться через нирки. Застосовувати потрібно по 2-4 рази за добу, наносити легкими масажними рухам і втирати засіб місце укусу. У препарату є побічні ефекти, з якими слід ознайомитися з інструкцією.
  3. Сірчана мазь. Простий медикамент з аптеки, який виступає антисептиком і дезінфектором. Обробіть ранку маззю, щоб попередити зараження. Випускається препарат у вигляді мазі по 25г в баночці, в якості активної речовини сірка виступає звичайна осаджена. Засіб має неприємний запах і залишає сліди на одязі. Наносять мазь 1 раз за день маленькими дозами, лікування триває протягом 7-10 діб. Після застосування тримайте засіб на шкірі 15 хвилин, а потім прийміть душ. Дітям потрібно брати засіб з вмістом сірки не більше 5-10%.
  4. Гидрокортизоновая мазь. Діє засіб моментально після нанесення, запобігає появі симптомів, виявляє антигістамінний ефект: знімає запальні процеси, усуває свербіж.

Прийом антигістамінних препаратів

Прояв алергічної реакції стало найпоширенішим симптомом при укусі блохи. Один з напрямків терапії – купірування реакції організму на фермент з слини паразита. Це особливо важливо, якщо людина схильна до алергії, або є ймовірність розвитку анафілактичного шоку (у важких випадках призводить до смерті внаслідок задухи). Для цього підходять будь-які перевірені антигістамінні засоби, наприклад:

  • Цетрин;
  • Кларитин;
  • Фесофенадин.

Народні рецепти

На перших стадіях після нападу комахи за умови, що не розвинулася важка алергічна реакція, можна боротися з укусами за допомогою домашньої медицини. Використовують такі народні засоби при атаці бліх на людину:

  • Розведіть яблучний оцет з водою в співвідношенні 2:1, 3-4 рази на день змащуйте за допомогою ватки уражені місця.
  • Використовуйте для протирання содовий розчин: чайну ложку на 1 склянку води.
  • Вичавіть з свіжого сік кульбаби і змащуйте 2-3 рази на день уражені ділянки шкіри.
  • Можна додати м'якоть алое (кашоподібна стан) до місця укусу або потерти його соком рослини.
  • Розбавте лимонний сік з водою в співвідношенні 2:1, протирайте 2-3 рази за добу.
  • Нашатирний спирт нанести на ватку і протирати проколи 2-3 рази за день, щоб знизити ймовірність інфікування зняти свербіж, запалення.

Як позбавитися від блох в домашніх умовах

До питання знищення паразитів в квартирі потрібно підходити комплексно, щоб не було повторного проникнення в квартиру. Необхідно визначити, як потрапили блохи в ваш дім, від цього залежить перелік заходів, які буде необхідно зробити. Як правило, виконують такі дії:

  • генеральне прибирання в квартирі;
  • профілактика бліх у домашнього вихованця (якщо такий є);
  • дезінфекція приміщення за допомогою трав, спеціальних засобів;
  • виклик спеціалістів СЕС (у складних випадках).

Санітарно-гігієнічні заходи

Виконувати ці дії потрібно не тільки для знищення комах, але і для профілактики їх появи. Якщо у вас чи ваших сусідів є домашні тварини, ви живете в приватному будинку, то проводити ці заходи потрібно регулярно. Рекомендується дотримуватися наступних заходів профілактики:

  1. Перевірте вентиляційну решітку, паразити часто заповзають в будинок звідти.
  2. Перевірте наявність щілин в плінтусі, підлоги, віконних отворах, наявність дірочок або щілин в стінах, шпалерах.
  3. Регулярно проводьте вологе прибирання у приміщенні, використовуйте пилосос. Не пропускайте важкодоступні місця в квартирі.
  4. Якщо комахи проникають разом з тваринами, то на час вигулу потрібно одягати на шию ошийник від бліх. Влітку слід обробляти шерсть спеціальним шампунем або капати краплі на холку.
  5. Не пускайте в квартиру тварин сусідів або з вулиці.
  6. Раз в 3 місяці проводите генеральне прибирання, відсувайте дрібну меблі, протирайте вологою ганчіркою тумбочки і шафи.

Дезінсекція побутових і підвальних приміщень фахівцями СЕС

Головна помилка при самостійній обробці приміщення – ігнорування важкодоступних місць. В них зберігаються яйця паразитів і личинки, що провокує повторне зараження. Професійні співробітники не допустять такої ситуації. Вони використовують зрошувальне обладнання (GAP-генератори, ULV-установки), розпилюючий активні компоненти з високою проникаючою здатністю. Обробка приміщення фахівцями СЕС має наступні переваги:

  • Застосування сучасних технологій фумігації.
  • Використовуються сертифіковані засоби проти комах.
  • Комплексний підхід до дезінсекції.
  • Розпорошується отрута в спеціальних дозах, які смертельні для комах і безпечні для тварин, людей.
  • Дезінсекція вбиває всіх паразитів, включаючи мурах, тарганів, кліщів, клопів.
  • Фахівці проводять консультацію з питання виключення повторного зараження приміщення.

