Кіста молочної залози

За медичною статистикою більше 45% представниць жіночої статі переносять захворювання грудних залоз. Одним з найпоширеніших недуг вважається кіста молочної залози. Вона відноситься до утворень доброякісного характеру і виглядає як капсула з рідким вмістом. Кісти часто утворюються з проток грудей через те, що вистилають їх тканини починають дуже швидко рости. Габарити грудного протоку збільшуються, секреція починає заповнювати його. Коли така порожнина збільшується до одного сантиметра, то її відносять до кистозному освіти.

Причини виникнення освіти

Існує кілька причин, за якими з'являється кіста молочної залози:

 • основним джерелом захворювання вважається зміна рівня пролактину і естрогенів – жіночих статевих гормонів;
 • вагітність і пологи теж можуть стати причинами хвороби, адже вони істотно впливають на гормональний фон;
 • поява кісти в грудях іноді пов'язують з тривалим прийомом гормональних протизаплідних засобів;
 • травми молочних залоз;
 • операції на грудях, що проводилися раніше;
 • тривалий вплив УФ-променів;
 • сильні емоційні стреси;
 • захворювання, пов'язані з гормонами (наприклад, проблеми з щитовидною залозою).

Різновиди кіст в грудних залозах

Мастопатія кістозного типу передбачає переважний ріст новоутворень, щільних капсул з сполучної рідиною всередині. Це доброякісне захворювання, яке можна побачити на фото, підрозділяється на п'ять видів – від рецидивуючих і до дуже небезпечних передракових, які вимагають уваги. Розгляньте кожен з них більш докладно.

Дізнайтеся більше промастопатії молочної залози - що це таке, що робити при цьому діагнозі.

Атипова

Кісту грудей атипового характеру відносять до доброякісних утворень. Вона відрізняється розростаннями, що виступають у внутрішню частину порожнини. Атипова кіста – це скупчення рідини в порожнини, що виникає після збільшення проток у грудях. Цей тип захворювання характеризується наявністю фіброзної капсули кулястої форми. Головними причинами атипової форми є:

 • рецидиви кістозних утворень;
 • запалення, що починаються в кісті;
 • поява доброякісних розростань.

Фіброзна

До «фонових» нездужань відноситься і фіброзна кіста. Освіти з'являються при формуванні раку грудної залози. В такому випадку з сосків часто виділяється рідина жовтуватого кольору. Якщо при промацуванні грудей відчуваються щільні гроздевидные освіти, то це говорить про наявність фіброзної кісти. Фіброзне освіта це: полікістоз (хвороба Реклю), кістозна мастопатія, кістозний мастит. Таку термінологію сьогодні вже не використовують. В довідниках вказуються 2 типу: пролиферативня і непролиферативна фіброзна кіста.

Солітарна

Солитарное (одиночне) кістозне новоутворення є великою порожниною, яка часто формується в одній грудній залозі. Кіста має пружну консистенцію, округлу форму і наповнена рідким вмістом різних колірних відтінків. Основні причини такої недуги:

 • аборти;
 • спадкова схильність;
 • надмірна вага;
 • вік від 35 років та інші.

Протоковая

Внутрішньопротокова папілома або протоковая кіста часто формується у вигляді маленьких доброякісних наростів всередині грудей. Вона може розвинутися у жінки будь-якої вікової категорії, але часто виявляється після 50 років. Протоковое кістозне утворення відноситься до небезпечних видів захворювання, його нерідко зараховують до предраковому станом. Джерела появи:

Багатокамерна

Кіста, при якій спостерігається поява окремих утворень, називається багатокамерній (множинної). Через певний проміжок часу вони з'єднуються в одну кісту грудної залози. Нерідко хвороба заявляє про себе через:

 • надмірного вживання алкоголю;
 • поганого харчування;
 • тривалого прийому медичних препаратів.

Основні ознаки і симптоми

Кіста грудної залози на початковій стадії може не мати симптоматики. Кожна жінка повинна дуже уважно стежити за своїм здоров'ям і кілька разів на рік відвідувати гінеколога. Через деякий період часу, коли недуга розвивається, можуть з'явитися такі симптоми:

 • різні за силою болі в грудях (посилюються в другій фазі менструації);
 • поява щільного освіти в грудній залозі;
 • іноді з сосків виділяється рідина;
 • спостерігається сильна дратівливість;
 • характерна головний біль;
 • мучать неприємні відчуття в нижній частині черевної порожнини.

Методи діагностики

Для діагностики кісти грудних залоз використовують кілька методик дослідження:

 1. Спочатку лікар проводить стандартний огляд. За допомогою промацування він обстежує молочні залози. Навіть якщо ущільнення будуть виявлені, то для підтвердження діагнозу цього недостатньо.
 2. Жінку направляють на мамографію – рентген грудей. Завдяки цій процедурі, з'ясовують, які розміри має кістозне утворення, визначають найкращий ділянку для його пункції. Мамографію радять здійснювати всім жінкам від 45 років, тому що в цей період збільшується ризик розвитку ракової пухлини.
 3. МРТ (магнітно-резонансна томографія) дозволяє точно побачити і описати освіта, обчислити зміни в навколишньому тканини кісти.
 4. УЗД для виявлення кісти в грудях рекомендується проходити особам жіночої статі до 30 років і вагітним жінкам, так як ця методика не завдає променевої «навантаження» у порівнянні з попереднім методом дослідження.
 5. В окремих випадках призначається цитологічний аналіз біологічного матеріалу, який був узятий з освіти. За допомогою такого дослідження можна дізнатися, чи не є кіста злоякісної.
 6. Остаточний варіант діагнозу встановлюється після результатів морфологічного аналізу (біопсія).

