Серцевий кашель: симптоми і лікування

Поява серцевого кашлю пов'язано з кардіологічними патологіями. Розпізнати його проблемно. Схожий симптом проявляється при бронхітах, пацієнти не пов'язують його з дисфункцією кровоносної системи. Це утруднює діагностику, збільшує ризик виникнення ускладнень та розвитку необоротних процесів. Лікування та реабілітація таких хворих вимагає великої кількості часу.

Що таке серцевий кашель

Кардіологічні патології викликають порушення дихання, це провокує виникнення кашлевого рефлексу. Серцевий кашель – це особливий прояв, викликане несинхронним скороченням шлуночків серця. Недостатнє кровопостачання легенів – одна з причин виникнення різких рефлекторних видихів (кашлю). Розвиток серцевого кашлю відбувається поетапно:

 1. Патологічні процеси в тканині лівого шлуночка унеможливлюють повноцінне виштовхування крові в аорту. Підвищення тиску і порушення мікроциркуляції в легенях – негативні наслідки, пов'язані з дисфункцією самого великого відділу серця.
 2. Знижується швидкість руху крові по судинах, у венах підвищується тиск, тканини відчувають кисневе голодування.
 3. В легких починаються патологічні зміни – на стінках капілярів і між альвеолами відкладаються волокна колагену.
 4. Починається процес заміщення легеневої тканини на сполучну, розвивається пневмосклероз. Надходження крові до легень знижується ще сильніше, в судинах підвищується тиск.
 5. При підвищеному тиску в легеневій артерії зростає навантаження на лівий шлуночок, збільшується об'єм серця, порушується його функціональність. Формується гіпертрофія органу.
 6. Збільшується права частина серця. Це явище називається дилатація. Вона викликає застій крові у великому колі кровообігу. На цьому етапі з'являється хронічний кашель. У тканини легенів проникає рідка частина крові та подразнює рецептори бронхів. Кашльовий рефлекс посилюється в горизонтальному положенні, у вечірній і нічний час.
 7. При супутніх серцевих патологіях великий ризик розвитку гострої серцевої недостатності. Швидкий розвиток патологічного процесу призводить до серцевій астмі, набряку легень.

Як відрізнити серцевий кашель від звичайного

Кашель, викликаний кардіологічними патологіями, відрізняється від такого при інфекційних захворюваннях дихальних шляхів. Він має низку особливостей, які полегшують діагностику:

 • При серцевому кашлі не відділяється мокротиння або гній, він завжди сухий, носить хронічний характер. Виділення з домішкою крові мають місце при гострому нападі.
 • Проявляється синюшність (ціаноз) в області носогубного трикутника. Синюшність зачіпає губи, мочки вух, кінчиків пальців.
 • При фізичних навантаженнях виникає виснажливий кашель із задишкою. По мірі розвитку захворювання навіть тривала бесіда може викликати подібну реакцію. Виявляється тахікардія.
 • З-за надмірної кількості крові в серці виникають больові відчуття.
 • Причиною непритомності або попереднього стану є підвищений тиск у грудній клітці, зниження кровопостачання серця.
 • При кашлевому нападі сильно здуваються вени на шиї.
 • У горизонтальному положенні відбувається перевантаження лівого шлуночка, що провокує кашльовий напад.
 • На початковому етапі розвитку патології перед нападом кашлю хворий відчуває запаморочення, слабкість, сильне потовиділення. Увечері спостерігається набряклість гомілкостопа. При подальшому розвитку захворювання вона стає більш щільною і не проходить за час нічного сну.

Причини серцевого кашлю

Застійні явища в легенях, пов'язані з нездатністю серця повноцінно перекачувати кров, провокують напади кашлю. Їх викликають гострі та хронічні серцево-судинні патології:

 • міокардит (ураження м'язового шару серця, пов'язані з запальними процесами);
 • кардіоміопатія (ураження м'язової тканини серця невідомого походження, збільшення органу в розмірах, розвиток серцевої недостатності, порушення частоти серцевих скорочень, провідності імпульсів);
 • кардіосклероз (патологія серця, яка характеризується розростанням сполучної тканини в м'язовому шарі, деформацією клапанів);
 • артеріальна гіпертензія;
 • інфаркт міокарда;
 • серцевий напад;
 • ішемічна хвороба серця;
 • вроджені вади серця;
 • аритмії;
 • ураження аорти;
 • ураження клапанів серця набутого характеру;
 • захворювання органів середостіння (анатомічне простір між грудиною і хребтом, середні відділи грудної порожнини).