Догляд за домашніми тваринами

Укуси котячих бліх перші за поширеністю у людини. Паразитувати кровоссальні можуть на собак, щурів, птахів, кроликів і хом'яках в їх шерсті. Неозброєним оком їх не видно, тому людина не відразу помічає проблему. Комахи нападають на вихованців з-за сильного запаху. Необхідно проводити регулярну профілактику чи лікування домашньої тварини за допомогою надійних засобів:

  1. Нашийник Hartz. Безпечне і ефективний засіб, тому вартість на нього висока. Противоблошиное дія зберігається протягом 3 місяців після розтину нашийника, не викликає побічних ефектів. У рідкісних випадках (при гіперчутливості) у тварини може з'явитися подразнення шкіри. Одягайте захист на шию кішці або собаці кожен раз при виході на вулицю.
  2. Rolf Club (шампунь). Засіб добре підійде, якщо вихованці позитивно ставляться до купання. Безпечно для здоров'я вихованця, забезпечує тривалий захист. Потрібно нанести шампунь на все тіло вихованця, уникаючи потрапляння в ніс, очі і вуха. Спіньте добре засіб, витримайте 2-3 хвилини і змийте теплою водою.
  3. Краплі Брас, Адвантікс, Рольф, Frontline. Володіють оптимальним балансом безпеки та ефективності. Краплі наносяться на холку тварини 1 раз на 4-5 місяців, не треба змивати 2 доби. Слідкуйте, щоб тварина не почав злизувати речовина, тому що вона отруйна. Не можна застосовувати для годуючих або вагітних тварин.

Трави від бліх у квартирі

Деякі рослини відлякують своїм запахом або вбивають кровосисних паразитів. Це народні методи боротьби з блохами, які широко застосовуються в сільській місцевості і приватних будинках. Для цих цілей використовують такі варіанти:

  1. Приготуйте з пижма і відвар полину, рослини беріть в різних пропорціях. Розприскайте по приміщенню засіб.
  2. Мийте підлогу, додаючи у воду скипидар, нашатир, денатурат, оцет, отдушку евкаліпта або гас.
  3. Розкладіть по кутах будинку пучки з ароматних трав: ялівець, чебрець, гвоздика, герань, м'ята, лаванда.
  4. Залишайте всередині шафи для профілактики зубчик часнику, скоринки цитрусових, пивні дріжджі.

Побутові інсектициди

Можна самостійно провести дезінсекцію приміщення за допомогою спеціальних засобів. Це препарати, які вбивають паразитів, але володіють певним рівнем токсичності, тому користуватися ними треба обережно. В момент обробки не повинно бути в квартирі тварин, людей. Повернутися можна через 3-4 години, відразу ж необхідно добре провітрити приміщення, залишки речовини зітріть вологою ганчіркою сов всі поверхонь. Ефективними засобами вважаються:

  1. Раптор. Відомий і популярний спрей з вузьконаправленим дією і малою токсичністю. Розчин розпилюють, приділяючи особливу увагу тріщин, щілин у підлозі, під плінтусами і в дверях.
  2. Сентри. Основою препарату є пирипроксифен, який вбиває самих бліх та їх личинки, не дає розвиватися яйцям. Обробити Сентри потрібно місця, з яких імовірно проникають комахи, всі поверхні заввишки до 1, 5 м, місця, де сплять з тваринами.
  3. Дельта зона. Засіб з Кореї у вигляді суспензії. Необхідно розвести водою і використовувати під час вологого прибирання. Володіє хорошими протипаразитарний властивостями до 8 тижнів, низьким рівнем токсичності.
  4. Актибиол IGR флоу. Допомагає боротися з популяцією шкідників, включає регулятор росту комах. Форма випуску –суспензія, потрібно розбавити водою. Наноситься на поверхні за допомогою губки або розпилювача, не має специфічного запаху.
  5. Тетрикс. Засіб вузькоспрямованої дії професійного рівня, вбиває всіх кровосисних паразитів. Лікарська форма – концентрована емульсія, яку наносять на поверхні (втирають або розпилюють). Регулюючи концентрацію, можна застосовувати для профілактичних цілей або при сильному зараженні приміщення.
  6. Вергус. Препарат професійного рівня проти всіх літаючих, скачуть, повзаючих комах. Готується на основі микрокапсульной технології. Головне достоїнство кошти - тривалий період дії (до 10 місяців), яке надає смертоносний вплив на кровосисних.

Відео

Алергія на бліх у людини

Як позбутися бліх з будинку або квартирі швидко, ефективно і безпечно

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!