Як лікувати кісту молочної залози у жінок

Якщо був поставлений діагноз кіста в молочній залозі, що робити в такій ситуації, підкаже лікар. Призначається негайне лікування захворювання. Є кілька варіантів порятунку від недуги: консервативна терапія, видалення новоутворення хірургічним шляхом, народні рецепти. Розберіться в кожному з способів і з'ясуйте, в якому випадку прописується той чи інший вид лікування.

Консервативне лікування

Якщо кіста грудної залози має невеликі габарити (не більше 0,5 мм) і виявлена на початковій стадії, то видаляти її не потрібно. Лікар індивідуально підбирає грамотну консервативну терапію. Жінка повинна обстежитися у гінеколога, ендокринолога та імунолога. Домогтися розсмоктування кістозного утворення допоможуть сучасні медичні препарати або призначена пункція кісти молочної залози. Робиться невеликий прокол, рідина викачується і вводиться розчин, завдяки якому капсула розчиняється.

Ще одна ефективна процедура для лікування кістозної патології – аспірація. Полягає вона в тому, що з порожнини освіти витягується рідину за допомогою тоненької трубочки. Якщо в відкачаний рідини немає крові, то терапевтичні заходи не потрібні, а якщо навпаки – пацієнта відправляють на додаткові аналізи. Нерідко допомагає позбутися від кісти лікування гормонами. Доктор прописує тривалий курс препаратів. Сукупно вони відновлюють гормональний баланс в організмі.

Хірургічне втручання

Коли консервативна терапія безсила або з'ясовується, що новоутворення може бути злоякісним, призначається видалення кісти хірургічним шляхом. Операція проводиться під загальним наркозом. Хірург вирізає з грудей кістозну капсулу і частина тканин, якими вона оточена. По закінченню операції накладається косметичний акуратний шов, який стане майже непомітним після реабілітаційного періоду. Хірургічне втручання ніяк не відіб'ється на грудних залозах. Приміром, це не вплине на виділення молока і годування малюка грудьми.

Лікування народними засобами

У деяких випадках ефект дає лікування кісти молочної залози народними засобами. Цей метод передбачає використання виключно натуральних продуктів: трав, овочів та інших. Варто сказати про те, що домашнє лікування бабусиними рецептами бажано обговорити з лікарем, щоб в майбутньому уникнути серйозних наслідків. Кілька дієвих способів лікування:

 1. Настій звіробою. Беремо 25 г висушеної трави, заливаємо її гарячою водою (200 г). Чекаємо, поки рідина стане теплою. Потім опускаємо в неї тампон з вати і прикладаємо ділянці молочної залози, де кіста прощупується найкраще.
 2. Кіста грудей лікується червоним буряком. Відварюємо кілька штук буряків, очищаємо, подрібнюємо на крупній тертці. Відбираємо 150-200 г теплої кашки і додаємо до неї 2 ст. л. оцту (9%). Протягом 2 тижнів робимо компреси на ніч.
 3. Змащуємо лист білокачанної капусти вершковим маслом і прикладаємо до грудей. Зверху кладемо шматочок тканини або одягаємо м'який ліф. Компрес залишаємо на ніч. Такий метод добре знімає больові відчуття.
 4. Робимо мазь з чистотілу і розтопленого олії (1:1). Обережно натираємо ділянку грудей, який турбує, і не змиваємо мазь 3-4 години.

Чим небезпечне освіта

Багато жінок замислюються: якщо виявлена кіста в грудині, небезпечно це. За словами лікарів, кістозна патологія не віщує нічого непоправного для здоров'я. Нерідко її певні симптоми часто порушують звичний спосіб життя жінки, але освіта в дуже рідкісних випадках стає злоякісною онкологією. Судячи за статистичними даними, кіста формується в грудях у кожної 3-ї жінки. Більшість з них навіть не знають про це, поки не пройдуть обстеження. Не варто панікувати при виявленні захворювання: своєчасне лікування допоможе позбутися від кісти.

Дізнайтеся, що таке пункція молочної залози.

Відео: що таке кіста молочної залози

Кіста грудних залоз у запущеній формі може бути небезпечна для здоров'я і навіть для життя. Тому потрібно заздалегідь дізнатися всі подробиці про це захворювання. Завдяки відео ви дізнаєтеся, що собою являє кістозне доброякісне утворення, як його розпізнати і чому воно з'являється. З відео стане зрозуміло, які основні методики лікування використовуються у боротьбі з хворобою.

Кіста молочної залози і рак грудей. Причини, симптоми і лікування кісти молочної залози

Дізнайтеся, що такекіста нирки - симптоми і лікування захворювання.

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.
Знайшли у тексті помилку? Виділіть її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!