Кашель при захворюваннях серця виникає на тлі патології ендокринної системи, при важких формах анемії. Кашлевые провокує напади:

 • зловживання алкоголем;
 • куріння;
 • постійні стреси;
 • прийом деяких лікарських препаратів для лікування захворювань серця і судин.

Діагностика серцевого кашлю

Для визначення комплексу терапевтичних заходів, коли одним із симптомів є напади сухого виснажливого кашлю, необхідна ретельна діагностика. Вона проводиться поетапно:

Діагностичний метод

Мета проведення

Рентген легенів

Виявлення застійних явищ

ЕКГ (електрокардіограма)

Аналіз серцевого ритму, виявлення його порушень

Ехокг (ультразвукове дослідження серця)

Обстеження основних структур серця, виявлення причини серцевої недостатності

Чреспищеводная ехокардіографія

Поглиблене вивчення структур серця, виявлення внутрішньосерцевих тромбів, уточнення причини серцевої недостатності

Коронарографія

Застосовується для підтвердження діагнозу – атеросклероз коронарних судин

Як лікувати серцевий кашель

Для поліпшення стану, коли з'являється кашель при серцевій недостатності, важливо виконувати прості правила:

 1. Максимально розвантажити серцево-судинну систему, виключити вживання алкоголю, кинути палити.
 2. Включити в режим дня помірну рухову активність, піші прогулянки.
 3. Забезпечити повноцінний нічний сон (не менше 8 годин).
 4. Обмежити вживання кухонної солі, це допоможе знизити набряклість.
 5. Виключити з раціону фаст-фуд, копченості, маринади, жирні сорти м'яса, газовані напої.
 6. Включити в меню достатню кількість свіжих овочів і фруктів.
 7. Підвищувати стресостійкість, освоювати техніки розслаблення.
 8. Стежити за масою тіла, позбавитися від зайвої ваги.

Крім фармакологічних препаратів кашель при хворобах серця лікують препаратами на рослинній основі, спеціальними трав'яними зборами. Для досягнення терапевтичного ефекту фітозасобів необхідно приймати регулярно. Перед початком лікування обов'язково врахувати чутливість організму до компонентів зілля, проконсультуватися з лікарем.

Народна медицина рясніє рецептами для підтримки здоров'я серця і судин. Деякі з них цілком доступні і прості у приготуванні:

 1. 15 г коренів оману залити 200 мл води, довести до кипіння, тримати на вогні 30 хвилин. Процідити. Вживати в теплому вигляді по 1 столовій ложці 3 рази в день.
 2. 15 г листя брусниці залити 200 мл холодної води, нагріти, кип'ятити 10 хвилин. Настоювати 1 годину, процідити. Приймати по 0,5 склянки 2 рази на день.
 3. 1 чайну ложку суцвіть василька синього залити 250 мл води, кип'ятити 4-5 хвилин. Настоювати 1 годину, процідити. Приймати по 2 столових ложки 3 рази на день.

Лікарські засоби

Дію фармакологічних засобів при серцевій недостатності спрямована на розширення кровоносних судин, нормалізацію артеріального тиску і серцевого ритму, профілактику утворення тромбів, зняття набряків, поліпшення мікроциркуляції в тканинах серця. З цією метою призначають лікарські засоби різних груп:

 • Протикашльові з ефектом анестезії. Призначаються при необхідності для розрідження та виведення мокротиння. Наприклад, Кодеїн, Тусупрекс.
 • Сечогінні (діуретики) знімають навантаження на серцево-судинну систему шляхом усунення набряків. Серед них Індапамід, Верошпірон, Трифас.
 • Блокатори рецепторів ангіотензину 2 знижують спазм кровоносних судин. У цій групі Кандекор, Эпросартан, Атаканд, Лозартан.
 • Бета-адреноблокатори мають судинорозширювальну дію (вазодилататори). До них відносяться Конкор, Обзидан.
 • Глікозиди збільшують силу і частоту скорочень серця без збільшення потреб міокарда в кисні, збільшують ККД серцевого м'яза. Наприклад, Адонізид, Нериолин.

Хірургічні втручання

Одним з методів усунення першопричини серцевої недостатності є оперативне втручання. У певних випадках воно є більш ефективним, ніж консервативне лікування. Перед операцією необхідно оцінити ризики і ускладнення, особливо пацієнтам літнього віку. Хірургічне втручання доцільно при таких патологіях:

 • недостатність серцевих клапанів;
 • атеросклероз, тромбоз коронарних судин;
 • кардіоміопатія.

Відео

Симптоми і лікування серцевого кашлю

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!